Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Имало ли е демографски и етнографски колапс на българското население през 15 и 16 век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    KIZIL DELI написа Виж мнение
    То по-добре ли ти звучи:



    И накрая дошли турците и избили населението на Тракия. Нещо мълчим за каталаните, що ли?
    Каталаните не са действали в района на Горна Тракия, а около Дарданелите...

    Comment


      Стан, само да те питам просто ей така за информация, че не ми се рови сега из предишните теми - ти ли беше пуснал мнението за протогагузкото население на княжетсвото на Добротица?

      Comment


        Аз нещо не мога да схвана логиката.

        Народа сее, жъне и изнася.
        Идват някакви гадове и воюват на негова територия.
        Покоряват го.
        Износът естествено спира, като при всяка война.

        Минава време и реколтите се възстановяват. Износа може да не се възстанови заради вътрешното потребление.

        И как от тая работа извеждаме демографски колапс?

        Comment


          Значи, аз имам едно конструктивно предложение - този подфорум и конкретно темата е с свързана с история и то преди повече от 600 години. Нека да си останем на конкретната тема, а да не месим и съвременна политика, щото може и футбол да намесем и ептен ще замяза на квартална кръчма.
          Та в тази връзка да попитам: Тюркоалтаецо, ти в крайна сметка ще ни дадеш ли конкретни сведения за колапсът или просто изповядваш, но не можеш да докажеш?

          ПП. и нека не се налага отново да обясняваме, че всички тук, като що-годе нормални хора, всички сме на мнение, че в хода на османското завоевание е имало (то не е имало начин да няма) изгорени села и крепости, убити, поробени, изнасилени и т.н. В крайна сметка - война е.

          Comment


            тюркоалтаец написа Виж мнение
            Стан, само да те питам просто ей така за информация, че не ми се рови сега из предишните теми - ти ли беше пуснал мнението за протогагузкото население на княжетсвото на Добротица?
            Мда, що? Ако това те притеснява, мога да ги нарека и постпеченеги с посткумански елит

            ПП. това в интерес наистината го казах на майтап, ама някои го взеха много присърце и така си останаха.

            Comment


              тюркоалтаец написа Виж мнение
              Каталаните не са действали в района на Горна Тракия, а около Дарданелите...
              Заради уважението ми към хората, които четат темата и форума изобщо, но не са запознати в детайли с изворите от епохата пускам българският превод на Росица Панова от хрониката на Мунтанер.





              Шъ знаиш бая голям го изкара района на Дарданелите, ма ти май знаиш нали?

              Comment


                Кухулин написа Виж мнение
                Аз нещо не мога да схвана логиката.

                Народа сее, жъне и изнася.
                Идват някакви гадове и воюват на негова територия.
                Покоряват го.
                Износът естествено спира, като при всяка война.

                Минава време и реколтите се възстановяват. Износа може да не се възстанови заради вътрешното потребление.

                И как от тая работа извеждаме демографски колапс?
                А ти вярваш ли, че такова нещо изобщо има, щото на мен ми намирисва на партенка Който не вярва да ходи в архива да търси документи за внос-износа на зърно Нещо конкретно да видя?

                Comment


                  KIZIL DELI написа Виж мнение
                  А ти вярваш ли, че такова нещо изобщо има, щото на мен ми намирисва на партенка Който не вярва да ходи в архива да търси документи за внос-износа на зърно Нещо конкретно да видя?
                  Нека го кажем така: началният етап на историческото познание, както и на всяка друга наука, изисква овладяване на формалната логика. Всичко друго - извори, паметници, литература - е на второ място.

                  Аз досега не видях едно логически издържано съждение в тая лавина от приказки, което да предполага колапс. Даже и дефиниция на колапс не видях от уважаемия събеседник.

                  Иначе да, склонен съм да допусна, че южните пристанища са изнасяли продукция преди завоеванието, а след това са спрели да изнасят.

                  Comment


                    Добре...

                    Comment


                      Stan написа Виж мнение
                      Мда, що? Ако това те притеснява, мога да ги нарека и постпеченеги с посткумански елит

                      ПП. това в интерес наистината го казах на майтап, ама някои го взеха много присърце и така си останаха.
                      Добре..., разбрах как се прави съвременна история

                      Comment


                        Къзъл Дели, а ти кога ще представиш османските документи показващи големия търговски обмен на жито и друга селскостопанска продукция осъществяван през Несебър и Анхиало през 70-те, 80-те и 90-те години на 14 в. и първите десетилетия на 15, и за подобен обмен през Варна от 90-те години на 14?

                        Comment


                          тюркоалтаец написа Виж мнение
                          Къзъл Дели, а ти кога ще представиш османските документи показващи големия търговски обмен на жито и друга селскостопанска продукция осъществяван през Несебър и Анхиало през 70-те, 80-те и 90-те години на 14 в. и първите десетилетия на 15, и за подобен обмен през Варна от 90-те години на 14?
                          Ми когато ти представиш документите от Венецианските архиви, нали се сещаш кога
                          Продължаваш да излъчваш и да не приемаш.

                          Comment


                            KIZIL DELI написа Виж мнение
                            Заради уважението ми към хората, които четат темата и форума изобщо, но не са запознати в детайли с изворите от епохата пускам българският превод на Росица Панова от хрониката на Мунтанер.


                            Шъ знаиш бая голям го изкара района на Дарданелите, ма ти май знаиш нали?
                            Това нещо не ми прилича на Горна Тракия, но карай - ще приемем и че Солун и той е в Тракия, а и тук никъде не се говори за поробване на населението, доста често описвано събитие, когато се описват походите на османците. Както вече няколко пъти казах именно османците са тези, които превръщат поробването на мирно население в целенасочена политика, но пък поробването не води до намаляване на населението, а до точно обратното - до неговото бързо нарастване и истински демографски бум в засегнатите райони.

                            Comment


                              KIZIL DELI написа Виж мнение
                              Ми когато ти представиш документите от Венецианските архиви, нали се сещаш кога
                              Продължаваш да излъчваш и да не приемаш.
                              Ех Дели май изобщо не четеш какво пиша - аз ти пиша, че след 70-те години на 14 в. във венецианските и генуузките документи липсва информация за износ от традиционните пристанища на Несебър и Анхиало, а след 90-те години на същия век секва и информацията за Варна. Т.е. за разлика от предходния период, когато има доста докумети за износ на храни, след 70-те години настъпва мълчание за Несебър и Анхиало, а от 90-те години такова мълчание настъпва и за Варна. Така че аз няма какво да ти показвам. Ти обаче твърдеше,. че в османските архиви имало обилна информация за обратното. Така че хайде покажи ги (аз пък твърдя, че такива архиви за този период изобщо няма)...

                              Comment


                                тюркоалтаец написа Виж мнение
                                Ти обаче твърдеше,. че в османските архиви имало обилна информация за обратното. Така че хайде покажи ги (аз пък твърдя, че такива архиви за този период изобщо няма)...
                                Ти сериозно ли не разбра, че следвайки твоите методи на работа мога да ти докарам османски документи и от 13, че и от 12 в., ако кажеш? Пък и за каквото кажеш

                                Comment

                                Working...
                                X