Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Десант на Съюзниците в Италия в Геноа, вместо да продължат през Сицилия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Десант на Съюзниците в Италия в Геноа, вместо да продължат през Сицилия

    Идеята за тази тема я заемам директно от тази статийка от "Кабинетния генерал". Идеята е проста: как биха се развили събитията, ако вместо да продължат през Сицилия нагоре в Италия, Съюзниците бяха избрали да направят десант в района на Геноа и оттам идректно по долината на река По, отрязвайки цялата централна и южна част на Италия, с идеята не само да се спести време и да се "затворят" италианските и немските войски в тази част, но и да стане възможно (евентуално) да се продължи било то към Балканите (т.е. към Югославия), било то към Алпийските проходи.
    Отклонението е на ниво "решение", което зависи от няколко души - оттам-насетне се променя планирането и всичко останало. Всичко това би трябвало да се случи след десанта в Сицилия, те.. става въпрос за пътя на развитие на операциите към континентална Италия.
    Предварителни въпроси:

    (1.?) Дали подобна операция е била осъществима.

    (2.?) Дали ще са нужни повече сили и средства, в сравнение с отделените за осъществената в ТР операция.

    (3.?) Дали ще е нужно да се проведат подготвителни операции под формата на овладяване на Сардиния и Корсика или поне един от двата острова като база за подготовка на инвазията.

    (4.?) Ако се тръгне по горния път (Сардиния или/и Корсика и след това Геноа), то дали и в каква степен ще пропадне елемента на изненада. Под-въпрос - колко време би било нужно за осъществяването на трите операции.

    (5.?) Доколко е възможно да се постигне изненада при подобна операция.

    Естествено, след изясняването на горните въпрос би трябвало да се помисли какъв би бил хода на такава кампания и как ще се отрази върху цялостната обстановка. След това си струва да се разгледат възможните перспективи за развитие на кампанията след победа в Италия.
    Такава алтернативка не предполага отказ от десант във Франция, т.е. там нещата си вървят по план.

    #2
    Примамливо, дава възможност за развиване на операцията с превземане на северна Италия и на там към така лелеяните от Чърчил Балкани..
    Но само до толкова.
    Генуа е в дъното на залив, което дава огромно преимущество на отбранаяващите се. Конфигурацията е такава, че с концентрични удари от всички летища десанта може да да бъде поразяван като се почне от най-далечните подстъпи и се стигне до бреговата линия. Второ, разглеждайки картата се вижда, че участъците за десантиране са малко. Веднага зад тях започват крайбрежните планини. С обща ширина някъде 50-60 км. Трето, намиращанта се наблизо основна база на флота Ла Специя.
    От основно значение за осъществяване на въздушно превъзходство на съюзниците е наличието на летища. Следователно без превземане на Сардиния и Корсика няма как да се мине..Тоест една-две операции подобни на Сицилианската. Факторът изненада отпада в случая. Значи трябва да се предвидят много по-големи сили.
    Едновременно тече подготовка и за "Оверлорд".

    Comment


      #3
      Моите уважения, но статията на Taylor Holbrook е лековата. Разбира се, че чисто географски, удар по крайбрежието на Лигурийско море и някакъв поход ала Наполеон, а защо не, и като принц Ойген, е примамлив. Но в конкретната война , така не се воюва. Италия е нещо като направлението на Маккартър през Нова Гвинея. Уж е второстепенна, но при всеки отделен епизод от войната, винаги опасна. Рим пада на 5 юни, Нормандия е на 6-ти. Разбира се, никога не е имало разделение - Алекзандър/Айзенхауер подобно на Маккартър/Нимиц, но стратегическият подход е аналогичен. Нещо като ляв ъперкът и решаващо дясно кроше накрая. Има и политическия момент. От Сицилия през Салерно, та до Анцио, скокът не е за някакви "стратегически", по карта райони, а за Рим и сърцето на политическа Италия.

      Comment


        #4
        Удар толкова нагоре, ако е с решителен командир, а не както при Анцио би накарал най-малкото немците да обмислят защитата на Италия и да си помислят, преди да се опитват да защитават долната част на Ботуша. Не е без проблеми обаче. Например по-късите немски комуникации.
        По принцип смели операции, ако са под командването на решителен командир, биха имали успех. А силите, които могат да се отделят за там ги има, единственият проблем са десантните съдове.
        Вероятно биха стигнали до границата на Италия, но след това - кой знае? Но пък самото им присъствие там ще изглежда като по-сериозна заявка за нахлуване в Европа, дори и да не стигнат много далеч. А и силите от това направление ще направят планирането на операциите на немската страна една идея по-сложни, защото от Генуа могат да се застрашат много направления (поне три, към Рим (не особено перспективно, освен в политическо отношение), към Франция и към Австрия) едновременно, докато от Сицилия нещата са прости и ясни, значително облекчавайки отбранителните задачи на Кеселринг. Каквото и да направят съюзниците, дори и да струпват само там сили, постепенно разширявайки плацдарма, положението им ще е значително по-добро (и свободата за изненадващи действия значително по-голяма), а на немските сили в Италия - по-несигурно.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #5
          Съгласен съм с Крамер, че крайбрежието в района на Генуа ще е доста трудно за превземане. Планините дават естествено преимущество на отбраняващите се и ще е трудно да се преодолеят, за да се отреже цяла Италия, камо ли да стане бързо. Има голяма вероятност това да се окаже едно Галиполи, или Диеп, ако щете. Съюзническата авиация ще е в по-неизгодно положение, по-бързо ще могат да се прехвърлят подкрепления през Алпите от Германия и т.н. Ще трябва да се концетрират по-големи сили, и загубите ще са по-големи, но според мен такава операция е напълно осъществима.

          Вариантът с подскоците Сицилия-Сардиния-Корсика не че са невъзможни, но ще минават 2-3 седмици между всяка операция, ще се дават още жертви, а завладените територии ще са абсолютно безполезни, освен за целите на самия десант в материка. Елементът на изненадата няма как да пропадне, защото силите на Оста ще трябва да гадаят дали се готви десант в северна Италия, или в южна Франция. Или където и да било в Италия. Защото каква е ситуация в този момент - след падането на Сицилия, Италия излиза от войната; немците трябва да защитават огромното й крайбрежие, като съюзниците практически могат да десантират навсякъде.

          В такава ситуация, ако съюзниците започнат да завладяват средиземноморските острови, аз на мястото на немското командване бих се замислил сериозно дали да не изоставя въобще Рим и да се оттегля в северна Италия, за да минимализирам риска от отрязване - защото десантът може да е край Пиза, или Пиомбино, или къде ли не.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment

          Working...
          X