Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турци/тюрки

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Турци/тюрки

    Имам един въпрос.Само българите ли правим разделение между турци и тюрки,защото като чета чуждестранна литература,оставам с такова впечатление?Сякаш е грешно това разделение,не мислите ли?
    Historia vitae magistra

    #2
    Иван Асен II написа Виж мнение
    Имам един въпрос.Само българите ли правим разделение между турци и тюрки,защото като чета чуждестранна литература,оставам с такова впечатление?Сякаш е грешно това разделение,не мислите ли?
    Изобщо не е погрешно, защото ако за пантюрскистите в Анкара всички тюрки са турци (мотивите са геополитически), това не значи, че в действителност е така.
    Терминологично разделение има не само при нас. В рускоезичната литература има също: тюркский и турецкий. Има разделение и в англоезичната литература - turkic (тюркски) и turkish (турски).
    Във френския обаче мисля, че няма. Това, както се казва, е техен проблем и говори за ниво на научна компетентност.

    Comment


      #3
      г-н Никой написа Виж мнение
      Изобщо не е погрешно, защото ако за пантюрскистите в Анкара всички тюрки са турци (мотивите са геополитически), това не значи, че в действителност е така.
      Терминологично разделение има не само при нас. В рускоезичната литература има също: тюркский и турецкий. Има разделение и в англоезичната литература - turkic (тюркски) и turkish (турски).
      Във френския обаче мисля, че няма. Това, както се казва, е техен проблем и говори за ниво на научна компетентност.
      Виж това за turkic и turkish не бях го забелязал.Иначе в английския говорят за turks и turks.Turskish май го използват когато говорят за нещо от държавата Турция,за да я разграничат от останалите.
      Като цяло термина тюрки?Първоначално народностна група,чието име по-късно се прехвърля на по-голяма група хора от различни етноси,но с общ тюркски език и традиции?
      Historia vitae magistra

      Comment


        #4
        Отговорът е много прост. Нашето "турци" е побългарена форма на "тюрк", което пък е самоназванието на тези, които наричаме "турци". Казано иначе, турците са си тюрки, които ние наричаме турци. То е като разликата между "Рим" и "Рома", каквато разбира се няма.
        Понякога в историческата наука изкуствено се създават несъществуващи проблеми.
        Аналогичен проблем е за "признаването на българската държава" от Византия през 681 г. Нема такова животно, но нашите историци - Византия признала, та признала. Че коя е Визнатия, че да "признава" правото на една държава да съществува или не? Средновековното ООН може би? Пък и на Аспарух му е дремило на копието какво мислят ромеите в Константинопол. В крайна сметка на по неговото копие е тяхната кръв.

        Comment


          #5
          Stan написа Виж мнение
          Отговорът е много прост. Нашето "турци" е побългарена форма на "тюрк", което пък е самоназванието на тези, които наричаме "турци". Казано иначе, турците са си тюрки, които ние наричаме турци. То е като разликата между "Рим" и "Рома", каквато разбира се няма.
          Понякога в историческата наука изкуствено се създават несъществуващи проблеми.
          Само дето турците се сетиха, че са турци чак през Х²Х век. Дотогава са се считали и самоназовавали "османлъ", а "турчин/тюрк" за османлиите е имало значение на "прост човек, селяндур". Окончателно турците станаха турци (и тюрки) с идването на власт на Ататюрк (а не на Атаосманлъ). Така че по-полека с изводите за създадените от науката несъществуващи проблеми.

          Comment


            #6
            г-н Никой написа Виж мнение
            Само дето турците се сетиха, че са турци чак през Х²Х век. Дотогава са се считали и самоназовавали "османлъ", а "турчин/тюрк" за османлиите е имало значение на "прост човек, селяндур". Окончателно турците станаха турци (и тюрки) с идването на власт на Ататюрк (а не на Атаосманлъ). Така че по-полека с изводите за създадените от науката несъществуващи проблеми.
            Замисли се, откъде българите са учили етнонима "турци" пет века преди Ататюрк.

            Comment


              #7
              Stan написа Виж мнение
              Замисли се, откъде българите са учили етнонима "турци" пет века преди Ататюрк.
              Замисли се добре има ли български текст 5 века преди Ататюрк, в който турците да са наречени "турци", а не "агаряни", "варвари", "неверници".

              Comment


                #8
                г-н Никой написа Виж мнение
                Замисли се добре има ли български текст 5 века преди Ататюрк, в който турците да са наречени "турци", а не "агаряни", "варвари", "неверници".
                Ами има, не като да няма. Примерно Исая Серски.
                По-интересни са византийските текстове. Там ще трябва да свалим долната граница не на 5 века преди Ататюрк, а на 13 века преди него.

                Comment


                  #9
                  Stan написа Виж мнение
                  Ами има, не като да няма. Примерно Исая Серски.
                  По-интересни са византийските текстове. Там ще трябва да свалим долната граница не на 5 века преди Ататюрк, а на 13 века преди него.
                  Stan, има ли начин да пуснеш скан на оригинала на Исая Серски, защото в това, което намирам, той използва "измаилтяне" за турците.
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    #10
                    Stan написа Виж мнение
                    Отговорът е много прост. Нашето "турци" е побългарена форма на "тюрк", което пък е самоназванието на тези, които наричаме "турци". Казано иначе, турците са си тюрки, които ние наричаме турци.

                    Comment


                      #11
                      Наименованието "тюрки" в съвремието се използва (в цял свят доколото ми е известно) за обознаване на хора, говорещи на някой от тюркските езици..
                      "Турци" е етнонимът, с които се назовават /демек приели са този етноним/ югоизточните ни комшии, които също са тюркоезични..

                      Аналогии:
                      Наименованието "славяни" в съвремието се използва (в цял свят доколото ми е известно) за обознаване на хора, говорещи на някой от славянските езици..
                      "Словени", и "Словаци" са етноними, с които се назовават /демек приели са тези етноними/ два славяноезични народа..

                      Comment


                        #12
                        Turci e arabskoto nazvanie na tiurkite,tova naimenovanie se e zapazilo za onezi tiurksi plemena,darjavi,koito sa nai-blizo do arabite-sledjukski turci,osmanski turci.Arabskoto vliqnie v Sredizemnomorieto e golqmo ,a i te sa edni ot parvite vlezli v doseg s turcite i zatova tqhnoto naimenovanie se e nalojilo,vkl. i v Bg

                        Comment


                          #13
                          Turci e arabskoto nazvanie na tiurkite,tova naimenovanie se e zapazilo za onezi tiurksi plemena,darjavi,koito sa nai-blizo do arabite-sledjukski turci,osmanski turci.Arabskoto vliqnie v Sredizemnomorieto e golqmo ,a i te sa edni ot parvite vlezli v doseg s turcite i zatova tqhnoto naimenovanie se e nalojilo,vkl. i v Bg

                          Comment


                            #14
                            и от кога арабите се сподобиха със звука "ц"

                            Comment


                              #15
                              Не знам защо, но не мога да пусна нова тема и ще попитам тук
                              Цялостно изследване в/у войнуците/войнуганите?
                              Питането ми е има ли такова изследване? Попадал съм на множество отделни статии или просто споменавания касаещи въпросните войнуци/войнугани (фермани, права, задължения, брой говеде и т.н.).
                              Ако някой е запознат с такова изследване, моля да посочи автор и име на публикацията, може и на турски/руски/английски :wave

                              Comment

                              Working...
                              X