Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Български средновековни църкви извън България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Български средновековни църкви извън България

    Мисля, че темата ще е интересна.
    В другата тема отвреме-навреме се слагат снимки от църкви извън България... затова, мисля че трябва да има отделна темата
    Всеки който е ходил някъде и е снимал, и знае нещо интересно... ще може да го сподели тук.
    Ако не я харесвате може да се изтрие.
    -------------------------------------------

    Черквата "Св. Богородица" в с. Долна Каменица е важен свидетел на общото балканско минало и мястото на българите в него. Тя е един от значителните паметници на българската средновековна архитектура.
    Село Долна Каменица е разположено на около 13 км южно от град Княжевец в българските Западни покрайнини - днес анексирани от Сърбия. През селото преминава река Тимок. Черквата "Света Богородица" се намира в средата му на една издигната над река Тимок поляна.

    Възникнал* вероятно като част от феодалното имение на български болярин от ХIII - ХIV в., който е и неин ктитор, по-късно храмът започва да играе ролята единствено на селска черква. Сега е само паметник на културата.
    "Св. Богородица" се състои от наос и притвор. Тя е малка по размери - широка е 6,20 м и дълга 7,50 м, има две кули над притвора с височина 9 м. Кулите са с квадратно сечение и са увенчани с характерни четирискатни пирамидообразни покриви. Островърхият им вид съответства на модела на черквата изобразен на ктиторските портрети. Кулите й напомнят за тези на черквите от западните райони на Балканите и Европа.
    Притворът й е двуетажен, като на втория етаж са разположени два параклиса, посветени на Св. Петка и Св. Никола.
    Наосът е от типа "вписан кръст" с купол и тристенна абсида. Куполът е рухнал през 1923 г., но после е бил реконструиран.
    Черк*вата е градена отломен камък и тук-там парчета тухли. Последните са употребени и за изграждането на арките, конхата на абсидата и пандантивите. За направата на сводовете и купола е използван бигор, който се добива в района. Два пояса дървени греди притягат зидовете на сградата. Тухлите образуват също дъги и зъбчат корниз, които придават живописен характер на строежа, използвани са и характерните червени керамични панички, което причислява този паметник към познатия живописен стил в архитектурата на Втората българска държава, типичен за тогавашните Търново, Несебър и редица други български градове. Глинени панички има запазени и по стените на абсидата и на западната фасада, но съществуват данни, че такива е имало и над прозорците на купола.
    Храмът е имал външен паянтово-гредов екзонартекс, който се забелязва в модела на черквата в ктиторската композиция. Чрез този външен притвор се е осъществявал достъпът до втория етаж, където се е влизало през врата, разположена между двата параклиса там, където сега се намира голям прозорец. На втория етаж на притвора има и малък прозорец, гледащ към наоса, който също е разположен между двата параклиса. Понастоящем изкачването на втория етаж става единствено посредством тясна и стръмна дървена стълба, разположена в южния ъгъл на първия етаж, като този вход се е използвал предимно за служебни нужди - от клисаря или звънаря.

    Черквата* е известна с ктиторските портрети, които са 11 на брой. Тя е била богато украсена със стенописи в наосната си част и двата етажа на притвора, но част от стенописите не са запазени. Стилово те напомнят на тези от югозападна България в храма "Свети Безсребърници" ("Св. Врачи") в Костур. Надписите на част от образите на светците и тези на деспотите са на български език, а други на гръцки с много грешки, което потвърждава, че родният език на автора не е гръцкият, а българският.
    Втория*т етаж на притвора е богато изписан, като стенописите продължават и по вътрешните стени на кулите. Северният параклис е посветен на Св. Никола, като там са зографисани сцени от живота му. Южният параклис е отреден за Св. Петка Българска, която също е особено почитана в столицата Търново и в цялата страна. Стените на южната кула изобразяват сцени от житието на светицата, а на западната стена са разположени портретите на ктиторското семейство. От двете страни на входа към наоса е имало изображения на архангели, а на изображението на Архангел Михаил се забелязват фрагменти от военното му облекло. Реставрацията на черквата и стенописите са извършени от Института за защита на паметниците на културата на Югославия през 1958 г.

    Черквата "Св. Богородица" в Долна Каменица със своеобразната си архитектура и стенописна украса е един от значимите паметници на средновековната българска архитектура и изобразително изкуство, който се вписва сред постиженията на тогавашното православно творчество и показва балканските интерпретации на Комниновото изкуство, допълнено с детайли, познати ни още от черквите в Кападокия, съчетани с местните особености на района взаимодействуващ с центлалноевропейскит*е образци.



    снимка:chujdata


    снимка:arhangel
    Last edited by terzi; 09-05-2010, 10:51.
    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
    - МУСТАФА ШАРКОВ -

    ---------------------------------------------------------------------


    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

    #2
    Lepa tema

    Nego, pored opisa crkve trebalo je staviti i krataku istoriju iz koje bi se znalo zasto je crkva spomenik bugarske arhitekture i kultirne tradicije.

    a fotografije jesu lepe

    Comment


      #3
      ГАЛЕРИЯ СЪС СНИМКИ ЗА ЦЪРКВАТА В ДОЛНА КАМЕНИЦА


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Ех, че хубаво! А ктиторите на тази църква идентифицирани ли са? В смисъл някакви имена можете ли да пуснете?
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #5
          Книгата на Теодора Бърнанд е вкъщи. Ще пусна подробности, за да не сбъркам нещо ако говоря наизуст.

          ВТW - имаме си тема за църквата
          Last edited by Thorn; 02-06-2010, 14:39.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #6
            mislim da smo jednom vec probali sa slicnom temom - bugarski srednjovekovni spomenici u susednim zemljama

            mozda moze da uspe ovde

            Comment


              #7
              Манастирот Трескавец, познат како Света Богородица сместен е на 10-тина километри од Прилеп на падините под врвот Златоврв. Во рамките на манастирот се наоƒа и црквата Успение Богородичино. Манастирот има свои конаци и трпезари¼а. Издигнат високо над карпите во планината, дава прекрасна глетка на околните планини Баба,... Бабуна и Ка¼макчалан, како и над Пелагони¼а.

              Се верува дека е изграден во 12тиот односно 13тиот век. Неговата разновидна архитектура укажува на разни обновуваœа и уриваœа. Подоцна бил надограден во 14тиот век. Во црквата се зачувани знача¼ни Византиски фрески. Зачувани се и ку¼ната и трпезари¼ата од 14тиот век.

              Планинарска патека низ карпи и ниски треви води од Прилеп до манастирот. Во манастирот често доаƒаат туристи и планинари. На¼посетуван е за празникот Богородица 28 август. Тогаш во манастирот се собираат голем бро¼ Варошани и Прилепчани да го означат ово¼ свет ден.

              Извор:

              Attached Files
              ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
              И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
              ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
              НА ИЛИНДЕН

              Паметна плоча, Крушево,
              ИЛИНДЕН 1953

              Comment


                #8
                е се реставрира пештерска црква во Охрид

                Се реновира едиствената пештерна црква посветена на првиот христи¼ански маченик Архиаконот Стефан ко¼а потекнува од 9 век ,а наскоро се очекува да се конзервираат и фреските од 14 век за да се зачува нивниот афтентичен лик бида¼и до дене денес не е ништо превземено за нивна заштита, и покра¼ тоа што пред две години било поднесено бараœе од завод и музе¼ од Охрид од сето тоа сеуште ништо.

                Ова пештерна црква е доста привлечна за посетителите и по тоа што на самиот влез од црквата на горниот дел насликано е око кое претставува знак за севидност.

                Како што вели отец Сашо во разговор со Архимандрид Партени¼ од Бигорскиот манастир биде¼и таму ги има моштите на Свети Стефан, од идната година тие за денот на светителот да бидат донесени во црквата по што православните верници е може да се поклонуваат и да ги целиваат моштите на Свети Стефан.

                Първо видео - Клик на плеер



                Второ видео - Клик на плеер

                Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
                ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
                И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
                ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
                НА ИЛИНДЕН

                Паметна плоча, Крушево,
                ИЛИНДЕН 1953

                Comment

                Working...
                X