gollum написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Хитлер е убит
Collapse
X
-
onefen, военното сътрудничество между СССР и Германия през 20те е преди всичко тайно, така че не може да се използва за разширение на официалните отношения между двете държави. Не и за съюз - определено. Така че чисто военното сътрудничество не е подходящо като аргумент. Ако търсиш такъв - търси го в Полша примерно, по-правилно би било. Но около този въпрос има други неща, които правят случая сложен. И т.н.
Но главното, което се цени тук са: аргументите. Малко повече разгърни обясненията си, които седят зад "защото аз мисля така".Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
onefen написаВ началото на 20-те години Германия тренира военни пилоти на територията на СССР. Това какво ти говори.
onefen написаОсвен това през ПСВ Германия обявява война на Русия, а не обратното. Имало е договор между Франция и Русия още от 80-те години на 19 век и германците са знаели за това. За това е разработен и плана "Шлифен".
onefen написаСССР от 30-те годни обаче и Русия от 1914г са две доста различни неща, както и Ваймарската република от Кайзеровата империя. Така, че да смятам че биха били съюзници.
onefen написаДори в Германия можеше комунистите да вземат властта вместо националсоциалистите тогава даже щяха да са първи дружки.
Обикновен лаик написаНо така или иначе преразглеждане на Версай - както показва действителната история - е било възможно и се е случвало в историческата реалност.
Comment
-
onefen написа Виж мнениеОтстъпките които Англия и Франция правят на Хитлер в годините преди войната са защото те искат да насочат амбициите му срещу СССР и Сталин. Англия мрази Русия.Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!
Comment
-
Обявяват му война защото имат договор с Полша за това. Но не правят нищо и оставят поляците да бъдат смазани от Германската военна машина. До май 1940 АНглия и Франция не атакуват. Ако бяха атакували през септември 1939 когато немците са в Полша Хитлер щеше да загуби. Той няма достатъчно сили на запад. Но те не го правят защо? Защото са се надявали да продължи на Изток.
Comment
-
onefen написа Виж мнениеОбявяват му война защото имат договор с Полша за това. Но не правят нищо и оставят поляците да бъдат смазани от Германската военна машина. До май 1940 АНглия и Франция не атакуват. Ако бяха атакували през септември 1939 когато немците са в Полша Хитлер щеше да загуби. Той няма достатъчно сили на запад. Но те не го правят защо? Защото са се надявали да продължи на Изток.
Колкото до събитията от есента на 1939 г. на тогавашния западен фронт на Германия - не е толкова еднозначно, колкото го представяш, това е хъм ... заедно с другата ти теза плод на съветска пропаганда от онова време, 1:1 уви.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
onefen написаОбявяват му война защото имат договор с Полша за това. Но не правят нищо и оставят поляците да бъдат смазани от Германската военна машина. До май 1940 АНглия и Франция не атакуват. Ако бяха атакували през септември 1939 когато немците са в Полша Хитлер щеше да загуби. Той няма достатъчно сили на запад. Но те не го правят защо? Защото са се надявали да продължи на Изток.
Тези сметки обаче се оказват неверни. Впрочем, в ОКХ са наясно с това с какви средства и възможности разполагат Франция и Великобритания и изхождат от това в планирането на кампанията срещу Полша - прехвърлянето на войски към западния фронт трябва да започне още на четвъртата седмица от кампанията, а дотогава се разчита на каквото е оставено. То е достатъчно за да задържи "ранно" англо-френско нападение, особено с оглед на местността, през която трябва да се проведе и ширината на възможния фронт. Реално кампанията срещу Полша е решена дори преди четвъртата седмица - нещо, което става известно и в западните щабове.
Можем надълго да разсъждаваме какви биха били реалните перспективи пред една ранна офанзивна операция, но за мен няма съмнение, че тя би била с ограничени цели (каквито са и планираните операции до завършване на мобилизацията). Франция и Англия са изправени пред същия проблем, пред който и Германия при нейната офанзивна операция: френско-немската граница е тясна и не особено пригодена за офанзивни операции. Трябва да се използва поне територията на Белгия, а най-добре и на Холандия, но и двете държави държат на неутралитета си и дори се противопоставят на каквото и да е разполагане на Съюзнически сили предварително (камо ли територията им да се използва за провеждане или дори снабдяване на офанзивна операция).
Затова и края на есента и зимата си остават време на планиране на най-различни операции от страна на Съюзниците, без да е решено какво точно да се прави. Ранното приключване на Полша (а и включването на СССР в подялбата), допълнително объркват плановете им: ако в средата на септември могат да разчитат на известен превес от своя страна (до троен четворен за може би период от 3-4 седмици), то през ноември-декември, а още повече за пролетта вече е ясно, че Германия има превъзходство в сили и средства (и много по-решително в организация, но това още не го знаят).
От наша гледна точка и с послезнание можем да кажем, че Франция и Великобритания имат много малък "прозорец" за наземна операция - реално около 2-4 седмици. Истината е, че едва ли биха могли да разчитат на нещо повече от да се вклинят на 50-80 км навътре в немска територия, след което да се наложи да отстъпят (най-много да постигнат някакъв що-годе стабилен фронт до пролетта). Но решителен резултат и достигане на Берлин - не, няма време и възможност.
Затова и по земя нещата стоят така, както стоят. Във въздуха и по море (там, където е силата на Великобритания) си се водят съвсем реални военни действия. Реално Съюзниците губят тази - донякъде ефимерна, - перспектива за опит да поемат инициативата и са обречени на пасивно изчакване (продължават да планират офанзивни действия, разбира се, но немската офанзива пролетта ги изпреварва).
Дипломатическия неуспех със СССР (за който носят вина правителствата им - най-вече Чембърлейн) също се отразява негативно върху планирането им, а войната с Финландия води до още по-големи отклонения (като планиране на помощ за Финландия и военни действия срещу СССР).
Сега, що се отнася до "договора с Полша", той не означава нищо реално. И с Чехословакия имат договор (Франция) но нищо не пречи той да бъде преразгледан. С Полша имат същата възможност по принцип, но нямат никакво намерение да оставят нещата така. Не защото "искат да насочат Германия на изток", а защото вече настроенията са съвсем различни. Ако за Судетите се смята, че "Германия има право", сега вече схващането е, че "трябва да се обуздае този маниак". Нещата са се променили.
Comment
-
onefen написа Виж мнениеОбявяват му война защото имат договор с Полша за това.
---------------------------
*Стъпка, която, както е споменал Воланд, изумява с безпрецедентната си необмисленост да постави съдбата на Велика сила в зависимост от решенията на Полша, която далеч не се слави с благоразумие.
** Което пък ни отпраща към въпроса на Голъм - в рамките на твоята теза(не случайно го подчертавам) какво, според теб, им пречеше да си затраят. Амбициите на Хитлер - нещо, което той многократно е декларирал - са ограничени в Източна Европа (поради което няма и никаква нужда от "насочване"), а специално към Англия той неведнъж засвидетелства уважение.Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!
Comment
-
onefen написа Виж мнениеА какво тогава спира САЩ и Англия да направят десанта в Нормандия през юни 1942г вместо през 1944. Тоест преди Сталинград и Курск и преди везните вече да са се наклонили към СССР.
Колкото до САЩ, те до 1941ва са неутрални и не може да се очаква, че ще имат кой знае каква армия година по-късно. Вярно, започват военни реформи през 1938-39та, но дори и при техния организационен гений и индустрия пак трябва време армията да бъде обучена и снабдена, без да броим количествата, които пращат в помощ на други държави.
Така че - не се подвеждай по пропаганда на някоя от страните в конфликта - през 1942ра няма как да има десант във Франция.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
А какво тогава спира САЩ и Англия да направят десанта в Нормандия през юни 1942г вместо през 1944. Тоест преди Сталинград и Курск и преди везните вече да са се наклонили към СССР.
Comment
-
Реално при убийство на ефрейтор Хитлер в хода на ПСВ аз не виждам освен комунистите коя друга политическа сила в Германия би била способна хем да увлече масите, хем целенасочено да създаде реваншисткия план. Национал-социалистите без Хитлер не ги виждам как биха могли да станат нещо повече от една маргинална партийка, просто Гьоринг няма такова дар-слово, за да ги поведе, Гьобелс повече го бива в това отношение, но и неговите лидерски качества не са толкова подчертани. Вероятно комунистът Ернст Телман би бил силната фигура и наистина той би взел властта с помощта на Сталин, след което Германия и СССР биха действали заедно срещу САЩ, Великобритания и Франция.
Comment
-
Въпросът е, че липсата на Хитлер би могла: а) да "изкара" друг на негово място и той да открие у себе си лидерски качества или б) да вкара във вакуума друга организация със сходно послание. Не виждам как комунистите биха запълнили точно тази ниша, а тя е била бая широка. Все някой щеше да я запълни. Разбира се, различна личност или партия означава сериозна разлика в събитията.
Comment
-
gollum написа Виж мнениеВъпросът е, че липсата на Хитлер би могла: а) да "изкара" друг на негово място и той да открие у себе си лидерски качества или б) да вкара във вакуума друга организация със сходно послание. Не виждам как комунистите биха запълнили точно тази ниша, а тя е била бая широка. Все някой щеше да я запълни. Разбира се, различна личност или партия означава сериозна разлика в събитията.
Comment
-
skorpion1980, нещата стоят, според мен, така (20-те и началото на 30-те години във Ваймарска Германия): има силни реваншитски нагласи в обществото, които са насочени към: възстановяване на "националната гордост" (т.е. собствено реваншизъм), срещу Ваймарската република (настроения, които са ни познати сега от нашата собствена реалност - разочарование от липсата на "силна ръка", от постоянно сменящите се партии, корупция и липса на стабилност). Споменатите от теб анти-имперски настроения, според мен, са общо взето слаби към края на 20-те години, особено ако не са свързани с личността на монарха, т.е. имат сравнително малко значение. Тези две така общо описани "настроения" създават огромна празнина, която все някой ще се опита да запълни (нито една от традиционните - доколкото е правилно това название за партиите на Ваймарската република).
Моята теза е, че дори и да го няма Хитлер като фактор (кой е той в началото на 20-те години?), то някой друг ще запълни нуждата от силен лидер на крайно националистическа партия, т.е. необходимостта "създава" човека, така да се каже. Обратното, наличието на конкретен силен лидер (като Хитлер) най-вероятно означава, че друг (дали по лични качества или случайност) няма да "заеме" това място. Но не мисля, че Хитлер е толкова уникален, т.е. след като я има нуждата, някой ще я запълни. Това важи едновременно по отношение на партията (като послания и идеология - крайно националистическа) и лидера. естествено, няма как да посоча конкретен човек, защото не знам кой би заел добре тази роля, защото въпросният "някой" не я е заел в ТР поради наличието на Хитлер.
Що се отнася до въпроса "коя ще е политическата сила", ако по една или друга причина национал-социалистическата партия се провали, то това ще е друга политическа сила със същото послание, т.е. която запълва същата ниша. Може названието и лидерите да са различни (при всички случаи поне част от хората ще съвпадат - даже повечето), но основните неща ще са същите.
Що се отнася до шансовете на комунистическа (крайно лява) формация да изпълни същата роля - според мен, те са минимални. Първо, тя не запълва същата ниша, а запълва различна - също съществуваща ниша. И тази "друга" ниша се оказва все пак по-слаба в ТР поради причини, които ще действат и в АР, поне според мен. Важна разлика между двете ниши е в това, че едната "прегръща" националистическата емоционална линия, докато другата - не. А тя е силен фактор. Друг важен момент са възгледите на по-висшите слоеве на общността, а там комунистическата идея е много по-слаба - особено сред индустриалците, администрацията (бюрократите) и военните. Докато националистическата е общо взето силна, разочарованието от републиката също е сравнително силно (и съответно търсенето на "силна ръка"). Анти-болшевишките чувства и страхове са много силен фактор.
Та, моето мнение, ако се опитам да го обобщя е, че ако махнем Хитлер от уравнението още в началото (загинал е през ПСВ или се е реализирал като художник в Австрия), то или за насицонал-социалистическта партия ще се намери друг силен лидер или ако това не стане, друга партия от същия формат и запълваща същата ниша, ще заеме нейното място, привличайки и членската маса и симпатизантите й. Такава партия не може без "вожд", т.е. силен лидер, така че друг ще се реализира в тази роля. И рано или късно, т.е. най-вероятно през първата половина на 30-те години ще стигне до власт и почти сигурно това ще е краят на Ваймарската република като такава, т.е. Германия и в тази АР ще стигне до диктатура.
Какви биха били разликите? Според мен, големи. Както смятам, че в историята има тенденции, които не се появяват или изчезват по волята и решенията на отделна историческа личност (защото произтичат от по-общи - икономически, обществени и културни причини и са резултат от действията на големи обществени маси хора), така смятам, че конкретната историческа личност и решенията й имат определено значение и тежест. Смяната на личност означава промяна в конкретните решения и в част от характерните черти. Особено когато говорим за диктатор-визионер. Друг лидер ще означава и разлики в идеологията, разлики в решенията и в стратегията. Личните качества и следващите от тях решения по отношение на "кохортата" от функционери, които ще съставят обкръжението му. Всичко това ще се отрази. Възможно е този различен лидер да не е такъв авантюрист или дотолкова самонадеян, а това лесно може да доведе до съвсем различно начало на войната, а следователно и до различна война.
Та това е целта на "вметката" ми в темата - премахването на един лидер променя нещата, но не означава, че свързаните с него неща ще изчезнат като с магическа пръчка. Да не говорим, че всичко онова, което е извън него - а това са тези големи обществено-политически и културни тенденции, си остава и "иска" някой друг да изпълни същата или сходна роля. А когато има нужда и позиция, някой (едновременно лидер и организация) ще ги запълни. Поне аз така виждам нещата.
Но не мога да посоча кой ще е този човек и какви ще са промените. Не случайно съм посочил как, според мен трябва да се правят алтерантивно-историческите упражнения, за да има смисъл от тях и да могат да се изградят стъпка по стъпка. Тази тема не е в съгласие с разбиранията ми, затова и не виждам как мога да посоча нещо конкретно - нямаме едно събитие, от което да следва всичко останало, обсъждат се неща, които са далеч от въпросното събитие и по тенденции, които нямат общо с това събитие.
Comment
Comment