Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Имало ли е демографски и етнографски колапс на българското население през 15 и 16 век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Арслан написа Виж мнение
    За този регион има само една единствено публикация на тема "демография" и от нея са цитираните цифри.
    нормалното е това уточнение, придружено с ква-годе отпратка към публикацията, да стои при данните по-горе, иначе излиза, че са от теб!
    за съседния регион също има прилична статия на Мутафова, която със закачка също се казва "Трансплантираният Анадол"

    Comment


      Кухулин написа Виж мнение
      Твърде висок християнски прираст, може би механичен?
      Това е период от 100 години. Нормално е населението, ако няма сериозни природни или социални катаклизми, да се удвои. Иначе Тозлука е интересен район. През 14 в. е бил сравнително гъсто населен, в 19 в. е с почти изцяло турско население, а тези данни показват, че местните турци до голяма степен са потомци на турцизирано българско население. Неслучайно там има и тулски села и местности в тях с български имена. Там е била и единствената почти изцяло запазена църква от времето на цар Симеон. Преживяла 500 г. османска власт, за да бъде съборена през петата петилетка от народната власт.

      Comment


        Stan написа Виж мнение
        Нормално е населението, ако няма сериозни природни или социални катаклизми, да се удвои.
        Нормално, нормално, колко да е нормално.

        Click image for larger version

Name:	europe.jpg
Views:	1
Size:	218.7 КБ
ID:	531519

        Ако горните данни са верни, значи единствения такъв случай в Европа е Холандия през XIII век. Тозлука - Холандия на Балканите

        Comment


          Кухулин написа Виж мнение
          Нормално, нормално, колко да е нормално.

          [ATTACH=CONFIG]18928[/ATTACH]

          Ако горните данни са верни, значи единствения такъв случай в Европа е Холандия през XIII век. Тозлука - Холандия на Балканите
          .

          Нали се сещаш, че горните данни не са на база - поименни описи на село по село, човек по човек през 5 г., на на принципа "вероятно" и "така би трябвало да бъде". Слециално за Балканите явно не боб, ами направо леща са хвърляли за да отгатнат бройката.
          До средата на 19 в. българското село си остава на ниво средновековие - същите инструменти, същите методи за обработка на земята, и с малко изключения (царевица, фасул и мисирки) същите култури със същите добиви. Изрично е да споменавам, че и хигиенните навици им били същите, както и битовите условия за живот. Демек, ако можеш да проследиш демографско развитие през 18 - първата половина на 19 в., може да си сигурен, че подобна е била картината и през предните векове.А през 19 в. имаме достатъчно примери за много бързо увеличаване на населението по нашите земи.

          Comment


            Stan написа Виж мнение
            Демек, ако можеш да проследиш демографско развитие през 18 - първата половина на 19 в., може да си сигурен, че подобна е била картината и през предните векове.
            Не мисля, че това е валиден метод в науката демография. Едва ли можем да го открием в някой учебник

            Comment


              Кухулин написа Виж мнение
              Не мисля, че това е валиден метод в науката демография. Едва ли можем да го открием в някой учебник
              И какво точно можем да открием в учебниците? Компютърни модели, съдадени без да има база данни! С какво точно демографското развитие на едно забутано българско село през 18 - първата половина на 19 в. се отличава от развитието на същото село през 15-16 в.? Кое точно се е променило че да повлияе? Здравеопазване, образование, икономика, начин на обработка на земята, социални помощи отпускати от османската империя за майчинство? Кое?

              Според теб, колко е годишният прираст в едно традиционно село от периода, при липса на войни, болести и глад?

              Comment


                Кухулин, въпросът ти е резонен, но базата данни, която даваш виж, че свършва в 1500 г. И сам знаеш, че 16 в. е период на демографски бум и удвояването на населението в рамките на 100 г. се случва и на други места, с различна интензивност. Демек, кат за периода не е толкова странно, напротив нормално е. Сега друг въпрос е, колко такава малка извадка може да е репрезантативна за каквото и да било. Механичен прираст никак не е изключен също, но общата тенденция е за сериозен повсеместен ръст + в случая с мюсюлманите и сериозен приток на мюсюлмани от Анатолия (тва от мен си, не ми се ще да се аргументирам, че е по-скоро спекулация на базата на нивото на неженените и т.н. дълга история и не важна за конкретния случай).

                Стан, фактът че битовите условия не са се променили драстично, не означава, че следва да очакваме сходно демографско развитие на селата в целия предмодерен период. Най-малкото, ако вземем данните за ръст от 19 в. и ги екстраполираме за предходните векове ще получим чудовищна картина, далеч от всяка реалност. Въобще, както и сам добре знаеш, в демографското развитие на даден район има периоди на ръст, но и такива на спад, ако и "Здравеопазване, образование, икономика, начин на обработка на земята, социални помощи отпускати от османската империя за майчинство" да не са се променили особено, а са следствие от куп други фактори (ако въобще можем да ги разберем) между които аз винаги бутам да откроя често подценяваните климатични промени и т.н. По това се писа доста напред в темата, даже gollum прави разни модели за онагледяване, няма кво да се повтаряме.

                Comment


                  Stan написа Виж мнение
                  Кое точно се е променило че да повлияе? Здравеопазване, образование, икономика, начин на обработка на земята, социални помощи отпускати от османската империя за майчинство? Кое?
                  Е, ако не друго, поне кръвния данък отпада.

                  Stan написа Виж мнение
                  Според теб, колко е годишният прираст в едно традиционно село от периода, при липса на войни, болести и глад?
                  Според мен е поне два пъти по-нисък - максимум 5/1000 годишно. Засега съм убеден, че в случая имаме механичен прираст. Да не говорим пък за сценарий, при който мюсюлманите са всъщност конвертирани християни.

                  Comment


                    Много ми е лош файла от тази статия (таблиците са на практика нечетливи) и затова не го пуснах по-рано, но явно има нужда. Ей го.
                    Attached Files

                    Comment


                      Аз неслучайно казах при добри условия, при липси на природни и социални катаклизми. Ако приемем, че в Тузлъка през 15-16 в. е имало достатъчно земеделска земя, не е имало чумни епидемии и военни действия от какъвто и да е характер, невиждам нищо чудно в това населението да се удвои за 100 г. от естествен прираст. Ако през 19 в. при същите стопански и битови условия имаме рязко увеличаване на населението, няма защо да се чудим, че и преди е могло да стане това. Климатичните условия определено са важни, но специално за нашите географски ширини с разнообразно като характер земеделие и скотовъдство, едвали са били от такова съществено значение като в Западна Европа, особено в полупланински обласки като разглежданата тук.

                      Кухулин написа Виж мнение
                      Е, ако не друго, поне кръвния данък отпада.


                      Според мен е поне два пъти по-нисък - максимум 5/1000 годишно. Засега съм убеден, че в случая имаме механичен прираст. Да не говорим пък за сценарий, при който мюсюлманите са всъщност конвертирани християни.
                      Колко е бил прираста в едно село в Тузлъка през 16 в. можем само да гадаем. При произволно дадения от теб 5 на 1000 души годишно, се получава, че за 100 години населението трябва да се увеличи с 65%, ако приемем обаче че е 6 на 1000 се увеличава с 82 %, при 7 на 1000 - се удвоява. Тъй като нямаме никакви данни за приток на българско население от други области, то ако искаме да сме коректни трябва да приемем, че удвояването за 100 г. си е следствие единствено от развитието на мастната популация.

                      Comment


                        Стига сте се дръгнали за детайли ами ходете да гласувате в анкетата в моя чест, дорде не са я махнали модераторите

                        Comment


                          Кухулин написа
                          Според мен е поне два пъти по-нисък - максимум 5/1000 годишно.
                          Защо смяташ така? Мисълта ми е - откъде идва тази граница ("максимум 5")? 7 на 1000 вече са достатъчни за удвояване на период 100 години.
                          Аз по-рано в темата съм писал, но ми се струва, че доста по-висок прираст е възможен: проблемът е, че е малко вероятно подобни "благоприятни условия" да се задържат за сравнително дълъг период от време тогава (т.е. преди "увереното" навлизане в индустриалната епоха). Т.е. сценарии за 30 години населението да нарасне с 1/3 не ми се вижда невъзможен дори и да не се разчита основно на механичен прираст (какъвто следва да има някъде в картината).
                          Ясно е, че преди да има достатъчно данни всичко се изчислява на базата на някакви методи, далеч от каквато и да е стабилна основа.

                          Comment


                            По принцип може да се допусне някакъв стабилен растеж от 7/1000, при който християните в Тозлука се развиват с холандски темпове. Вижте обаче какво показват цифрите:

                            1479 мюсюлмани:0 християни :1000
                            1516 мюсюлмани:300 християни :1100
                            1550 мюсюлмани:450 християни :1500
                            1580 мюсюлмани:1200 християни :2000


                            За периода 1516-1550 г. имаме среден растеж 9.5/1000.
                            За периода 1550-1580 г. имаме среден растеж 10/1000!

                            Това са 64 години със среден растеж по 1 процент годишно, без да смятаме потурченото население. Много ми се вижда. В Европа може и да има нещо подобно, обаче там са ВГО, нови територии и ресурси, изобщо друг свят. Далеч по-вероятна ми се струва версията с механичен растеж - докарали са отнякъде я пленници-християни, я нещо друго.

                            Comment


                              Кухулин написа Виж мнение
                              По принцип може да се допусне някакъв стабилен растеж от 7/1000, при който християните в Тозлука се развиват с холандски темпове. Вижте обаче какво показват цифрите:

                              1479 мюсюлмани:0 християни :1000
                              1516 мюсюлмани:300 християни :1100
                              1550 мюсюлмани:450 християни :1500
                              1580 мюсюлмани:1200 християни :2000


                              За периода 1516-1550 г. имаме среден растеж 9.5/1000.
                              За периода 1550-1580 г. имаме среден растеж 10/1000!

                              Това са 64 години със среден растеж по 1 процент годишно, без да смятаме потурченото население. Много ми се вижда. В Европа може и да има нещо подобно, обаче там са ВГО, нови територии и ресурси, изобщо друг свят. Далеч по-вероятна ми се струва версията с механичен растеж - докарали са отнякъде я пленници-християни, я нещо друго.
                              Е точно Великите географски открития са влияли по-скоро негативно. Към новите земи се отправят голяма част от младите. Отделно като сложиш и войните между европейските държави.

                              Comment


                                Кухулин, аз пак ти казвам, че извадката е много малка, едно сто души, ако са скатали регистрация, изпаднали са от регистъра, Кийл нещо не ги е догледал и не знам кво още и всички сметки отиват по дяволите, не им се впрягай толкова. А мюсюлманите са очевидно преселници.

                                П.П. но такъв тем на растеж на християните не е изолиран случай през този период, напротив.

                                Comment

                                Working...
                                X