Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ако Крум беше завзел Цариград

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    AggressiveRefrain написа Виж мнение
    Ами, да погледнем какво става с България през втората половина на X век - българският етност се е оформил, българска писменост, богослужение на български и какво ? Българската аристокрация сама отваря врати на ромеите, което е ясен знак за едно - загуба, или доста "замъглено" етносно самосъзнание.По никакъв начин не можем да говорим за нация, но все пак, дори за Средновековието е типично етносното самоопределя и отстояване.Тоест, щом гърцизма успява да обладае българската аристокрация в този момент, какво остава за тази през началото на IX век
    Е, не; тогава е съвсем друго положението. Не че няма "предатели" сред аристокрацията, обаче народността вече е оформена и не може лесно да бъде унищожена. И по късно има литература, аристократи-"националисти" като примерно Ботко от Бояна или Георги Войтех итн.
    То това за предателите се дължи най-вече на постоянните поражения от ромеите- накрая дори и отявлените им противници е трябвало да се примирят със завоеванието. Нямало е как просто - иначе секирата или най-малкото - без очи.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #17
      ferumman написа Виж мнение
      Всъщност не съм съгласен само с едно нещо han asd - няма всички да станем католици а православни. Само че в Рим. Принципно "католици" май е почти обидно като термин. Не съм сигурен ама със сигурност ако няма схизма всички сме си православни.
      Да това е така. Използвам днешните термини, за да илюстрирам вижданията си по въпроса. Мисля че католикос значеше вселенски, но не съм лингвист.

      Comment


        #18
        щяха да ни загреят много здраво кръстоносните походи или в по-добрия случай - да се погърчим за има няма 200 години
        sigpic
        НИКОГА НЕ СЕ ПРЕДАВАЙ

        Comment


          #19
          По силата на "Константиновия дар" ПАПАТА коронясва Омуртаг ( щото Крум умира малко след завладяването ) като Римски съ-император ( заедно с наследника на Карл Велики ) или по-точно за Император на Източната Римска Империя. Език - български ( славянски ). Азбука - латиница. Няма схизма през 1054. Всички територии на изток от Линията р.Визер-Апенини към Източната империя ( България ), всички на запад от р.Визер-Апенини към Западната ( Франкия ). Езиковият елинизъм погива поради изпадане в неупортеба. Хазарите и Волжските българи не приемат респ. юдаизма и исляма. Унгарците и др. не се местят на запад, а се превръщат в българо-християнизиран аналог на казаците. ...

          Comment


            #20
            Аман от какво би станало "АКО" не знам си какво... какъв е смисъла от безсмислени разсъждения върху несъстояли се "звездни мигове" от миналото ни? Ами аз се радвам, че не сме превзели Константинопол, българите просто биха се размили сред многото народи на Византия! Такава може би щеше да е съдбата ни при една българо-византийска империя начело със Симеон и потомците му(ако устискат фронта)! А за крумова България е несериозно да се говори, че изобщо има някаква визия какво да прави с "царицата на градовете". Та там сигурно са живеели повече хора от колкото в цяла отсам дунавска България в границите от 814г.!

            Comment

            Working...
            X