Днес се навършват 20 години от неуспешният опит за преврат в СССР. Какво би станало, ако заговорниците бяха успели? В текущата реалност превратът среща съпротивата на хиляди хора, които протестират пред руския парламент в Москва . Съпротивата се оглавява от Борис Елцин, който се качва на танк пред Белия дом и призовава армията да не се обръща срещу народа. Пучът е зле планиран – лидерите, които биха могли да се противопоставят, не са добре изолирани и връзките помежду им не са прекъснати. Чуждестранни лидери, включително президентът на САЩ Джордж Буш, осъждат пуча. По време на него загиват трима души, които са прегазени от военни транспортни машини, но в крайна сметка силите за сигурност се въздържат от използването на сила срещу демонстрантите. За да се промени историята добавяме следното събитие - армията сляпо се подчинява на заповедите и смазва опозицията, жертвите са стотици, въведено е военно положение. Сред ключовите конспиратори са вицепрезидентът на СССР Генадий Янаев, председателят на КГБ Владимир Крючков и министърът на отбраната Дмитрий Язов, както и премиерът Валентин Павлов и вътрешният министър Борис Пуго. Други участвали са Валерий Болдин, ръководител на секретариата на Горбачов, Олег Бакланов, заместник-ръководител на Съветския съвет за отбрана, и Олег Шенин, секретар на ЦК на КПСС. Към тях се присъединява заместник-министърът на отбраната Валентин Варенников и двама други членове на държавния комитет Василий Стародубцев и Александър Тизяков. Горбачов е принуден да подаде оставката и властта е предадена в ръцете на военно-временен съвет включващ Янаев, Язов и Крючков. Съвета ще управлява до свикването на нов партиен конгрес, където ще бъде решено, кой да поеме властта. Вследствие на тези събития, перестройката е отменена, свободата на словото е силно ограничена, а редица несъгласни и инакомислещи са арестувани...СССР губи Източна Европа, но запазва цялостта си. Предполагам, че предстоят години на тежки икономически изпитания, но те така или иначе се случват и в нашата реалност. Вероятно светът би бил съвсем различен. Ето малко линкове с интересни статии :
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
19 Август 1991 - Пучът успява
Collapse
X
-
Нито заговорниците, нито Горбачов имат идея какво правят. Нито пък - решителност. Съветският режим преди опита за преврат е вече като къщичка от карти - не е въпросът дали, а е по-скоро кога ще се срути. Самият опит е като ход, проба да се запази статуквото - поначало безперспективна работа. Нито Горбачов, нито превратаджиите знаят какво да правят, в случай на успех също нямат идея какво трябва да се прави, нито - програма как да излязат от безизходицата.
"Китайският модел" не е вариант за СССР, нито тогава, нито по-късно. Няма начин човек да познава съветската система от ония години и "китайският модел" и да смята, че между тях има някакъв път. Не и с това ръководство, не и през ония години, вече всичките им пътища за развитие с онова ръководство са изчерпани.
За китайския модел, за преход между тях, е необходимо първо тотален отказ на държавата от контрол (китайците построиха индустрията си с американски пари все пак), тотален отказ от социално осигуряване, мизерни заплати, ненамеса на държавата в бизнеса, навлизане на чужди компании с техните си правила и т.н., все неща, които ръководството в Кремъл просто няма да допусне.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
По време на него загиват трима души, които са прегазени от военни транспортни машини,
Има ли истина в твърдението, че съветския режим се "срива", защото Кремъл е искал да се отърве от сателитите? Все пак именно Източна Европа смуче природни ресурси, гарнизони от Съветите?
Послепис: В "Другарите" на Робърт Сървис се пише, че САЩ защитават в известна степен СССР да не се разпада, заради "опасения за безопастността в района". В крайна сметка хамериканцията на чия страна застават- за или против разпадането на Съветския Съюз?
Comment
-
Има място борба за власт - Горбачов иска да запази СССР цял и да го ръководи (което прави и дотогава), превратаджиите - също, а такива като Елцин виждат единствения начин да получат пълната власт, ако съюза стане на отделни държави. И не е за ресурси толкова, колкото за власт борбата.
Освен това, СССР е в много лошо финансово положение.
А за тримата загинали - малко или много става по случайност цялата работа, но по-същественото е, че превратаджиите нямат идея какво да правят. Изкарването на танковете по улиците е лесна работа - войниците ще се подчинят и ще тръгнат. Но оттам нататък никой не знае какво да прави и това се вижда много ясно. Затова и превратът няма как да успее, дори и никой да не му се противопостави.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Сега ако трябва да сме честни по време на пуча избухва истински хаос във въоръжените сили... Когато изкарват Кантемировската и Таманската дивизия, им казват че целта им е да защитят СССР от заплаха(без никой да уточнява каква). Започват да се носят всевъзможни слухове от факта, че Горбачов и убит или е тежко болен до момента че американците ще правят десант в Москва... На войниците не са раздадени бойни муниции за танковете, защото(поне тази е най-интересната версия, която съм чувал) Крючков се страхува, че някой по-войнствен командир ще се насочи танковата си бригада директно към Лубянка и ще направи опит да я превземе. Излиза тук и въпросът защо Крючков е наредил именно танковете- Кантемировската и Таманската дивизия да влязат в Москва, а не подразделенията на Пуго-Вътрешни войски и ОМОН, които са били предостатъчни за един преврат. Има и един много интересн друг момент- кой нарежда прехвърлянето на Тулската въздушно деснатна дивизи и то под командването на Лебед и Грачов(като Грачов е бил един фаворитите на Горбачов, а Лебед е бил жаден за чест и слава). Именно десантчиците и присъствието на тежка механизирана техника разколебават Алфа от щурма на Белия Дом и това според мен е повратната точка в пуч-а. Още повече и че заговорниците не знаят какво всъщност да правят и с Горбачов. Много странно е как при Горбачов се оказва и камера на която той записва своето изявление. Интересен е и много тънкия момент, че самите заговорници не привличат на тяхна страна самото ръководство на армията, нито ГРУ. Стига се дотам, че командващите стратегически войски приземяват самолетите с атомно оръжие на борда на летищата и нареждат на всички наземни пускови установки да се приберат в базите си, а командирите на стратегическите ракетоносци получват заповед да се върнат в пристанищата си... Целия този пуч е недобре обмислен и по мое мнение напълно безотговорен особено в най-голямата ядрена сила като Русия... Да не говорим, че се носят и легенди, че пучистите били загубили и атомного куфарче на Горбачов...sigpicSi vis pacem, para bellum.
Comment
-
Гост
Общо взето разсъждавайки в духа на диалектическия материализъм за субективните и обективните сили аз си мисля,че няма свестно ръководство тоя пуч. Свестно предвид на решително и безкомпромисно.Като знаем кой беше Ленин и с кви мижави сили завзе властта то е цяло чудо,че тоя пуч не успява.То маЙ така се прави историята -баланса между личности и обективни фактори.А то като няма личности,няма и идеи -тва вече е следствие.
Comment
Comment