Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Централноазиатският прабългарски хан Зиези

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    проф. Добрев написа Виж мнение
    Много съжалявам и моля да ме извините, но тук става дума не за тюрколога,
    а за слависта проф. Иван Добрев.
    И аз съжалявам много и ме извинете за нелепата грешка!

    Comment


      #62
      Курт написа Виж мнение
      --------------
      Никакви склавуси, роби и прочие нелепи неща. Склавус е от един и същ индоевропейски корен със славянското слуга!
      sclavus е латинизираната форма на словѣнинъ (може би през виз.-гр. σκλάβος - начално съчетание sl- в гръцки е невъзможно, понеже начално s- изчезва в гръцки във всички случаи освен sk-/st- -затова *slåv- > *sklav-/евентуално с диалектен вариант *stlav-). в класически латински дума sclavus няма - вместо нея се използва servus. т.е. слуга няма нищо общо със sclavus.

      Comment


        #63
        napoletano написа Виж мнение
        sclavus е латинизираната форма на словѣнинъ (може би през виз.-гр. σκλάβος - начално съчетание sl- в гръцки е невъзможно, понеже начално s- изчезва в гръцки във всички случаи освен sk-/st- -затова *slåv- > *sklav-/евентуално с диалектен вариант *stlav-). в класически латински дума sclavus няма - вместо нея се използва servus. т.е. слуга няма нищо общо със sclavus.
        Въпросът беше, че етническото име на славяните придобива значението на роб, а не какво може и как може да се пренесе от един език на друг. Друг подобен пример е "вандал" , "хун", "шиптер" и т.н.

        Comment


          #64
          Славяните никога не са били "роби" на Византия. Напротив те завладяват и се самонастаняват върху големи части от Балканските владения на Империята. Склавус което е гръцко, може да го разглеждаме единственно като индоевроп.аналог на славянското слуга.
          Друг е въпросът дали не са влагали обиден смисъл в названието предвид чисто външната прилика със склавус - роб.

          Comment

          Working...
          X