Всеки знае за многото битки срещу ромеите на Симеон .Разпространена е тезата как при Ахелой ромеите са най-много.Повече от колкото в другите.Но ако поразсъждаваме ,нали и при Булгарофигон ромеите прехвърлят армиите от изтока дето пазят арабската граница.Не би ли трябвало и тогава ромеите да са били горе-долу толкова.А и един факт дето ми е много интересен ,след разгрома при Булгарофигон ромеите остават без армия и прибягват до арабските пленници.Как тогава след страшния разгром при Ахелой Лъв Фока събира армия с която безуспешно се опитва да спре Симеон.Нали от армията им след Ахелой се спасяват само 2000 души.А Симеон напредва към Катасирти с доста голяма армия.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Един не много ясен факт за воиските по времето на Симеон
Collapse
X
-
Освен да цитирам какво написа T.Jonchev в една съседна тема (връзка към цялото му мнение):
Косвените данни за т.нар. στρατιωτικοι καταλογοι и στρατιωτικα κτηματα, както и сведенията за развоя на военните действия в редица войни, водени от нея, показват, че военните й ресурси са били много по-големи от de facto използваните в хода на определени събития. Това обстоятелство й е позволявало да води "безкрайни" войни, независимо от превратностите на бойното поле. Останалите европейски държави не са разполагали с подобни възможности.
Ще дам пример как аз го разбирам (съвсем абстрактен пример, разбира се).
Ако имаш територия, разделена на, примерно, 20 административни области (теми), във всяка имаш средно по 50 000 души население, а от тях по 2 000 (4%) "военнозадължени" (, т.е. хора с военен опит, които можеш по действащите правила да мобилизираш при нужда и те трябва да се отзоват). Това ти дава 1 000 000 население и 4% мобилизационен потенциал (40 000 души).
Сега, освен опитните военни, има възможност за набиране на опълчение, което се прави било то за защита на дадена тема, те.. действия на своя територия, било то за кратки походи на чужда. "По закон" владетелят може да привика някаква част от свободното население в провинцията, което се въоръжава и издържа само (за сметка на грабежите). Все пак, в поход и те трябва да се издържат в някаква степен, а понякога и да се въоръжат, но това е възложено отчасти на самите тях, отчасти на администрацията на темите, от които са набрани и през които армията минава на път към чуждите земи, така че реалната издръжка от хазната е едва 1 жълтица на 100 души месечно (т.е. сто пъти по-малко, отколкото за професионалистите).
При средно темно население 50 000 души и характерните за тогава демографски особености, това му дава поне още 8 000 души на тема или общо допълнителен потенциал от 160 000 души опълчение.
Да речем, че те са задължени сами да си осигурят оръжие, но владетелят трябва да им осигури издръжка по време на поход. Нека допуснем, че издръжката на всеки един от тях струва една "жълтица" (примерна парична единица) на 30 дни поход. Нека допуснем, че доходът като данъци, който владетелят може да получи от всяка една от темите е 1 жълтица на всеки 100 души население месечно. Т.е. 500 жълтици от всяка тема или общо 10 000 жълтици месечно.
Той едва ли може да използва тази сума изцяло за военни разходи, защото в империята има и други харчове. Нека допуснем, че когато обстоятелствата го налагат, може да използва до 80% от тази сума за военни цели. Това са 8 000 жълтици.
Въпреки че, мобилизационният му потенциал е 40 000 души "ветерани", мобилизацията и издръжката им за един месец биха стрували 40 000 жълтици. Дори и да има събрана сума в хазната, мобилизирането на всичките би било разоряващо. Така че реално той ще мобилизира само толкова, колкото му позволяват доходите или 8 000 души.
В нашата хипотетична ситуация допускаме, че владетелят е събрал 8 000 души професионалисти за поход и освен това е мобилизирал частично опълчението от още 5 близки до мястото на похода теми, от което са се събрали още 30 000 души (приблизително по 6 000 от тема или 75% от потенциала им). Цялата тази внушителна сила от 38 000 души военни (без обоза и всичко останало - с него лесно ще достигне 50 - 60 000 души) струва на хазната около 9 000 жълтици (добавяме към 8 300 за войската още за обозите и всичко останало).
Нека предположим, че в рамките на първите 30 дни се случва решително сражение с противника и тази армия е напълно разбита. Императорът се спасява, заедно с 2 - 3 000 души. Междувременно са събрани данъците за следващия месец, а той, въпреки разгрома на цялата си армия, все още разполага на практика с 32 000 души професионалисти и 130 000 души опълчение като мобилизационен потенциал. Все още обаче не може да мобилизира всичките.
Времето обаче е решително, така че той може да наложи извънреден данък, дори да претопи част от украсите за пари. Да речем, че го прави и успява да събере внушителната сума 15 000 жълтици, с които мобилизира 14 000 професионалисти и още 50 000 опълчение. Отново следва голямо сражение и той пак е разбит, спасява се малко част от войската.
Но въпреки двете поражения, той все още има значителен мобилизационен потенциал - малко под 50% от оригиналния.
И сега си представи някой, който чете след 1 000 години за това и се чуди как е възможно. Явно е, че щом положението е решаващо, императорът ще събере всичко, което може. Разбиват го, т.е. губи всичко това, а след месец като феникс се е възродил и пак излиза с огромна армия. А секретът е простичък: никой няма финансови възможности да мобилизира целия си потенциал наведнъж, че дори и на два пъти.
Това е съвсем абстрактен пример и го използвам само за да илюстрирам това, което T.Jonchev написа - както аз го разбирам, естествено.Last edited by gollum; 06-03-2011, 12:50.
Comment
-
Така е пример за това е ,че след битката при Върбишкия проход където губят много войска, империята пак събира доста войници за Версиникия.Бих казал обаче , че пронията много влушава армията на империята.Комнините са били с голям талант не мога да отрека и ако имаха темите в Мала Азия вместо наемниците щяха да постигнат много ,но не са имали потенциала на Аморийската или Македонската династия.Е все пак и селджуките също доста са намалили потенциала на армията.А да се мобилизира цялата армия е безсмислено.А и би било пагубно понеже има доста граници дето трябва да се пазят и не могат да се оставят така.
Comment
-
mitakat написаА да се мобилизира цялата армия е безсмислено.А и би било пагубно понеже има доста граници дето трябва да се пазят и не могат да се оставят така.
Цялата тази армия на свой ред е само част от целия "мобилизационен потенциал".
Comment
-
gollum написа Виж мнениеТова е съвсем абстрактен пример и го използвам само за да илюстрирам това, което T.Jonchev написа - както аз го разбирам, естествено.
Comment
-
mitakat написа Виж мнениеТака е пример за това е ,че след битката при Върбишкия проход където губят много войска, империята пак събира доста войници за Версиникия.Бих казал обаче , че пронията много влушава армията на империята.Комнините са били с голям талант не мога да отрека и ако имаха темите в Мала Азия вместо наемниците щяха да постигнат много ,но не са имали потенциала на Аморийската или Македонската династия.Е все пак и селджуките също доста са намалили потенциала на армията.
Ех, Митак, къде отлетя пак?!? Остави пронията на прониара, тя се е появила около 150 г. по-късно, от тук разглежданите събития. И за темно опълчение говорим, а не за наемници.
mitakat написа Виж мнениеА да се мобилизира цялата армия е безсмислено.А и би било пагубно понеже има доста граници дето трябва да се пазят и не могат да се оставят така.
Границата си я пазят акритите, както и заслоните от десеките крепости по Тавър. Лимес ...
Comment
-
Естествено ,че знам че пронията е по-късно просто исках да кажа ,че темната организация поне според мен е най-съвършения строй, по добра е от екзархата и от пронията.При нея може да се разполага с най-много военни ресурси.Aкo става въпрос империята през 1025 има 250 000 души армия но това са били и тези дето са пазили всички граници.Не може всичките да се използват за поход.Акритите са си отделно и тяхната организация се формира по време на арабското нашествие.Но Константин Копроним наистина праща срещу Телериг 80 000 дна армия.60 000 азиятски + 20 000 европейски дето ги прибавил после след като си тръгнал пратеника на Телериг .И това е 8 ми век ,което е странно понеже по-късно имат повече теми пък не събират такива.Е миналата седмица прочетох биографията на Йоан Коркуа доместик при Лакапин.Пише как според арабски извори в един поход води 80 000.А като казах доместик никога не съм знаел,кой е доместика на изтока по времето на Василий,през 11 век .На запада е бил Контостефан 10 в но на изтока през 11 век???
Comment
-
Ние говорим как империята винаги успява да събере ресурси дори и да загуби битка.Но има и един друг факт ако противникът и е страшно добър пълководец като Симеон Велики,империята не използва потенциала си защото знае ,че ще последва разгром.След Ахелой нападенията на империята срещу Симеон са мизерни а и са пирови победи.Например походът на Пот Аргир към Термопол,там Михаил Морелеон загива малко след това.Ами Сактикий дето напада стана пред Цариград и той има същата съдба.Империята с писма заплашва Симеон как отново е събрала отрядите но не смее да ги прати защото знае какъв ще е резултата,както винаги поражение.
Comment
-
mitakat написа Виж мнениеНо има и един друг факт ако противникът и е страшно добър пълководец като Симеон Велики,империята не използва потенциала си защото знае ,че ще последва разгром.
Империята с писма заплашва Симеон как отново е събрала отрядите но не смее да ги прати защото знае какъв ще е резултата,както винаги поражение.
Comment
Comment