Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произходът на Асеневци

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ги, видимо си изпускаш нервите, което не е хич продуктивно. Ще влезна в ролята на модератор и ще ти препоръчам да си дадеш един жълт картон за лични нападки и да се вземеш в ръце Просто спрете да се дръгнете един-друг на лична основа (ясно е, че точно вие двамата няма да се ожените) и ще видите, че лесно ще намерите общ език!

    Сега сериозно. Ще пробвам да структурирам леко диалога, че придоби доста разхвърлян вид и като се сложи емоционалната му зареденост, нещата са на път да излязат от контрол, а това си е чиста проба излагация. Признавам, че следях нещата периферно и може и да пропускам важни детайли, но ето основните проблемни кръгове:

    1. Произходът на Асеневци
    Това в случая се получи като вторична дискусия, ако и темата по принцип да е точно за произхода им. Просто Ги се включи тук с „хрумка“, която вероятно си е съвсем на място в тази тема. Но в общи линии доколкото разбирам от изказаните мнение има три тези:
    Първа – печенегски произход – Стан, който аргументира предпочитанието си с това, че по всичко личи, че Асен и Петър са аристократи, които са от доста време по тези земи и по тази причина интегрирани във византийската армия, а за кумани е рано.
    Втора – кумански произход – Ги, заради именната система на някои от членовете на династията, които издават тюркски произход и съответно на базата на лингвистични аналогии Ги е склонен да ги види като кумани.
    Трета – ако правилно разбирам Торн, той смята, че трябва да се даде еднозначно четене на изворите и клони по-скоро към влашки (демек някакви власи са) произход на Асеневци.
    И трите хипотези имат основания и има смисъл да бъдат дискутирани. Работата е там, че най-вероятно крайният прецизен извод от всичко е и без друго заявеното от Стан – „само родителите на Асен и Петър ги знаят какви са точно“, аз бих добавил – ако и те знаят изобщо Както казах тази дискусия се прояви като вторична от по-различния въпрос, с който Ги вдигна темата. На предните страници е изписано много и затова няма смисъл да се занимаваме с него, ако няма пряко отношение към въпроса на Ги.

    2. Колко са били власите в навечерието на въстанието и защо изчезват от изворите?
    Аз си мисля, че въпреки привидно непримиримите позиции, общо взето си говорите за много сходни неща и ако надскочите емоционалния наратив (който се лашка от една крайност в друга) лесно ще видите, че всъщност не стоите на толкова диаметрално противоположни позиции. Ако правилно схващам позициите на страните по „спора“ никой няма проблем с това, че власи играят някаква роля във въстанието на Асен и Петър (колко значима е друг въпрос). Тук трябва да отбележа, че от първите постове на Ги по въпроса това никак не ставаше ясно (или поне за мен не) и изкристализира в последствие (мисля, че вметките на Торн и те бяха в този смисъл), което провокира реакции, включително и от моя страна. Колко точно са били власите, които участват във въстанието е ясно, че никой не може да каже, а и никой не се опитва. Значимото е, че присъстват като елемент. Ако правилно разбирам Ги, той призовава за внимателно вглеждане в изворите и опит за деконструкция на етнонимите във византийските извори (съвременни и по-късни) и смята, че често под власи византийските автори визират именно българи. Ако и това да е идея, която несъмнено е важна и не е лишена от достойнства печалният опит от балканските историографии (да припознават каквото им изнася) повече от наложително изисква някаква ясна метода и универсален критерий за работа. Иначе подобен подход е по-скоро вреден и налива вода в мелницата на националистите тук или там, което сигурен съм не е целта на Ги. С други мисля, че никой няма сериозни възражения по, казаното от Ги (сериозна работа върху етнонимите на византийските автори), но той на практика не казва как би следвало да стане това и да се сдобием с изводи, които непредубедена академична общност да приеме без проблем.

    Вторият голям дискусионен въпрос е защо власите изчезват от изворите. Честно казано аз не разбрах какво е обяснението на Ги по въпроса. При повърхностен поглед върху дискусията излиза едва ли не, че казва, че ги няма в изворите, защото не ги е имало и преди това. Вероятно бъркам, но това е точка, която си струва Ги да доизясни. Алтернативното обяснение на Стан, в общи линии се заключава до идеята, че власите изчезват от изворите, защото са подавени от притока на население в Дунавска България. Ако не друго тази хипотеза звучи доволно възможна и ако не се бяхте зачекнали в технически забележки нямаше да изгубите общата картина. Стан визира масова миграция на население от Тракия към Дунавска България, която е методично и целенасочено осъществена от Асеневци. Аз лично нямам вашия опит със средновековните извори, но поне доколкото съм гледал нещо си за моите работи някак си се хвърлят в очи лафовете от типа „дойдоха Х и Y опустошиха областта и взеха със себе си добитъка и населението и го завлякаха отвъд Балкана“. Ако някой рече да седне и да ги брои (няма да съм аз), но сведения от този сорт не са едно и две. Това разбира се не дава никаква квантитативна информация и само на базата на тези сведения трудно може да се отсъди дали демографското подавяне на власите в С. България действително работи (то сякаш знаем колко са били пък власите). Данните от археологията могат да дадат много сериозно рамо по въпроса – значителното увеличение на броя на селищата, за които Стан казва, че има достатъчно публикувани данни, за мен поне е ясен знак за миграция и механичен прираст. Не можах да разбера защо Ги не е съгласен и дали изобщо? Малко левашката да питам, но кумани аджеба не се ли също заселват в С. България по това време, респективно сменят демографската картина и вероятно маргинализират власите още повече?
    С други думи за мен като абсолютно незапознат и непредубеден читател на дискусията ви, не виждам къде е проблемът нещата да са текли по следния сценарии. Въстанието оглавено от Асен и Петър (хора с проблемен произход и вероятно в перманентен identity crisis, но в търсенето на легитимност присвоили си титлата на българските царе) е съставено (като man power) от българи и власи (както изрично отбелязва Хониат) и вероятно друга варварска сволоч, която битува наоколо. Оставяме политическата история на страна, въпросът е защо изчезват власите от изворите. За мен тяхната почти пълна маргинализация в резултат на демографски промени звучи най-правдоподобно от предложеното до сега. Това струва ми се, че би могла да е и предпазлива индикация за тюркския произход на династията, в противен случай би следвало да се очаква малко по-различен сценарии.

    В крайна сметка искам призова да не се излагате като кифладжии и да си говорите нормално, а и още нещо (най-вече към Ги), ако може да не си мерим дипломите, специализациите и тем подобни. Има си места, където те имат значение, тук е ирелевантно.

    Comment


      KIZIL DELI написа Виж мнение
      Тук трябва да отбележа, че от първите постове на Ги по въпроса това никак не ставаше ясно (или поне за мен не) и изкристализира в последствие (мисля, че вметките на Торн и те бяха в този смисъл), което провокира реакции, включително и от моя страна.
      Така беше, но на практика не стигнахме много далеч от това. Още преди 100 години е имало и български учени, които са поддържали теорията за влашкото присъствие, а противниците им са отричали тезата им с подобни на изложените тук аргументи. Как да се изразим ясно, когато все още няма нищо, което да послужи като ясно и недвусмислено доказателство, потвърждаващо някоя от противоположните тези?

      Колко точно са били власите, които участват във въстанието е ясно, че никой не може да каже, а и никой не се опитва. Значимото е, че присъстват като елемент. Ако правилно разбирам Ги, той призовава за внимателно вглеждане в изворите и опит за деконструкция на етнонимите във византийските извори (съвременни и по-късни) и смята, че често под власи византийските автори визират именно българи. Ако и това да е идея, която несъмнено е важна и не е лишена от достойнства печалният опит от балканските историографии (да припознават каквото им изнася) повече от наложително изисква някаква ясна метода и универсален критерий за работа. Иначе подобен подход е по-скоро вреден и налива вода в мелницата на националистите тук или там, което сигурен съм не е целта на Ги. С други мисля, че никой няма сериозни възражения по, казаното от Ги (сериозна работа върху етнонимите на византийските автори), но той на практика не казва как би следвало да стане това и да се сдобием с изводи, които непредубедена академична общност да приеме без проблем.
      Би следвало да стане с работа по изворите и изясняването на това какво авторите на изворите (не само византийските) са разбирали под термина "власи", като се стремим да се абстрахираме от съвременните виждания по въпроса за етническата принадлежност и да "проникнем" в техните. Трудно е да се каже дали напр. Хониат има предвид романоезично балканско население, когато говори за "власи". Така напр. той, пояснявайки собствената си терминология, твърди, че "те преди се наричали мизи, а сега се наричат власи". Това до какви изводи може да ни доведе? Най-вероятно изглежда авторът да не е бил особено наясно със спецификите на населението на Мизия, подобно на повечето византийски историографи, за които са х-рни архаизацията и относителното пренебрежение към "варварските" народи.

      Вторият голям дискусионен въпрос е защо власите изчезват от изворите. Честно казано аз не разбрах какво е обяснението на Ги по въпроса. При повърхностен поглед върху дискусията излиза едва ли не, че казва, че ги няма в изворите, защото не ги е имало и преди това. Вероятно бъркам, но това е точка, която си струва Ги да доизясни.
      Относно това обяснение - то се основава на горния цитат от Хониат, но е по-скоро шеговито използване на източника. Въпросът е по-сложен и засега нямам напълно приемливо обяснение по него, но той беше и основният, който ме провокира да повдигна отново темата след годините на забвение. Е, тук май се сбъдна английската поговорка, но да се надяваме, че и българската "всяко зло за добро" ще се задейства...все някога...

      Алтернативното обяснение на Стан, в общи линии се заключава до идеята, че власите изчезват от изворите, защото са подавени от притока на население в Дунавска България. Ако не друго тази хипотеза звучи доволно възможна и ако не се бяхте зачекнали в технически забележки нямаше да изгубите общата картина. Стан визира масова миграция на население от Тракия към Дунавска България, която е методично и целенасочено осъществена от Асеневци. Аз лично нямам вашия опит със средновековните извори, но поне доколкото съм гледал нещо си за моите работи някак си се хвърлят в очи лафовете от типа „дойдоха Х и Y опустошиха областта и взеха със себе си добитъка и населението и го завлякаха отвъд Балкана“. Ако някой рече да седне и да ги брои (няма да съм аз), но сведения от този сорт не са едно и две. Това разбира се не дава никаква квантитативна информация и само на базата на тези сведения трудно може да се отсъди дали демографското подавяне на власите в С. България действително работи (то сякаш знаем колко са били пък власите). Данните от археологията могат да дадат много сериозно рамо по въпроса – значителното увеличение на броя на селищата, за които Стан казва, че има достатъчно публикувани данни, за мен поне е ясен знак за миграция и механичен прираст. Не можах да разбера защо Ги не е съгласен и дали изобщо? Малко левашката да питам, но кумани аджеба не се ли също заселват в С. България по това време, респективно сменят демографската картина и вероятно маргинализират власите още повече?
      На мен пък хора, които и аз, и други ценят като авторитети в областта ми казаха, че няма достатъчно публикувани, че и непубликувани данни по въпроса. Неслучайно съм питал, защото не се смятам за експерт в тази област и не съм си изтъквал титлите, а се опитах да накарам Стан да не бъде толкова надменен. Неуспешно...Ама айде за*би! Не съм съгласен с неговите заключения, защото:
      1) Другаде власите преживяват чужди по-добре документирани миграции - напр. в Тесалия (албанска и турска), в Босна (сръбска и турска) и пак си 'стоят' там, т.е. не изчезват заради тези миграции.
      2) Нямаме точни данни каква е съдбата на изселените от Тракия. Повече данни има дори за съдбата на изселените от Крум византийци на север от Дунав, отколкото за тези тракийци, изселени от първите трима Асеневци (следващите очевидно не постъпват по този начин - примерът с Клокотница е достатъчно показателен). Напр. каква част от тях са изселени и каква - третирани просто като плячка, т.е. като роби?

      Кумани със сигурност се заселват в Сев. България по времето на Асеневци, което е достатъчно ясно и от изворите. Не съм сигурен за археологияа, би било интересно ако някой знае нещо за подобни находки да сподели (но без нарушаване на добрия тон!).

      С други думи за мен като абсолютно незапознат и непредубеден читател на дискусията ви, не виждам къде е проблемът нещата да са текли по следния сценарии. Въстанието оглавено от Асен и Петър (хора с проблемен произход и вероятно в перманентен identity crisis, но в търсенето на легитимност присвоили си титлата на българските царе) е съставено (като man power) от българи и власи (както изрично отбелязва Хониат) и вероятно друга варварска сволоч, която битува наоколо. Оставяме политическата история на страна, въпросът е защо изчезват власите от изворите. За мен тяхната почти пълна маргинализация в резултат на демографски промени звучи най-правдоподобно от предложеното до сега. Това струва ми се, че би могла да е и предпазлива индикация за тюркския произход на династията, в противен случай би следвало да се очаква малко по-различен сценарии.
      Все пак защо точно "български царе", а не примерно "влашки воеводи", какъв толкова е бил проблема с последното? И колко бързо настъпват въпросните (все пак хипотетични) демографски промени? Вчера щях да покажа как към 1207 г. Калоян вече се титулува само като "цар на българите" без никакви "власи", а това е доста рано (а на открития печат на Асен I пише също само "царь блъгаромь" - пак без власи!!!). След Хониат византийските автори, които не преписват от него масово говорят за българи-участници в същите събития без изобщо да споменават власи. Обратно; западните извори продължават да говорят за "власи" чак до втората половина на 13 в. Особено интересен е един венециански извор, описващ превземането на Месемврия в 1257 г. Венецианците гепили от тук мощите на св. Теодор Стратилат и си ги отнесли вкъщи. Любопитното е, че това събитие е част от войната срещу "племето на власите", срв. тук. "Племе"...не е голям грях да "спасиш" нечии свети мощи от ръцете на племе диваци, които не знаят какво да правят с тях и, най-малкото, не ги заслужават, нали? Тук логиката на използването на дадения етноним, особено с прибавката "племе", която носи подчертано пейоративен контекст в епохата, изглежда ясна - така венецианците оправдават грабителския си набег. А латинските императори като наследници на Византия едва ли приемат теорията за българския произход на Асеневци и, естествено, предпочитат "влашката" - защото последното не дава историческо оправдание на съществуването на ВБЦ. Това достатъчно ясно ли е или някой има възражения срещу него?

      За финал: да, вероятно е имало истински власи (т.е. в съвременния смисъл на думата - романоезично "автохтонно" балканско население, препитаващо се главно с номадско скотовъдство), участници във въстанието на Асеневци, но те от самото начало са били маргинална група, за чието изчезване е нямало нужда от широкомащабна етническа миграция на българско население от съвр. Тракия към Мизия. Имало е преместване на населението от първите Асеневци в тази посока, но то най-вероятно не е било дотолкова мащабно, тъй като иначе би оставило следи в изворите и поне споменаване на числеността на преселниците - има толкова примери в тази насока - напр., че татарите отвлекли 300 000 души в 1342 г., което го има дори и във Флорентинската хроника на Джовани Вилани! Или колко хиляди души избили кръстоносците на Барбароса. Странно и необичайно е изворите да пропускат такава подробност, щом се касае за събитие от първостепенна важност, което така драстично променя демографската и етническата ситуация на север от Балкана. Защо, какво им е пречело да го отразят, мислите ли, че не са се вълнували от такива неща? Та те обстойно проследяват хода на преселението на една само аланска орда от 14 000 човека - от дн. Украйна до Анатолия и обратно през Тракия, та дори до Пловдив, Велбъжд и Видин! Не знам...за мен изводите са такива, а само ваша работа е как вие ще интерпретирате наличната информация или липсата на такава

      И, да, естествено, че ако Асеневците бяха власи по произход, щяха да държат на него. Няма никакви пречки за нещо подобно, каквито напр. стоят пред куманите - последните са езически народ и в християнска среда принадлежността към тях не е била особено престижна - като доказателство вижте само обвиненията, които се сипят срещу съпругата на Анри Фландърски или маждарския крал Ласло Кун (Куманина). Но власите са били християни...а техният романски език би могъл да бъде използван за каузата на приобщаването им към католическия "латински" свят, както може би постъпва Инокентий III. Да, не е било особено престижно и да си влах...но на един владетел-влах, господстващ над победоносни власи, какъв да му е бил проблема? А хората трудно се отказват от произхода си, независимо от това колко е престижно - българите би трябвало най-добре да знаят това, тъй като по този начин са се запазили като отделен етнос през дългите периоди, когато това не е било никак престижно по време на византийското или османското владичество. Може би, впрочем, за куманите това не е бил такъв проблем, поради старите приятелски и роднински връзки, които са имали в България, когато върху тях се стоварва страшният удар на воините на Чингис хан и те са принудени да се спасяват кой където намери - така в Мизия те бързо се приспособяват и вероятно напълно доброволно възприемат българското етническо самосъзнание - различно е напр. положението в Египет, където куманите-мамелюци гордо пазят спомена за произхода си и съвсем не бързат да се отъждествят с арабското мнозинство в страната (там те са владетели, а в Б-я - бегълци, емигранти, търсещи убежище, макар и по-късно потомците им да стават първенстващи боляри и дори царе). Защо при липса на точни данни по проблема, който ни интересува, да не действаме с аналогии - какво толкова възразяваше Стан против това и какъв прочие е проблема? Тия обиди и нападки по въпроса, които понесох, са направо безумни, когато това изглежда като единствено правилния метод, който може да помогне за разрешаването на повдигнатите проблеми (вместо това предпочитаме да си измисляме и да "допълваме" изворите и археологическите свидетелства, за да си "достроим" предварително зададената хипотеза). Мисля, че е направо глупаво да смятаме, че положението във ВБЦ е било уникално и неповторимо във всеки един аспект и да пренебрегваме това, което става в другите страни, считайки, че тук, видите ли, е било "друго"! Та хората навсякъде си приличат, вълнуват се от едни и същи неща, сприятеляват се, обичат се, мразят се и тн.
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        Сега ще дам и пример за използване на "грешен" етноним, приложен към добре познати и дори родствени на автора на извора представители, но в чужда среда и при променени обстоятелства, които обуславят и съответното използване. Тук Анри дьо Ено нарича "латинци" франкските наемници на Теодор I Ласкарис. Защо използва това название при положение, че самият той е от Сев. Франция и би следвало да е наясно с точната националност на въпросните наемници? И би ли ги нарекъл "латинци" ако събитията се случваха във Франция? Мисля, че отговорът на последния въпрос е "не"; той ги нарича така, за да ги отличи от местното население и да покаже западния им произход, използвайки обобщителното название, под което те са много по-популярни в "Романия", отколкото на Запад (не ми е известно примерно норвежец и испанец в 13-ти в. да са се псували на "мръсен латинец", "долно латинче", "ти, недостойни да бъдеш латинец" и др. такива или да имат някакво самосъзнание за общност - освен на основата на общата католическа религия и при съвместното участие в кръстоносни походи ). Щом дори самият император Анри предпочита да нарича "латинци" тези наемници, между които много вероятно има и негови сънародници - фламандци и други народности, които добре познава, то защо толкова яростно се отрича възможността цар Калоян да нарича "власи" собствените си поданици пред папата, (много) вероятно знаейки, че това название е придобило моментна популярност (гражданственост) в Западна Европа и следователно е по-ясно за разбиране от Курията от "българи" (под който етноним тогава вероятно е разбирано преди всичко населението на тема "България")? Същевременно, както става ясно, във вътрешна среда използването на термина "власи" от основателите на ВБЦ е доста по-ограничено: напр. на откритите печати на първите Асеневци тяхната титла (изписана на български) е само "царь блъгаромъ"! Какво е вашето обяснение?
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          Спокойно, друзья С тези влашки теми беше въпрос на време да се появят и "краварчета", и "селяци"

          Какви са фактите, т.е. какво отчитаме?

          1. Преселението на големи маси (евентуално десетки хиляди) българи от Тракия в Мизия (каквато беше тезата на Стан) по времето на първите трима Асеневци е повече от недоказуемо. Твърдение, повече от пресилено. Ромеи са преселвани, разбира се, но не и българи. Защо? Ами защото градчетата оттатък Хемуса са ромейски. Съвсем ясно е отразено в изворите. Така че тук твърдението на Стан съвсем издиша.

          2. Дори и потенциални маргинали, власите са някакъв фактор в Мизия през 80-те години на XII век, които са взели дейно участие в бунта. Гръцкият цясарь вдига сватба и трябва много манджа за пировете, пък му се свидят париците от хазната. А като се сетим само Никита Хониат за какви хапки и пийки ни разправя... Та власите видели, че направо ги връщат в първи клас като им приватизират голямата част от животинките (въобще стадата). Все едно в днешна България да ти отнемат колата, жената и петдесетте литра домашна ракийца - ами вдигаш се Власите са засвидетелствани в "цяла България" още през 1020 г. (има се предвид най-малкото бившето Западно Българско царство или т. нар. България на Самуил - от Срем и Видин до Янина и Лариса). Всъщност, засвидетелствани са още от края на X в. във връзка със събитията предизвикани от Комитопулите. Ако говорим за още преди това, то романоговорящите, свързани по някакъв начин с българската история са засвидетелствани дори и в началото на VIII в. по Родопите. Допреди година време Стан даже и не е предполагаше колко много власи има по Балканите, още преди Кекавмен да се сети да пише за тях. Пък и аз самият, нали съм римлянин (т.е. влах роден до Истъра), та ги поназнайвам нещицата Извод: не, драги ми Стан, власите не се излюпват през XI в.
          Разбира се, не можем да не отчетем отрицателната конотация в писанията на Никита Хониат, Анри д'Ено и др., когато говорят за власите. При всички положения имат предвид въобще преди всичко разните му там романоговорящи (но и не само романоговорящи) пастири и скотовъдци, миришещи на пръч, които никога не са сядали като бели хора на пир в дворец, позволили си да препашат меч и да вдигнат ръка срещу цивилизования свят. Въобще презрителна идентификация за шайките и разбойниците на Йоан Влаха и неговите предшественици.
          Но Никита Хониат все пак ясно пише: «Те събрали в него (храмът на св. Димитър – бел. моя) бесновати от двата народа... внушили да повторят, че Бог е отредил свобода на българския и влашкия народ и че е съгласен да се отърват от дългото иго». Монферате, отчитай го това. Абе.. трябва много да се внимава когато се чете Хониат и да се гледа добре контекста, когато говори за власи. Не винаги има предвид романоговорящи: «... по-рано се наричали мизи, а сега се назовават власи».
          Колкото до самите кумани - има ги дори в ромейската войска още преди Асеневци да вдигнат бунта.

          3. Монфератски, Графът не е питал защо Анри нарича Слав (Sclavo, Venceslas) "нашия грък". Просто исках да покажа с какъв набор от екзоними разполагат французите, докато се научат правилно да ги наслагват Под "нашия грък" може да се разбира най-вече "васалът ни, който се черкува по източния обряд" (по тях времена все още нямаме ясно изразен римо-католицизъм и т.нар. източно православие).

          Comment


            monte christo написа Виж мнение
            Но Никита Хониат все пак ясно пише: «Те събрали в него (храмът на св. Димитър – бел. моя) бесновати от двата народа... внушили да повторят, че Бог е отредил свобода на българския и влашкия народ и че е съгласен да се отърват от дългото иго». Монферате, отчитай го това. Абе.. трябва много да се внимава когато се чете Хониат и да се гледа добре контекста, когато говори за власи. Не винаги има предвид романоговорящи: «... по-рано се наричали мизи, а сега се назовават власи».
            Колкото до самите кумани - има ги дори в ромейската войска още преди Асеневци да вдигнат бунта.
            Оф, нали и аз това казвам (срв. по-назад)! Обаче сега остава да изясним какво е имал предвид в цитирания от Стан пример (аз коментирах неговия, а той моя - не, но това изобщо е типично за него и за подобни хорица, които винаги смятат, че са прави и на всичкото отгоре си й вярват ) Хониат Защо да не са двата "народа" от двете теми (използваният от Хониат термин е genous, а не ethnos - това не е ли по-скоро "племе", за справка вж. http://www.promacedonia.org/gibi/11/gal/11_027.html)? Много е любопитна и бележката, че Скутариот, който следва Хониат, в случая с "моя" цитат е писал "...а сега се назовават власи и българи" - явно му се е видяло грешно и се е опитал да покаже интелигентност и да поправи грешката на своя предтеча...Това не ви ли изглежда съмнително за доверието в етнографските познания на Хониат дори от сънародниците му...които го преписват!?

            3. Монфератски, Графът не е питал защо Анри нарича Слав (Sclavo, Venceslas) "нашия грък". Просто исках да покажа с какъв набор от екзоними разполагат французите, докато се научат правилно да ги наслагват Под "нашия грък" може да се разбира най-вече "васалът ни, който се черкува по източния обряд" (по тях времена все още нямаме ясно изразен римо-католицизъм и т.нар. източно православие).
            Мне, не е това. Трябва да се разбира "местният", "балканецът", "ромеят", a още по-точно внушението е: "местният, който е на наша страна и ни помага да държим нашите гърци (т.е. поданиците на Латинската империя, бившите ромеи, по-познати на Запад като "гърците" или graeculos ) в подчинение", а не "васалът ни, който се черкува по източния обряд" (защо тогава не е примерно "нашият българин/влах"?). Съгласен?
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              Да продължим по-нататък с Хониат, разглеждайки съдържанието на следващите страници на неговата "История". На стр. 28-29 хронистът пише, че съдията Лъв Монастириот натякнал на Исак II Ангел, че душата на Василий Българоубиеца страдала заради въстанието на власите (sic!). Как да си обясним парадокса, че Василий Българоубиеца страдал заради въстанието на власите?
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                На с. 34 - 35 (описание на битката при Лардея) "власи" и "мизи" са употребени като свободно заменяеми и равнопоставени синоними. Има ли смисъл да продължавам с разбора, всеки може да го направи и сам, четейки извора от линковете, които съм дал...
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Хм, любезният ни събсеседник Стан току що ме уведоми, че си е изтрил мненията и че (цит.) "мога да вилнея колкото си искам". Предполагам, че това е някакво своеобразно отмъщение...което за съжаление ще се отрази негативно не толкова върху мен, колкото върху евентуалните читатели на темата, т.е. те няма да разберат за какво става въпрос и да си изградят собствено мнение по въпроса . За щастие неговият принос към дискусията до голяма степен е запазен в цитиранията в моите постове, така че няма чак такава опасност да забравим основата, върху която избухна големият спор тук...
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                    Хм, любезният ни събсеседник Стан току що ме уведоми, че си е изтрил мненията и че (цит.) "мога да вилнея колкото си искам".
                    Жалко, че ти собствено не прихвана от моя пост и не спря с глупавите лични нападки, какво точно спечели?

                    Comment


                      Първо да ви имам и порядките в академичната общност. И двамата със Стан сте професионални историци и археолози, което е рядкост във форума, доктори, публикувате интересни неща, копали сте и на терен. Иде ми да ви мина половината постинги с гумата, ама пусто не е коректно към колегата-модератор. Ако пропускатe заяжданията и карате по същество, ще е много по-добре.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        KIZIL DELI написа Виж мнение
                        Жалко, че ти собствено не прихвана от моя пост и не спря с глупавите лични нападки, какво точно спечели?
                        Много, много, много жалко.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Извинявайте ама аз не съм имал намерение да провеждам лични нападки, напротив: отнесох се с най-голямо уважение в началото, докато не бях обвинен в незнание (на неща, които са ми известни от невръстна възраст) и не трябваше да изтърпя брутално нагла надменност и накрая преки обиди. И това само защото изразих несъгласие. И сега ме питате какво съм спечелил? Нищо не съм спечелил...И мене ме е яд, не съм искал да се получи така, но с такъв опонент не знам как изобщо е възможно спорът да не се изроди в грозната сцена, която наблюдаваме в тази тема. Пробвайте да се поставите на мое място, проследете постовете внимателно и вижте за какво става въпрос!
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Спорещите мислили ли са за вариант под "България" и "българи" авторите от Х²²-Х²²² век да са разбирали земите и населението на византийската тема България, а под "Влахия" и "влахи" - българските земи между Балкана и Дунава и отвъд Дунава (Буджак), завзети през 1071 г. от Цимисхий, демек основно темата Паристрион.

                            Comment


                              Споменавано е назад. Обаче Хониат говори за двата народа в Търново.

                              Спирам да пиша в тази тема. Вкисна ми се настроението.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                И друг път са споменавани два и повече български народа. Пример с Никифор - за котрагите, които са били и те българи.

                                ***********
                                Last edited by Thorn; 20-11-2013, 22:50.

                                Comment

                                Working...
                                X