Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ако Изтокът беше капитализъм, а Западът - комунизъм

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    recidivist написа
    Твърденията че тази алтернативка е пълна глупост са неуместни.
    Твърдението е съвсем уместно, защото се прави в определен контекст, а не изобщо (bsb много точно е посочил къде е описано как трябва да изглежда и къде да се публикува дадена тема). Ако темата е публикувана в основния раздел, тогава трябва да следва правилата за алтернативна история в сила за него - един-единствен изходен различен факт и всичко следващо от него (по-подробно са описани в посочената тема но накратко моето разбиране за алтернативна история е много по-тясно от общото - във всеки случай, за такава, която все още се сближава с науката история, а не с художествената литература (не ме разбирай погрешно, аз обичам да чета добре написан роман, развиващ се в паралелна реалност, но не на това е посветен този раздел)). В този смисъл тази тема е точно "пълна глупост".
    Някакъв смисъл и място има в раздел "Фантасмагории" (където я преместих), но лично аз нямам вкус към този тип литературна алтернативна история, която работи с паралелни светове (не и извън художествената литература), защото не смятам, че е възможно да се прилагат исторически критерии към тях, ако те се вземат твърде далеч в отклонението или поначало са напълно различни. Но това е теоретичен проблем и не му е тук мястото да бъде обсъждан (а тук).
    Въпросът е, че дори и в този раздел в този си вид темата е неадекватна, защото въобще не въвежда в историята на този паралелен и различен от нашия свят: като начало, той трябва да има по-различна география и съвсем различна история в последните 10-15 века (ако не и поначало). Ако тази литературна работа бъде свършена поне в общи линии, евентуално би могло да се обсъжда нещо (по сюжета, героите и прочее).
    Въпреки че я преместих в подходящия раздел (нещо, което не е трудно и авторите да сторят - сложил съм изрично описание къде, какво и как се публикува), тя все още не е адекватна. Посочил съм какво трябва да се свърши, за да има смисъл да остане в него. Тъй-като съм достатъчно толерантен, ще дам на автора й срок от един месец за да свърши тази работа. Ако след изтичането му темата все още изглежда така, ще я заключа.

    Comment


      #17
      Ти смяташ че темата е пълна глупост но това езащото ако автора беше написал предисторията , а тя трябва да бъде цяла времева линия защото темата спада към тия за които е нужно цяла времева линия предистория но пак визирам че ако автора беше написал всичко като хората темата щеше да бъде съвсем сериозна за обсъждане.

      Comment


        #18
        Въпросът е дали съществува логически издържана "времева линия", която да превърне темата от глупост в нещо смислено. Според мен не е възможно да се измисли такова нещо.

        Comment


          #19
          В алтернативната история всичко е възможно всичко завиди от история география ,икономика и политика.

          Comment


            #20
            В темата продължава преливането от пусто в празно. Рецидивист, искаш да наричаме "комунизма" - "капитализъм" и обратното? Добре и какво ще ни даде това? Защото, предвид липсата на обосновка, темата няма как да тръгне и да стане нещо повече от смяна на имената. Тоест, не може да излезе от сивата зона на глупостта.
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              #21
              алтернативна или история

              recidivist написа
              В алтернативната история всичко е възможно всичко завиди от история география ,икономика и политика.
              Всичко зависи от разбирането за "алтернативна история". Ако искаме "история" да има място в понятието (а тук Е така), то тогава изхвърляме "всичко е възможно" и се придържаме към реалността, позволявайки си да променяме експериментално отделни случки, за да видим какво би се случило. Т.е. географията е каквато е, културата, обществата и цивилизациите са си каквито са, единствено проверяваме какво се променя с промяната на отделен изходен факт, от който проследяваме "отклонение". Само така виждам смисъл в това понятие, защото в противен случай се лишаваме предварително от каквато и да е реална основа, на която да стъпим и всичко става въпрос на въображение и личен вкус. Обикновено в подобна "алтернативно-историческа" литература се използват свободно реалии от познатата ни история, за да се размесват съвсем свободно и несвързано с измислици, като се забравя, че всяко нещо е въпрос на контекст и най-вероятно при различни история въобще не би се появило.
              Ако махнем "история" и си говорим за, ако щеш "алтернативна реалност", "паралелни светове" и прочее, т.е. за фантастика (може даже и НФ ), то тогава става въпрос за литература и, да, "всичко е възможно". Но мястото му не е в този раздел, нито в този форум. Места, в които да се обсъждат литературни проекти или да се публикуват такива, вярвам има достатъчно, това не е от тях.
              Става въпрос за лична преценка на това кое е съществено. Аз създадох този раздел според своята преценка и смятам, че така трябва да се развива. Така или иначе, тази дискусия не е за тази тема.

              ПП Аз бих се изразил различно от Воланд, не "на глупостта", а "на въображението". То е много добро нещо за един писател, но представлява опасност за един историк, особено ако му се остави твърде много пространство.

              Comment

              Working...
              X