Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Имало ли е демографски и етнографски колапс на българското население през 15 и 16 век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Тошев, да знаеш много ме развесели с това патетично обобщение и класически „катастрофичен” извод. Оставям настрана неточностите в него, демонстриращи твърде повърхностните ти познания върху епохата и материята, за да не разводняваме разговора. Във връзка с фолклора и мерака ти да го ползваш за нещо различно от структуралистки анализи а ла Илиаде, ми се ще да ти задам следните два простички въпроса:
    1. да си чул някой да е правил демографско изследване базирано на Омир или да речем Гилгамеш или който друг си избереш?
    2. като имаш мерак да вярваш на народния фолклор за синджирите с роби, защо вярваш само на частта за тяхното отнасяне, а игнорираш частта, в която Крали Марко (Кралевич Марко за западните ни съседи) пристига и ги освобождава? Някак не е ли дисбалансиран подобен подход?
    Наясно съм, че ти както истински българин имаш особено усещане за периода на османското завладяване на Балканите и си наясно с разигралата се трагедия, защото вътрешното чувство ти подсказва ясно кое е право и кое криво. Аз обаче, явно съм опериран от това чувство и се мъча да гледам на въпросния период единствено като на сбор от факти на базата, на които напрягам въображението си да си представя кво и що е ставало. Сега, по въпроса с демографския колапс на българската народност в главата ми цари някакъв дребен ужас, щото не мога да намеря достатъчно факти та да потвърдя известното на всеки български патриот – положението е било страшно, изгубил се е маса народ. Проблемът ми произтича от следното просто нещо – за да знам как нещо си се е смалило, респективно увеличило, особено като става дума за население, при всяко положение са ми нужни някакви изходни и крайни данни, та да може плоският ми мозък да смели промяната. Та понеже по тоя въпрос аз нямам никаква яснота, може би ти ще си така добър да ме осветлиш по въпроса за броя на населението в средновековната българска държава в навечерието на завоеванието и за настъпилата промяна след завоеванието? Закръглени данни също ще свършат работа, стига да почиват на някакъв на поддаващ се на квантитативен анализ извор. Ако ни предоставиш тези данни ще направиш голям пробив и ще спомогнеш за освежаването на дискусията и търсенето на по-нататъшни интерпретации. В противен случай изказвания от типа на
    Като погледнем изложеното определено можем да мислим, че представените мнения за „як демографски срив”, „големи загуби”, „обезлюдяване” и т.н. са най-близо до истината. А всеки, като има предвид изложените 12 способа, чрез които е унищожавана и претопявана българската народност в периода 14-16 в. ще може да реши сам за себе си какви са нейните загуби – малки, средни, големи, катастрофални или нормални.
    мога да окачествя единствено като неподкрепени с нищо голословни твърдения проснати на масата с патос в търсенето на по-голям ефект. Напук на твоите 12 точки мога да те уверя, че през 15 и 16 век подобно на мюсюлманското, християнското население по Балканите нараства значително, като на места има ръст значително по-голям от този на мюсюлманите. Можеш да се увериш в това като отвориш кое да е изследване съдържащо демографски данни от периода. Подобно развитие не е за учудване, защото е в синхрон с случващото се в Европа и Мала Азия. Въобще 15 и най-вече 16 век са време на значителен демографски растеж, та ще трябва може би твоите 12 точки да ограничиш до края на 14 век. Ама то пък ще излезе, че някои от описаните от теб „проблеми” довели до загуба на българско население са феномени от 16, че и даже 17 век, абе с две думи много заплетена работа си произвел не е за моята глава, та ще се радвам да се придържаме към по-простите неща като моите два въпроса.
    Що се отнася до фолклора не си ме разбрал много правилно, не че в него няма зрънце истина, но последното, за което служи е количествени анализи, просто за демография не става или е полезен точно толкова колкото и историята на Паисий. Освен зрънцето истина, всеки фолклор съдържа и планина от небивалици, както например споменатият от теб сеийд Али Султан известен още като Къзъл Дели, който е потомък на Пророка точно колкото и аз съм, нищо че си има и житие (менакъб) човекът, всичко е въпрос на какво искаме да вярваме и на какво не. Аз залагам на фактите!

    Comment


      Абе "три синджира роби", че и повече - е имало. Обаче е доста трудно да се говори за някакво по-точно количествено изразяване на трафика. Особено за българите. Личните ми наблюдения са за своеобразен пик в продажбата на български роби през втората половина на XIV в. - т.е. именно по времето на завладяването, когато е имало най-много битки между турци и българи. Трафикът е засвидетелстван най-вече от разни западни документи, които отразяват продажбата им предимно на венецианци и генуезци, предполагаемо обемът на тази търговия в мюсюлманските страни би трябвало да е дори по-голям, но не са ми известни данни, които да го потвърждават. В общи линии обаче той не е в тези размери, които биха могли да са причина за демографски "колапс".

      Освен това, мисля че, макар и често преекспонирано, като цяло робството в Османската империя никога не е придобило чак такава икономическа важност и размах както в античен Рим или двете Америки през XVII-XIX в.
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        Нямаше ли някаква работа с иляма, който забранява робството ? :think:
        Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

        Comment


          AggressiveRefrain написа Виж мнение
          Нямаше ли някаква работа с иляма, който забранява робството ? :think:
          няма такова нещо. дори пророкът Муххамад е имал роби.
          Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

          Comment


            Ахам.Правя аналогия с това, че лихварството е забранено, тъй като прави хората роби и от там
            Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

            Comment


              Само военнопленниците се заробват. Изключение е кръвния данък, но той е антиислямска практика.

              Comment


                Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                Абе "три синджира роби", че и повече - е имало. Обаче е доста трудно да се говори за някакво по-точно количествено изразяване на трафика. Особено за българите. Личните ми наблюдения са за своеобразен пик в продажбата на български роби през втората половина на XIV в. - т.е. именно по времето на завладяването, когато е имало най-много битки между турци и българи.
                Там е работата, че точно пък "трите синджира роби" по мое мнение (а сигурно и хората дет разбират са писали, ама кой да чете) са бая по-късно фолклорно изобретение, както и Кралия Марко. То аджеба по същото време и в османското общество (доколкото това е термин имащ каквото и да е съдържание предвид невероятната мешавица от хора и идеи, които би трябвало да представлява)текат сходни някакви фолклорни процеси. Демир баба (според писаното в житието му) си дава среща с Крали Марко пред стените на Буда и след като нашия човек побеждава Марко се обръща в исляма.
                А иначе, че по време на завоеванието са заробвали и продавали хора от българските земи, две мнения няма. Даже в това отношение Умуровите хора ми се виждат някак шампиони, макар и с твърде кратко участие. Военноплениците (това включва както хора хванати на бойното поле така и жени, деца и др. екстри грабнати от селата) са не само нормална практика, ама разпределението им е регулирано със закона за пенчика, според който всеки си получава дела както му се полага. Веднъж след като територията е присъединена към османската държава, обаче населението й става рая, т.е. покровителствано от Султана и никой не може да го заробва както му дойде на ум, щото то има право да се оплаче, а съответно заробвача да се скъси с една глава. Това по теория, какво е ставало на практика един господ знае, извращения 100% е имало, то на човек му стига да знае, че макар в 21 век да е напълно забранено човек на бъде свален посред нощ от колата си, вързан по бели гащи за някое дърво и преоблечени като полицаи муцуни да му задигнат парите и колата, то се случва най-редовно в България. Това нито го прави правило, нито държавна политика.

                Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                Освен това, мисля че, макар и често преекспонирано, като цяло робството в Османската империя никога не е придобило чак такава икономическа важност и размах както в античен Рим или двете Америки през XVII-XIX в.
                Напълно съгласен, но за сметка на това се е задържало бая до късно, което си е бая гадничко.

                Comment


                  Наистина, сега като се замисля, и аз съм на същото мнение.Трябва да е минало бая време за да може образа на Крали Марко така да се изкриви, че от верен султански васал да бъде издигнат до мистичен български герой
                  Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                  Comment


                    KIZIL DELI написа Виж мнение
                    Там е работата, че точно пък "трите синджира роби" по мое мнение (а сигурно и хората дет разбират са писали, ама кой да чете) са бая по-късно фолклорно изобретение, както и Кралия Марко. То аджеба по същото време и в османското общество (доколкото това е термин имащ каквото и да е съдържание предвид невероятната мешавица от хора и идеи, които би трябвало да представлява)текат сходни някакви фолклорни процеси. Демир баба (според писаното в житието му) си дава среща с Крали Марко пред стените на Буда и след като нашия човек побеждава Марко се обръща в исляма.
                    Ами да, така е, ама може пък и някаква историческа жилка да има в цялата тая работа. В смисъл, че са ми попадали разни документи за роби българи (всъщност предимно българки) от Прилеп, Битоля, Скопие итн. т.е. от региона на историческия Марко - някак си впечатлението от верния османски васалитет на краля ми е мътно, може пък и някой път да се е застъпил пред Йигит Паша или някой друг местен велможа за някой и друг синджир роби
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      Да,но пък за да се стигне до такова идеализиране, трябва да са минали повечко годинки.Западните територии падат по османска власт средата на XV век.Песните и поверията за славни дела са опит да се възхвали и запази спомена за някогашната родна държава, така, че според мен, може би тези поверия възникват след XVI....


                      пс.А, тук открих нещо относно робите

                      Продажба на българи-роби на остров Крит от края на XIV век. (из нотариалните книги на венецианския нотариус Антонио Брешияно)

                      "Ден седми [7 юни 1381г.].Правя достояние аз,Франциско Костатера, жител на Крит,че с моите наследници дават,продавам и прехвърлям завинаги на теб, магистър Жоме де Фано, лекар на служба в Крит, и на твоите наследници една моя робиня на име Ирина от български род, от селището, наричано Мелник.

                      Ден единадесети [11 юни 1381г.].Правя достояние, аз Андрей от Катания, че с моите наследници давам,продавам и прехвърлям завинаги на теб,сер Гаспирано Морозини от Венеция, отсъствуващ, както и присъствуващ, и на твоите наследници една моя робиня на име Мария от български род, от селището, наричано Прилеп"
                      Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                      Comment


                        Проблемът с трите синджира роби се засегна по-рано в темата, например в пост #84. Проф. Матанов дава интересно тълкуване на едно абстрактно ниво, каквото е подходящо за анализа на народното творчество.

                        Comment


                          Интересно щом според професор Матанов в християнските държави няма робство кого освобождават през XIX тези държави.

                          Comment


                            Извинявам се, че ще върна дискусията малко назад, но дължа един отговор на Тошев.

                            Кухулин написа Виж мнение
                            Според мен са загуба, защото поколенията им вероятно са асимилирани другаде. При това положение, обаче, трябва да държим сметка и за робите, заселени по нашите земи. Те пък се вливат в българската народност.
                            toshev написа Виж мнение
                            Дайте пример за роби влели се в българската народност. Този поглед е нов за мен и с удоволствие ще се информирам по-подробно.
                            Кухулин написа Виж мнение
                            Имам спомен, че през XVI в. част от неистинските мюлкове са заселвани с военнопленници.
                            Извори сега не ми се търсят, но спомена ми е твърд
                            toshev написа Виж мнение
                            Въпросните пленници били ли са приели исляма? Ако не са ще трябва да видим изворите за повече подробности.
                            Преди малко преглеждах Боян Гюзелев. Албанци в Източните Балкани. София, 2004 и на стр. 54 прочетох следното:

                            Заселването на първите жители на Арбанаси към края на XV в. вследствие на похода на Баязид в
                            Албания е една от най-вероятните хипотези за създаване на селото. Според холандския османист М.
                            Кил първият собственик на мюлка Хилми Челеби, който трябва да е бил активен по време на
                            управлението на Баязид II, е заселил тук малка група албанци. Сведенията на османските хронисти за
                            кампанията на Баязид в Албания наистина говорят за отвеждане на множество жители в плен.
                            Също и по-общото:

                            Друг начин за събиране на производително население във вакъфските селища е
                            довличането и заселването на военнопленници, дори на мирно население от новозавзети земи, все
                            още необхванати от османската данъчна регистрация(18).
                            ...
                            (18) Радушев, Е. Аграрните институции в Османската империя през XVII-XVIII век, София, 1995, с. 173, 176, 180, 194–195
                            За съжаление Радушев го няма онлайн, иначе би било интересно да се погледнат страничките.

                            Comment


                              jordani_vt написа Виж мнение
                              Интересно щом според професор Матанов в християнските държави няма робство кого освобождават през XIX тези държави.
                              Уместен въпрос, задай му го на имейла. Разбира се, можеш да приложиш извори за робството във ВБЦ.

                              Comment


                                Кухулин, въпросът със заселването на военнопленици и свободни селяни е ясен и аз затова и го подминах без коментар. Иначе напълно подкрепям написаното от теб, изобилни сведения за тези процеси има колкото си щеш в тахрир регистрите. За още разхвърляни тук-там сведения най-достъпно можеш да погледнеш и соц.-икономическата история на Мутафчиева (базирани на книгата на Гьокбилгин) и съответната им интерпретация. В общ план и в султанските мюлкове и в мюлковете, най-често обръщани на вакъфи (аз бих се въздържал от използването на измислена терминология, създадена, за да обслужва препоставената теория за неспирната експлоатация на трудовете маси) владени от големите родове от военачалници като тези на Евренос, Кьосе Михал, Исхак бей и т.н. системно са заселвани военнопленици, които са били част плячката на бейовете. Също така честа практика е принудителното или доброволно довеждане на население от незавладяните или току що завладените части на полуострова и настаняването му във владенията на бейовете. Примери в това отношение има много и ако за султаните не е изненада, то е странно да се види, че бейовете работят с почти султански размах, размествайки население както им е угодно, произвеждайки села достигащи до 500-600 домакинства (на половината на градове като София и Пловдив от онова време). В крайна сметка предлагането на данъчни облекчения или пълното освобождаване от данъци в селища, които бейовете създават от нищото също е могъщ фактор са събирането на свободни елементи гравитиращи насам-натам из Балканите на едно място. Такъв е например известният случай с Плевен. Ако решим да теглим чертата (тук спекулирам и точни данни не бих могъл да извадя) по отношение на отнасянето и довеждането на население на територията на дн. България според мен има ясен превес в полза на донасянето. Причината е много проста - носено е там където е нямало и противно на подхвърляните идеи, че маса народ се е затрил из Анадола не ми се вярва някой да се е напрягал да влачи хора, там където те са в изобилие. Процесът на движение на човешките маси като правило е обратен от Анадола към Балканите с изключение на евентуални наказателни премествания или продадените в робство. Та абсолютно покрепям.

                                AggressiveRefrain,
                                дали ще се намери библиографска отпратка за тези сведения. Иначе много добро попадение е направил някой - тези сигурно са на сметката на Паша Игит или Евренос

                                Comment

                                Working...
                                X