Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Terra Epica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Terra Epica

    Как би се развила геополитиката ако светът беше много по-голям?

    Примерно същата конфигурация суша/вода/денонощен цикъл/сезони ... но експандирана до размери колкото е 1 Же сфероида за маса колкото на Юпитер ( вж.: www.paulbirch.net - Supramundane Planets & http://www.paulbirch.net/CustomPlanets.html )

    Taka Епичната Земя има площ от 317.8 пъти по-голяма от тази на нашата.

    Диаметър ( и линейни размери на всичко хоризонтално ) - 17.83 пъти по-големи от земните.

    На вертикалите само 1.783 пъти по-голяма височина... за да НЕ излязат дори най-ниските планини извън дихаемата тропосфера.

    Втора космическа/escape velocity - около 40 км/с, първа - около 27 км/с -- 3.5 пъти по-високи, изискващи 12-13 пъти повече енергия/гориво на килограм маса изведена в орбита ... надали е въобще възможно да се използват химически ракети и космически асансьори... Ще бъде неизгодно трудно да се използват балистични / трансконтинентални оръжия -- ще трябва нещо поне толкова мощно колкото импулсноядрен "Орион" ( http://en.wikipedia.org/wiki/Project..._propulsion%29 ). ( подобно ситуацията в Missile Gap by Charles Stross - http://subterraneanpress.com/index.p...harles-stross/ )

    Някой или Нещо построява такова уголемено копие на Земята -- оставя да го да "втаса" няколко стотин милиона години ( за да се установи убийствено богато био-разнообразие ) и прехвърля човечеството на него през, да речем 1962 както в новелата на Строс.

    Населените места остават със същите си оригинални размери и биват пренесени към центровете на еквивалентните си площи на Епика ... само разстоянието между тях зейва пропорционално. ЖП и друга транспортна инфраструктура се скъсва по границите на пренесените в оригинален мащаб населени места.

    Примерно разстоянието между София и Варна става към 8000 км.

    Площта на България става 35 000 000 км2. ( два пъти колкото на съвременна Русия ).

    #2
    Първо каква е гравитацията - за да стане това което говориш Хипотетичната планетарна гравитация трябда да е доста ниска - т.е. планетата да не е с желязна-никелова сърцевина, а със силициева, литиева, въглеродна или водна сърцевина.

    P.S. Искам утре да добавя и някои други вметки

    Comment


      #3
      Според мен съвременната история, особено тази на втората половина на 20 век, зависи твърде много от отделните личности и тяхната непредсказуема поява на световната сцена отколкото на големи процеси извън контрола на малко души. Тоест, действията и решенията на Кенеди/Брежнев/шпионите на първия и втория свят граничат по важност или дори надминават големи демографски процеси, които са играли важната роля в геополитиката в миналото - например ВПН. По това може да се спори, но аз лично мисля, че в този сценарий може да предсказваме само преди 20 век или 19 или дори 15 век, преди Европа да започне да грабва юздите на глобуса.

      Имхо, бихме могли да предсказваме със задна дата само ако датата е достатъчно "задна." От гледна точка на праисторията, земята ще се насели много по-бавно поради увеличените разстояния между континентите (както и вътре в тях). Южна Америка ще се насели много по-късно, Великденският остров може би никога. Да не говорим, че неандерталците може някакси да оцелеят, или дори хоминидите да пуснат трети клон някъде по-назад и Хомо сапиенс сапиенс и Хомо сапиенс неандерталенсис, които са два клона на Хомо сапиенс, да се сдобият с приятелчета Хомо сапиенс Х.

      Климата в Терра епика също променя нещата. Големи области във вътрешностите на континентите, особено Азия, ще останат безлюдни, тъй като ще са пустини поради разстоянието им до водни басейни (-> влага и облаци и дъжд). Сахара е още по-голяма, другите пустини също. Това ще го спомена пак по-нататък.

      Ако не се случват странни неща, започвайки от неолита, историята се развива по познатия начин - големи държавни устройства първи се появяват във зони като плодородния полумесец или източна и югоизточна азия. Или долината на Нил.

      Големите мащаби, обаче, означават че зони, които в нормалната планета Земя, са били под една власт (например Нил и трите царства на Египет) сега са под няколко държави, тъй като ефективната администрация със технологиите на античността няма достатъчен обсег. Има няколко Египет-а, няколко Шумер-и и т.н.. Вероятно минойската цивилизация на Крит става голяма като като Япония (но по-меркантилна, ест.).

      Саргон, ако такъв се появява, издържа много по-дълго време като военначалник, защото има повече плячка в уголемените територии. Вероятно е даже той да има наследници и да се появява династия на древни грабители.

      В Елада няма демокрация. Защо? Имам причини да смятам, че икономическата база на обществото обуславя политическия строй по малко по-различен начин от този на Маркс. По-точно, колкото повече населението се занимава с търговия, толкова по-изискващо е към управляващите.

      Когато Древна Гърция се уголеми толкова, то там ще е по-лесно да се живее със земеделие и няма средностатистическият елин да му се налага да търгува, следователно и няма да развива черти на индивидуализъм доколкото е ставало в истинския свят, и следователно демокрация в тази част на планетата няма да просъществува. Или поне ще е по-слаба и 'рехава'. В интерес на истината, по-вероятно би било демокрация да се развие в тихоокеанските острови, особено западните, където ще има стимул за търговия с възможните жители на Северна Австралия и Индонезия.

      Персия никога не застрашава Гърция, тъй като нямат средствата да се разпростят до Анатолия, камо ли до Йония. Но това едва ли би ни притеснило, тъй като такова нещо като "Западна цивилизация" не би трябвало да се появява в Елада въобще.

      Общо взето, броят на империите ще е много по-голям и оттам би следвало, че предсказването на неща след древността е горе-долу невъзможно.

      Иначе, бих предположил, че ВПН ще се забави много и ще е слабо, тъй като степите ще са огромни. Възможно е възникване на аналог на Монголската империя по-рано от 13 век, макар и да трябва да заобикалят пустините в центъра на Азия или Европа.

      И последно, Австралия в дългосрочен план ще е по-зелена, тъй като аборигените ще им е по-трудно да изпепелят всичката растителност на континента.

      Comment


        #4
        han asd написа Виж мнение
        Първо каква е гравитацията - за да стане това което говориш Хипотетичната планетарна гравитация трябда да е доста ниска - т.е. планетата да не е с желязна-никелова сърцевина, а със силициева, литиева, въглеродна или водна сърцевина.

        P.S. Искам утре да добавя и някои други вметки
        Самоцитирам се:

        ... но експандирана до размери колкото е 1 Же сфероида за маса колкото на Юпитер ( вж.: www.paulbirch.net - Supramundane Planets & http://www.paulbirch.net/CustomPlanets.html )
        повърхностната гравитация е 1 же. това за което говориш всъщност е, че Епика би трябвало да е с много ниска плътност за да има толкова голяма маса и толкова ниска повърхностна гравитация. Сиреч - куха планета - прегледай Пол Бърч, и по-специално http://www.paulbirch.net/TheKernel.html

        Comment


          #5
          Според мен съвременната история, особено тази на втората половина на 20 век, зависи твърде много от отделните личности и тяхната непредсказуема поява на световната сцена отколкото на големи процеси извън контрола на малко души. Тоест, действията и решенията на Кенеди/Брежнев/шпионите на първия и втория свят граничат по важност или дори надминават големи демографски процеси, които са играли важната роля в геополитиката в миналото - например ВПН. По това може да се спори, но аз лично мисля, че в този сценарий може да предсказваме само преди 20 век или 19 или дори 15 век, преди Европа да започне да грабва юздите на глобуса.
          Може би обяснението е , че просто тези ключови фигури контролират в много порядъци пъти по-голяма енергия отколкото лидерите на по-бедничките епохи в дълбоката история, АКО твърдението, което изказваш е вярно, разбира се.

          За предсказване - осъзнай мащабите! На Европа дори в края на 19-ти век, с най-бързоходните клипери и влакове ще и трябва повече от десетилетие да обиколи Епичния свят по маршрута на Магелан, БЕЗ станции за презареждане, ремонт и т.н.

          За леко сравнение - Епичната Марица е дълга 8500км и водосборния и басеин е по-голям от Бразилия или Китай! Всъщност по-голяма от Амазонка, но напояваща пейзаж с мек умерен климат и плодородни почви за разлика от голямата в Ю.Америка!

          Аз избрах за първоначална точка 1962-ра поради наличието тогава на едно по-сериозно научно-техническо и индустриално ниво - което дава някакъв минимален шанс на основните Сили да разглеждат Епика като едно цяло. НО само в географски, не и геополитически и геостратегически смисъл... Без ядрени енергийни технологии, даже малките страни стават непребродимо обширни и неконтролируеми териториално. Разпад. За да държиш толкова обширни територии ти трябват яки, големи и бързи транспортни средства ... мега-дирижабли, атомни кораби / атомни екраноплани - http://vbox7.com/play:d69db829 ( но пъти по-големи ) / атомни влакове като http://en.wikipedia.org/wiki/Breitspurbahn / атомни самолети ... Със задоволително развита база от такива "изделия" под ръка ще бъде възможно да се поддържат ЛОКАЛНИ империи обхващащи територии на разстояния от десетки и стотици хиляди километра, с населения от десетки милиарди души, но глобална империя ще иска контрол на около-епичното космическо пространство, надеждно изолирано чрез 3.5 пъти по-високи космични скорости! Ядрено-термичните ракети няма да са достатъчни... Импулсно-ядрените ? ( Има варианти за Излаз/Изход/Exodus - ще ги систематизирам като стигнем до там ).

          Имхо, бихме могли да предсказваме със задна дата само ако датата е достатъчно "задна." От гледна точка на праисторията, земята ще се насели много по-бавно поради увеличените разстояния между континентите (както и вътре в тях). Южна Америка ще се насели много по-късно, Великденският остров може би никога.
          "Епичният" о.Пасха ще бъде на над 60 000 км от континента ( и над 40 000 от най-близката суша - о.Питкерн - на запад ) и ще има площ от 53 000 км2 ( с 25% повече от тази на Нидерландия! която беше една от глобалните империи до скоро! ). Съгласен съм, че ще бъде открит доста късно, поради липсата на спътници в орбита и отдалечеността от редови маршрути, въпреки че най-напредналите в летенето нации , може да го забележат ако имат програма за попълване на белите петна по епичната карта, примерно с автоматични самолети... Ще бъде приятна изненада - големичка страна с хубав климат, но на 100-тина часа полет с "боинг" от най-близката "голяма цивилизация". ... но да не се връщаме толкова назад ... по простата причина, че стартирайки Епика в толкова далечно минало време ще получим неразпознаваем резултат към наши дни...

          Да не говорим, че неандерталците може някакси да оцелеят, или дори хоминидите да пуснат трети клон някъде по-назад и Хомо сапиенс сапиенс и Хомо сапиенс неандерталенсис, които са два клона на Хомо сапиенс, да се сдобият с приятелчета Хомо сапиенс Х.
          това със сигурност! СТОТИЦИ хоминидни разумни видове, па и много не-хоминидни, сигурно... земни aliens не ни трябват.

          Климата в Терра епика също променя нещата. Големи области във вътрешностите на континентите, особено Азия, ще останат безлюдни, тъй като ще са пустини поради разстоянието им до водни басейни (-> влага и облаци и дъжд). Сахара е още по-голяма, другите пустини също. Това ще го спомена пак по-нататък.
          много важен въпрос!!! Епика пропорционално е 17.83 пъти по обширна линейно от Земята, но 10 пъти по-плоска. Епика е климатологичен еквивалент на една 10х по-плоска Земя, с 10х по-плитки океани и 10х по-висока скорост на околоосно въртене ... симулациите показват, че по-бързо околоосно въртене означава по-силни ветрове и по-голямо ИЗПАРЕНИЕ, което загатва, че Епика ще бъде с по-топла, по-разбъркана и по-овлажнена атмосфера. Т.Е. - твърде е вероятно пустини въобще да няма. Въпреки, че атмосферата е също толкова висока колкото земната, атмосферните феномени, циклони и пр. ще бъдат пропорционално по-големи и ще траят пропорционално по-дълго време ... по-сплеснатите полярни зони диктуват по-дълъг път на косо навлизащата в атмосферата слънчева радиация, т.е. пълна абсорбция и по-ТОПЛИ полярни области... там поради оптическите ефекти никога няма да има истинска нощ и ден ... малко призрачно.

          Ако не се случват странни неща, започвайки от неолита, историята се развива по познатия начин - големи държавни устройства първи се появяват във зони като плодородния полумесец или източна и югоизточна азия. Или долината на Нил.
          хммм. пак мащаба!
          Долината на Нил? САМО Делтата на Нил ще бъде с площ от 8 000 000 км2. Колкото Китай, НО САМО свръхплодородни земи. Днес тя поддържа и се обитава от 40 млн. души. Епичната Нилова Делта пропорционално ще съдържа 12 милиарда души!!!!!!!!! ако "допуснем" праисторическо или антично заселване ... И то в Епичен радиус от само няколко хиляди километра ( от епичната Александрия до Канала - към 4500 км. ). Делтата на Нил съвпада с понятието Долен Египет. Горен Египет - от Асуан до Кайро - десетки хиляди километри линеен оазис широк няколко стотин епични километра - достатъчно място за поне толкова на брой империи, колкото броя на старите египетски номове - над 20! ...

          Големите мащаби, обаче, означават че зони, които в нормалната планета Земя, са били под една власт (например Нил и трите царства на Египет) сега са под няколко държави, тъй като ефективната администрация със технологиите на античността няма достатъчен обсег. Има няколко Египет-а, няколко Шумер-и и т.н.. Вероятно минойската цивилизация на Крит става голяма като като Япония (но по-меркантилна, ест.).
          точно така! Не "няколко" даже, а "множество". Епика е 319 пъти по-"площна" от Земята, така, че верното остойностяване би било по-скоро "стотици".

          Крит? - Епическият мu вариант е горе-долу с площта на Индия, брегова ивица дълга 20 000 км , 5000 km изток-запад, почти 1000 север-юг. За сравнение минойската рекичка Йеропотамос ( подобна на нашата Ропотамо по числа , не само по име , но не толкова пълноводна ) ще бъде сравнима с Долен Дунав ( от Железни врата до Делтата ) !!!

          Саргон, ако такъв се появява, издържа много по-дълго време като военначалник, защото има повече плячка в уголемените територии. Вероятно е даже той да има наследници и да се появява династия на древни грабители.
          Може да се поизгуби в равнините ... Или да създаде империя от мащаба на земната Монголска... миниатюрно петънце в Средния Епичен изток, но - пак доказваме, че пред-ядрено "пренасяне" ни дава твърде несъпоставими с нашата реалност резултати ... в толкова огромен свят, може да се случи ВСИЧКО когато има време.

          В Елада няма демокрация. Защо? Имам причини да смятам, че икономическата база на обществото обуславя политическия строй по малко по-различен начин от този на Маркс. По-точно, колкото повече населението се занимава с търговия, толкова по-изискващо е към управляващите.
          Това ли са ти причините да смяташ? ОК. Те нямат много отношение към резултатите за Елада.

          Епичната Елада е с площ по-голяма от тази на земната Евразия! С 300 000 km брегова ивица и 1400 острова - всеки от малките с размери достатъчни да побере средностатистическа държава ( погледни пак за Великденския остров по-горе ). Без пустини и алпийски тундри. Егея ще бъде с мащабите на океан, с разпръснати из него големи острови/мини-континенти... място за СТОТИЦИ империи!

          Когато Древна Гърция се уголеми толкова, то там ще е по-лесно да се живее със земеделие и няма средностатистическият елин да му се налага да търгува, следователно и няма да развива черти на индивидуализъм доколкото е ставало в истинския свят, и следователно демокрация в тази част на планетата няма да просъществува. Или поне ще е по-слаба и 'рехава'. В интерес на истината, по-вероятно би било демокрация да се развие в тихоокеанските острови, особено западните, където ще има стимул за търговия с възможните жители на Северна Австралия и Индонезия.
          Игнорирам логическите ти построения за капитализъм-демокрация. Да не спорим, но са твърде схематични, и ... както и да е .. В Епичната Елада - ше има място за 319 пъти по-голямо разнообразие на политически структури, излишно е да коментираме. Тази Елада е много по-голяма от целия земния свят. .. ако я сметнем като комплект територия годна и удобна за обитаване - в реалния свят далеч по-малко от 40-50млн. км2 суша са добри за обитаване...

          Югоизточна Азия, Океания, Австралия? -- пак свери мащабите. Това са земи разположени в район с измерения от стотици хиляди мили надлъж и на шир. В предядрената епоха едва ли някоя полития ще може да разрастне влиянието си до степен даже да са я чували навсякъде, да не говорим за търговия, завоевание и колонизация ... Епика иска скорост на транспортните връзки от околозвуковия диапазон. Ядрени екраноплани.

          Персия никога не застрашава Гърция, тъй като нямат средствата да се разпростят до Анатолия, камо ли до Йония. Но това едва ли би ни притеснило, тъй като такова нещо като "Западна цивилизация" не би трябвало да се появява в Елада въобще.
          Персия също не може да се осъществи като политическа единица без високоенеегетични системи. А за загубата на "Западната цивилизация" - въобще не ни пука. Добре, че бяха старите цивилизации на Балканите, Анатолия и Персия за да построят на гърците великите им постижения... , но тук се отклоняваме към не-епични теми.

          Общо взето, броят на империите ще е много по-голям и оттам би следвало, че предсказването на неща след древността е горе-долу невъзможно.
          Стотици и хиляди пъти по-голям! Стотици и хиляди пъти по-голямо езиково, биологично, културно разнообразие. Наистина непредсказуемо и несравнимо с реалната Земна ситуация ако слезем много назад във времето.

          Иначе, бих предположил, че ВПН ще се забави много и ще е слабо, тъй като степите ще са огромни. Възможно е възникване на аналог на Монголската империя по-рано от 13 век, макар и да трябва да заобикалят пустините в центъра на Азия или Европа.
          Монголите? Техния Ям - пощенска система - се цитира да е осигурявала скорости за конници от 200км на ден. Пони Експрес на младите САЩ никога не успява да подобри или достигне този резултат 600г. по-късно, та ако сложим едни реалистични 100км на ден, със смяна на конете -- ще са нужни 4-5 години за предаване на писмо от единия до другия край на империята!!! Все едно да се опитваш да държиш междузвездна империя със сублиминални връзки... не става.

          И последно, Австралия в дългосрочен план ще е по-зелена, тъй като аборигените ще им е по-трудно да изпепелят всичката растителност на континента.
          аборигените ли са я скапали? Епичната Австралия ще бъде по-зелена заради по-добрата Кориолисова иригация ...

          Comment


            #6
            Добре де приемаме че е куха (което е пълна глупост според мен, защото кората на планетата ще колабира - затова да кажем че е пълна с вода въху която континентите плуват) и с доста по-малка плътност.

            Следователно:
            1) Имаме планини с ненормални размери (виж Марс където е най-високият връх в слънчевата система поради ниската гравитация) т.е. аналога на хималаите е непреодолим може да се издига даже в стратосферата - единственият смислен транпорт е морският и речният.
            2) Поради малката плътност наличието на метали е кажи речи нулево т.е. добиването им е сложен и скъп процес и изключително много се съмнявам че човечеството би излязло от каменната епоха.
            3) Да кажем че в планинските райони има наличие на метали - следователно там обществото би достигнало до медната на места до желязната епоха евентуалните импрерии ще се развиват точно в планинскии предпланински райони а не в равнинните.
            4) Поради наличието на големи пространства би имало доста повече от 3 раси, но далеч по вероятно е поради слабата тектонична активност респективно слабо движение на континентите ще се развивият отделни разумни видове на различните континенти.
            5) Океанът напрактика ще бъде непрекосим.
            6) Сега за мутациите не искам да говоря защото там сме в сферата на фантасмагории^2
            7) Никога никои няма да достигне до заключението че светът е кръгъл -далеч по-вероятно е да си представят че са във вътрешността на яйчена черупка.
            8) За да бъде гравитацията на планетата 1g вероятно движението около оста и е пропорционално забавено т.е. денят е с доста по-голяма продължителност, респективно нощта също.
            9) Вероятно част от хората ще еволюират след време в изцяло подземни и нощни същества.

            Напрактика тази земя може да изхрани няколко стотин милиарда души и пак да не настане глад така че хората нямат стимул да се развиват - просто се заселват на нова място и разорават целината
            Last edited by han asd; 09-04-2010, 16:40.

            Comment


              #7
              Присъединявам се към мнението на han asd. Такава планета ... а за водното ядро - молекулярната маса няма да позволи на водата да бъде отдолу. Защо не се разгледа вместо това един по-реалистичен проект - малко по-малка планета, по-близка до Земята, с повече суша за сметка на това?
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                Хм... мисля че имаше вариант в които водата да е в плазмено състояние ма да не навлизаме в дълбоката "H2O", максималната големина на планетата за развитие на земен тип цивилизация е максимум 2хдиаметъра на земята което дава около 2 000 000 000 км^2

                При условие че гравитация е 1g (за конфортен живот) на 2g (едва ли някои ще гори от желание да живее) пак металите ще са относително по-редки от земните (за да постигнем същата гравитация трябва да намалим плътността), но все пак ще има геологична активност. (респективно по-слабо магнитно поле - нещо за което не се сетих)

                Така сега трябва да поставим съотношение на сушата - вода:

                -ако сушата надмине 50% това значи пустинна планета с плитки езера вместо океани (изключително солени - справка "Освободеният" ).
                -ако сушата е около 10% това значи ахрипелази с далеч по-голяма вероятност за поява на земноводна цивилизация.
                -сушата трябва да е в граници 20-45% (максимум) - дори последно значи или ледена планета (в ледников период) или изключително пустинна (говоря за 45%)затова трябва да приемем междинен вариант около 33% (тоест повърхност за заселване около 5 пъти повече от земната суша)

                Сега вариантите са един континент или няколко такива?

                Comment


                  #9
                  Другари,

                  Хан Азд и Мосю Вола'нд,
                  Разсъжденията ви се базират на "лоша наука".

                  Ще се опитам да се намеся по-късно днес за да ви поуча.

                  също така:
                  Не променяйте параметрите на задачата!!!

                  Comment


                    #10
                    "Лоша наука"? За това, че вещество с по-голяма молекулярна маса ще се стреми към гравитационния център на планетата, това ли е "лоша наука"? Ако беше обратното, защо водата не е отдолу, а металното ядро на планетата - отгоре? Въобще ... става прекалено фантастично даже и за тоя раздел. Може би е време да е извън форума?
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #11
                      Някои сериозни съмнения

                      Аз не знам какво е това "лоша наука" (но сигурно ще се разбере), но така или иначе, не разбирам кой знае колко от тези въпроси.
                      Друго обаче не ми е ясно - въобще не разбирам на базата на какво могат да се направят каквито и да е предположения по тази тема. Дори и да се допусне, че просто земната география се "разтяга" в трите измерения (нещо само по себе си нелепо), за да се опъне на тази многократно по-голяма повърхност, пак това нищо не дава, защото това ще е съвсем различна за човешките пропорции география (хората си остават със същия ръст и биологични особености). Т.е. никакви "човешки" аналогии не са възможни, което означава, че темата е изцяло в сферата на фантазията - кой какво си съчини - това е. Т.е. фантастичен роман. А форумът вече е какъв ли не, но писателски - не е. Вярно че разделът е озаглавен "Фантасмагории", но редно е в него да има поне такива, които имат някаква бегла връзка с форумната тематика. Хубаво - фантастика, нека е фантастика на военно-"историческа" тематика.
                      Съмнението ми е свързано вече с няколко от темите в този раздел. Както и да е, мисля го по-скоро като някакъв призив, отколкото като нещо друго. Ясно е, че всеки се интересува от какво ли не, но пък и форумът има някаква конкретна тематика, а не е място за всякакви разговори.

                      Comment


                        #12
                        messire Woland написа Виж мнение
                        "Лоша наука"? За това, че вещество с по-голяма молекулярна маса ще се стреми към гравитационния център на планетата, това ли е "лоша наука"? Ако беше обратното, защо водата не е отдолу, а металното ядро на планетата - отгоре? Въобще ... става прекалено фантастично даже и за тоя раздел. Може би е време да е извън форума?
                        Обиди се и искаш да ме гониш?

                        Comment


                          #13
                          setebos написа Виж мнение
                          Обиди се и искаш да ме гониш?
                          Ни най-малко, а искам да има поне ... нещо, което да прави това "фантастика", а не "фантасмагория" - нали правиш разликата между двете?
                          Не мисля, че форумът трябва да става за смях, че то по тая логика, може утре да отворим тема тука, която да обяви, че се връщаме към идеята за плоската земя, а всичко останало е "лоша наука"
                          Надявам се да ме разбираш правилно.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            #14
                            gollum написа Виж мнение
                            Аз не знам какво е това "лоша наука" (но сигурно ще се разбере), но така или иначе, не разбирам кой знае колко от тези въпроси.
                            Друго обаче не ми е ясно - въобще не разбирам на базата на какво могат да се направят каквито и да е предположения по тази тема. Дори и да се допусне, че просто земната география се "разтяга" в трите измерения (нещо само по себе си нелепо), за да се опъне на тази многократно по-голяма повърхност, пак това нищо не дава, защото това ще е съвсем различна за човешките пропорции география (хората си остават със същия ръст и биологични особености). Т.е. никакви "човешки" аналогии не са възможни, което означава, че темата е изцяло в сферата на фантазията - кой какво си съчини - това е. Т.е. фантастичен роман. А форумът вече е какъв ли не, но писателски - не е. Вярно че разделът е озаглавен "Фантасмагории", но редно е в него да има поне такива, които имат някаква бегла връзка с форумната тематика. Хубаво - фантастика, нека е фантастика на военно-"историческа" тематика.
                            Съмнението ми е свързано вече с няколко от темите в този раздел. Както и да е, мисля го по-скоро като някакъв призив, отколкото като нещо друго. Ясно е, че всеки се интересува от какво ли не, но пък и форумът има някаква конкретна тематика, а не е място за всякакви разговори.
                            Всичко е СТРОГО научно за което говоря - фантастичните елементи не са в хардуера, а само в първоначалните случки. Но, няма време да обяснявам подробно.

                            Време е да "отлитам" , очевидно.

                            Модераторе, как мога да си получа писанията - за личен архив - пък и идеята за книга не е лоша - декорите ги оправихме, само сюжети и кхарактерс трябват, можеш ли да ми ги свалиш в некъв формат барабар с картинките и да ми ги пуснеш на пидиеф примерно? Преди "заличаването".

                            Да обясня ли за лошата наука, като последна дума?

                            Comment


                              #15
                              messire Woland написа Виж мнение
                              Ни най-малко, а искам да има поне ... нещо, което да прави това "фантастика", а не "фантасмагория" - нали правиш разликата между двете?
                              Не мисля, че форумът трябва да става за смях, че то по тая логика, може утре да отворим тема тука, която да обяви, че се връщаме към идеята за плоската земя, а всичко останало е "лоша наука"
                              Надявам се да ме разбираш правилно.
                              ОК, ще обясня по-подробно лоша-добра наука. Ще разбереш. Фантастика е, и то СТРОГО научна. Няма фантасмагории.

                              Comment

                              Working...
                              X