Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Не съединена България след 1885 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Сръбско-Българската Война 1887 г.

    Поради всичко това, Русия се примирява с преминаването на Добруджа в български ръце. Тя обаче има и нещо друго на ум - сега вече между Русия и България има директна сухопътна връзка и съществува вероятност при бъдещ военен конфликт, руските войски да преминат направо на българска теритпория. Това кара Русия да приеме преминаването на Добруджа в български ръци и да протестира само по дипломатически път, без да предприеме по-силно действия. Русия няма възможности и да се ангажира директно с войски зад Дунав, поне не и без повод. За тази цел тя решава да използва Сърбия. Русия не иска да рискува и предпочита да разпали един "регионален" конфликт между България и Сърбия.

    Планът е следният: Сърбия напада България и постига очакван бърз и лесен успех срещу България. Българската армия има висок дух, но почти нищо по-материално в своя защита – тя е недостатъчно многобройната и почти без офицерски състав, без военен опит и без достатъчно въоръжение и подготовка. В руския Генерален Щаб се смята, че при отлагане на агресията, с течение на времето тези пропуски ще бъдат коригирани, включителни и благодарение на Дунавския договор. Затова е взето решение да не се отлага нападението над България, а то да се осъществи по най-бързият начин през есента на 1887-ма година.

    Веднага след като София и Видин бъдат завладяни от сръбската армия, руската също трябва да премине Дунав "за да защити България и да възстанови мира на Балканите". Според договорката между Петербург и Белград, демаркационата линия между двете окупационни армии трябва да бъде по река Искър. Затова и е забранено на сръбските части да преминават реката, а Орхание и старопланинските проходи трябва да бъде оставени незаети (от сърбите), до идването на руските подразделения. В случай на очакваният успех за Сърбия, това би довело до военен разгром на България, нова промяна на границите на граница на България, този път в западната част и съответно всичко това би довело до свалянето на Стамболов. Крайната цел е поставянето на България в пълна руска зависимост, орязване на територията и според сръбските претенции и свалянето от власт на Стамболов. Предвиждало се е сръбската войска да напусне окупираната от нея българска територия през пролетта на 1888 г. и оставането в България на ограничен руски военен контингент до краят на 1889 г.. Става дума за руски гарнизони в градовете София, Плевен, Ловеч, Никопол, Русе, Силистра, Варна, Шумен, Търново, Добрич и Констанца.

    Петербург гарантира оставането на власт в София на Алеко Богороди, като се е обмисляли два варианта - първият е оставането му на власт като Председател на новообявената република с нов подпредседател (Драган Цанков) или вторият - възстановяване на Търновската Конституция и коронясването на Богориди за княз на България. Този въпрос е оставен за решаване от дипломатите за след краят на военната кампания, спрямо международната обстановка след приключване на военните действия. Приемало се е, че Богориди може да бъде използван от една страна да се разедини българската съпротива, от друга страна – възрастният български държавен глава ще бъде лесно контролиран от един русофилски настроен министър-председател като Драган Цанков.
    В руските планове е предвидена и смяна на столицата на България. С оправданието, че София е твърде близко до границата и твърде далеч от цетъра на държавата, изолирана от останалата територия, се е обосновавало преместването на правителството в друг град в Северна България. Вариантите са били три - Търново, Русе или Варна. Според русите, това би спомогнало за по-лесното достигане на бъдещета столица от руските войски. Окончателното решение къде и как да стане това, се е оставило също за след примирието.

    Крал Милан заявява, че с подписването на Дунавския договор, двете страни са нарушили Берлинският договор. Сърбия желае да получи незабавно съответните компенсации за увеличаването на територията на България, която е станала твърде голяма. Равновесияето можа да бъде възстановено, само ако България отстъпи на кралство Сърбия, крайграничните територии, населени с "прави срби". Това, според Белград са околиите Видин (заедно с Кула и Белоградчик) Цариброд (заедно с Трън и Брезник) и Кюстендил (заедно с Босилеград, Радомир, Дупница). Новата граница между Кралството и Републиката би трябвало да преминава близо до Перник, България отхвърля тази възможност като неприемлива и като акт на недобросъседство. Подкрепян от Русия, крал Милан обявява мобилизация на сръбската войска, с цел да получи исканите териториални компенсации.

    На 2-ри ноември сръбската армия преминава границата в посока София.

    Comment


      #62
      После?

      Comment


        #63
        Интересно ли ти е наистина?
        Аз спрях да пиша, защото сам си задавам въпросите и сам си отговарям, което е смешно - няма диалог, а си говоря сам със себе си...
        Добре, според вас, би ли могла България да победи във война Сърбия през 1887 г, без да има войските от Южна България и без офицерите русофили и превратаджии?









        П.П. Иначе, що се отнася до алтернативната тема - аз си я развих на ум, без да пиша тук (в момента съм към края на периода, до пролетта на 1917 година) и разбира се, достигнах до смайващи неща, който се случват

        Comment


          #64
          Пиши. Много интересно. Диалог не е нужен в случая. Може би след като прочетем цялата "приказка".

          Comment


            #65
            Относно "Дунавският Договор"

            Малко малко нереалситично звучи да се откупи цяла една област от държава която има двойно по голяма военна сила по същото време. Държава която не е в криза, нито е заплашена от вътрешен или външен враг. Сподели с нас как точно мислиш, че северните съседи ще се разделят с 30-35% от територията си като се има предвид,че те незнаият все още за несметните богатсва в черноморскя шелф от нефт и природен газ даже и за 10 000 000 000 златни лева. Друг е въпроса от къде България ще ги вземе.
            Освен ако България още тогава не е заела един куп пари като заеми от Фамилята Родшиилд и по моя предценка има големия шанс да осъществи приказката, която доста добре е написана от теб.
            На мен ми харесва и звучи доста добре!
            Ако напишеш и останалото ще има и още връпроси!: Но обещавам нама да са остри н няма да те

            Comment


              #66
              В тази алтернативата всичко е възможно и като нищо при едно добро стечение на обстоятелствата би могло да се превърне в реалност.По това време е вярно, че кралство Румъния е доста стабилно, но все пак северна Добруджа е една мултиетническа общност: има Румънци, българи и още повече татари и турци мисля. А и Добруджа поне според мен не е 20 че и 30 процента от територията на Румъния все пак Румъния по това време има територия от около 160000 или 170000кв.км. И не е толкова неприжалима територия с изключение на Констанца и Черна вода вероятно. За територията на Румъния не съм сигурен за точните параметри, защото от 11 клас не съм се интересувал много много от нова и съвременна история.
              Last edited by Aruta; 29-10-2009, 02:02.

              Comment


                #67
                PartyMen написа Виж мнение
                Малко малко нереалситично звучи да се откупи цяла една област от държава която има двойно по голяма военна сила по същото време. Държава която не е в криза, нито е заплашена от вътрешен или външен враг. Сподели с нас как точно мислиш, че северните съседи ще се разделят с 30-35% от територията си като се има предвид,че те незнаият все още за несметните богатсва в черноморскя шелф от нефт и природен газ даже и за 10 000 000 000 златни лева. Друг е въпроса от къде България ще ги вземе.
                Освен ако България още тогава не е заела един куп пари като заеми от Фамилята Родшиилд
                Всъщност не е нереалистично... Мисля че става дума за около 15.5 хил кв.км. По-скоро се замислям дали не идва скъпо...
                Спрях се на цифрата 100 милиона, за да е кръгла сума и да звучи по-бомбастично. Доколкото имам някакъв спомен, бюджетът на Княжеството за 1885 г. е бил към 32-33 милиона лева ( то май и толкова ни е излязла войната със сърбите).
                Т.е. едно плащане веднага в брой на 10 милиона не е лесно, но е най-трудното от всичко (реално, само един Евлоги Георгиев е имал достатъчно в касата, и е можел почти сам да ги плати).
                Що се отнася до останалите - по 4 милиона на година - едва ли би било някакъв проблем.
                А и дет се вика - има и държавни ценнни книжа, Републиката ще отпусне един облигационен заем сред населението.
                Или в краен случай - еднократен данък "Добруджа", по 50 лева на човек, к'во му плащаш


                Дали румънците биха се съгласили?
                Защо не, за пари, а и за гарантирано приятелство, защо не...
                Не знам каква им е била реалната икономическа полза от Добруджа, но според мен офертата е добра. Те нищо не губят, в икономическа апект, запазват си излаза на море, имат достъп до пристанища, отделно канала Черна Вода-Кюстенджа.
                А има и малко стимули за частните лица, които вземат решенията - писах за двореца на принцесата в Балчик, нали?

                Comment


                  #68
                  Жанра "алтернативна история"

                  Тук е моментът да кажа нещо важно не по темата, но за нея.
                  Няма да пиша повече.
                  Влязох в този филм, зарибих се яко, през последните няколко седмици изчетох де що има информация, направо се вживях в тази епоха.
                  Както и да е, става дума за следното.
                  Вече окончателно разработих темата, може да се каже, че съм я завършил. Само че се върнах малко по-рано и сега тази история започва през 70-те години на века и завършва със Световната война.

                  Понеже стана доста, ми се ще да направя нещо повече от това, което написах.
                  С една дума - мисля да го офромя на книжка и да го публикувам. Да го издам ако намеря издателство, което би се заинтригувало от нещо подобно. Не знам дали има такива книги на българският пазар - в жанра "алтернативна история".
                  Т.е. има, че даже и филми ("Фатерланд" веднага ми идва на ума), но не съм срещал такива, писани от българи и засягащи нашата история. Може и да има, просто аз да не ги знам.

                  А ако няма - значи тази ще бъде първата. Амбицията ми е да "открия" този жанр. Сигурно би било интересно на читателите.

                  Та с тези думи, казвам, че няма да пиша повече в тази тема.
                  Защото няма да е коректно към другите читатели, които се надявам да си купят книгата ми.
                  А и кой ли би дал пари за нещо, което го има свободно в нета.


                  Като извинение към всички, които четяха и им беше интересна тази игра на ума, пускам една друга "алтернативна" тема, доста подобна на тази тук.

                  Comment


                    #69
                    Относно "Сръбско-Българската" война

                    Усещам, че нещо ни се измъкваш. Хем пусна мухата с твойте расъждения хем не искаш да ги споделяш до край.
                    Никой не смята да ти краде идеите, но сподели с нас все пак как я мислиш тази война България да излезе суха.
                    Ако порасъждаваме ако има "Дунавски договор" мислиш ли, че Сърбия би рискувала да започне война едно временно срещу две страни. То на мен това ми звучи като направо самоубиство. А мислиш ли, че при победа от страна на България, същата може да задържи окупираните територий до Ниш и Ванчанско?
                    Сподели с нас твоето виждане?

                    Comment


                      #70
                      А ако няма - значи тази ще бъде първата. Амбицията ми е да "открия" този жанр. Сигурно би било интересно на читателите.
                      Много добра идея и дано да се получи. Наистина е по-добре вместо да пишеш тук (ако наистина си решил) да пишеш текст за публикуване.

                      Comment


                        #71
                        PartyMen написа Виж мнение
                        Ако порасъждаваме ако има "Дунавски договор" мислиш ли, че Сърбия би рискувала да започне война едно временно срещу две страни. А мислиш ли, че при победа от страна на България, същата може да задържи окупираните територий до Ниш и Ванчанско?
                        Сподели с нас твоето виждане?
                        Сърбия би рискувала да започне война, защото има твърдата подкрепа на Русия. Отделано от това, идеята е руската дипломация да задържи румънското участие във войната (факт е, че Румъния никога не влиза във война, ако не е сигурна че е на печелившата страна). Т.е. всички предполагат, че Румъния няма да участва във военните действия, а България ще бъде разгромена бързо и София ще бъде превзета за дни. Приемаме че повечето български военни части са на граниоцата с Русия, в Добруджа, защото всеобщото опасение е от руска агресия. Петербург обаче използва сърбите като маша, те пък приемат с удоволствие.

                        По-скоро проблемът е дали България наистина има сили, при подобна ситуация да победи?
                        В реалността повечето офицери, победители от сръбската война, през 87-ма вече не са фактор. А и няма южнобългарски военни части, които да подкрепят войската на Княжетсвото.
                        Но приемаме, че за тези две години 85-87, България е успяла да компенсира своето офицерска недостатъчност с нови кадри от ВУ-ще, и че, по-важно, е била подготвена за подобно развитие на нещата (очаквала е нападение ор страна на Сърбия). И вече е изградила една военна фабрика "Арсенал" в София.


                        Иначе, ето какво съм си драснал по тази война:
                        - Сръбско Българска Война - 2 ноември. Битката при Сливница - 7 ноември, българските картечници "Максим" спират сръбската армия. Българското разузнаване праща диверсантна група, начело с Коста Паница, която взривява завода за боеприпаси в Крагуевац (през нощта на 2-ри срещу 3-ти ноември) и това оставя сръбскат армия без патрони посред сраженията (което си е факт). Два малки български кораба от Дунавската флотилия предприемат тайно плаване по Дунав, успяват да достигнат скрито до Белград и да го бомбардират през нощта на 7-ми ноември, след което се завръщат като герои във Видин. България преминава в контранастъпление, заема Пирот на 15 ноември. Там оборудва един "брониран" влак, (натоварен с картечници, оръдия, скрити зад чували с пясък) с който превзема Ниш на 18-ти и напредва по линията към Белград. Българският военен Дунавски флот, заедно с други транпортни съдове заети за целта, усилено прехвърля войски от Русе и Видин. Оокончателният разгром на сърбите е постигнат чрез удар по Дунав - всички налични военни и пасажерски кораби, намиращи се по това време в близост са реквизирани, те прехвърлят войски от Добруджа във Видин, а впоследствие - и в устието на Морава, в близо до Белград (20-ти ноември).

                        Примирие в Смедерево. Демаркационната линия е по р. Морава, българските войски заемат територията източно от реката, където остават до 1 март.

                        Comment


                          #72
                          В ТР българската войска се предислоцира от турската граница на сръбската. В случая разстоянието е доста повече - от Добруджа до Сливница, преминава се и Балкана. Корабчетата-"Голубчик" и другото бая ще се озорят през Железни врата срещу течението...

                          Comment


                            #73
                            Браво КРАМЕР

                            Доста добре го написа сякаш ми взе думите
                            Доста ми е интересно как ще стигнат кораби точно през "Железни Врата" където до колкото знам по това време е имало само едно стабилно водопадче. или БУЧАЛО като му казват старите хора.
                            По добре малко по реалистично е да се напише.
                            А според мен истината е, че по това време България не е има нито флот нито подготвени Офицери.
                            Победата ни при тази война е по скоро от ентусиазма и желанието на нашите да имат една обединена държава. Доста по малко грешки са направил от сърбите при воденето на война.
                            Лично мое мнение е ако говорим за алтернативна история за този период ако кажем; Имаме доста добре поготвена сухопътна войска, диверсионни части с който може да се направят някоя друга пакост в тила на противника и най-много да се опитат да направят опит да хванат или убият сръбския княз.
                            Към този момент да се говори за флот или да го стром е доста сложно и скъпо удоволствие.
                            За военно въздушни сили още повече.
                            За мен е по интересно как ти виждаш дипломатичната игра.
                            Защото едно е да спечелиш битката ама да задържиш награбеното без да имаш подръжка от НЕКОЙ ПО ГОЛЯМ БРАТ или ЧИЧО или ДЯДО
                            нема как да стане.
                            Дай повече инфо по този въпрос. По скоро мисля си, че не неподготвенноста на българските офицери от армията е проблемна а по скоро непоготвените ни дипломати от кариерата и неподготвеното лоби в чужбина
                            Кажи си Мнението си с голямо М ! моля

                            Comment


                              #74
                              Ам тук има една интересна подробност.
                              При обявяване на война от страна на Сърбия, то тя реално задължава Османската империя, ако не да обява и тя война да защити васала си (тоест нас), то поне да реагира.
                              В такъв вариант се откриват перспективи пред българската дипломация, ако султана откаже да се намесе по какъвто и да е било начин, то това е възможност България да обяви своята независимост. Друг вариант, който ми се вижда реалистичен е поради нежеланието на българската власт да допусне турски войски, а и поради евентуалните последици от страна на великите сили, българското правителство, представители на източна румелия и на султана да сключат споразумение позволяващо на "доброволци" от румелия да се присъединят към българската войска, тези доброволци са реално мобилизараното население на областта, това разбира се е възможно само ако на власт са про-български управляващи, ако са русофили можем спокойно да изключим такъв вариант.
                              Относно българската армия - вярно части в добруджа ще има, но те не трябва да са многобройни, поради географски и политически съображения.
                              А именно - географски: делтата на дунава може да се отбранява с относително малко сили, достатъчно дълго да позволи предислоциране на войски от другите части на страната. Смесената българо-румънска бригада е частта, която е закотвена там и си мисля, че е достатъчна. Следователно българските войски са свободни да се концентрират и на други места, а единственото друго място, при съюз с Румъния и добри отношения с османците е сръбската граница.
                              Вторият и основен довод е политическия, а именно ако русите рискуват война с България то това задължително значи война с Румъния, именно такъв изглежда е "Дунавския договор", а такава война е доста невероятна, дори и да се случи, руските войски трябва да се концентрират върху румънците, а добруджа ще е второстепенен ТВД.
                              С оглед на тези твърдения, смятам, че България има възможност да се съпротивлява успешно срещу сърбите, особено ако конфликта си остане регионален, а не се разрастне.
                              Кръвта из нашите гърди
                              не е съвсем изляна!
                              Народе, цял стани! Иди!
                              Че Македония въстана.

                              Comment


                                #75
                                В случая Сърбия няма да има подкрепа от запад, т.е. от Австро Унгария, за какво да си изстрелват патроните, щом България си е на север от Стара планина. Традиционната дружба на Сърбия с Русия...хм...Демек уж сме като Полша през 39-та, само дето Сърбия не е Германия...

                                Comment

                                Working...
                                X