Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гробовете на Българските владетели

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Е що бе, първата серия не беше зле, показаха интересни находки от Волжко-Камска България, 3Д модели на крепостите (не че бяха кой знае какво). Като цяло съм доволен, но идиотски хрумвания като връзката на буртасите с Бургас не липсват...
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Човека (журналиста) така си го е разтълкувал така е решил, негов си е филма. Ам последната серия (3) не ми хареса отколкото първите две. Интересни са и трябва в България да има повече такива филми (За историята н) ,но базирани на повече доказателства.

      Comment


        :aaa: Аз по същество подкрепям създаването на такива филми. За ранната българска история и за териториите на които се е простирала българската държава трябва да се говори и в научен спор да се търси истината. Материалите от погребенията на нашите ранни владетели Кубрат и Аспарух са умишлено крити и разпръснати в различни музеи. И това се прави от руските историци, сакън да не стане известно, че нашата държава е била на територията на сегашна Русия, Украйна и пр. И че всичко що годе ценно което имат им е дадено от Българската държава.
        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

        Comment


          всички филми от поредицата за Българите ги има в nettera.tv

          Comment


            Сутринта гледах малко от "Памет Българска" на Божидар Димитров. Темата беше за гробовете на Българските владетели. Гостът му Пламен Павлов беше разпечатал темата от "Бойна слава", връчи я на Б.Димитров и каза няколко добри думи за форума. Тъкмо си помислих, че предаването ще е по-добро и излъчиха един видеоматериал с който "доказаха", че Асеневци са от Крумовата династия, защото видиш ли в църквата "св.40 мъченици" се намира надписа на Омуртаг и за да си цар трябва да си от царски род!
            Last edited by Imperial; 04-02-2007, 16:53.
            _______________________________________________
            И българин съм не заради твойта слава
            и твойте подвизи и твойта бранна сила,
            а зарад туй, че съм безсилен да забравя
            за ослепелите бойци на Самуила.

            Атанас Далчев

            Comment


              Хм ако ще ни цитират по телевизията, време е да затягаме дисциплината.
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                Някой по-горе бе направил обобщение на потвърдените царски гробове и някои патриаршески.
                Аз бих добавил само , че се знаят гробовете на Св.Йоан Рилски-за когото има няколко хипотези, че е родственик на Крумовата династия и гробът на Мостич. Последният го слагам в тази графа, защото е бил от висшата българска аристокрация.
                Сега се сетих за гробът-предполагаемият- на патриарх Евтимий и гробът на княз Пресиян II, синът на цар Иван Владислав.
                Last edited by Imperial; 04-02-2007, 16:48.
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  Imperial написа
                  Хм ако ще ни цитират по телевизията, време е да затягаме дисциплината.
                  Разбрахме ли се.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    Parabellum написа
                    Някой по-горе бе направил обобщение на потвърдените царски гробове и някои патриаршески.
                    Аз бих добавил само , че се знаят гробовете на Св.Йоан Рилски-за когото има няколко хипотези, че е родственик на Крумовата династия и гробът на Мостич. Последният го слагам в тази графа, защото е бил от висшата българска аристокрация.
                    Сега се сетих за гробът-предполагаемият- на патриарх Евтимий и гробът на княз Пресиян II, синът на цар Иван Владислав.
                    Много малко вероятно е св.Иван Рилски да е от Крумовия род - знае се че той е роден в затънтеното село Скрино което въобще не подхожда за член на управляващата династия.
                    Last edited by resavsky; 05-02-2007, 10:05.

                    Comment


                      За Иван Рилски - повече от съгласен.

                      Comment


                        Мисля, че филма "Българите" на Пламен Петков, подразва "мастите историци", с факта, че не те, ами някой си там джурналист е снимал филма.

                        Човека това е видял, това казва, задава въпроси, а не дава отговори ( примерно "Дали това не е орел, военен трофей на хан Кубрат ?", а не казва "Това е орел, военен трофей на Кубрат !" ). Отговорите ги дават тамошните уредници на музеи, археолози и историци.

                        Филма си има и своите недостатъци, но пък да вземат тези, спорещи за това дали Софийската или Търновската школа са по-велики, да сътворят нещо по-добро, от което да ахнем в захлас

                        Comment


                          valsotevs написа
                          Филма си има и своите недостатъци, но пък да вземат тези, спорещи за това дали Софийската или Търновската школа са по-велики, да сътворят нещо по-добро, от което да ахнем в захлас
                          Дай ми само финанси и се наемам със задачата
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Valsotevs, работата не е в това, коя школа е по-велика. Всъщност всичко, което авторът на филма казва в него (и което е историческо, а не се отнася например до частушките) е резултат от изследванията на тия школи.
                            А иначе - присъединявам се към Ги: дайте пари, ще го направим и то много по-добре.

                            Comment


                              Ги напиши качествен проект за продуциране на такъв филм и със сигурност ще се намери телевизия която да те финансира.Пари се търсят и според мене в случая не е трудно да се намерят.Отварям една скоба - умението да си пишат проекти е златна мина която се оценява от малцина.

                              Comment


                                Поредицата на btv за българите май трябва да се обсъжда в една друга тема, но виждам че сте я подхванали вече при гробниците. Та затова и аз ще изложа своето мнение тук.
                                Той Пламен Петков си казва, че е снимал всичко което е сметнал за нужно, а пък последната дума ще имат учените. Т. е. филмът поставя въпроси, на които професорите трябва да дадат отговор. И въпреки, че имаше някои много оригинални изцепки, простено му е. Все пак той е само журналист.
                                А пък някои от въпросните учени, окичени с разни титли, изразяваха във филма своите не по-малко "оригинални" становища. И по лично мое мнение, един-двама от тях не си бяха взели хапчетата преди да застанат пред камерата. А пък на оня поп (забравих му името) в Русия мисля, че никакви хапчета не могат да му помогнат. И прекаленото внимание, което му се обърна в една от сериите, според мен само навреди на имиджа на поредицата. :stupid:
                                И в Чувашия се оказа, че учените не са на единно мнение. Но като, че ли не говореха толкова много глупости. Може би не са искали да се излагат пред чужденците. :mad07: Всъщност май не сме съвсем чужденци... :sm186:
                                Като цяло, въпреки недостатъците си филмът е интересен за гледане, макар че има и много скучни моменти в него. Все може да се види, обаче нещо ново и интересно...
                                А пък авторът мисля, че се опитва да бъде обективен и да представи различни гледни точки, както и да включи във филма всички етности, за които има и най-незначителен намек, че може евентуално да има нещо българско в тях. С това си обяснявам на пръв поглед безсмисленото вмъкване на епизоди, посветени на разни гагаузи, бесарабски българи, кабардинци и др.
                                С няколко думи, П. Петков е направил каквото е могъл. Да направят повече, тези които могат. Ама нашите мастити учени робуват на крайни, взаимно отричащи се тези. Затова мисля, че не биха могли да направят обективен филм по темата.

                                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                                Comment

                                Working...
                                X