Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Били ли сме се с армиите на Византия от Мала Азия в началото на 11 век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Ок, де! Ясно! А, нещо по конкретно все пак? Аз мога да твърдя че на Самуил са помагали отряд викинги и взвод инки! Нямам доказателства, ама имам вътрешно усещане.
    И най дългия път има своята първа стъпка...

    Comment


      #17
      komita1966 написа Виж мнение
      Нямам доказателства, ама имам вътрешно усещане.
      Продължавай да четеш Скилица И аз имам вътрешно усещане, че ще откриеш нещо ...

      Comment


        #18
        Все пак аз също смятах ,че може да е имало и източни армии но никога не съм намирал потвърждение от където и да било.Благодаря ви задето обсъждате темата ми .Може на пръв поглед да е странна но все пак ако анализираме в този период все се говори за армии от солунската тема тема Филипопол или други западни теми дори и при Сетина и при обсадата на Драч то и при Траянови врата като изключим арменската гвардия пак става дума за западни воиски.

        Comment


          #19
          Определено можем да гадаем за армиите от мала азия като няма източник.За други императори като Константин v и Константин Погонат си пише за прехвърляне. Но тук можем да се доверим само на логиката , а логиката е да е имало .Но дори и да е имало май евпопейските са играли по-голяма роля . Бях чел преди време ,че са открили печати на Теодорокан в Перперикон ,заради което предполагат , че войска от Перперикон е покорила североизточна България.Тоест пак от балканите.Сигурно е имало и от Азия но просто нямаме достатъчно извори за това.

          Comment


            #20
            mitakat написа Виж мнение
            Определено можем да гадаем за армиите от мала азия като няма източник. ... Сигурно е имало и от Азия но просто нямаме достатъчно извори за това.
            Да, преки сведения липсват, но чак пък от големи дози догадки, пък и
            кой знае от каква логика не се нуждаем.

            След като Василий изпраща на Изток своя доверен човек Никифор Уран, той го прави дукс на Антиохия. На практика военен и административен началник. Да наглежда източната граница и арабите. Василевсът, както казахме преди това, сключва мирен договор с Фатимидите. Част от азиатските гранизони по градовете са изтеглени и опразнени, а това е регулярна армия. В добавка е използвал и темното опълчение от Азия. Това всичкото е прехвърлено в Европа.

            По пътя на логиката, едно нещо се натрапва, а това е числеността на самата българска армия. Както знаем през 1014 г. са пленени и ослепени 14-15 000 български войници, след сражението при Беласица. Но Самуил не се престрашава да пресрещне императорската армия някъде другаде и да даде открит бой. Защо?

            Повече от ясно, защо! Освен качествено, ромеите ни превъзхождат и количествено по него време. А това превъзходство се материализира само и единствено с източните войски. Не забравяйте, че още през 986 г. Василий има около 30 000 души при обсадата на Средец, преди разгрома в Трояновите врати. Не по-различна ще да е била картината и през 1014 г.
            Last edited by monte christo; 23-02-2011, 01:23.

            Comment


              #21
              На Балканите Византия няма кой знаяе какъв мобилизационен ресурс.... Като изключим Одринско и Беломолието с днешна Гърция останалите територии са нделима част от България още от Пресиян насам. Дори да е мобилизарана някаква част от населението то едва ли е имало решаващо значение. Огромния всравнение с нашия човешки ресурс на Анатолия, системата на стратиотите старателно градена и пазена от василевсите като зеницата на очите още от V²²² век., огромния финансов ресус позволяващ наемането на крупни контингенти от първокласни наемни войски(тях кой знае защо ги порпускаме а не са били никак малко). А що се отнася да количеството на войските то несъмнено е на ромейска страна, дори ипри равни загуби Василий ²² ще компнсира по един или друг начин, Самуил е трябвало особено след Сперхей да брои всеки войник... А за качеството на войската му по-добре да неговорим! То и той като военачалник не е много стока....

              Comment


                #22
                Василий винаги може да компенсира. Докато Самуил не може или много трудно, понеже се нуждае от време и обучение на войниците, особено след Сперхей 996 г., когато между 5-12 000 войници са пленени. На практика българската армия се е събирала преимуществено от земите на Македония, Западна Мизия с Видин, Софийската област и Срем.

                Според Ръсел, населението на Мала Азия (Анатолия) към началото на XI в. е около невероятните ... 8 000 000 (осем милиона души)! Толкова гъсто населена е тя!

                Пак според Ръсел, населението на Балканския полуостров (Мизия, Тракия, Родопите с Беломорието, Македония, Епир, Тесалия, континентална Гърция с Пелопонес, Рашка, Дукля, Зета и Босна, Далмация, българския Северозапад и Срем) се е начислявало към 5 000 000 (пет милиона души).

                Сами си направете изводите. Ресурсите са несъвместими. Василевсът добре е знаел това и го е използвал.
                Last edited by monte christo; 23-02-2011, 22:37.

                Comment


                  #23
                  Наистина Мала Азия е имала доста големи ресурси , може би в края на 10 ти и първата половина на 11 ти най-много,тогава там е емало най-много теми и доста по-голям брой войници от колкото са имали по времето на Симеон Велики.В края на 10 ти век 2 неща са спирали императора 1 арабската заплаха откъм Сирия и 2ро огромните бунтове на Варда Фока и Варда Склир ,поради което голяма част от Мала Азия преминала на тяхна страна .Когато арабския въпрос бил решен и бунтовниците победени, тогава както казвате вие макар и да няма източници вероятно са били прехвърлени и азиятските армии на Балканите а именно в началото на 11век .Ако става въпрос по време на двата метежа в Азия императора няма големи успехи защото не е мовел да ползва потенцияла на източните теми но в 11 век няма какво да го е спирало.

                  Comment


                    #24
                    Не е задължително по времето на Василий Млади войниците да са повече, отколкото при Лъв Мъдри или Роман Лакапин, понеже, видите ли - темите се увеличили. Числеността на войниците, т.е. визираме в случая само стратиотите, се касае най-вече от административния подход и антидинатските новели, каквито имаме при Василий Млади и Роман Лакапин.

                    Както и да е. Империята по времето на Василий II с лекота може да събира армии от порядъка на 30 000 при Средец през 986 г. или пък 40 000 души, че и повече, пред Антиохия и Алепо 995 г. Същото не може да се твърди за тогавашна България. Романия е богата и също така може да си позволи доста наемници, които са башка професионални войници, а не опълчение от темите С тази разлика, че стратиотите в империята по времето на Василий, спрямо българското опълчение, направо могат да се класифицират като професионална армия. Василий постоянно влага доста инат и грижи за окомплектоване, боен ред и дух на армията. Изключително предпазлив, след 986 г. първата му грижа е опазване живота на собствените му войници и избягване на всякакъв риск. По-късните му кампании в България доказват това.

                    Прехвърлянето на части от императорската армия, било в Европа или Азия не е било никакъв проблем. Mисля, че и досега е ненадминат рекорда на Василий II по темп на придвижване. През пролетта на 995 г. василевсът и неговата армия изминават разстоянието от Драч на Адриатика до Антиохия в Сирия за ... 26 дена!!! Над 1 300 km. по права линия!!!

                    Comment


                      #25
                      А да добавя към темата и още нещо което се изпуска - номинално Венеция, Дубровник, ПУла, Сплит и т.н. градове по адриатика както и Цяла Южна Италия (номинално) се водят част от империята и доставят някакъв данък (поне лангонбардските херцози плащат някакви васални вноски за да бъдат оставени намира) т.е. империята има и допълнителен/независим финансов ресурс от тогава по-богатата част на Италия (т.е. дори и при бунтове някъде се гарантират някакви приходи за наемни войници или дори набиране на армия оттам).

                      Comment


                        #26
                        Ако става въпрос империята би трябвало да е имала армии и на Крим и гръцките острови, в противен случай би ги загубила но според мен Балканите и Мала Азия са играли най-важна роля ако говорим за големи военни кампании.Но да се върнем на темата наистина да се прехвърлят източните теми не би било проблем а пък факта , че тогава империята разполага с повече теми отколкото при Симеон е възможно да означава повече войска но все пак империята едва ли в 11 век е прехвърлила воиските от антиохийската област или от най-източната част към Армения дето е например тема Месопотамия .Все пак тези теми са си и защита на границите .Иначе двама пълководци от този период Евстатий Дафномил и Константин Диоген са били със сигурност от Мала Азия,но за Никифор Ксифий и Теофилакт Вотаниат не мога да ви кажа.Нито за Давид Арианит и Никита Пигонит.

                        Comment


                          #27
                          Да, забравихме Южна Италия. Всъщност тя си е направо част от империята. Властта на василевса въобще не е номинална.

                          Comment


                            #28
                            Да катепаните на Италия те са били заети понеже там положението не е било леко.Но като цяло ако говорим за огромни военни сили мястото е Мала Азия.През 7 век там е имало няколко големи теми и по-натам създават все по-голям брой но с по-малък размер.Темите са предоставяли голям брой воиници визирам Анатоликон,Вукеларион,Опсикон,Армениакон.От Никифор II Фока натам заради завоеванията на императорите азиятските теми стават повече.И към Сирия и към Месопотамия ,доста гранични градове.Но ако разгледаме и вътрешността на Мала Азия имаме и тема Кападокия,Севастеа ,Колонеа,на север Пафлагония Халдея.Тракезион също е много важна.Говорим за страшно много теми.По времето на бунтовете на Варда Фока и Варда Склир, бунтовниците са привлекли много от тяхното население както от границите.Затова за императора тогава е било невъзможно да ги прехвърли в Европа те не са били на негова страна.Но след потушаването на бунтовете и осигуряването на границата с арабите с дълъг мир след като е заета важна област от Сирия това е било напълно възможно нищо ,че никъде не го пише

                            Comment


                              #29
                              Бунтовете на Склир и Фока приключват, съответно в 979 г. и 989 г. Василий започва втората си кампания срещу българите в 991 г. като през нея година е пленен и българския цар Роман. Добре, че към 992 г. арабите разбиват Михаил Вурцис, а по-късно през 994 г. отново му нанасят поражение, та се налага сам Василий да оправя положението на Изток. Примката около българите не се затяга достатъчно. През последната година на века - 1000 г. епопеята пак започва, когато Ксифий и Теодорокан отново завладяват Североизточна България.

                              Така: от 1001 г. ние сме изправени (за кой ли път) срещу един уникален стратег в лицето на Василий Млади. Герой за ромеите и гадюха за бугрите

                              Comment


                                #30
                                То и Дамян Даласин също дук на Антиохия тръгва към Апамея но е убит през 998 и го наследява Никифор Уран.А що се отнася до похода на императора срещу арабите той превзел градовете от Емеса до Триполи вярно не продължил към Иерусалим като Цимисхи ,които превзел дори Назарет понеже тези земи няма как да ги задържат но областите ,които превзел от Сирия империята ги задържала 75 години.A в английската уикипедия пише за византийско грузински воини и как през 1014 Грузинците нахлуват и окупират Тао но императора е в Европа и праща някаква армия срещу тях но тя е разбита .Това означава ,че тогава големите му сили са били в Европа.Иначе ако трябва да опишем накратко само Копроним е бил толкова опасен враг на България но за разлика от него не успява понеже огромните му флотилии се разбиват.

                                Comment

                                Working...
                                X