Съобщение

Collapse
No announcement yet.

10 ноември 1444 година "Паметна битка на народите"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Картата нещо не е излязла както трябва (м/у другото в книгата има още десетина ). Трябва и аз да видя къде съм си сложил моите и евентуално да ги сканирам, щото те не са чак толкова смачкани и скъсани .

    ПП: Може ли да си обезобразиш книгата по този начин?!? :tdown
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      ами, когато я намерих преди 10 год. на тавана бе такава:).това е налично.те самите са залепени много шибано.ще кача само още 1 нещо.картите са много големи-прегънати са 3 или 4 , а моя скенер е 3 в 1 и не с голяма площ.това са били много популярни полеви съоръжения.четох в 1 книжка, че са били мор за кавалерията, ако забележите има и разни оръдийца в ъглите

      дано на тези , които нямат книжката им е допаднало

      като гледам разните автентични гравюри от 12-15 век, все повече се убеждавам, че тежко въоръжените бойници /рицари/ са били изключение.погледнете полските рицари по-горе.има 1 руска книга за рицарството в Германия.вярвам, че и по-принцип е така.1 броня и боен кон са стрували колкото малко феодално владение.
      това мнение го пиша тук , но е относимо за много от темите.
      чак до откриването и масовото приложение на огнестрелното оръжие пове4ето са умирали от инфекции , а не от самите травми от хладното оръжие.до тогава човешкото тяло за европейците е било тера инкогнита.
      а и качеството на стоманата е било лошо, с много примеси.
      правих 1 опит преди 4-5 год. с арбалет купен от магазина/вярно, че е по-качествен от тези през 14 век/ еднакво успешно пробих стоманена ламарина и твърда кожа.ефекта за човека облечен в тях ще е сходен.
      Last edited by nik_korleone; 11-11-2007, 12:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

      Comment


        Nik,мерси за скановете.

        Към 15 век вече медицината е била доста по-развита отколкото при първите кръстоносни походи и е било нормално да се продолеят доста тежки травми (справка-от битката при Таутън има един такъв скелет,по Хистъри бяха давали филмче по повода)...
        А колко дебела ламарина си ползвал? И освен това самите брони са така изработени,че стрелите по-скоро да отскачат от тях и е много трудно да с еполучи идеалният случай на попадение от 90 градуса на стрелата спрямо бронята.А от тестовете,с които съм запознат арбалет с мощност като тази от периода пробива броня с дебжелина 1,5мм едва от 10 стъпки....а през по-дбелеите изобщо не минава...

        Comment


          Книгата се казва "ПАМЕТНА БИТКА НА НАРОДИТЕ" – Бистра Цветкова 1969 г. све още се среща в библиотеките а това , че листите са слепени много лошо е факт. :tup:

          Описани са много неща и именно в тая книга се разкрива пред читателя добра представа за събитието през онея години.

          xr100
          Last edited by Guy de Mont Ferrand; 11-11-2007, 20:52.

          Comment


            Ето малко снимки от събитието в петък. Надявам се да ви харесат.



            Поздрави,
            Медка
            Pauke !

            Comment


              През 1454 г. Максонд и други земи на Фружин са му официално отнети. От този момент следите на Шишмановия син се губят. В османски данъчен регистър от същата 1454 г. се говори за княз на име Фружин, която се заселва в земите между Свърлиг и Пирот - очевидно член на династията, но по-скоро син на "Фружин Цезар", отколкото самия той.Пък и имената на синовете му-Стоян,Стойко и Станислав нямат връзка с царската династия. В българската историография шества и едно предположение, че Фружин умира в Брашов през 1460 г., което обаче не е подкрепено с никакви извори.

              Известно е, че Фружин има един син Шишман и други синове и дъщери. Измежду тях вероятно и споменатия Фружин-княз. Информацията за всички тях обаче е доста лаконична.

              Comment


                xr100 написа
                Книгата се казва "ПАМЕТНА БИТКА НА НАРОДИТЕ" – Бистра Цветкова 1969 г.
                Разполагам с книгата която е в сравнително добро състояние
                ако има някой който желае да я сканира
                е на негово разположение.
                SNN

                Comment


                  чак до откриването и масовото приложение на огнестрелното оръжие пове4ето са умирали от инфекции , а не от самите травми от хладното оръжие.до тогава човешкото тяло за европейците е било тера инкогнита.
                  Към 15 век вече медицината е била доста по-развита отколкото при първите кръстоносни походи и е било нормално да се продолеят доста тежки травми (справка-от битката при Таутън има един такъв скелет,по Хистъри бяха давали филмче по повода)...
                  Умирането от инфекции е продължило до откриването на антисепцията в края на 19 век. Ако нещо се е развивало в Европа, то е по-скоро хирургията. По това време медицината е била по-добре развита на изток и освен кайсията кръстоносците са донесли и разни медицински умения от походите си.

                  Comment


                    Да почетем датата.
                    Една от малкото битки в която представителите на няколко държави
                    се опитват да спрът пътя на Османските завоеватели.
                    SNN

                    Comment


                      Хана написа Виж мнение
                      Умирането от инфекции е продължило до откриването на антисепцията в края на 19 век. Ако нещо се е развивало в Европа, то е по-скоро хирургията. По това време медицината е била по-добре развита на изток и освен кайсията кръстоносците са донесли и разни медицински умения от походите си.
                      умирането от инфекции продължава и в момента... http://en.wikipedia.org/wiki/Mrsa

                      искате ли нова тема?
                      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                      Comment


                        Аз съм ходил в музея на Владислав "Варненчик" във Варна, много е интересно. Поклон пред тези смели воини!

                        Comment


                          пмалко снимки които не е ходил
                          Зимата пее свойта зла песен,
                          вихрове гонят тръни в полето,
                          и студ, и мраз, и плач без надежда
                          навяват на теб скръб на сърцето.

                          Comment


                            В един от постовете , където е постнато посланието на Краля до Османските гарнизони в крепостите , прочетох за минаване от Източната към Западната църква за да живеят по Божия закон - каква е тая работа?

                            Comment


                              Утре 07.11.2010

                              Битката за Варна.
                              За пета поредна година сдружение „Чигот” ви кани на честването на битката при Варна от 1444г. Участие ще вземат "САСР - Сила", "18-ти пехотен Етърски на Н.В. цар Фердинанд полк" и сдружение „Чигот”. Събитието ще се проведе в Спортния комплекс в Аспарухов парк, кв. Аспарухово на 6 и 7.XI.2010.

                              На 6.XI.2010 (събота) ще имате възможност да се насладите на средновековен военен лагер, където ще можете да стреляте с лък или пък да се включите в урок по фехтовка, да мятате копие, както и да играете на средновековни игри. На този ден участниците ще ви разкажат интересни факти от историята и ще ви демонстрират цивилно облекло от периода.Ще бъдат илзожени реплики на средновековни брони и оръжия.
                              Заповядайте и на 7.XI.2010 от 16:00 часа да видите как възстановчиците пресъздават битката за Варна от последния кръстоносен поход на чело с крал Владислав III Ягело.

                              Входа е свободен, така че елате ако имате интерес към историята или просто искате да опитате нещо ново и да се забавлявате!

                              Сдружение за Исторически Въстановки "Чигот", Варна


                              Днес бях там.
                              който има възможност струва си да погледа
                              SNN

                              Comment


                                Click image for larger version

Name:	1898125_10152231781717381_329040620_n.jpg
Views:	1
Size:	52.9 КБ
ID:	539232
                                В нощта на 9 ноември1444 г. се състоял съвет на водачите на кръстоносната армия, оглавен от крал Владислав, Янош Хуняди и Джулиано Чезарини. Вероятно в него участвал и българският престолонаследник Фружин Шишман (вляво). На следващия ден мнозина от пълководците загинали във фаталната за християните битка.

                                Варна 1444 г.: краят на надеждата

                                Текст: Любомир Кюмюрджиев
                                „Битката на народите“ не променя съдбата на Балканите, но възвишените й цели остават в паметта на поколенията.
                                Светилниците хвърлят отблясъци по доспехите на събралите се мъже и вадят от сенките сериозните им лица. Младият полско-унгарски крал Владислав III Ягело е вперил поглед в своя съветник Янош Хуняди. Трансилванецът е рицар от Societas Draconistrarum, Ордена на Дракона. Тайнственото воинско братство има за цел да спре нашествието на исляма в Европа, да спаси християнския свят и новия Рим - Константинопол. Владислав знае, че Хуняди е бил член на съвета на покойния император Сигизмунд, създателя на Ордена. Кралят изцяло разчита на 56-годишния воин, победил турците в много сражения.

                                В нощта на 9 ноември 1444 г. в лагера до стените на Варна коронованият юноша, Хуняди и папският легат Джулиано Чезарини са свикали военен съвет. Приближаването на трикратно превишаваща християнските сили султанска армия кара кардинал Чезарини да настоява за спешно отстъпление. То обаче е трудно осъществимо - европейците са затворени между Варненското езеро, Франгенското плато, морето и врага. Легатът дава ново предложение - да се изградят отбранителни съоръжения и да се изчака зад тях. В армията на Владислав има и 400 хусити, ветерани от религиозните войни в Бохемия, Моравия и Силезия. Техните „ръчни топове" и бронирани каруци могат да отблъснат дори тежковъоръжена конница. Кардиналът е принуден да заложи надеждите си на своите доскорошни врагове, еретиците хусити. Унгарските благородници, хърватските воеводи и дори свирепите рутенски наемници са склонни да подкрепят идеята за отбранителна стратегия. Положението е тежко. Чуват се и предложения за преговори със султана.

                                „Да избягаме е невъзможно, да се предадем е немислимо - извисява се гласът на Хуняди. - Нека се бием и с храброст да почетем оръжията си!" Очите на Владислав блясват. Той вдига ръка и тържествено поверява общото командване на християнските войски в предстоящата битка на трансилванския пълководец. Нощта е към края си.
                                Цялата статия можете да прочетете в броя на National Geographic България от март 2014
                                Войната е лека за зрителите...

                                Comment

                                Working...
                                X