Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска съпротива срещу Османската власт преди Огнестрелното оръжие?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Българска съпротива срещу Османската власт преди Огнестрелното оръжие?

    Привет!
    Хайдутите (не хайдуците ^^) - са все с огнестрелно оръжие описани - пушка (кремъклийка) и пищов/и (ножове и саби няма да ги броим за оръжие ^^)!
    Чудно ми е имало ли е подобна съпротива преди тях (литературата мълчи) , как ли е излглеждала и какъв ли успех е имала?
    Опитвам чрез вас да открия отговор/и (макар че ме съмнява).
    (Проверката ми с Търсачката не показа друга такава тема та затова пускам...)
    Благодаря предварително...
    S.P.

    #2
    Smart_Patriot написа Виж мнение
    Привет!
    Хайдутите (не хайдуците ^^) - са все с огнестрелно оръжие описани - пушка (кремъклийка) и пищов/и (ножове и саби няма да ги броим за оръжие ^^)!
    Чудно ми е имало ли е подобна съпротива преди тях (литературата мълчи) , как ли е излглеждала и какъв ли успех е имала?
    Опитвам чрез вас да открия отговор/и (макар че ме съмнява).
    (Проверката ми с Търсачката не показа друга такава тема та затова пускам...)
    Благодаря предварително...
    S.P.
    Еми то огнестрелно оръжие си има и когато те си идват(османците).Нали татарите го докарват от Китай .Арбалети се използвали доста като били много смъртоносни.До такава степен,че папата забранява на християнски владетели да воюват помежду си с това оръжие.Голям производител на арбалети е Сливен като там се ловува с арбалет до 1930г.

    Comment


      #3
      Разбира се, че е имало.Представлявали са си обикновени шайки, като не малка част са си чиста доза обирджии, които си действат още преди самото османско нашествие.Мечове, лъкове.....
      Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

      Comment


        #4
        Deadwing написа Виж мнение
        Еми то огнестрелно оръжие си има и когато те си идват(османците).Нали татарите го докарват от Китай .Арбалети се използвали доста като били много смъртоносни.До такава степен,че папата забранява на християнски владетели да воюват помежду си с това оръжие.Голям производител на арбалети е Сливен като там се ловува с арбалет до 1930г.
        Аха. Ами да де - то смисъла на "преди огнестрелното оръжие" е (по моему) - преди огнестрелното оръжие да преобладава.
        Предполагам при Битката на Косово поле , при която Балкански/те държави се сблъкват с Османска армия - са хвърчали повече Стрели отколкото Куршуми , хм?

        Comment


          #5
          Smart_Patriot написа Виж мнение
          Аха. Ами да де - то смисъла на "преди огнестрелното оръжие" е (по моему) - преди огнестрелното оръжие да преобладава.
          Предполагам при Битката на Косово поле , при която Балкански/те държави се сблъкват с Османска армия - са хвърчали повече Стрели отколкото Куршуми , хм?
          Е мн ясно.Просто вметвам,че огнестрално оръжие е имало и тогава.

          Comment


            #6
            Smart_Patriot написа Виж мнение
            Привет!
            Хайдутите (не хайдуците ^^) - са все с огнестрелно оръжие описани - пушка (кремъклийка) и пищов/и (ножове и саби няма да ги броим за оръжие ^^)!
            Чудно ми е имало ли е подобна съпротива преди тях (литературата мълчи) , как ли е излглеждала и какъв ли успех е имала?
            .
            Като се има в предвид, че масово огнестрелното оръжие започва да се използва от хайдутите чак през 17 век, а самите хайдути съществуват от самото падане на България-сам си направи извода, каква съпротива е имало
            Още една тема за кофата
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #7
              Parabellum написа Виж мнение
              Като се има в предвид, че масово огнестрелното оръжие започва да се използва от хайдутите чак през 17 век, а самите хайдути съществуват от самото падане на България-сам си направи извода, каква съпротива е имало
              Още една тема за кофата
              Подсказваш , че не е била читава съпротивата с Лъкове и Стрели ли?

              Comment


                #8
                Parabellum написа Виж мнение
                Още една тема за кофата
                Дамм.
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment

                Working...
                X