Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тарикатски развой на ВСВ за БГ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Тарикатски развой на ВСВ за БГ

    След като не бяхте особено заинтригувани от миналата алтернативка ето нова

    Преди съюзниците да се решат да пристъпят към операция "Хъски", към началото на 1943 г. Борис изпраща тайни парламентьори в техния щаб с предложение бъдещият им десант да бъде извършен в Беломорска Тракия. Като на уговорения ден ние ще подготвим почвата за максимално безаварийно извършване на операцията - евакуация на района, уреждане на средства за логистична поддръжка, арест на немските коменданти и офицери в БГ и неутрализиране на разквартируваните тук войски на Вермахта или отрязване на пътя им за евакуация. И от там нататък вече пак същото - юруш да освобождаваме Европа, само че този път с американски флагове и шърмани.

    За услугата разбира се, ще поискаме запазване на придобитите през '41 нови територии, все пак в тях ще бъде извършен и победният исторически десант, така че съюзниците да приемат нашата гл.т. за етническия състав на населението и правата над тези земи. Гръцката и Югославската държава в този момент така или иначе леко не съществуват, за да възроптаят ефективно против това А - и разбира се - да останем от западната страна на Желязната завеса. Естествено Сталин никак не би ръкопляскал наблюдавайки тези събития, но все пак когато съюзническите войски вече така или иначе са тук всичко ще бъде свършен факт и няма да има нужда Червената армия да ни "освобождава". А, така ще избегнем и бомбардировките над София.

    В деня на десанта царя инсценира един държавен преврат, правителството на Богдан Германофилов е свалено и върху него е хвърлена вината за присъединяването на страната към Тристранния пакт и обявяването на война на съюзниците.

    Американците и англичаните бързо биха се съгласили - замисления десант в Южна Италия ще бъде далеч по-сложна, продължителна и кръвопролитна операция, отколкото тук където всичко би минало почти безинцидентно.

    Така че накрая Третия райх неминуемо пада. Българските войски (този път за ръчичка с американските) стигат до Клагенфурт и войната свършва. България е победителка - свободна и обединена.

    Къде е блеял Борис? Аз ли трябва да мисля за всичко?!
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    #2
    Чувал съм, че Борис е имал подобни планове, което може да е истина, имайки предвид колко пасивен е бил като съюзник на Хитлер, всъщност той си е бил направо фиктивен съюзник на Хитлер. Но със САЩ и Великобритания сме били във война, която ние им обявяваме, а точно това ако не американците, то поне англичаните не са били склонни да ни простят, имайки предвид кой ги управлява по това време и какви змии и гущери бълва по наш адрес. Второ, оправданието за включването на страната на Германия с цел да не ни прегазят с няколко стотин хиляди убити трудно би минало при преговорите. Трето, дори и да мине как ще ни позволят да запазим териториите, придобити за сметка на Гърция и Югославия през 1941? По отношение на гърците е факт, че етническото съотношение е драстично променено след заселването на Беломорието с малоазийски бежанци. В крайна сметка ако ще се гледа етническото съотношение, то относно гърците не е в наша полза към момента, а е ясно, че важи съвременната етническа карта, а не тази отпреди 25-30 години. Относно Югославия проблемът е с какво тя би могла да бъде компенсирана? С Фриулия, където има словенско малцинство, вкл. Триест? Дали обаче дотолкова ще искат да отслабят Италия, за да ревизират Ньой? Четвърто, СССР, с когото нито за момент не прекъсваме дипломатически отношения, прекалено много е държал на България да бъде в неговата сфера на влияние и трябва да признаем, че именно Сталин до голяма степен е причината да станем единствената страна от загубилия лагер, излязла от войната с териториално разширение, осъществено вярно преди включването й, но все пак след началото на самата война. Пето, ако се върнем на хипотезата, че Борис 3 наистина е имал такива планове (в стила му е определено) и я приемем за вярна, то той е бил отровен точно за да не ги осъществи. Вече въпросът е от Хитлер или от Сталин. Вярно, бил е в много добри отношения и с двамата, но както е известно и двамата са били способни да използват някого докато им е нужен и когато преценят, че си е изчерпал сътрудничеството с тях, да го очистят. Дори това да беше избегнато, максимум за ударения нож в гърба на германците да го бяха оставили на трона и да си бяхме продължили в сегашните граници по пътя отпреди войната. Просто как да бъде компенсирана Гърция за загубените територии за наша сметка? А на Италия дали биха й взели Удине и Триест (освен вече загубената Истрия), за може Югославия да бъде компенсирана за загубата на Вардарска Македония? Може би второто не е чак толкова невъзможно, но първото как го виждаш? Аз поне никак.
    Last edited by skorpion1980; 29-08-2015, 10:19.

    Comment


      #3
      И още нещо, което пропускаш - по това време, лятото на 1943, германците контролират Крит и дори една от последните им победи във войната е точно додеканезката операция през есента на 1943, вече след смъртта на Борис 3. Та при този несмки контрол откъде според теб ще минат англо-американските части, за да направят десант при Дедеагач примерно. Имам предвид през лятото на въпросната 1943. Мислиш ли, че българският тил би бил достатъчно примамлив за тях? Освен това и да успеем да арестуваме и обезоръжим всички немски части в България, то тези, които са в същинска Гърция, веднага ще ни нападнат и става много тежко, Румъния също ще ни атакува от север като съюзник на Хитлер все още, макар и не много сериозни части, имайки предвид, че й се налага да воюва на север със СССР. Иначе темата е интересна, но поне в идеалния вариант, в който я предлагаш, алтернативката изглежда много трудно осъществима.
      Last edited by skorpion1980; 29-08-2015, 11:55.

      Comment


        #4
        Все пак като плюс за осъществяването на алтернативката трябва да отбележим един важен момент, едно важно отклонение от ТР. То е, че благодарение на една измама, германците се заблуждават, че съюзниците нямат намерение да атакуват Сицилия и ще насочат усилията си към Гърция. Ако след успешни преговори с България германците се бяха заблудили и бяха пратили още части към Сицилия, то една додеканезка операция по времето, по което е осъществена операция Хъски, би имала по-голям шанс за успех за Великобритания и САЩ отколкото тази от ранната есен на 1943 в ТР. Но пък както и да го погледнеш ваденето на Италия от войната е далеч по-важно от освобождаването на Гърция и за контрол в Средиземно море, и за да се осъществи чувствителното отслабване на силите на Оста. Така че освен неприязънта на Чърчил към България, почти невъзможното компенсиране на Югославия и особено Гърция с територии за сметка на придобитите от нас, това си е още една причина подобно предложение от страна на България да бъде отклонено.

        Comment


          #5
          Е англичаните ни имат зъб от ПСВ и със сигурност нямаше особено охотно да приемат предложенията ни. Но хич и няма да ги питаме - директно пращаме делегати при американците, тях старите ни европейски дрязги не ги вълнуват. Те са основната сила в съюза - предимно практични и искащи резултати, тъй че оправдания защо сме минали на страната на Хитлер първоначално няма да са необходими. А като им изложим офертата за спестяване на маса средства, жертви и усилия + увеличаване на тяхната зона на бъдещо влияние за сметка на съветската, няма как да не ни стиснат ръката

          Гърция и Югославия както казах ги няма на картата в тоя момент и съответно нямат думата. Т.е. - няма компенсации за тях или ако ще има не са наша грижа. Стига да им е изгодно с оглед на войната американците ще приемат нашата глл.т. за етническата картина на Балканите, която и без друго тях не ги интересува. Евентуално ако англичаните много се запънат, ще предложим от Италия да търсят компенсации, нали са основния нацистки съюзник и люлката на фашизма - там ше се измислят идеологически съображения

          Какво като крит е германски? Немците там нямат никакъв флот или достатъчно авиация за да притеснят англо-американския флот, никакъв проблем няма да заобиколят.
          Румънците по това време са при Сталинград и вече търпят колосални загуби в жива сила, по нашата граница няма нищо защото сме съюзници. Освен това може да предложим още един коз - веднага след десанта съвместна сухопътна операция с американците към нефтените полета на Плоещ, вместо да чакат да завземат Италия и от там да правят дълги и опасни полети чак до Румъния за услугата разбира се ще поставим въпроса и за Северна Добруджа (трябва да се наглее до край )
          (\_/)
          (°_°)
          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

          Comment


            #6
            Северна Добруджа ни е предлагана поначало. Борис отказва, защото го дострашава да има обща граница с СССР.
            http://www.bukvite.com

            Comment


              #7
              Warlord написа Виж мнение
              Но хич и няма да ги питаме - директно пращаме делегати при американците, тях старите ни европейски дрязги не ги вълнуват.
              Не е в стила на американците воденето на тайни преговори без участието на съюзниците си. Към края на войната отказват по тази линия и на германците преговори без участието на СССР и Англия.

              Warlord написа Виж мнение
              Какво като крит е германски? Немците там нямат никакъв флот или достатъчно авиация за да притеснят англо-американския флот, никакъв проблем няма да заобиколят.
              Немците имат авиация. Тамън са попилели английската такава в битката за островите, а американската се е изтеглила. Разбира се ако се решат на десант съюзниците първо ще си осигурят островите. Ще им трябват летищата на Родос. Ама се е военно усилие. То за Сицилия където са по-ясни нещата се едни спорове между англичани и американци - къде, как, защо...

              skorpion1980 написа Виж мнение
              Четвърто, СССР, с когото нито за момент не прекъсваме дипломатически отношения, прекалено много е държал на България да бъде в неговата сфера на влияние и трябва да признаем, че именно Сталин до голяма степен е причината да станем единствената страна от загубилия лагер, излязла от войната с териториално разширение
              В потвърждение на това, има спомени на участници в тайните преговори, които цитират Сталин по повод България. Той еднозначно заявява на Рибентроп, че България не трябва да се пипа и това не подлежи на договаряне. Като знаем колко важни са били тези преговори за Сталин, и колко се радва след успешното им приключване, явно за него сме били важни.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                #8
                bukvite написа Виж мнение
                Северна Добруджа ни е предлагана поначало. Борис отказва, защото го дострашава да има обща граница с СССР.
                Това е интересно, не бях го чувал. Чърчил ли ни предлага това? В кой момент?
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  #9
                  Всъщност Сталин я предлага при подписването на Крайовската спогодба. Като ще ни връщат Добруджа да е чак до устието на Дунав. Но Борис III не му харесва идеята да има обща граница със СССР, особено гледайки какво се случва с Румъния на общата им граница.
                  http://www.bukvite.com

                  Comment


                    #10
                    Това за Северна Добруджа посмъртно не го вярвам. Румъния нямаше да се съгласи след като вече отстъпва колосални територии на Унгария и СССР през 1940 година. А и е щяло да стане голям проблем с румънското население в Северна Добруджа. Те едвам се съгласяват на размяна на населението българите от Северна за румънците от Южна, та какво остава за това да отстъпят цяла Добруджа с допълнение изселване на румънците до Тулча към западната страна на Дунава и във вътрешността на Румъния. Не забравяйте, че тогава Румъния е фактор и нито Германия, нито СССР са имали желание да я ощетяват прекалено (да останат без излаз на Черно море), при положение че са и победител от ПСВ.

                    Comment


                      #11
                      Е ся без бой няма как да мине, за ВСВ иде реч все пак. Но при всички положения операцията щеше да мине доста по-меко от колкото десанта в Сицилия, а щяха да си спестят и бруталната патаклама при Монте казино и тн.

                      Ако пък толкова настояваш, че ще се откажат от страх към немския авиоконтингент по островчетата веднага им пускаме план Б: нападаме италианците, изхвърляме ги от Албания и чакаме съюзническия десант там. Така даже ще си осигурим и Струга и Тетово, а евентуално и част от Албания
                      (\_/)
                      (°_°)
                      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                      Comment


                        #12
                        "Kak e станала тази чудна работа?

                        Както е известно на моя читател, Добруджа е люлката на българската държава и че принадлежи на България - не е оспорвано от никого, ни от византийци, ни от турци - до Освободителната война през 1878 година, когато Северна Добруджа, по силата на Санстефанския мирен договор, беше дадена от Русия на Румъния като компенсация за отнетата й от нашата освободителка Южна Бесарабия;
                        още през 1937 година Съветският съюз, може би за да поправи грешката на царска Русия, а може би поради други някакви съображения, предложил цяла Добруджа, до делтата на Дунава, да бъде върната на България;
                        две години след това, през май 1939 г., нашият посланик в Москва Антонов донася, че това предложение на Съветския съюз е официално засвидетелствано от комисаря на външните работи Литвинов ;
                        в началото на юли 1940 г. българският военен аташе запитва официално началника на външните отношения при Комисариата на отбраната: какво би било отношението на СССР, ако при новата обстановка България пожелае да си възвърне Южна Добруджа? -българският дипломат получава най-благоприятен отговор, дори му бива внушено, че трябва да се помисли и за Северна Добруджа - България да излезе до делтата на Дунава и да установи съседство със СССР...
                        Вместо да се зарадва - цар Борис се подплашил:
                        - С големия брат да имаме обща граница - в никакъв случай! - извикал той и заявил скромно, че на България й стига Южна Добруджа...
                        Стреснал се и Хитлер: руснаците ще го изпреварят и „ще купят" с Добруджа българите, затова се разпоредил веднага:
                        на 27 юли Богдан Филов и Иван Попов били повикани при фюрера във вилата му в Obersalzberg край Залцбург. На срещата присъствали нашият посланик в Берлин Първан Драганов и външният министър на Райха Рибентроп.
                        Според Богдан Филов : „Разговорът се поде най-напред от мене, после се поде от Попов; дадохме подробни обяснения по Добруджанския въпрос, обяснихме, защо не можем да преговаряме с румънците, че ние пазарлъци не можем да правим и че искаме само това, което ни е отнето чрез изнудване, без бой. Нашите аргументи и начинът на слагането на въпросите му [на фюрера] направиха силно впечатление".
                        Според Стефан Попов , тогава аташе по печата в Берлин, Драганов бе възмутен: и двамата [Филов и Попов министърът] си били глътнали тъй езиците пред фюрера, че Филов смотолевил само поздравите на царя до Хитлер и след това започнал да заеква. След минути на мъчително мълчание Хитлер поискал картата на Добруджа и казал:
                        - Вие сте дошли да уреждате въпроса за Добруджа? Доколкото знам, цар Борис иска само възстановяване на границата отпреди 1913 година.
                        И посочвайки „старата" граница с Румъния, Хитлер добавил:
                        - Това ще бъде и новата ви граница с Румъния! А сега можем да поговорим и за нещо друго...
                        Какво е било това „нещо друго" - скоро ще стане безпощадно ясно:
                        Борис знаеше каква цена щеше да бъде поискана за този дар - пише царица Йонна. Цената се състоеше в присъединяването на България към Тристранния пакт".
                        Стефан Цанев, Български хроники, книга 4, глава XIII.
                        Сега, възможно е и да е измислица, това не е историческа книга, но я прехвърлях тези дни и ми направи впечатление.
                        http://www.bukvite.com

                        Comment


                          #13
                          Туй книжле спокойно можеш да го прехвърлиш директно у кофата
                          (\_/)
                          (°_°)
                          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                          Comment


                            #14
                            Книжле не книжле, нещата си съответстват точно познавайки характерите на участвалите в тази среща, най-вече на Хитлер...

                            Comment


                              #15
                              Оставете това отклонение за Северна Добруджа, на никой у нас не му е минавала през ум подобна идея след Крайовската спогодба, която освен възстановяването на границите до 1913 година има още 2 много важни аспекта - размяна на население и взаимен отказ от каквито и да било териториални претенции занапред. По-важно като разглеждаме такава алтернативка е как биха протекли едни тайни преговори с англичани и американци.

                              Comment

                              Working...
                              X