мн. плебисцити, (два) плебисцита, м. Всенародно гласуване по важен въпрос; референдум.
прил. плебисцитен, плебисцитна, плебисцитно, мн. плебисцитни.
Тълковен речник
прил. плебисцитен, плебисцитна, плебисцитно, мн. плебисцитни.
Тълковен речник
Ако в края на третия рунд една от армиите в битката е загубила над 75% от началния си състав, тя се оттегля принудително.
Двата варианта имат своите плюсове и минуси.
Първият вариант отрязава чисто визуалното въздействие на значително намалелият брой бойни единици върху морала на оставащите, но ощетява високотехнологичната армия, тъй като тя предполага по-малко бройка за сметка на по-висока сила на юнитите.
Вториат вариант дава реална оценка на силата на армиите и тяхната боеспособност, но дава предимство на армии с повече оцеляла артилерия, която има значителни показатели за сила.
В първия случай може да възникне ситуация, че ако армия А в края на трети ход е останала с 26% от началния състав в абсолютни стойности и е съставена от нискосилови юнити, а армия Б остава с 24% начален състав в абсолютни стойности, но с високосилова армия, то армия Б ще е принудена да се оттегли въпреки че е способна в следващият раунд да уничтожи напълно противника.
Във вторият случай една армия с много артилерия или високотехнологични юнити , може с минимални бройки да удържа значително превъзхождащата я нетехнологична армия (превъзходство до около 2 пъти) продължително време въпреки загубата на голяма част от абсолютната си бройка. Един вид бесни берсерки и 300 спартанци против армията на Ксеркс или опълченците на Шипка.
Така че има два ваиарнта за гласуване:
1. Да се приема абсолютната стойност (1 юнит - 1 бройка)
2. Да се приеба функционалната стойност (всеки юнит струва колкото е силата му)
Моля всеки да си каже коя трактовка предпочита. Моля да не обръщате гласуването в тема с предложения за нови механики - такива няма да се въввеждат. Ако искате да дискутирате по темата - можете да го правите в темата за общи приказки тук. А в тази очаквам само чисто да изберете едно от двете.
Comment