Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Левчето: От Австро-Унгария - до Новия свят и до Югоизточна Европа?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Левчето: От Австро-Унгария - до Новия свят и до Югоизточна Европа?

    Тема: По-старата история на левчето (паричката, валутата) ни.

    Въпроси: Ще възникнат вероятно в хода на дискусията
    Виждам че тук има хора със задълбочени познания, моят въпрос към тях е: левчето/леята при молдаците (и ромънците), съответно при българите - пряко произхожда от: 1) Австро-Унгария? 2) Османската империя?

    Изложение: Кратко
    Смята се прадядо/дядо на левчето* е Бохемското сребърно талерче с левче - припознато в последствие от дъчовете и немците като "льовенталер-че"/"талер-че", а в по-късно припознато и от много други "страни"- с производни имена. Вече забравих как османците наричаха производното на "лъвското сребърно талерче", но например знам (от източниците) че българите и източнославяноезините (съвр.руси, украинци) в Бесарабия - в началото на 19 век , използват лева и наричат тази валута "лев" със славянското и наименование (преди тя да получи това си име в Дунавска България), доколкото там левът е основното, и практическо единственото средство за разплащания (данъци, приходи, заплати) и търговия.

    * левчето или леята, доколкото името и развитието на левчето в най-новата ни история е исторически свързано с развитието на леята - "латински монетен съюз", "обвързване на леята и левчето със франка", и доколкото в по-старата история "левът" е познат в Югоизточна Европа и като "леу"/"лей" - при молдавците и власите/ромъните..

    #2
    nik написа Виж мнение
    Вече забравих как османците наричаха производното на "лъвското сребърно талерче"
    гуруш му викат османците.

    Comment


      #3
      KIZIL DELI написа Виж мнение
      гуруш му викат османците.
      Как гуруш? Само "гуруш"?
      Гурушът е грош, а туй име нали има друга етимология (произход и развитие) от талера?..Не беше ли "седид"(нов) или "еседи" куруш? Значи - "еседи" гуруша, при османците, е различна (по първопроизход) валута от само "гуруша", бъркам ли?


      # The new unit was also called cedid (new) gurush to distinguish it from the European groschen, most notably the esedi ("lion") gurus or the Dutch thaler which had become emerged a unit of account as well as a medium of exchange for medium and large transactions. See J. Sultan, Coins of the Ottoman Empire and the Turkish Republic, A Detailed Catalogue of the Jem Sultan Collection, 2 vols., (Thousand Oaks, California: B and R Publishers, 1977), pp. 196-211.
      Koleksiyoncular için Osmanlı İmparatorluğu, Türkiye Cumhuriyeti ve her türlü yabancı para ile ilgili teknik veriler fotoğraflarla birlikte sunuluyor. Alman Leuchtturm firmasına ait yüzlerce ürün en uygun fiyattan temin edilmektedir. Ottoman Coins (Osmanli Paralari) is a site about Ottoman Empire coins. You can find everything about Ottoman coins here, price, technical datas, glossary, ...


      И в тая връзка беше въпроса ми : оттде дойде при бесарабците и ромънците левчето:От Османлъка или от Австро-Унгария (щото ромънците са съсевди на Австро-Унгария, която е "родина" на лъвското талерче)

      Comment


        #4
        без да съм нумизмат, това което най-често се среща из документите е просто "гуруш" най-общо за "вносните пари" и "акче" за османските, за хората от онова време не е имало объркване, защото са знаели с какво боряват.
        еседи и арсланлъ гуруш значат едно и също "гуруш с лъв". Това че не било грош османската глава малко я бърка, нещо като вица за чукша, който ходил до Африка и започвал описанието на всяко африканско животно с "белый медведь видел?". Та все едно и също е, а от къде е дошло у нас и у съседите най-вероятно отговорът е от двете по малко. Западни пари през османците.

        "C" по турски се чете "дж", значи джедид за "нов"

        Comment


          #5
          KIZIL DELI написа Виж мнение
          без да съм нумизмат, това което най-често се среща из документите е просто "гуруш" най-общо за "вносните пари" и "акче" за османските, за хората от онова време не е имало объркване, защото са знаели с какво боряват.
          еседи и арсланлъ гуруш значат едно и също "гуруш с лъв". Това че не било грош османската глава малко я бърка, нещо като вица за чукша, който ходил до Африка и започвал описанието на всяко африканско животно с "белый медведь видел?". Та все едно и също е, а от къде е дошло у нас и у съседите най-вероятно отговорът е от двете по малко. Западни пари през османците.

          "C" по турски се чете "дж", значи джедид за "нов"
          Еййй, ти сега пък, не представляваш тук като говорител на Османската Империя, нали ?

          И аз не съм нумизмат, ами просто лаф да става по разни исторически теми..Иначе, за тия части от мнението ти, дето са в началото и накрая на съобщението - благодарско!

          Comment


            #6
            nik написа Виж мнение
            Еййй, ти сега пък, не представляваш тук като говорител на Османската Империя, нали ?
            ми все си мисля, че не, ама често ми го лепват това пусто му говорителство. Имам и един приятел, когото титулуваха "говорител на западното рицарство"

            nik написа Виж мнение
            И аз не съм нумизмат, ами просто лаф да става по разни исторически теми..
            тъй де тъй, то всички сме за това тук - все заради лаф да става, никой не си вади хляба с това. Колкото по-грамотен лаф, толкова по-добре.
            Както казва Моника оп Friends - "Organized fun is more fun".

            Comment


              #7
              nik написа Виж мнение
              Тема: По-старата история на левчето (паричката, валутата) ни.

              Въпроси: Ще възникнат вероятно в хода на дискусията
              Виждам че тук има хора със задълбочени познания, моят въпрос към тях е: левчето/леята при молдаците (и ромънците), съответно при българите - пряко произхожда от: 1) Австро-Унгария? 2) Османската империя?

              Изложение: Кратко
              Смята се прадядо/дядо на левчето* е Бохемското сребърно талерче с левче - припознато в последствие от дъчовете и немците като "льовенталер-че"/"талер-че", а в по-късно припознато и от много други "страни"- с производни имена. Вече забравих как османците наричаха производното на "лъвското сребърно талерче", но например знам (от източниците) че българите и източнославяноезините (съвр.руси, украинци) в Бесарабия - в началото на 19 век , използват лева и наричат тази валута "лев" със славянското и наименование (преди тя да получи това си име в Дунавска България), доколкото там левът е основното, и практическо единственото средство за разплащания (данъци, приходи, заплати) и търговия.

              * левчето или леята, доколкото името и развитието на левчето в най-новата ни история е исторически свързано с развитието на леята - "латински монетен съюз", "обвързване на леята и левчето със франка", и доколкото в по-старата история "левът" е познат в Югоизточна Европа и като "леу"/"лей" - при молдавците и власите/ромъните..
              ..Тук ще поуточня някои подробности и се надявам да не съм подвел някого... Сега, в популярната разкази се пише (писани от ромънци), че леята идвала при ромънците от холадския льовенталер; Само че - аз нещо съм малко скептичен по това виждане - "нерде" Холандия и холандските търговци, Ханзата, и Градовете и, (по цялото Северно море), па и холадските колонии из света,.. "нерде" Влашко, дето си няма дори излаз на море, какво остава за пристанища , Нещо такова и за Молдова, ако щете и за тази част на Черно море, дето не представляват келепир за меркантилните холадци, като теротории и търговия и са доминирани и контролирани като такива не от власите и молдовците, а от батюшка Осман .. Дето се казва нещо - не ми се хваща дикиша това най-популярно виждане (кройката?) ..Затова предложих и предположих, че тук имаме влияние или от 1) Австро-Унгария - щото бохемското талерче е с лъвче от едната страна, и със свети Joahim от другата, а пък се знае че тая мина (от долината Йоахимис, от тук "талер", - от долина, Joachimsthaler - долината на Йоахим ) е наводнила Европа със сребърни парички;
              и 2) Османското "асланче" http://www.google.bg/search?client=f...B5%D0%BD%D0%B5..

              Оригинален бохемски талер


              Значи:
              Думата "талер" идва от сребърните мини в Йоахимис Тал (Бохемия)-Долината на Йоахим, превод.Там сега има музей
              От Йохамис-в Русия започват да назовават тези монети "ефимки". (туй е от чешкото име на долината и мината-Яхимов)
              В Европа пък, възниква названието "талер"-от Тал-долина....
              Мината е експлоатирана в 16-17 в (поне така казвали в музея) така че, названието се налага в Европа и света..

              Сега, не казах че при ромънците може да имаме и влияние по валутната част от Полско-Литва, макар и да го мислих (там също имаме талери), за да не стане много объркваща темата..

              Иначе, и в тая връзка: никога не съм смятал ромънските популярни истории за твърде обективни, когато се отнасят (или са свързани със) до славяни/славянски страни/, австро-унгарци (унгарци),..за османци не знам..

              Comment


                #8
                Можеше да си почнеш с това: "... Иначе, и в тая връзка: никога не съм смятал ромънските популярни истории за твърде обективни ...", ако ти е зора да правиш виртуални надскачания с рУмънските популярни и непопулярни историци ...
                Но понеже ти си задал "Тема: По-старата история на левчето (паричката, валутата) ни.", то биваше да кажеш, какво точно те интересува, при така формулирана тема, защото хич даже не става ясно какво общо има "паричката ни, валутата ни" и твоите отправки към всичко, което си глътнал, без да му махнеш целофана, от Нет-а. Ако е за названието на паричната единица в Княжество България, то най-лесното е да го научиш - поне 130 пъти на разни места е публикувана стенограмата от заседанието в НС, по повод приемането на официалната парична единица и нейното наименование.

                И оправданието "Не съм нумизмат" не те извинява, когато се опитваш да натъркаляш накуп, та през куп - за грош, разни лев-чета, талер-чета, грош-чета, защото всички те си имат официални названия, в които няма вариант на умалителни, също както и като претендиращ да се заглавичкваш с историята, покрай правенето на лаф, да каращисваш дъчове с немци, власи с бесарабци и ромънци и за подправка австро-унгарци ...

                Скепсиса си по относба присъствието на великите холандски мореплаватели в пристанищните кръчми на Констанца, където да си развържат кесиите, го туширай с присъствието на техните търговци на панаира в Узунджово - не е нужно да си в Европейския съюз, за да имаш различни пари в кесията си, вървящи навсякъде, става и в Османската империя, както не е нужно да имаш едни и същи, които пак вървят навсякъде, може да е и в Римската империя.

                Comment


                  #9
                  поп_Първан написа Виж мнение
                  Можеше да си почнеш с това: "... Иначе, и в тая връзка: никога не съм смятал ромънските популярни истории за твърде обективни ...", ако ти е зора да правиш виртуални надскачания с рУмънските популярни и непопулярни историци ...
                  Но понеже ти си задал "Тема: По-старата история на левчето (паричката, валутата) ни.", то биваше да кажеш, какво точно те интересува, при така формулирана тема, защото хич даже не става ясно какво общо има "паричката ни, валутата ни" и твоите отправки към всичко, което си глътнал, без да му махнеш целофана, от Нет-а. Ако е за названието на паричната единица в Княжество България, то най-лесното е да го научиш - поне 130 пъти на разни места е публикувана стенограмата от заседанието в НС, по повод приемането на официалната парична единица и нейното наименование.

                  И оправданието "Не съм нумизмат" не те извинява, когато се опитваш да натъркаляш накуп, та през куп - за грош, разни лев-чета, талер-чета, грош-чета, защото всички те си имат официални названия, в които няма вариант на умалителни, също както и като претендиращ да се заглавичкваш с историята, покрай правенето на лаф, да каращисваш дъчове с немци, власи с бесарабци и ромънци и за подправка австро-унгарци ...

                  Скепсиса си по относба присъствието на великите холандски мореплаватели в пристанищните кръчми на Констанца, където да си развържат кесиите, го туширай с присъствието на техните търговци на панаира в Узунджово - не е нужно да си в Европейския съюз, за да имаш различни пари в кесията си, вървящи навсякъде, става и в Османската империя, както не е нужно да имаш едни и същи, които пак вървят навсякъде, може да е и в Римската империя.
                  Попе, аз не съм те питал "какво да правя, пиша или мисля". Такива неща се казват на някого, само когато този някой пита. Обратното се смята за проява на лошо възпитание (или за липса на такова), ако не и за наличие на умствени (комуникативни поне) и емоционални ограничения и липси при човека, които дава "съвети"..

                  Аз да те питам сега - каква ти е тезата? Откъде идва името на лева според теб? Очаквам отговор, а не риторично и назидателно дърдорене, ..но може и да искам много..

                  Comment


                    #10
                    nik написа Виж мнение
                    Попе, аз не съм те питал "какво да правя, пиша или мисля". Такива неща се казват на някого, само когато този някой пита. Обратното се смята за проява на лошо възпитание (или за липса на такова), ако не и за наличие на умствени (комуникативни поне) и емоционални ограничения и липси при човека, които дава "съвети"..

                    Аз да те питам сега - каква ти е тезата? Откъде идва името на лева според теб? Очаквам отговор, а не риторично и назидателно дърдорене, ..но може и да искам много..
                    А, ко речи, чи ни сфанаф ... поради липсата си на възпитание и поради умствените си ограничения ...

                    Ти поставяш тема, чоджум, ти искаш уж да питаш нещо, да подхванеш дискусия ... и пак ти почваш да зариваш темата с брътвежите си, след което да се обявяваш, че не си бил питал нищо, само си споделял, плюс скупчването за клъвнато от тук-таме нетаджийско "знание" ... от което никой тук няма нужда и полза.
                    Да, твърде много искаш, при това не знаеш как да си го поискаш!
                    Айде, рови си там ...

                    Comment


                      #11
                      поп_Първан написа Виж мнение
                      А, ко речи, чи ни сфанаф ... поради липсата си на възпитание и поради умствените си ограничения ...

                      Ти поставяш тема, чоджум, ти искаш уж да питаш нещо, да подхванеш дискусия ... и пак ти почваш да зариваш темата с брътвежите си, след което да се обявяваш, че не си бил питал нищо, само си споделял, плюс скупчването за клъвнато от тук-таме нетаджийско "знание" ... от което никой тук няма нужда и полза.
                      Да, твърде много искаш, при това не знаеш как да си го поискаш!
                      Айде, рови си там ...
                      Тъй тъй, не съм питал какво да правя, мисля или пиша, питах какво е твоето меннние за произхода на името "лев" (името на валутата ни демек), ама ти май не правиш разлика между двата въпроса?
                      .....
                      Ясно де, че твърде много искам, ама не защото "не зная как да поискам" , а щото ти нямаш идея, или идеята ти е "гола вода", или не можеш да я аргументираш - все тая...По тоя причина има измислена една поговорка, дядо попе, и и тая поговорка звучи така: "на кривата ракета, космосът и е виновен"
                      .....
                      Иначе, няма как да повярвам на туй дето сигурно си го мислиш или ще го измислиш - "че левът е лев, щото на българското знаме има лев".. Защо ли?
                      1) защото няма такъв случай в историята, дето валута да носи името на символ на националното знаме.. Иначе.. трябваше да имаме не албански "леки" дядо попе, ами албански "орлета" , турски "месечинки", канадски "дъбови листа", македнски "звезди".. и други такива, дето ги няма никакви дядо попе..
                      Защо мисля обратното:
                      щото 1)..
                      2) щото валутната и монетна политика на България след освобождението копира/следва тази на ромънците (това не си го чувал комай), чиято валута носи името "лев"
                      3) щото валута под това име ("лев") се употребява от българите в Бесарабия и в североизточна България в началото (респективно през първата половина) на 19 век.

                      Comment


                        #12
                        nik написа Виж мнение
                        Тъй тъй, не съм питал какво да правя, мисля или пиша, питах какво е твоето меннние за произхода на името "лев" (името на валутата ни демек), ама ти май не правиш разлика между двата въпроса?
                        ....
                        дрън-дрън-дрън
                        .....
                        бля-бля-бля
                        .....
                        Ходи питай майка си ... вероятно тя е единствения човек, на тази Земя, който може да ти схване питането-непитане!
                        Отговорите на всичките ти питаници ги има, и съм ги чел тогава още, в "Методическо ръководство за организиране и поощряване на младежта към изучаване на родната история и колекциониране на остатъците от миналото ни", изд. на ЦК на ДКМС от 1978г. ... ама теб те нямаше тогава, за да четеш ...
                        Тогава баща ти може и да го е чел, при участието си в някой кръжок, към младежките домове, ама човека не е виновен, че след години синът му не е прихванал знанието по кръвен път, а за мозъчните си напъни ползва само интернет-мазолите на фантазьорите-писачи ...
                        Не да нямам идея, а имам направо отговор, само дето ти не си човека който ще го получи - за да науча тези неща съм седял прав до масите на истинските знаещи и съм ги слушал с години, преди да взема думата и преди да се чуе моето казване. И от години ги казвам на тези, които искат да знаят, като даже не ги оставям прави, край мен, а ги каня да седнат до мен. Ти не заслужаваш даже и пред вратата да стоиш, защото знанието не може да влезе само, даже и през отворена врата, ако няма почва, в която да покълне ...
                        В една друга тема, видях преди малко, съфорумец е казал на тебеподобните - Ами четете чат-пат и книги!
                        Там пише много, и в повечето случаи верни работи.
                        Така и така се засра темата, така и така скоро някой ще мине с бърсалката, ама и по-добре - нито е за този раздел, нито е тема, поне по последните ти признания, че не си бил питал, нито пък искаш да знаеш, пък и кво ти рябва, щото всичко знаеш, ама най-вече да не можеш да търпиш знанието, което не ти се дава смляно и готово, ...
                        И запомни от деда си поп (дядо е баба ти), че от историческа гледна точка оригинала е за невъзможността да се стиковат кривия орган и рошавия орган, тия за космоса и ракетите ги остави за технологичните форуми ...
                        Той нямало да повярва, на това дето си мислел, че съм го мислел, щото съм нямал идея ..., еба ти и пича си, само дето форума на мислещите от чуждо име има друг надслов.

                        Comment


                          #13
                          поп_Първан написа Виж мнение
                          Ходи питай майка си ... вероятно тя е единствения човек, на тази Земя, който може да ти схване питането-непитане!
                          Отговорите на всичките ти питаници ги има, и съм ги чел тогава още, в "Методическо ръководство за организиране и поощряване на младежта към изучаване на родната история и колекциониране на остатъците от миналото ни", изд. на ЦК на ДКМС от 1978г. ... ама теб те нямаше тогава, за да четеш ...
                          Тогава баща ти може и да го е чел, при участието си в някой кръжок, към младежките домове, ама човека не е виновен, че след години синът му не е прихванал знанието по кръвен път, а за мозъчните си напъни ползва само интернет-мазолите на фантазьорите-писачи ...
                          Не да нямам идея, а имам направо отговор, само дето ти не си човека който ще го получи - за да науча тези неща съм седял прав до масите на истинските знаещи и съм ги слушал с години, преди да взема думата и преди да се чуе моето казване. И от години ги казвам на тези, които искат да знаят, като даже не ги оставям прави, край мен, а ги каня да седнат до мен. Ти не заслужаваш даже и пред вратата да стоиш, защото знанието не може да влезе само, даже и през отворена врата, ако няма почва, в която да покълне ...
                          В една друга тема, видях преди малко, съфорумец е казал на тебеподобните - Ами четете чат-пат и книги!
                          Там пише много, и в повечето случаи верни работи.
                          Така и така се засра темата, така и така скоро някой ще мине с бърсалката, ама и по-добре - нито е за този раздел, нито е тема, поне по последните ти признания, че не си бил питал, нито пък искаш да знаеш, пък и кво ти рябва, щото всичко знаеш, ама най-вече да не можеш да търпиш знанието, което не ти се дава смляно и готово, ...
                          И запомни от деда си поп (дядо е баба ти), че от историческа гледна точка оригинала е за невъзможността да се стиковат кривия орган и рошавия орган, тия за космоса и ракетите ги остави за технологичните форуми ...
                          Той нямало да повярва, на това дето си мислел, че съм го мислел, щото съм нямал идея ..., еба ти и пича си, само дето форума на мислещите от чуждо име има друг надслов.
                          Аджеба питам се, ако имаше някаква идея - щеше ли да пишеш тололкова без кажеш нищо?
                          Попе повтарям ти, искам да ми кажеш твоето разбране по въроса - в едно изложение съставено три до пет изречения. Въпросът ми е "как и защо българскат валута носи/придобива името лев", според теб?
                          Искам и аргументи....Разбираш ли изобщо какво питам и какво искам от теб?

                          Ако не можеш да свършеш две изречения или две идеи (щото трябва да знаеш "отговорите" на въпроса, след като ме препращаш нанякъде) - моля ти се не ме занимавай с глупости и спамене!!

                          Comment


                            #14
                            Предупреждение към поп_Първан и nik - сдържайте си емоциите
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              #15
                              dibo написа Виж мнение
                              Предупреждение към поп_Първан и nik - сдържайте си емоциите
                              Най-сетне едно разумно модераторско включване. Извинявам се, че се намесвам в темата ви, но отстрани този арогантно-назидателен махленски тон, в който се води дискусията звучи твърде грозно и неподходящо за този форум. При добро желание, винаги може да се намерят интелигентни и цивилизовани начини за водене на аргументирана дискусия или пък за посочване на грешките и недостатъците в нечия теза или подход към даден проблем. В крайна сметка всички сме тук, за да споделяме, научаваме и обменяме знания за миналото и нямаме желание и това място да се превърне в някаква псевдо-интелектуална клоака за младежки и старчески комплекси и напъни, в която всеки да си сипе отровата и екскрементите...Впрочем напоследък тази тенденция се забелязва и в други теми и секции на форума. Може би е редно ръководството на форума действително да предприеме някакви по-сериозни мерки, защото вече започва да става някак досадно и отблъскващо постоянно да ставаме свидетели на разни грозни препирни, граничещи с откровената простащина...
                              Last edited by Caballero de Santiago; 15-04-2010, 16:58.

                              Comment

                              Working...
                              X