Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Имало ли е демографски и етнографски колапс на българското население през 15 и 16 век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Разбира се, че Исая Серски е недостоверен източник! Той от бясна злоба е искал да очерни добрите турци. За изминалите 600 години много нови неща са научени, и е естествено един съвременен учен да знае повече от съвременник на събитията.

    Comment


      А. Желязкова в автореферат към дисертацията си от 1982 г. пише (цит. през трети източник), че след битката при Анкара (1402 г.) ок 100 000 "татари, тюркмени и огузи" се преселили на Балканите. Някои има ли представа откъде се черпят тези точни цифри и изобщо данните за толкова масова миграция? Аз съм срещал данни напр. за турски бежанци от Анатолия (след същата битка) към егейските о-ви, побягнали от Тимур и извозвани дори с помощта на кораби на генеузката Махона и...хоспиталиерите от района на Смирна и др. към островите, но това за Балканите е новост за мен? Някой да знае източника?
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        Mitko написа Виж мнение
        Разбира се, че Исая Серски е недостоверен източник! Той от бясна злоба е искал да очерни добрите турци. За изминалите 600 години много нови неща са научени, и е естествено един съвременен учен да знае повече от съвременник на събитията.
        Разбира се че всяка война е съпътствана с грабежи и убийства, особено ако е срещу друговерци. Въпросът е за мащабите. Исая Серски като всеки един човек е повече или по-малко субективен. Данъчните регистри от същото време, които са много по-достоверен източник, показват обаче друга картина от тази описана от Исая Серски.

        Comment


          Ако се не лъжа, 35 страници тук се обяснява, как данъчните регистри са недостатъчен извор за демографско изследване. Ако данъчните регистри са достатъчен извор, то тогава Гандев работи с малко или повече достоверен източник, и изводите му са поне до някаква степен верни. А ако не са (както тук 35 страници се обяснява), то никой съвременен учен въз основа на тях няма как да изгради достоверно изследване.
          Исая Серски разбира се е субективен, както и всеки един съвременен учен. Само където единия живее в епохата за която пише.
          Както тук вече се каза, ние нямаме информация нито каква е демографската картина преди турското нашествие, нито след него. Първите, и то непълни и с цялата условност на османската администрация данни са от 1530.

          Comment


            Stan написа Виж мнение
            Въпросът е за мащабите.
            Далеч не само. Битката за Константинопол с победа на малка площ засяга съдбата на големи площи. Докато България е раздробена и доста парчета се отбраняват - което, според османските летописи, води до недобри чувства у съответния предводител на завоевателите. Щом главнокомандващия е бесен, колко да са били милостиви подчинените му? Струва ми се, че дозата на Ги хич няма да е висока.

            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
            данните за толкова масова миграция
            Ами, миграция - колониална политика. На прима виста - параграфчето Bulgaria за кара-татарите и най-вече - заселвания в България през османския период в тази уики-статия - има посочени източници, за след битката дават, че направо столицата се мести в Одрин - и бая народ подире й се заселва по големите реки.
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment


              pnp5q написа Виж мнение
              Ами, миграция - колониална политика. На прима виста - параграфчето Bulgaria за кара-татарите и най-вече - заселвания в България през османския период в тази уики-статия - има посочени източници, за след битката дават, че направо столицата се мести в Одрин - и бая народ подире й се заселва по големите реки.
              Аз не оспорвам това, че по принцип е имало миграции и/или колониална политика, а ми се искаше да узная по-конкретно откъде А. Желязкова е почерпила данни за такива цифри (100 000 души), напуснали Анатолия към Балканите след битката при Анкара.
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                Mitko написа Виж мнение
                Ако се не лъжа, 35 страници тук се обяснява, как данъчните регистри са недостатъчен извор за демографско изследване. Ако данъчните регистри са достатъчен извор, то тогава Гандев работи с малко или повече достоверен източник, и изводите му са поне до някаква степен верни. А ако не са (както тук 35 страници се обяснява), то никой съвременен учен въз основа на тях няма как да изгради достоверно изследване.
                Исая Серски разбира се е субективен, както и всеки един съвременен учен. Само където единия живее в епохата за която пише.
                Както тук вече се каза, ние нямаме информация нито каква е демографската картина преди турското нашествие, нито след него. Първите, и то непълни и с цялата условност на османската администрация данни са от 1530.
                Исая Серски пише летописната си бележка в стил, който е х-рен с художествените си преувеличения, затова няма как да го приемем буквално. Това, което е искал да каже, е да подчертае страшните последици от поражението при Черномен - нещо, което спокойно намира паралели и в други източници от епохата - също толкова красноречиви. Ако обаче повярваме безрезервно на Исая, то ще излезе, че след Черномен земите най-малкото на Углеша се превърнали в пълна пустош - е как така тогава турците ги завладяват чак 12-15 години по-късно след ожесточени битки и обсади? М/у другото поради липса на достъп до други сведения дълги години си мислех, че положението е било точно такова - един неспирен низ от османски победи, кланета и след това пустош. Такъв начин на описание изобщо не ви ли напомня нещо - напр. Апокалипсиса на Йоан?
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                  по-конкретно откъде А. Желязкова е почерпила данни за такива цифри (100 000 души), напуснали Анатолия към Балканите след битката при Анкара.
                  От никъде, общи приказки са това.

                  Comment


                    Mitko написа Виж мнение
                    Ако се не лъжа, 35 страници тук се обяснява, как данъчните регистри са недостатъчен извор за демографско изследване. Ако данъчните регистри са достатъчен извор, то тогава Гандев работи с малко или повече достоверен източник, и изводите му са поне до някаква степен верни. А ако не са (както тук 35 страници се обяснява), то никой съвременен учен въз основа на тях няма как да изгради достоверно изследване.
                    Исая Серски разбира се е субективен, както и всеки един съвременен учен. Само където единия живее в епохата за която пише.
                    Както тук вече се каза, ние нямаме информация нито каква е демографската картина преди турското нашествие, нито след него. Първите, и то непълни и с цялата условност на османската администрация данни са от 1530.

                    Проблемът при Гандев не са изворите, които ползва, а методите. Колкото до Исая Серски - фактът че до 1913 г. не къде да е, а в самия Черномен живеят българи, при това много, е твърде показателен, че далеч не всички били избити, поробени или изядени от вълците.

                    Comment


                      Факта, че от 1371 до 1913 е минало доволно много време теб не те ли смущава? Можеш ли да посочиш съвременни на Исая извори (а не твърдения на съвременни учени), които да отхвърлят думите му?
                      Ги, доколкото аз знам (може и да греша) земите на Марко Кралевичи и Константин Драгаш са заети от турците след битката при Ровине в която умират владетелите им. Аз лично, не се сещам извори да отбелязват съпротива в тези земи.

                      Comment


                        Mitko написа Виж мнение
                        Ги, доколкото аз знам (може и да греша) земите на Марко Кралевичи и Константин Драгаш са заети от турците след битката при Ровине в която умират владетелите им. Аз лично, не се сещам извори да отбелязват съпротива в тези земи.
                        Аз имах предвид земите на бившето Сярско княжество/деспотство/каквото и да е (подозирам, че и ти страдаш от същата липса на информация, както и аз едно време ), нали за Исая "Серски" говорим. Та тези земи са подчинени набързо след Черномен от Византия, 10 години по-късно в тях своеобразен бунт срещу османците и баща си вдига Мануил II Палеолог, превръщайки ги в "нова империя" със столица Солун. Мурад Худавендигяр обаче не е доволен от действията му и веднагически му праща цял куп акънджии и редовна войска, която отначало покорява западнотракийската равнина, а накрая - и Солун през 1387 г. Водят се битки, даже в началото Мануил постига известни успехи, разбивайки няколко турски отряда, обсадата на Солун продължава 4 години, при което от там младият (или вече не чак толкова) василевс прави отчаяни опити за привличане на чуждестранна помощ, вкл. Венеция и папството.

                        А горните изводи на Икономидис са направени въз основа на положението на принадлежащи на светогорските манастири села в същия район - села, чието население е било последователно под сръбско (на Углеша), византийско, османско и после пак византийско управление (след Анкара, 1402 г., когато Сюлейман Челеби връща голяма част от Западна Тракия със Солун на Империята). Така че...
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          Mitko написа Виж мнение
                          Факта, че от 1371 до 1913 е минало доволно много време теб не те ли смущава?
                          Не ако селището се поменава в регистри от 15 - 16 в. и в него има християнско население

                          Можеш ли да посочиш съвременни на Исая извори (а не твърдения на съвременни учени), които да отхвърлят думите му?.[/QUOTE]

                          Кои думи на Исая?
                          - че появата на турците и тяхната победа е следствие от "божия гняв" , защото и това го пише
                          - Вълкашин и Углеша са повели "всички сръбски и гръцки войски" - и на това ли да вярваме?
                          - че армията на Вълкашин и Углеша е била 60 000 души?
                          - че след победата, турците са се пръснали по "цялата земя"
                          - че едни от християните са избити, а други отвлечени, а оцелелите са измрели от глад, демек според него са загинали всички християни! И на това ли да вярваме. А после добавя, че дори и да има оцелели от глада, били изудени от вълците "Дене и ноще те нападаха и разкъсваха хората" - откъде пък се появиха толкова много вълци?
                          - "не остана княз или вожд, или наставник", та и на това ли да вярваме?

                          Comment


                            За Исай Серски мисля, че някои негови изрази и сравнения са в стилистиката и изобразителните похвати на тогавашната литература, но и съдържат обобщение на неговата гледна точка към събитията от епохата. Тогава също са осъзнавали идеологическата същност на писаното слово, а и тогава литература и история не са били така разграничавани както днес. Иначе - няма съмнение , че през "онзи"половин хилядолетен период от нашата история е имало времена на спокойствие . Империята се разраства, военните действия са успешни и са надалече, а и султана има интерес от икономически и пр. напредък и стабилност. Вероятно така е било и през дискутирания период, но резултата от всичко това се вижда накрая. Така е било писано, както казват старите хора.
                            "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                            Comment


                              Аз едно не разбирам, защо мине се не мине и някой решава, че трябва да пльосне Исая Серски в демографската тема? Mitko, ти за какво собствено се бориш не схващам. И понеже споменаваш, че на 35 стр. се говори, че осм. регистри не стават за демография - да, не стават за това, което прави съвременната демография, но като ориентир за съотношение, крило-ляво общ брой население, тренд и т.н. са около 5 милиона пъти по-надеждни от хроники и други съчинения от епохата, да не говорим за приписки и други хвърляния на боб. Та, понеже това мисля кат да е очевидно за всеки кво-годе здравомислещ човек, за какво си говорим тук изобщо?

                              Comment


                                - че появата на турците и тяхната победа е следствие от "божия гняв" , защото и това го пише
                                - Вълкашин и Углеша са повели "всички сръбски и гръцки войски" - и на това ли да вярваме?
                                - че армията на Вълкашин и Углеша е била 60 000 души?
                                - че след победата, турците са се пръснали по "цялата земя"
                                - че едни от християните са избити, а други отвлечени, а оцелелите са измрели от глад, демек според него са загинали всички християни! И на това ли да вярваме. А после добавя, че дори и да има оцелели от глада, били изудени от вълците "Дене и ноще те нападаха и разкъсваха хората" - откъде пък се появиха толкова много вълци?
                                - "не остана княз или вожд, или наставник", та и на това ли да вярваме?
                                -Ако ти си атеист и не вярваш в Божия гняв, то има и религиозни хора, които сериозно го вярвят това. Исая видимо го е вярвал това.
                                -Аз лично му вярвам, че са повели "всички сръбски и гръцки войни". Доколкото ми е известно, по това време, Вълкашин и Углеша не водят другаде войни и в тази им кампания са задействани всичките войски с които разполагат.
                                -Да, аз вярвам, че са се пръснали "по цялата земя", включая антарктида, амазония и австралия.
                                -Да, вярвам, че турците са клали, изнасилвали, ограбвали, отвличали и продавали в робство.
                                -Да, аз му вярвам, в това време очевидно не е имало никой който да се противопостави на турците.
                                Ако ти не вярваш на Исая Серски, посочи ми съвременен нему извор, в който се разказва за мирното заемане на територии от османците. За това как те са посрещани с хляб и сол и доброволно им са се подчинявали.

                                Comment

                                Working...
                                X