Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво означава думата "тагчи"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Какво означава думата "тагчи"

    Думата тагчи е от прабългарски произход. Има ли връзка с иранското тадж - венец, корона, дало в източноиранските езици и осетински танка, така - шлем, и иранското такия - тюбетийка, заето в арабски и тюркските ез.
    Моля някой ако знае в кой източник е спомената и какво означава, да го сподели!

    #2
    Курт написа Виж мнение
    Думата тагчи е от прабългарски произход. Има ли връзка с иранското тадж - венец, корона, дало в източноиранските езици и осетински танка, така - шлем, и иранското такия - тюбетийка, заето в арабски и тюркските ез.
    Моля някой ако знае в кой източник е спомената и какво означава, да го сподели!
    откъде я изкопахте тая дума, след като не й се знае източника?

    Comment


      #3
      Гугъл дава надпис "меченоша тагчи" върху някакъв златен пръстен.
      Освен това дава и доста приятна за четене статия -> http://www.kroraina.com/st_iordanov/...lg_lingeh.html.

      Comment


        #4
        napoletano написа Виж мнение
        откъде я изкопахте тая дума, след като не й се знае източника?
        На тази дума съм попадал и аз, но тя няма нищо общо с иран. *таг "венец; корона", откъдето между впрочем е арм. м.л.и. Тагвор, където -вор е от перс. бар "носещ", а и тур. тадж "корона", а това си е чисто и просто собствено тюркската по принцип и най-вероятно кавказоболгарската в частност
        дума таг-чи "планинец".

        Едно от най-старите наименования на Стара планина е Кашка-таг, за което може и да се мисли,
        че е прабългарско, понеже в къпчашките езици по принцип в края стои зв. у, а не г ?!?

        Comment


          #5
          Открих я точно в статията http://www.kroraina.com/st_iordanov/...lg_lingeh.html. на Стефан Йорданов, в сайта Крорайна , но там няма обяснение на значението. Споменава се че била дравна иранска заемка и толкова, нито къде е пречетена, нито източника. А И.Иванов в "протобалгерианс" се опитва да я свърже с петърдобревото теку - кон, което не ми се вярва, но споменава че е публикувана от К.Попконстантинов, което ме кара да мисля че се отнася за надписите от Равна. Предполагам че някой има повече информация за тях.

          Comment


            #6
            Тълкувания може да има много - ако не е ясно какво означава тази дума. Според мен може да значи "козар, овчар, пастир" - като име или фамилия.

            Тъй или иначе си съществува teke "козел", в чувашки така [чете се taga] "овен" - откъдето по продуктивния модел *teke-či > *таг(а)чи(и), както чуваш. пулăçă/тат. балыкчы/казах. балықшы "рибар", тат. куйчы/ казах. қойшы "овчар", казах. сиыршы "говедар", самъчии, шаръчии, кънигачии и.т.н.

            Comment


              #7
              това ми е ясно, "така" "тагар" - овен е заето от тюркски и в пехлеви и в "памирските езици". Частицата -чи - професия е от китайски -дзи - занаят, професия, в тохарски -цуки - чуки.
              Само че въпросният Ст.Йорданов говори за древна иранска заемка.

              Comment


                #8
                Не знам за каква иранска заемка може да става въпрос - не мога да намеря нищо в базата данни за санскрит, което би имало смисъл.

                Comment


                  #9
                  Доколкото ми стана от въпросната статия, то сайта на Шуменския у-тет, Тагчи е някакаво лично име от Равна, в публикация на К.попканстантинов! Но авторките на саттията не се спират на него (за съжаление)
                  Attached Files

                  Comment


                    #10
                    Курт написа Виж мнение
                    Доколкото ми стана от въпросната статия, то сайта на Шуменския у-тет, Тагчи е някакаво лично име от Равна, в публикация на К.попканстантинов! Но авторките на саттията не се спират на него (за съжаление)
                    уф сега се сетих че има такова име... мисля че е арменско. и то умалително...
                    може би от Тагвор?
                    Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                    Comment


                      #11
                      Професорът го спомена тагвор - венценосец в първия си пост по темата, макар че не съм много съгласен с тази връзка, тъй като в келтските езици тигур ознчава господар, водач. Далечен дериват на понятието е гръцкото тиран - господар.
                      Ако приемем връзката с така - шлем (има го като шапчица в чувашки), тагчи би трябвало да означава майстор на шлемове? Ако приемем алтайската връзка, то тагчи е конепас, коняр, или овчар?
                      Пуснах поста, ако някой е чел труда на К.Попканстантинов - да пусне жокер, евентуални подробности около надписа където е фигурирало името.

                      Comment

                      Working...
                      X