Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЗАСЕДАНИЕ VI - За вълненията по границите и за опасността от партите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Kaiser написа
    Сест Росций Ауспекс :
    " Аве сенатори . Доверито изразено от патрицият Тиберий Калдиус ме трогва . Добре,
    аз изпълних дългът си към Рим - давам обичаният си син . Нека Сенатът и почитае -
    мият консул решат къде точно да бъде изпратен и да формулират прерогативите му.
    Но мисля патриции , че трябва да оставим консулът да реши този казус - та нали ние
    му гласувахме доверие , избирайки го на тази длъжност . Нека и сега му се доверим. "
    Нека да не бързаме, моят син, който вече е с почитаемия консул и който приключи приключи преговорите с партите и може да поеме Ахея, като за това си дело предложи целят доход от провинцията за създаване на нов легион на място, който по-късно да се присъедини към армията на Уважаемият Квинт Есенций.
    Още повече, че съм му поверила семейният флот, който бидейки под негово комадване ще служи и на консула и Рим.
    Но нека оставм може би Квинт Есенций да каже своето мнение ?
    "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
    Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

    Comment


      #47
      Секс Росций :
      " Да , благородната домина е права . Пък и Ахая не е единствена наша територия на
      Балканите . Разбира се никой не пренебрегва Сената , който има прово да иска инфор-
      мация , разяснения . Но консулът командва военните ни сили там - нека да се съоб-
      разим с опита и таланта му . За мен като сенатор е важно само да не похабяваме
      един млад талант . Пакс сенатори ,и боговете ни закрилят ! "

      Comment


        #48
        Аз предлагам за проконсул на Ахея да назначим един заслужил патриции, който се оттегли от Сената и затова е готов за тази длъжност - уважаемия Авл Полибий Катон. Нека за пропретор на Македония назначим синът на Аелия Пулхерия. Така ще облекчим както самият консул (който и без друго не бива да заема подобни постове), така и ще му позволим да не се разсейва с незначителни дела. Същевременно, ще може той да запази при себе си и изцяло за своите военни нужди, намиращите се при него благородни младежи.
        Съответно, доходите от тези две провинции ще се използват за да се формира по един елгион незабавно и тези легиони след това ще могат да подпомогнат военните усилия на уважаемия консул.
        Пердлагам незабавно да гласуваме това решение - аз съм "за".

        Comment


          #49
          Сест Росций Ауспекс гневно се провиква :
          " Почитаеми сенатори ! Нима един добър баща и патриций би търпял толкова мъки !
          Не . Нима уважаваният и почитан понтифекс максимус желае самоволно да определя
          решение , което трябва да бъде , убеден съм , взето от НАЗНАЧЕНИЯ ОТ СЕНАТА
          магистрат , който води войската ни на Балканите , които да припомня направихме
          военна база . Призовавам магистратът Луций Есенций , предвид консулската си роля , да
          реши как точно да бъдат устроени военните бази на Балканите ! Освен това протес-
          тирам синът ми да бъде отхвърлян като роб , неспособен и тъпоумен . Не ! Пледирам
          сенаторите да се отнасят с нужното уважение към онези храбри младежи , желаещи
          да служат на Отечеството и да гинат за него .
          Що се касае до мъдрият Катон , то не може просто така да отнемаме
          от благодатното му спокойствие , и току така да го товарим с ненужни ,
          дребни за неговият гений задължения . А и нека и младите да се проявят
          и покрият със слава като неговата . Пакс ! "

          Comment


            #50
            Катон бавно влезе в залата на Сената след речка на Секст Розций:

            Мир вам, Бащи на Рим!
            Отдвна не съм посещавал вашето достопочтенно събрание. Здравей и на теб, благородни Розций!


            Бурни приветствия от страна на оптиматите.

            Днес съм тук по покана на Великия Понтифекс, и не по своя воля а по волята на Боговете. Благородний Фауст Каниний, воден от мъдростта си и знаците на боговете ме извика тук пред вас за да се кандидатирам за поста проконсул на Ахея. Както знаете имам право на това като принадлежащ към патрициански род.

            Не разбирам ....както винаги ... възмущенията на благородния Розций. Нима по време на надвиснала над изтчните провинции война ти искаш да набуташ неопитния си син в гърлото на вулкана? Не, на Ахея и трябва опитен владетел, който да окаже навремена помощ и подкрепа на консула. Синовете ни трябва да се учат, но техните уроци не бива да поставят под заплаха бъдещето на Рим. Младите са си млади, имат още да натрупат доста опит преди толкова голямо бреме да се стовари на раменете им. Но ако нолкова настоявате, нека сновете ви заемат почетните длъжности на консулски легати. така ще предобият нужния опит, без да остават без насока и подкрепа на по-опитните им бащи.

            Римляни! За мен би ми било по-спокойно да се живея в селското си имение и да се радвам на внуците си, но Рим е в опасност! И докато това е така аз нямам право на спокоен и охолен живот. Така че ако бащите на Рим са съгласни съм готов д застана зад гърба на Квинт Есенций и да подготвя Ахея да посрещне нуждите на войната. А войната е необходима! Ако сега царят на партите иска отстрочка, то това се дължи само на това че все още не е готов да ни се противопостави! Ние трябва да сме далновидни!

            Независимо от решението на Сената, аз лично ще дам доходите си по времето на войната за подръжка на Римските легиони които да не оставят столицата пустеща в случай че други варвари посегнат върху нашия град, или пък за провинциялните, които да смажат главата на змеята в зародиш.

            Аз съм в ръцете ви, благородни бащи на Рим! но не забравяйте че в вашите ръце и съдбата на Рим и децата му!
            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

            请您死在地狱般的阵痛
            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
            きさまはしんでくださいませんか
            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

            Comment


              #51
              Фауст Каниний:

              "Учудвам се за пореден път от това как се погазват нашите традиции и закони - нещо повече, волята на боговете, които са ни ги дали! Уважаемият Квинт Есенций е назначен за консул, но защо вие, Секст Росций, схващате това назначение като да му е дал Сенатът диктатура? Консулът няма право да назначава управители на провинции, ноти последните му се подчиняват в друго, освен във военните въпроси. А управлението на провинция не спада към военните задължения. И това ни говорят и нашите традиции и цялата предходна практика на Сената!
              Вариантът, предложен от мен, позволява на уважаемият консул да се нагърби изцяло с военната страна на нещата, а административната ще бъде поета от други, умели ръце. Те ще подготвят замяна и попълване на войската на консула.
              Още повече, да напомня пак - консулът няма право да назначава управители напорвинции, поне засега подобен закон не сме гласували и надявам се за сигурността на републиката, няма да гласуваме! И как при това положение той би могъл, без да наруши закона, да назначи еднолично управители на провинциите? Да, той може да организира избора им в Сената, но няма да му е удобно да стори това от далечна Гърция, според мен. Именно затова предлагам да го отменим и да го избавим от грижите и да приемем предложените от мен кандидатури.
              Самият аз разговарях с почитания Катон и той ме увери, че за него това ще е чест, че гори от желание да служи на репубиката и да помогне на уважавания от него Квинт Есенций в трудната му задача. Така консулът не само ще получи в своя подкрепа един доказал способностите си организатор и администратор, но и ще получи по-ценен подарък - приятел и съветник, на чиято помощ би могъл да разчита.
              При цялото ми уважение към потомците ви, Секст Росций, нима поставяте неизпитаната им мъдрлост и умения по-високо от тези на Катон?
              И тъй, нека да гласуваме предложените кандидатури и да ги приемем, докато още има време."

              Comment


                #52
                Сест Росций Ауспекс , сенатор и патриций , патер фамилиас на рода Росции :
                " Сенатори ! Не желая да внасям смут или да застрашавам републиката . Искам само
                благото на Рим . Не разбирам - как нашият понтифекс може да мисли ,че един римски
                консул е заплаха за Рим ? Мисля , не боговете са му внушили тази идея . Консулът , ка-
                то върховен магистрат , притежаващ силни военни прерогативи винаги , и при предци-
                те ни , е имал право да реши как да води военни мисии и кампании. Нашият консул
                има право да избере лице , което да натовари с ВРЕМЕННОТО управление на дадена
                провинция , явяваща се ВОЕННА база . Сенатът има пълно право да изиска аргумент
                за такова решение - но кандидатите трябва да посочи той , защото той , а не све-
                щенослужителя , води армията . Питам - кой даде права на нашия понтифекс да
                призовава оттеглили се сенатори ? Първо - тяхното призоваване трябва да е реше-
                ние на Сената , а не на един сенатор , пък бил той наистина почитаният от мен пон-
                тифекс. Второ - конкретното им назначение трябва да се одобри отново от Сената.
                Знам , че благородният Катон е мъдър италантлив - но тук дори не става въпрос
                за него , а за римската законност.Не виждам как той би могъл , вече оттеглил се
                / а нима аз не го призовавах да не прави подобна стъпка / , да подава кандидатура.
                Та той НЯМА ИЗЧИСЛЕН ПРЕСТИЖ ! Тоес първо трябва да стане отново пълноправен сенатор и едва тогава свободно , според престижа си да участва
                пълноправно ! Нека се допитаме до Боговете и законите и после да обвиняваме в
                невежество и неопитност ! Иначе аз призовавам Катон да се възвърне , в
                името на общото благо ! Той е опитен , талантлив сенатор .
                КАТОН МИ Е МИЛ НО ИСТИНАТА МИ Е ПО МИЛА ! Пакс ! "

                Comment


                  #53
                  gollum написа
                  Аз предлагам за проконсул на Ахея да назначим един заслужил патриции, който се оттегли от Сената и затова е готов за тази длъжност - уважаемия Авл Полибий Катон. Нека за пропретор на Македония назначим синът на Аелия Пулхерия. Така ще облекчим както самият консул (който и без друго не бива да заема подобни постове), така и ще му позволим да не се разсейва с незначителни дела. Същевременно, ще може той да запази при себе си и изцяло за своите военни нужди, намиращите се при него благородни младежи.
                  Съответно, доходите от тези две провинции ще се използват за да се формира по един елгион незабавно и тези легиони след това ще могат да подпомогнат военните усилия на уважаемия консул.
                  Пердлагам незабавно да гласуваме това решение - аз съм "за".
                  Твърдо заставам зад предложението на благородния Фауст Каниний.
                  Нима нашият благореден консул, на който предложих да изкаже своето мнение също би останал невъзмутим при думите, които изричате, Секст Росций ? Това, което предлагате е в разрез с интересите на Рим и нашите традиции, никога консул не е решавал съдбата на провинциите ни. Нима искате да го превърнете пряко желанието му в диктатор ? Пълномощията на благородния Квинт Есенций са за война с партите, нека смелият му гений да ги срещне без страх, а за административните дела се довери на помощта на онези, които като него не биха успели да блестят и бъдат пълноценни в битката.
                  Никой не мисли ни най-малко, че за Рим има друга заплаха освен варварите и ви призовавам, нека не се караме и се съсредоточим там, където е опасността.
                  Варварите са пред портите !
                  "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                  Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                  Comment


                    #54
                    Фауст Каниний:

                    "Драги ми Секст Росций, да се допитаме до боговете, казвате вие. Добре, аз това сторих и именно затова говорих днес пред Сената тези неща. Колега Росций, а нима не сте забелязали, че всички не в Сената сме добре запознати с прерогативите на консула и не го обвиняваме в нищо. Страното е, че именно вашите думи го уличават, че има л желание да обсеби властта на Сената. ДА, той има пълното право да ръководи войската и да взема решения във връзка с нея. но управлението на провинциите не е военен, а административен въпрос.
                    Вие, скъпи ми колега Росций ме обвинявате в неправомерни действия и говорите за правата на този Сенат, същият вие, който призовавате консулът Квинт Есенций да пристъпи тези права?!? Изненадвате ме, признавам.
                    Именно защото уважавам републиката и този Сенат, затова внасям в него кандидатурата на Катон за управител (забележете, че не го призовавам отново в Сената - управителите не са сенатори) и нещо повече - представям на гласуване в Сената тази кандидатура. Къде видяхте моето престъпление, Росций? Именно вашите думи се опитват някак странно да подминат този Сенат.
                    След това хврляте тежки обвинения към мен, но май забравяте, че чрез мен обиждате институцията, която представялвам и нещо повече - хвърляте предизвикателство към самите богове! А как ще се отнесат те към подобна липса на почтителност? Нима ни трябват и подобни проблеми сега?
                    Нека Сенатът да реши този въпрос - нали именно затова го повдигам на гласуване! Не се опитвайте да отнемете това право от събранието!"

                    Comment


                      #55
                      Секст Росций :
                      " О , Юпитер , Секст се превърна в Бог , щом като започна да издига диктатори . Срам.
                      Срам сенатори , а домина Пулкерия направо очерни името на родът ми . Искам извинение от нейният генс ! Аз , един патриций , да се превръщам в жертва на мъгли-
                      ви и нечестиви амбиции и заговори . Да тук се води заговор . И нека , в името на при-
                      личието не забъркваме човек , който не присъства в Сената . "

                      Comment


                        #56
                        Антония Галба:

                        Да бъде събранието и гласуването ни успешно, бащи на Рим! Важни дела ме задържаха далеч от държавните проблеми и виждам за краткото ми отсъствие много неща са се променили. Сърцето ми се изпълни с радост като видях уважаемия Авл Полибий Катон отново сред нас. Рим има нужда от достойни граждани и несъмнено Катон е от тях. За благото на римския народ се появява той в този тежък за великия Рим момент и е готов да поеме тежката задача на проконсул на Ахея. Да го подкрепим в това му начинание, о благородни патриции и патрицианки, и да не се бавим в размишления повече!
                        А за младия Пулкерий - отдавна се знаем с майка му и знам, че тя възпита един уважаван гражданин на Рим и достоен пропретор на Македония. Да го пратим по-бързо в Македония, защото Рим има нужда от него там.

                        О, благородни сенатори! С това подкрепям изцяло предложенията на понтифекс Фауст Каниний: Катон за проконсул на Ахея, а Клаудий Пулхерий - за пропретор на Македония.

                        Comment


                          #57
                          Фауст Каниний:

                          "Заговор, казвате вие, Секст Росций. А какъв е този заговор, ще се радвам да изясните веднага пред почитаемото събрание за какъв зцаговор говорите и кои са замесени в него. Сега, когато Рим е в опасност, най-малко имаме нужда от заговори и предателства.
                          Надявам се, че не обвинявате консула Квинт Есенций в заговор, колега Росций! ЗАщото подобно обвинение наистина е сериозно.
                          ...
                          Впрочем, редвам се, защото от обирканата ви реч заключавам, че виновно е някакво недоразумение за вашите прибързани думи пред Сената. Нещо повече, надявам се да е така!
                          ...
                          Самият аз бях споходен от пророчески сън, несъмнено пратен ми от боговете. И той вещае предстоящи злочестини за републиката; призовава ни да използваме най-опитните сред нас в този тежък час."

                          Comment


                            #58
                            Секст Росций Ауспекс :
                            " Аве ! Смирено призовавам Боговете за милост ! Моля за божествена правда , която
                            сочи , че никога Росциите не са били богохулници , никога не са изпитвали неуважение
                            към избраният понтифекс ! Слава на Юпитер , слава на божествените знамения и мощ !
                            Сенатори , виждам , че оставам , да оставам неразбран . Не поради друго - кой съм
                            аз , та да се опълчвам на Божествата и да руша наследството на предците . Прав -
                            дата търся , бащи на Отечеството . Правда не за моята фамилия или чест на синът
                            ми . Правда за Рим . Нека се гласува - аз ли ще преча ? Но - казвам НЕ на всички
                            предложения . И нима е уместно , първосвещеннико , да извличате своята
                            угода от моите думи ?Не съм желал да накърня ничие достойнство - нито
                            на Боговете нито на някой измежду хората . И като римлянин имам честта
                            да видя собствената си несъвършенност и да се вслушам в думите на
                            мъдрите . Коренопреклонно ще приема всяко решение на Сената , защото
                            това го изисква римската добродетел . Пръв и ще поздравя онзи , на
                            чиито плещи ще легне благото на Града в посочените провинции. Важно е и
                            да кажа , че всяко мнение е мое и само мое . Нека не натоварваме други с
                            чуждото бреме .Имам право да търся истината , дори и по грешен път .
                            Janus Pater , pax . "

                            Comment


                              #59
                              А нима няма достойни граждани на Рим, които да не са в партията на оптиматите и да бъдат назначени на тези длъжности? След като Пулхериите получиха благословия за Африка, сега им се дава и Ахея. Нима не трябва по-справедливо да се разпредели управлението на Републиката?

                              Бащи на Града! Никой от вас на чувам да се изказва за предложението на партския посланник. Аз съм ПРОТИВ. И ще ви кажа защо. Не се е родил още варварин според мен който да определя докъде Рим ще разпространи своята власт. Спомнете си Картаген. Не беше ли той най-силната република в средиземноморието? Но Сципион стъпка славата му в праха и сега наследниците на уважаемата Пулхерия управляват земите на врага. Азия за нас е не само доходи! От там идват и голяма част от храните на Републиката. А и ако Партия се разпространи към Египет, кажете ми кой ще пази нашите Африкански владения. Врагът може да бъде спрян само от нашите легииони, а не от нашите думи. КАзах.
                              Last edited by Odzava; 13-04-2005, 09:30. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                              Неизвестен руски адмирал

                              Comment


                                #60
                                Катон, който през цялото това време стои прав под трибуната отново взема думата:

                                Бащи на Рим!
                                Последно слово ще държа пред този Сенат за днес и ще оставя вие да решите!
                                Консулъ Квинт Есенций въззова към народа и напомня че Партите са пред портите на Римската република.
                                О, благородний Вер, защо повдигаш забравени вражди. Тъкмо когато пред лицето на опасността всички сме забравили своите партийни дрязги и алачност. Та нима тъй наречените "оптимати" не са достойни? Та нима някой от проконсулите на тези провинции , независимо кой е, ще се възползва от техните богатства? Това е бреме и само бреме! Но сладко бреме защото е в името на благото на Републиката.

                                О, благородний Розций, нима може един човек едновременно да е в две места? Как въпреки всичките си таланти благородния Квинт Есенций ще може да управлява от военния лагер заобиколен от дебнещи опасности?

                                Еко какво предлагам аз, бащи! Нека сенатът избере проконсулите които да се грижат за застрашените провинции! Нека консулък Децим Антоний разпореди до края на кризата с Партите тези провинци да се освободят от данък и от заплатите на пропреторите! Нека всичките средства от тези провинции бъдат в разпорежението на пропреторите с единствената цел да формират нови легиони които да подпомогнат консула Квинт Есенций в неговата борба Партия.

                                Това казвам аз, но решението е ваше, благородни Бащи на Рим!


                                Катон излиза от залата на Сената за да чака решението отвън.
                                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                                请您死在地狱般的阵痛
                                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                                きさまはしんでくださいませんか
                                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                                Comment

                                Working...
                                X