Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ракийката като "ракия" - произход на продукта, и начало на производството в БГ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ракийката като "ракия" - произход на продукта, и начало на производството в БГ?

    Ракийката като "ракия" - произход на продукта, и начало на производството в БГ

    Мнението за името ракия, което се е наложило в езикознанието, е че името е с арабски корен..

    Неизяснени смятам (доколкото съм проучвал темата) остават въпросите:

    Кога за първи път е дестилирана ракия по "арабската технология" (с т.н аламбици) в България (и/или в българските земи, от българите)..

    Как, по какъв начин е проникнало/възприело се е от хората, (в българските земи) дестилилирането на ракия..

    Кои и какви са били хората които първи са дестилирали ракия: например- арабески ли са били, или тукашни монаси, или други хора

    Кога за първи път дестилатът започва да се използва за питие от българите..

    ПС..


    Хроникьорът Ал-Идрис споменава още през ХIV век, че негови съграждани - арабски търговци, пренесли медни казани за дестилирани напитки. Те ги продавали по панаирите из българските земи. Първоначално продуктът, който се получавал, се ползвал като лекарство - за упойка, дезинфекция и разтривки. А по-късно започнал да се ползва и като напитка, пише в хрониките на Ал-Идрис. Това ще е един от аргументите, с които ще се опитаме да докажем, че ракията наистина е традиционен български продукт..

    Ал-Идриси е живял в 12 век..
    /Доколкото проучвах по-щателно въпроса : не намерих арабски учен, пътеписец/географ или изобщо автор с име Ал-Идриси, който да е живял в 14 век./
    В откъсите на описанието на Ал-Идриси (от 12 век) за българските земи, които успях да намеря, авторът не споменава нищо за дестилацията..

    В този смисъл, някой може ли да хвърли повече светлина по въпроса дали и какво е вярното от изложеното като факти в цитата по-горе?

    ППС
    По-долу с уважаемия Кухулин сме дискутирали по тази тема и този въпрос:
    Откриха доказателство, че сме измислили ракията Най-старият намиран досега ракиен надпис върху чаша бе открит у нас при разкопки на хълма Трапезица във Велико Търново, съобщи за агенция „Фокус" директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Преди три дни археологът проф. д-р ...

    #2
    nik написа Виж мнение
    Как, по какъв начин е проникнало/възприело се е от хората, (в българските земи) дестилилирането на ракия..
    Несъмнено положително предвид славянското население славещо се със своя битов алкохолизъм. Освен това може да се практикува в неплодородни планински райони където не може да се гледат лози,а пък в лозарските райони се оползотворява отпадъчния продукт комина,скомина или джибри както е там по различните диалекти.

    Comment

    Working...
    X