Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Алтернативни покупки на Германия -1898

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    gollum написа Виж мнение
    По моето скромно мнение, Великобритания се включва във войната през 1914 г. с нежелание и донякъде под натиска на обстоятелствата. Така че никак не съм убеден, че още през 1901 г. и то далеч преди да се е развила в такива мащаби морската надпревара във въоръжаването, би могло британско правителство да склони да обяви война на Германия (да не говорим, че ще трябва да се намери и удобен претекст, а и Антантата е далеч от оня вид, който има през 1914 г.). Така че, според мен, подобна опасност за Германия е много малко вероятна.
    Хмм, мисля че точно в този момент ескалира надпреварата във въоръжаването, до споменатия момент Великобритания има 31 линени единици (броненосци) на фона на 16 германски.
    Да не забравяме, че все пак има аналогичен прецедент (потр Артур) и скоростта с който се развива там ситуацията. Изграждането на подобна база от Германия, обезмисля съществуването на аналогичната британска в Гибралтар, не мисля че англичаните ще стоят безучастни.

    Comment


      ZWQRA написа
      Хмм, мисля че точно в този момент ескалира надпреварата във въоръжаването
      По-скоро тогава започва да ескалира, но пикът се пада малко по-късно, доколкото си спомням. Така или иначе, това не е от решаващо значение в случая, според мен. От значение е друго и това е политическата ситуация и вътрешно-политическите особености. Че ще има някаква реакция на новите немски бази - напълно съм съгласен. Въпросът е за това каква ще е тази реакция и тук мненията ни се разделят: аз не вярвам Великобритания в този момент (а и, да си призная, в по-късен) да обяви война на Германия по собствена инициатива само заради тези нови бази. Не виждам как подобно решение ще бъде прокарано във вътрешно-политически план само на тази основа (ако е за въпрос, помощта на Германия за бурите в споменатата от Воланд война, би трябвало да е по-сериозен повод за недоволство и съответните политически действия, поне в очите на обществото). Разбира се, могат да се направят някакви провокации или да се използва някаква многозначителна случайност, но това някак не е техния стил.

      ZWQRA написа
      Да не забравяме, че все пак има аналогичен прецедент (потр Артур) и скоростта с който се развива там ситуацията.
      Не го забравям, но това са две доста по-различни държави, в които мнението на обществото има малко до никакво значение, а властта е повече или по-малко еднолична или във всеки случай, много по-концентрирана и непроменлива, което прави дългосрочното планиране по-лесно и заедно с това улеснява бързите и трудни решения в команден стил. Великобритания е различна държава, дори Германската империя е по-различна (макар и в много отношения по-близо до двете държави от примера).

      ZWQRA написа
      Изграждането на подобна база от Германия, обезмисля съществуването на аналогичната британска в Гибралтар
      Не съм съгласен - базата в Гибралтар има собствено значение (контролира достъпа до Средиземно море), независимо от някакви бази извън Средиземно море. Най-много да намалява значението й донякъде, но и това трябва да се обсъди.

      Съгласен съм, че въпросът за превантивна война от страна на Великобритания е много важен за темата, но смятам, че инициативността й в това отношение е много далеч от това, което е показвала в миналото, поради вътрешно-политически причини. Щом дреднаутската надпревара не довежда нещата до подобно решение, не ми се вярва и подобна база да ги доведе. Разбира се, всичко заедно (т.е. добавката към вече съществуващото напрежение) обтяга допълнително нещата. Но, както посочи Даниц, Великобритания в този период има и доста други грижи, не може да се каже, че постоянно погледът й (образно казано) е фокусиран върху Германия.

      Comment


        Както се казва нека да вдигна залога. Около 1900-та година политическата обстановка и най-вече отношенията на Германия с Русия са коренно различни от тези през 1914. Нека да споделя един хипотетичен случай; - германия и Русия сключват тайна военна спогодба за сътрудничество и не-нападение (подобна има но само е устна), {подобна спогодба Русия има и с България от 1902}, в спогодбата ако Германия предостави карт бланш за действие на Русия в насоки "Турция - Босфора" , "Далечен изток". Англия ще бъде поставена на два театъра на военни действия, да напомня, че самата Великобритания се готви и за активно участие в самата Руско-Японска война.
        При такъв сценарий, може да се стигне изобщо до военен паритет, а е възможно в Далечния изток да не се състои войната.

        Comment


          Значи Вили и Ники се разбират: "За мен Атлантика, за теб Изтока". И Вили почва да изгражда базата си. Баба Британия какво прави в случая? Почва спешно да строи "Дреднаут". Не вярвам да нападне внезапно. Германия не е Русия в Порт Артур. Германците започват "Насау". Япония напада Русия; преследва си интересите. Да, ама флотът и не е напълно построен. Войната е със съмнителен изход. Британия почва да ухажва Ники, той не подава. Същевременно англичаните с в конфликт с Франция заради Фашода в Судан. Ами сега? Британия в изолация...

          Comment


            Kramer написа Виж мнение
            Значи Вили и Ники се разбират: "За мен Атлантика, за теб Изтока". И Вили почва да изгражда базата си. Баба Британия какво прави в случая? Почва спешно да строи "Дреднаут". Не вярвам да нападне внезапно. Германия не е Русия в Порт Артур. Германците започват "Насау". Япония напада Русия; преследва си интересите. Да, ама флотът и не е напълно построен. Войната е със съмнителен изход. Британия почва да ухажва Ники, той не подава. Същевременно англичаните с в конфликт с Франция заради Фашода в Судан. Ами сега? Британия в изолация...
            И не само заради Фашода, през 1997г. Франция отпуска държавен заем в порядъка на 1,4 милиарда златни франка на Русия за 20 години (един блед пример - броненосците Бородино са построени изцяло с Френски пари, също и линкорите Гангур {източник - история на межународните отношения}, казах това е блед пример, ако се разровим има далеч по-твърди доказателства за това че зад действията на Русия стои Франция.
            Германия има също сериозни и политически и икономически връзки с Русия (подялбата на Полша и Прибалтика - например).

            Comment

            Working...
            X