Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кръстове на тамплиери или пълна заблуда?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кръстове на тамплиери или пълна заблуда?

    Здравейте,
    Едвам дочаках да минат седемте дена, за да получа разрешение за писане във форума.
    Първо искам да изразя огромното си удоволствие от съществуването му, както и от големия брой статии и мнения. :trink39:
    Наскоро при една от моите разходки из Балкана се натъкнах на гробище, както и на селище около него.
    Формата и изработката на кръстовете ми направи силно впечатление. Начина на погребение, посоката (югоизток) и самите кръстове в кръг са характерни за "рицарите-тамплиери". Оставям на вас да си кажете мнението. За целта ще пусна снимки от гробището.
    Не твърдя нищо конкретно, но би ми било интересно да чуя повечко мнения. Не съм специалист, нито археолог нито историк, така че оставям на вас да прецените!

    #2
    Кръстове от 19 век, най-вероятно изработени в с. Гинци, южната страна на Балкана под Петрохан

    Comment


      #3
      Как определи с такава точност времето на изработката, че и мястото на направата им? При положение, че гробището въобще не се намира в тази посока?

      Comment


        #4
        Просто по стила, Гинци буквално са били монополисти в епохата, такива кръстове има от Одринска Тракия до Поморавието

        А иначе видове, може да търсиш тук http://www.omda.bg/bg_krast/web/2.htm

        Comment


          #5
          Благодаря ти за линка, сега ще го прегледам!
          Интересното е, че там не е имало селище през 19 век, ако имаше щеше да се знае....

          Comment


            #6
            Може да е оброк

            Comment


              #7
              Ориентацията за посоките е ставала не по компас , а по изгрева на слънцето. Врезултат посоката на старите църкви и гробища варира от североизток до югоизток, ако има някоя точно изток-запад, това е случайност.

              Comment


                #8
                Е, то е ясно че не са имали компас, но все пак отклонението е забележимо. Не намерих измежду кръстовете подобни....в онзи сайт. Продължавам да търся :1087:

                Comment


                  #9
                  вероятно са истински. интересувам се живо от този орден и надгробните плочи, които съм срещал из книги и интернет, притежават доста прилики с тези.
                  amor patriae nostra lex

                  Comment


                    #10
                    Не съм голям специалист, но мястото и надгробните плочи са интересни!

                    Comment


                      #11
                      Не, стига... Тамплиери в България? Защо не гондорци в Мексико? Не е същото като бугри в Прованс, не бъркайте нещата. Кръстовете наистина са си в български народен (Джени-Маджаровски) стил. Има един съвсем "тамплиерски" при паметника на жертвите на комунизма пред НДК. После, кръстът с разширяващи се рамене е по-характерен за хоспиталиерите (пък и за тевтонците), а не за тамплиерите.
                      Като знам как нежно са се обичали царете Калоян и Борил с кръстоносците, направо ми е нелепо да се говори за тамплиери у нас.
                      А част от "изследването" е спонсорирано от някакъв съвременен "тамплиерски орден", което прави нещата хептен нелепи.
                      Единственият тамплиер по нашенско, за когото има данни, е Роже де Флор, водачът на каталонските алмугавари, убит в Адрианопол някъде в началото на Х²V в. Историята му е описана в "Хроника" на Рамон Мунтанер, има я на български. Човекът е бил бивш член на вече разтурения орден и известно време е служил като византийски наемник. Със сигурност не се е мотал из Северна България.
                      Last edited by gregorianus; 03-07-2008, 11:09. Причина: Правописни грешки
                      Луд на шарено се радва - цивилен блог

                      Comment


                        #12
                        ако не са тамплиери, каква е логиката ти да са тевтонци по нашите земи ? за хоспиталиери е възможно, но също толкова колкото и да са тамплери... защо не.. пък и това, че в с.гинци са изработвали такъв стил надгробни плочи... е и ? как може да отхвърлите напълно такова твърдение ?
                        amor patriae nostra lex

                        Comment


                          #13
                          Защото е безумно?!
                          XV mile the sea brode is
                          From Turkey to the Ile of Rodez...

                          Comment


                            #14
                            Не съм съгласен че трябва да са от 19 век.Около едно село съм виждал кръст-доста добре изроботен Тип 3ти от изброените в сайта,който е най късно от първата половина на 18 век,но може да е и още от 16 век.За орентацията незнам-той е бил под земята и после изровен.
                            Нека духът ти живее и нека ти който,обичаш Тива,да прекараш милиони години ,обърнал лице към северния вятар,докато очите ти съзерцават щастието.
                            Надпис от чашата с пожелания от гробницата на Тутанкхамон.

                            Comment


                              #15
                              Решението е да изровят гробовете и да видят какво е погребението. Но действително е абсурдно- в православна страна!
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment

                              Working...
                              X