Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Панаирите, мечкарството, и други публични форми, зрелища и забавления

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Панаирите, мечкарството, и други публични форми, зрелища и забавления

    Къде мога да прочета нещо по въпроса?
    Имам в предвид линкове, книги няма да свършат работа.

    Какво се е предлагало като зрелища по панаирите?

    #2
    Къде и кога? В Шампан през 13 век или в Узунджово през 18 век?


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Чакай да видя дали съм в правилния раздел...
      Така. Тук пише Българска История; Средновековие.

      Значи няма грешка -тук съм.

      Период?
      Второ Българско Царство.
      За Шампан ще питам като ме ограмотите за България. (таз година полупроводници, догодина - цели).

      Comment


        #4
        pebble написа Виж мнение
        Какво се е предлагало като зрелища по панаирите?
        Всъщност за какви панаири става въпрос? Изобщо къде и кога са се провеждали панаири по българските земи през Второто българско царство? И в кои извори изрично се споменава за средновековни бг панаири? Аз поне не се сещам за такива...Най-близкият панаир, за който се сещам веднага, е този в Солун, но той макар и да е привличал хора от балканските и дори от италианските земи, все пак си е бил ромейски, а не български.
        Last edited by Caballero de Santiago; 07-03-2009, 00:06.

        Comment


          #5
          Caballero de Santiago написа Виж мнение
          Всъщност за какви панаири става въпрос? Изобщо къде и кога са се провеждали панаири по българските земи през Второто българско царство? И в кои извори изрично се споменава за средновековни бг панаири? Аз поне не се сещам за такива...Най-близкият панаир, за който се сещам веднага, е този в Солун, но той макар и да е привличал хора от балканските и дори от италианските земи, все пак си е бил ромейски, а не български.
          "Панаири" използвах като обобщаващо название за местата/тържищата с временен характер (за разлика от постоянните пазари),но периодично повтарящи се в определено време на годината (леле какво определение спретнах - като соц.енциклопедия, моля историците да не се хилят!), където е имало и разни мечкари, маймунари (предполагам), жонгльори, и каквито там други "забавлячи" са се "изявявали", знам ли; и където освен търговия е имало и разни публични забавления (не знам какви, затова питам - да науча).

          Е, не знаеш - не знаеш, здраве да е (поне си го признаваш - колко такива има по света бели, дето и те нищо не знаят, ама и не си го признават).
          Сега обаче като отговорят тези, дето всъщност ЗНАЯТ, ще научиш. (Предполагам си даваш сметка, че понеже аз не знам, а ти не се "сещаш" по никакъв начин не значи, че такива не е имало, нали?)
          Аз например се сещам, че името на Панагюрище идва точно от такъв панаир - "панагюр", за Койнаре нещо ми се мота много смътно (най-вече заради мечките), за Търговище (още Мисионис е бил известен с това)... Вероятно има и много други. Това, което по-ме интересува е не толкова къде са били, а какво са представлявали като социално-икономическа форма - т.е. по ми е интересно да науча за "атмосферата". Една група ентусиасти преди време се бяха запалили да правят възстановки някакви на средновековен панаир - не знам направиха ли нещо, или всичко си остана в сферата на идеите...

          А за изворите... убягва ми смисълът на въпроса ти, особено като се има в предвид началото на постинга ми. Ако ги знаех тия извори, нямаше да post-na тази тема - щях сама да си ги прочета. И ТОГАВА щях да съм в състояние да ти кажа - ето там го прочетох, ако те интересува, прочети го и ти.
          Засега, обаче, си нямам никаква идея.
          Last edited by pebble; 07-03-2009, 17:20. Причина: malka redakcija

          Comment


            #6
            Въпросите, всъщност бяха риторични, уважаеми. И идеята им бе да те насочт към отговора. На мен той ми е известен.

            Comment


              #7
              Уважаеми,
              панаири Е ИМАЛО. И за Панагюрище се поразтърсих, и се оказа, че съм права (пък ти си викай "Те такова животно нема" по какъвто щеш риторичен начин - на мен ми звучи като "Понеже аз знам, че няма, значи няма."; или по-скоро, да перефразирам: "Аз не знам, че не знам, но си мисля, че и ти не знаеш, че не знам.")

              Благодаря за конструктивното включване по темата.

              Comment


                #8
                pebble написа Виж мнение
                Уважаеми,
                панаири Е ИМАЛО.
                Чудесно! Остава и да го ДОКАЖЕШ! Посочи исторически извори, които недвусмислено потвърждават съществуването на панаири по нашите земи през Второто българско царство, и ще се съглася с теб. Етимологията принципно е доста хлъзгава материя, а и в случая по какъв точно начин доказва връзка със средновековието?
                А категорични заключения все пак се правят на базата на сигурни исторически изворови свидетелства. Ако пък такива липсват и въпреки това настояваме упорито за съществуването на нещо, само защото много ни се иска да е така, то тогава можем да докажем навярно и български колонии в Южна Америка от епохата на Второто българско царство...

                Comment


                  #9
                  E, панаири е силно казано, по-скоро нещо като селски сбор... И сборове по известни манастири на празника на светеца-патрон.
                  Quae fuerant vitia, mores sunt.

                  Comment


                    #10
                    "²²² Национална научна конференция „Панаири, пазари, тържища в българските земи” "
                    Тия хора са седнали, и са си рекли "Я сега да си спретнем една конференцийка за едни несъществуващи неща!" Речено-сторено.

                    Цитат:
                    Иван Петрински, Герасим Петрински
                    От Античността силата на градовете е в обединението
                    Селищата, натоварени с градски функции за определена градска околност, съхраняват печалбата от размяната, събраните налози и данъци, т.е. цялото нарастване на общественото богатство на района за определен период от време. Освен това градът предоставя условия за това нарастване. Търговете, тържищата и панаирите, на които градът осигурява място и условия за развитие, създават все по-голяма част от това богатство. Занаятчийското производство и селските търгове нарастват лавинообразно през ХII-ХIV в. Що се отнася до панаирите, които в по-късни епохи могат да се провеждат и в близост до села, за Средновековието те са пряко свързани с градовете - например панаирите в Щип и Прилеп през първата половина на ХIV в.
                    ======================

                    Така мога да продължа до утре, но няма смисъл.

                    Caballero de Santiago, ако имаш информация, с която да ДОПРИНЕСЕШ към темата, ще се радвам да я прочета.
                    Ако нямаш такава, а просто искаш да се заяждаш, мястото за това е в Лични съобщения.

                    Comment


                      #11
                      Уважаема pebble,

                      Аргументирайте се с исторически извори, а не с цитати от празнословни умозаключения, които всеки би могъл да си съчини. Освен това, ако се позовавате на конкретни факти, то е добре все пак да посочите и съответните конкретни исторически извори като източник на информация. Колкото до Щип и Прилеп, Българското царство губи македонските земи още през 1330 г., така че уточнете преди или след тази дата се отнасят сведенията за тях... Съвсем естествено е да е имало градски и селски тържища, но има ли категорични сведения, че те са имали безусловно характер тъкмо на панаири, каквито има по същото време в големите центрове на Византия и Западна Европа?!...
                      И така, отново опираме до липсата на извори...Намерете такива, с които да докажете конкретно съществуването на панаири в хронологичните и географски рамки на Второто бълграско царство, след това намерете информация за вашите мечкари, маймунари, жонгльори и т.н. по тези средновековни бг панаири, и тогава пак ще говорим...Ако успеете да ме убедите, ще се съглася с вас, но дотогава оставам скептичен и резервиран към вашия ентусиазъм и категоричност по отношение на тезата за съществуването на средновековни бг панаири.

                      Поздрави!
                      Last edited by Caballero de Santiago; 09-03-2009, 23:29.

                      Comment


                        #12
                        Българското царство губи македонските земи още през 1330 г.
                        Не е ли през 1246


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #13
                          Thorn написа Виж мнение
                          Не е ли през 1246
                          jeste, Mihailo Asen (1246-1257) nije uspeo da odrzi granice drzave koje su postavili njegovi predhodnici.Posle 1247. godine je usledilo suzavanje granica na jugu i na severozapadu (u oblasti Braniceva).

                          izvinjavam se unapred za upotrebu latinice, nije namerno.....

                          Comment


                            #14
                            kamena написа Виж мнение
                            jeste, Mihailo Asen (1246-1257) nije uspeo da odrzi granice drzave koje su postavili njegovi predhodnici.Posle 1247. godine je usledilo suzavanje granica na jugu i na severozapadu (u oblasti Braniceva).

                            izvinjavam se unapred za upotrebu latinice, nije namerno.....
                            Да ама Македония си е българска поне до 1258 г., когато цар става управителят на Скопие Константин Тих
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              #15
                              Доста плодотворна дискусия. Наистина се обогатих. Изворовите свидетелства бяха в изобилие...

                              Comment

                              Working...
                              X