Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стамболов

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Цитат:
    Стамболов при среща със султана се заиграва отново с идеята

    Заигравките произтичат от начина по който юридически е оформено Съединението, не от сериозни намерения на Стамболов. Евентуална изцепка от тоя тип би направила преврата срещу Батемберг смазващо успешен.
    "заигравките" приключват в този Timeline след смъртта на Батенберг - 23.10.1893.
    "оставането" на Батенберг позиционираме във времето на Стамболовия контрапреврат - Цитат от wiki: " На 9 август 1886 година група офицери извършват военен преврат и го изпращат в Русия. Стефан Стамболов и верни на княза войски извършват контрапреврат и го връщат в България, но няколко дни след това, след като не го подкрепя нито руския император Александър III, нито и Ото фон Бисмарк (Германия е против), князът е принуден да абдикира официално. "

    Кво като не го подкрепя нито Руския нито Германския монарх? ( http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%...B0%D0%BA%D1%82 ) Топханенския акт е сключен почти половин година преди преврат-контрапреврат събитията. И статута на Княжеството и на Румелия е уреден между БГ и Осм.имп. и "заверен" от Великите сили.
    Как Русия или друга страна ще ни притисне да си сменим Княза? Чрез какво?
    България е васал на Османския султан тогава de jure. Румелия de facto споделя режима на БГ.

    Така. Батенберг остава - Стамболов работи като "дуче" на Княжеството при по-благоприятен и благодарен Княз отколкото под Фердинанд. От Септ. 1886-та до Окт. 1893-та - за 6-години колко сериозен контрол над страната може да придобие?

    Comment


      #17
      големите надежди написа Виж мнение
      Абе добре си ги изброил, ама чиляка (Стамболов) от де да знае, че ще ги открият тея неща. А и даже да ги бяха открили в независима България (Някой ако има инфо за патентите в Княжество България еле поне законовото устройства да разнищи ще съм благодарен) са необходими значителни инвестиции за внедряването на каквото и да е новооткритие.
      От де да знае? - http://en.wikipedia.org/wiki/Expo_(exhibition) , бяло разузнаване на научни публикации и т.н. В края на 19-ти век на всеки държавник е ясно, че силна държава = индустрия = технологии.

      Дизел - 1892-ра http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%...B7%D0%B5%D0%BB , Дизел се финансира от Круп и други, те глупави ли са?

      Цепелин - започва 1891, финансира с << Count von Zeppelin had been building various guidable rigid airship prototypes from as early as 1899. For the first few years, finance for the research was supplied by the count himself, by private donations, and even a lottery >> , << Фон Цепелин използвал по-ранен проект на Давид Шварц и поставил началото на компания за промишлено изработване на този тип въздухоплавателни съдове във Фридрисхафен >> Шварц е човека "крал" от Циолковски, но тук по-скоро реферираме размер на нужите развойни и приложни инвестиции. НО, "Нашият" човек е Циолковски - с "неправилен" полски произход, "чудак" смазан от селската простотия, обиден на russian establishment ...

      Тесла - http://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla , точно края на 1880-те и началото на 1890-те когато основава и развива своя компания след като Едисъм го е прецакал...

      ТОЧНО този исторически период "изобретенията" за които говорим са готови за масово приложение и това става след по-малко от десетилетие. Т.е. има ги на пазара. Очаквани и нужни са.

      Comment


        #18
        setebos написа
        1886 - Батенберг си остава. Стамболов брутално ликвидира противниците и установява траен авторитарен режим. "Купува" - Циолковски, Дизел, Шпренгел и Тесла около 1890-та...
        Аз ще се опитам да ти отговоря. Принципно, цялата ти теза е несъстоятелна. Защо? На първо място, в България липсва каквато и да е инфраструктура, за да може тези хора да бъдат привлечени. Не можеш да доведеш един учен и с това да разрешиш проблемите. Трябва да създадеш всичко от най-долното стъпало - училището, до най-горното, научни институти и лаборатории. Тези условия не съществуват в тогавашна България, разбирането за нуждата от тях - също.
        На второ място трябва да имаш научна традиция, също липсваща у нас.
        На трето място, трябва да имаш необходимите финанси, плюс разбиране как те трябва да бъдат похарчени. И двете липсват. А вместо това имаме неразбиране и корупция. Не може да искаш една изостанала, току-що освободила се малка държава, намираща се в един изостанал регион, изведнъж да се превърне в суперсила. Това няма как да се случи. Дори и материалните предпоставки да са налице, имаш нужда от качествен скок в мисленето, който не е налице даже и днес, а какво остава за онова време.
        Темата е просто идиотска, все едно си възложил на дете, което току-що се е научило да пише, да направи обзор на съвременните разбирания за квантовата механика. И резултатът тук е същият - наивни глупости, които даже не стават и за бисерната тема по история, която често се съставя след кандидатстудентските изпити по история в СУ.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment

        Working...
        X