Помислете си какъв ефект би имала самата новина - "дивите азиатски варвари подло нападат американската флотилия". Не мисля, че ще има каквато и да е подкрепа за Япония - поне обществена. А това има значение в държава като Великобритания. Така че по-скоро няма да се намесят, като малко или повече ще подпомогнат САЩ или пък открито ще се намесят. Може дори да има съвместна помощ от различни европейски сили. Поне на мен така ми изглеждат нещата.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Война между САЩ и Япония 1907 - 1909
Collapse
X
-
gollum написа Виж мнение"дивите азиатски варвари подло нападат американската флотилия"..
"Азиатският тигър отново удари ... " ; "Кой ще владее Тихия океан..." ... или нещо подобно в европейските вестници...
"Време е Англия да сложи всеки на мястото му..." - това естествено в Англия.
Comment
-
Сун Дзъ написа"Азиатският тигър отново удари ... " ; "Кой ще владее Тихия океан..." ... или нещо подобно в европейските вестници...
Comment
-
gollum написа Виж мнениеНе съм убеден, Сун Дзъ, тогава все още господстващи са определени разбирания за "другите раси" - както в Европа, така и в САЩ. Няма още никакви "тигри", а на азиатците, разбира се, се гледа като на "хора второ качество". С Русия е специфично (на тях тогава също се гледа с определен двоен стандарт), но със сигурност няма да се повтори спрямо САЩ (особено пък във Великобритания).
Не отчитам, че по онова време расизмът е на почит.
Но това ще е само медиен шум, надали военните по света ще гледат несериозно на японците след Цушима и Порт Артур.
Comment
-
Но това ще е само медиен шум,Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.
Comment
-
О, "медийният шум" е много повече от това - от него зависят и политиците, и решенията им. Примери - бол (малко по-рано САЩ мобилизират много ресурси под възгласите на подобна медийна кампания ("Помнете Мейн"), във Великобритания пък си имат множество примери, на прима виста се сещам за историята с генерал Гордън по време на Махдийското въстание). Медиите и тогава са сила, а "общественото мнение" - още по-голяма. Особено за Великобритания. Т.е. не виждам как ще застанат зад Япония, по-скоро въпроса е дали ще стоят настрана (тайно подпомагайки САЩ) или директно ще се включат в общоевропейска експедиция за "усмиряване" на "дивите азиатци" (само няколко години по-рано подобна се прави в Китай срещу "боксьорското" въстание). Предполагам, че "медийния шум" ще наклони нещата в посока на общо участие.
Японците общо взето съзнават в какво положение са и не биха рискували в подобна история. Срещу Русия имат зад гърба си Великобритания (и негласно - поне като обществена подкрепа - САЩ). Но там медиите донякъде работят за тях. В този случай ще е обратното.
Comment
Comment