Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските руни

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Българските руни

    Може ли някой да предостави подробна информация за българските руни?

    #2
    не


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Всъщност то май "български" в смисъл дунавски руни няма или ако има те се свързват с алански или други слоеве.

      Торн може да каже в коя тема го беше обяснявал това Маготин.

      ще го помоля иако тази тема нарушава ония правила за произхода на българите да я затвори за да не ни баннат всички.
      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

      Comment


        #4
        balhara написа Виж мнение
        Може ли някой да предостави подробна информация за българските руни?
        Пръв за българските руни споменава Черноризец Храбър в словото за буквите"До тогава людете писали с черти и резки" - по памет.На територията на България са намирани рунически надписи.За момента се сещам за "Ситовския" надпис,който вероятно е разшифрован от Ангел Личков

        Comment


          #5
          Мерси Thorn.

          Comment


            #6
            Мерси-то трябва да ми го кажеш без ирония. Проблемът, е че наистина никой не може да ти каже кои руни са български, дали въобще някои са български, никой не дал приемлив вариант за четене и с няколко думи - знае се, че почти нищо не се знае.

            Разбира се има разни спекулации, но не издържат и елементарна критика.

            Така, че бях прав - някой може ли да ти даде подробна информация за българските руни? Не може.

            Разбра ли, че не се заяждах?


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              Thorn написа Виж мнение
              Мерси-то трябва да ми го кажеш без ирония. Проблемът, е че наистина никой не може да ти каже кои руни са български, дали въобще някои са български, никой не дал приемлив вариант за четене и с няколко думи - знае се, че почти нищо не се знае.

              Разбира се има разни спекулации, но не издържат и елементарна критика.

              Така, че бях прав - някой може ли да ти даде подробна информация за българските руни? Не може.

              Разбра ли, че не се заяждах?
              Само в едно отношение не си съвсем точен - всъщност мнозина могат да дадат подробна информация за българските руни... а съвсем друг е въпросът колко ще струва тя
              Луд на шарено се радва - цивилен блог

              Comment


                #8
                Ще цитирам сам себе си:

                Разбира се има разни спекулации, но не издържат и елементарна критика.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #9
                  Изобщо не споря с твърдението ти - то за мен е вярно.
                  Луд на шарено се радва - цивилен блог

                  Comment


                    #10


                    Проф. Казимир Попконстантинов: Съдбата поднесе в моите ръце възможността в продължение на тридесет години да проуча част от тези църкви и манастири. Първите ми разкопки включваха проучване на манастира около Голямата Базилика. Поради стечение на обстоятелствата случайно бяха открити останките на манастир при село Равна, Провадийско, на около 25 километра от Плиска. Там, близо 11 години, от 1979 до 1990 година, заедно със старши научен сътрудник Павел Георгиев от Археологическия институт при Българската академия на науките, както и с още наши млади колеги, успяхме да проучим манастира. Още тогава го нарекохме “княжеския манастир”, той е тясно свързан и с цар Симеон, преди още той да бъде заставен да приеме царския, а не - патриаршеския трон. В този манастир открихме нещо, което беше непознато в продължение на близо 60 - 70 години от първото откриване на надписи около Кръглата църква в Преслав. В Равна бяха открити 330 надписа! Не е толкова важно количеството, колкото фактът, че тези надписи са на пет графични системи.

                    Това е нещо непознато до този момент нито в средновековна България, нито в някоя от славянските страни, нито, колкото и дръзко да е - във Византия.

                    Тези графични системи са руническото писмо, гръцкото писмо, латинското писмо, кирилското писмо, глаголическото писмо. Т.е. - обитателите на този манастир или поне - по-голямата част от тях са познавали и са боравели с четирите графични системи. А руническото писмо е графична система, която е била позната само на прабългарите, те са носителите на тази графична система. Заедно с тези надписи бяха открити и близо 30 алфавити на гръцки език! Това показва, че тук усилено се е изучавал гръцкият език, имало е училище, тъй като изучаването на гръцки език е било крайно необходимо във връзка с преводаческата дейност. Такива опити са правени както преди идването на кирилометодиевите ученици, така също и след идването им, защото е била необходима огромна литература, която е тясно свързана с новата християнска религия.

                    Заедно с тези надписи бяха открити 3200 рисунки, врязани по стените на манастирския храм и принадлежащите му сгради. Рисунките са, като се започне от обикновения кръст, и се премине през плетеници и украсителни елементи, които са характерни за ръкописите от този период от време, човешки изображения с размер 6 - 7 см, каквито откриваме в миниатюрите в гръцките и средновековни български ръкописи от този период. Това показва, че тук е имало и скрипториум - място за писане, превеждане, орнаментиране на средновековна ръкопис. Попаднахме на непознат и неизвестен дотогава манастир, който съчетава и книжовната, и просветната дейност.
                    Казимир да не се прави на чук ,а да разкрие , каква е тази рунна писменост !!!
                    Минаха ,вече 4 години и нищо не са изнесли .
                    Съществува ли въобще нещо или е поредната партенка ???
                    Last edited by ETH BEHTI; 16-02-2010, 23:41.

                    Comment


                      #11
                      balhara написа Виж мнение
                      Може ли някой да предостави подробна информация за българските руни?
                      Намери книгата на Петър Добрев "Да изтръгнеш слово от камъка".
                      Там ще намериш отговори на много от въпросите за неясните доскоро руни.

                      Comment


                        #12
                        C/E написа Виж мнение
                        Намери книгата на Петър Добрев "Да изтръгнеш слово от камъка".
                        Там ще намериш отговори на много от въпросите за неясните доскоро руни.
                        Фантастиката и художествената литература ми се струва, че нямат място в дискусии по история.

                        Comment


                          #13
                          И на мен ми се струва същото. Мисля, че "вълната П.Добрев" вече попремина.

                          Comment


                            #14
                            големите надежди написа Виж мнение
                            Фантастиката и художествената литература ми се струва, че нямат място в дискусии по история.

                            Автора извежда изводи, като представя тези и ги доказва...
                            В "Златният фонд на българската древност" от същия автор може по-обширно да се прочете за руните.

                            Comment


                              #15
                              С/Е, принципно си прав, но Петър Добрев е писал толкова глупости, че напълно се е компрометирал като учен.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment

                              Working...
                              X