Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Една по-тежка война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Ще ми позволиш да съм на обратното мнение. Малта е в нокдаун към юли 1942г.
    Моя грешка, не се изразих добре - комбинираните операции от въздуха и морето са това дето много силно ме изненада. Ако това наистина влизаше в немско-италианските планове, Зее Льове щеше да е факт, не фантасмагория и гермаците щяха да имат специализирани десантни кораби примерно.
    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

    Comment


      #47
      Сейлър, Морският лъв е фантасмагория, защото през 1940 г.е чиста импровизация - никой не е предполагал (е, като изключим Манщайн, но него заради това го натирват да командва пехотен корпус на маловажно направление, или Халдер (от един момент нататък)), че нещата с Франция ще се развият толкова бързо и въобще несе подготвят за следващия етап. Мисля че е ясно, че никоя държава не можеда се подготви и да осъществи десантна операция от такъв мащаб за 2-3 месеца, особено при положение, че не постига въздушно превъзходство, а морско няма въобще. На Съюзниците им трябва доста повече от година подготовка, имат въздушнои морско превъзходство и пак срещат много сериозни проблеми с първите си десантни операии (и то срещу по-малко мотивиран противник, значително по-слабо подготвен заподобно нещо).
      Така че не мисля, че "Морсикия лъв" има нещо общо в случая. През 1941 г. когато биха могли да се подготвят по-добре, вече операцията е само за отвличане на вниманието, защото отдавна вече Хитлер е решил да поеме по друг път.
      Докато, виж, съвместни операция, в кито да участат всички въоръжени родове на Вермахта, вече имат - срещу Норвегия. При това, успешна. А Крит успяват да го превземат само с въздушно-десантна операция (вярно, загубите им са много високи - почти 23%). Така че някакъв опит определено имат. Дане говорим, че в ТР се подготвя операция за заемане на Малта - в крайна сметка е изоставена (Ромел има известна отговорност за това), а парашутистите, котио е трябвало да участват в нея са използвани като лека пехота във втората битка при Ел Аламейн и по-късно. Бих казал, че да ги бяха използвали срещу Малта щеше да е по-разумно.
      Разработвати десантни съдове. Малък, за пехота и товари - Pionierlandungsboot 39 и по-голям - Marinefährprahm (220 тона), който може да первозва и танкове. В нашата реалност произвеждат много малко (от пъривя имат два прототипа към лятото на 1940 г., а втория е готов за поризводство към пролетта на 1941 г.).

      Comment


        #48
        Интересна тема и тъй като имам само обще представа от събитията започнах да се ограмотявам със Сталинград.

        Навсякъде смятам за задължително да се видят плановете на атакуващите и следващите стъпки да се придържат към реалните планове. При Сталинград както разбрах първоначалния план е за атака към Баку. Тъй като съветската армия очаква офанзива към Москва там са основните й сили. След първоначалния успех Хитлер променя плана и разделя групата армии на две, като счита съветските сили за разбити. Струва ми се, че в Кавказ нещата вървят много добре за Германия, като единствената причина за оттеглянето е разгрома при Сталинград. От друга страна при Сталинград няма планове за по-нататъшно настъпление. В реалността най-добрите немски сили са в града и фронта е пробит при румънци и италианци. Също важно е, че немската авиация ненужни загуби при опитите за снабдяване на обкръжените.

        Comment


          #49
          Щом десния бряг на Волга е в ръцете на немците това дава възможност той да се отбранява с по-малко сили-част от 6-та армия плюс румънски части и при това освобождава 4 танкова армия за удар към Баку. Още повече, че първоначалния замисъл на Хитлер е предвиждал 4-та да действа в състава на Гр.Армии "А", като после я присъединава към "Б", притеснен от съпротивата на руснаците между Дон и Волга.
          Last edited by Kramer; 27-08-2010, 23:43.

          Comment


            #50
            Според мен победата на Япония на Гуадалканал не е невъзможна към края на август - началото на септември 1942 г. Наистина флота е преживял тежък шок от загубата на 4 самолетоносача и няколкостотин първокласни пилоти, но баланса все още не е нарушен катастрофално и американското превъзходство (ако приемем, че има такова) в никакъв случай не е абсолютно. По това време е разработен план в Главния Морски Щаб, който до голяма степен е реалистичен. А след превземането на Гуадалканал дава на Япония шанс за маневриране на дипломатическия фронт. Нещо, което й липсва още от декември 1941 г. Разбира се, за да стане това реалност ще трябват поне 1-2 сражения по отбранителния периметър и загубата на 4-6 американски самолетоносача.
            Това разбира се е възможно ако се има предвид, че 1943 г. на практика е годината на трупане на ресурси за САЩ и отстъпление на Япония от остров на остров.
            Конкретно за плана:
            След овладяване на Гуадалканал Импретаорската армия разполага с 10 пд, 7 обр и 7 базови съединения на флота. Императорския флот има на разположение 2 тежки, 2 средни и 3 леки самолетоносача, 12 линкора, 16 тежки крайцера и т. н. Укрепването на сотровните гарнизони, създаването на летища по тях и развръщането на авиополкове ще налага използването на всички американски самолетоносачи (5 тежки към края на 1942 г.) за осъществяне на десант по отбранителния периметър. А това е на практика разписанието на сражението при Мидуей или Марианските острови, но обърнато на 180 градуса. освен товаяпонските подводници няма да се занимават с безсмислени мисии като снабдяване на обречени гарнизони, а ще могат да изпълняват основната си адача - борба с американския флот.
            Ямамото е предполагал развръщането на постоянно действаща група подводници на линията Сан-Франциско - Пърл Харбор. Отделно малките подводници е можело да действат в Коралово море и около Маршаловите и Гилбъртови о-ви.
            От тук нататък войната е можело да бъде спечелен само от японската дипломация.

            По повод на играта - ако някой иска да се пробва аз съм насреща като водещ. Правилата ги имаме - сформирайте си отборите, а аз ще ви кажа какво ми трябва като информация. При отпаднала икономическа съставляваща ще бъде лесно за пресмятане.
            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
            Неизвестен руски адмирал

            Comment


              #51
              Здрасти Одзава,

              След овладяване на Гуадалканал Импретаорската армия разполага с 10 пд, 7 обр и 7 базови съединения на флота.
              Вероятно искаш да кажеш Импeраторската армия в океана сиреч, 17-а и 18-а армии, подчинени на регионалния щаб на 8-ма (Югоизточна) армия, подчинен на Южната армия? Иначе Японската императорската армия е значително по-силна към периода.

              Императорския флот има на разположение 2 тежки, 2 средни и 3 леки самолетоносача, 12 линкора, 16 тежки крайцера и т. н. Укрепването на сотровните гарнизони, създаването на летища по тях и развръщането на авиополкове ще налага използването на всички американски самолетоносачи (5 тежки към края на 1942 г.) за осъществяне на десант по отбранителния периметър. А това е на практика разписанието на сражението при Мидуей или Марианските острови, но обърнато на 180 градуса. освен товаяпонските подводници няма да се занимават с безсмислени мисии като снабдяване на обречени гарнизони, а ще могат да изпълняват основната си адача - борба с американския флот.
              Само да допълня, задейства се план "I" по който са съсредоточени Зюкаку, Зуйхо, Джунийо и Хийо с 96 изтребителя и 65 торпедоносци и бомбардировачи да помагат на разположените в Рабаул 86 изтребителя, 27 пикировача, 72 двумоторни бомбардировача. Част от тази авиационна сила отива на Гуадалканал.

              Самият Ямамото и ...Одзава като шеф на Трети флот пристигат в Рабаул, оттам си тръгва вицеадмирал Кусака. Микава е изпратен да информира Императорската главна квартира в Токио, сменен е от Самеджима. Генерал Имамура запазва поста си като командващ Югозападната армия (регионална).

              Но Съюзниците също ще засилят силите си в авиация в V въздушна армия на генерал Кини. Спомнете си битката в Бисмарково море, 4 март 1943. Само базовата им авиация разбива конвоя от Рабаул до Лае в Папуа, въпреки прикритието от въздуха. Скромно участие взимат и торпедните катери от залива Милн, разбира се. Американците събират 7 въздушни групи с 207 бомбардировача и 129 изтребителя съсредоточени на летищата в Дободура, Гили Гили и Порт Морсби.

              Салханата ще е пълна. Самолетоносачи в Соломоните и Бисмарково море не могат да помогнат на никоя от страните.

              Comment


                #52
                von Danitz написа Виж мнение
                Здрасти Одзава,
                Здрасти, Даниц

                von Danitz написа Виж мнение
                Вероятно искаш да кажеш Импeраторската армия в океана сиреч, 17-а и 18-а армии, подчинени на регионалния щаб на 8-ма (Югоизточна) армия, подчинен на Южната армия? Иначе Японската императорската армия е значително по-силна към периода.
                Е, мислех, че се подразбира. Всъщност точно това исках да кажа. При необходимост подкрепления могат да бъдат изратени от Териториалната армия в самата Япония или от фронтовете в Корея.

                von Danitz написа Виж мнение
                Само да допълня, задейства се план "I" по който са съсредоточени Зюкаку, Зуйхо, Джунийо и Хийо с 96 изтребителя и 65 торпедоносци и бомбардировачи да помагат на разположените в Рабаул 86 изтребителя, 27 пикировача, 72 двумоторни бомбардировача. Част от тази авиационна сила отива на Гуадалканал.
                Още авиация има на Кваджелейн, на Филипините и Формоза. Да не говорим за авиацията на армията, която може да поеме ПВО на част от периметъра.

                von Danitz написа Виж мнение
                Самият Ямамото и ...Одзава като шеф на Трети флот пристигат в Рабаул, оттам си тръгва вицеадмирал Кусака. Микава е изпратен да информира Императорската главна квартира в Токио, сменен е от Самеджима. Генерал Имамура запазва поста си като командващ Югозападната армия (регионална).
                И по подразбиране Ямямото оцелява поне до края на 1942 г.

                von Danitz написа Виж мнение
                Но Съюзниците също ще засилят силите си в авиация в V въздушна армия на генерал Кини. Спомнете си битката в Бисмарково море, 4 март 1943. Само базовата им авиация разбива конвоя от Рабаул до Лае в Папуа, въпреки прикритието от въздуха. Скромно участие взимат и торпедните катери от залива Милн, разбира се. Американците събират 7 въздушни групи с 207 бомбардировача и 129 изтребителя съсредоточени на летищата в Дободура, Гили Гили и Порт Морсби.
                Разбира се, че ще има ответни мерки на Съюзниците. Но ефективността им едвали ще е повече от тези на Япония в ТР. Разгрома на конвоя, за който говориш е резултат от използването за пръв път на нова тактика - топмачтовото бомбомятане. Но малко по-късно японците намират достатъчно ефективно противодействие, поне що се касае за есминците и леките крайцери.

                von Danitz написа Виж мнение
                Салханата ще е пълна. Самолетоносачи в Соломоните и Бисмарково море не могат да помогнат на никоя от страните.
                Мммм ... въпрос на отиграване на ситуацията. Но - да. И двете морета са като носни кърпички, а и базовата авиация на двете страни ще покрива площта достатъчно добре.
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment

                Working...
                X