Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произходът на Асеневци

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Както е модерно напоследък - Крум, Кубрат, Аспарух или Аспартам - все тая. така че всички са римляни, българите и румънците - най-вече.

    Само за Атила малко да се позаям. Би трябвало след смъртта на Атила да е минал известен интервал, преди в Панония да се появят първо аварите, а сетне и Куберовите българи, нали?

    Впрочем, спамим си приятно (аз най-вече), но като че ли поизтървахме темата. Много ти благодаря за полезните материали, които струпа. Засега все още ми се струва обаче, че Асеневци май са си едни прости нашенци. Дай някаква кратка твоя идея по въпроса, че аз сякаш се поизчерпих, а куманството им ми се вижда леко несериозно.
    Луд на шарено се радва - цивилен блог

    Comment


      Може би самоуправлението на власите от 1291 г. обяснява `махането` им от българската титла?

      И нещо от Уикипедия :
      Иван Асен II е цар на България от 1218 до 1241 г. Той е син на цар Иван Асен I. Личността на Иван Асен II е уважавана и в съседна Румъния, където той се смята за един от големите румънски средновековни владетели (под името Ioan Asan II). Основен аргумент на румънската трактовка е титлата му цар на българите и власите.
      Очаквам вашите коментари върху болдваното. (Да не е печатна грешка? :o )
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        Не е грешка. На румънски Асен и Петър са горе-долу "Асан и Петру". На средногръцки епонимът на византийския клон от фамилията също е Асан. Хм, сега не ми се рови по книгите, та би ли припомнил в коя своя грамота или надпис Йоан Асен ²² се титулува "цар на българите и власите"? Може да бъркам, но дали няма да се окаже, че е "цар на българската, влашката, арбанашката, романската и други земи" или нещо от тоя род?
        Пък и всъщност византийците в един момент решават въпроса като казват, че техният клон от фамилията произхожда от "василевса на мизите Асан".
        Луд на шарено се радва - цивилен блог

        Comment


          то за 1 бройка и в съвременния български да се пише така с отпадането на ятовата гласна.
          Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

          Comment


            Въртим в кръг. Засягаме три области - 1.произход(и семейственост на братята)..,2. езици и имена( доста образователна тема), 3.народонаселение (на Византия през този период - много материал, в който темата се удави)! Някой трябва да внесе системност иначе рискуваме да изгубим нишката. Май не е лошо да се препрочетат старите постове!
            "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

            Comment


              Именно. Така се бяхте разпалили, че се чудех дали въобще ще успеете да забележите, че дискусията от много време се върти в кръг. Не е приятно, но трябва да признаем, че по въпроса за произхода на Асеневци по-далеч от хипотеза не може да се отиде. Уви, това е голата истина.

              Но пък латинските етимологии, които Императорът е постнал, са голяма забава. Ave, Caesar! :tup:

              Comment


                T.Jonchev написа
                Именно. Така се бяхте разпалили, че се чудех дали въобще ще успеете да забележите, че дискусията от много време се върти в кръг. Не е приятно, но трябва да признаем, че по въпроса за произхода на Асеневци по-далеч от хипотеза не може да се отиде. Уви, това е голата истина.
                Прав си, но не е зле някои от хипотезите, представени като тези в българската, пък и в чуждата историография да бъдат анализирани и ясно да се каже, че няма достатъчно доказателства за тях. Изправя ми се косата като чета, че власите са чисти българи и по незнайна причина просто ей така наречени власи, а също така и общоприетата в румънската историография, а оттам и в някои чужди издания, че Асеневци са румънци (защото власи и румънци абсолютно свободно се заменят едно с друго във всеки един период от историята).

                Comment


                  Всеки забравя най -езкотичната теория за произхода на власите - тази на покойния Йордан Вълчев.Според него власите са потомци на .......Алцековите българи които след като се заселват през V²² век в Италия стават латиноезични а след Х - Х² век постепенно се завръщат на Балканския полуостров като по време на ВБЦ се концетрират на север от Дунав.

                  Comment


                    това вече наистина напомня вица за гърците, "които са турци, които се правят на италианци"

                    Comment


                      pnp5q написа
                      Може би самоуправлението на власите от 1291 г. обяснява `махането` им от българската титла?
                      В оцелелите надписи от времето на Йоан Асен ²² се разчитат титлите: "цар на българи и гърци" или "верен цар и самодържец на българите" Мисля, че за последно през 1237 г. папа Григорий ²Х в едно писмо говори за Йоан Асен ²² като за "Dominus Blachorum et Bulgarorum". Така че власите може би отпадат от владетелската формула доста преди 1291 г.
                      resavsky написа
                      ... Според него (Й. Вълчев - б. ².С.А.) власите са потомци на .......Алцековите българи които след като се заселват през V²² век в Италия стават латиноезични а след Х - Х² век постепенно се завръщат на Балканския полуостров...
                      Ами аз ви казах, че българите са римляни. Това намира потвърждение и в сведението на Йоан Кинам, според който власите са преселници от Италия.

                      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                      Comment


                        Може би Асеневци са германци, сиреч българи, или просто Кобург(гот)и?

                        Росен Милев, цитиран от агенция Фокус:
                        "Има също така извори, че династията на Асеневци е с готски произход. Това са най-вече извори от Западна Европа (в това време преминават последните Кръстоносни походи). В сведенията на един от кралете, който само преминава през българска територия, се говори за династията на Асеневци. Това е точно, когато избухва въстанието в края на Х²² век, и се казва “ето, тук готската династия, заедно с българи и власи, са вдигнали това въстание и са отхвърлили византийското господство”."

                        Още за готите от Росен Милев:
                        "Но интересни са изворите, защото има извор от Х²V век, когато вече е османското нахлуване на Балканите, където се говори именно за цар Иван - Александър, който начело на една армия от българи, готи и власи, се съпротивлява успешно срещу османската инвазия. Т.е. готите съвсем определено са познати до Х²V век, като етническо присъствие по нашите земи. Има извори, които споменават за Теодор Стрез, това е един болярин, който е малко отцепник от централната власт и се опитва да създаде свое автономно владение, княжество, на територията на днешна Македония. Именно тогава, през Х²V век, изворите също говорят за готския произход на този болярски род."
                        (http://focus-news.net/?id=f7036)


                        Между другото, аз вече изказах хипотезата, че Асеневци са германци, след като преди това смело предположих англо-сакския произход на прабългарите:mhehe: :
                        IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                        Хипотеза 12. "Асеневци са германци". Името Асен се извежда от името на град Хесен в Германия. Това е ново доказателство и в подкрепа на англо-сакската теория за произхода на прабългарите.
                        (http://forum.boinaslava.net/showpost.php?p=184716&postcount=82)

                        Разбира се, това мое твърдение бледнее пред тезите на проф. д-р Хервиг Волфрам и проф. д-р Ганчо Ценов, според които готите не са германци, а всъщност са тракийското племе гети:aaa: (http://bg.wikipedia.org)

                        Сериозно, някой знае ли нещо за тези извори, споменати от Росен Милев?

                        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                        Comment


                          Знаех си аз- готите от край време мътят водата на Рим. Бунтовно племе са и това е.

                          Що се отнася до изворите, най-добре е да се пита самия Росен Милев. Едва ли някой друг би могъл да знае къде се крият тия сигурни доказателства за арийския произход на тази династия. :mhehe:
                          Quae fuerant vitia, mores sunt.

                          Comment


                            Росен Милев отдавна събира западни пари да изследва българо-готските връзки. Фондацията му се намира някъде в Бояна, ако не се лъжа, където е построен така наречения Дом на Вулфила, целия изписан с образите му и текстове от библията му. Във всичко това не би имало нищо лошо, стига да бе на достатъчно професионално ниво.
                            Ето един малко дълъг линк (препоръчвам да се чете по диагонал).

                            Comment


                              :?:
                              След като изчетох няколко мнения ми направи впечатление, че на някои места куманите са назовани половезци.Някой би ли ми обяснил от кои извори е почерпано сведението.
                              Куманите били част от кипчакските народи - да не би половезци да е название на кипчаките ? :?:
                              ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
                              И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
                              ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
                              НА ИЛИНДЕН

                              Паметна плоча, Крушево,
                              ИЛИНДЕН 1953

                              Comment


                                batbayan написа
                                :?:
                                След като изчетох няколко мнения ми направи впечатление, че на някои места куманите са назовани половезци.Някой би ли ми обяснил от кои извори е почерпано сведението.
                                Куманите били част от кипчакските народи - да не би половезци да е название на кипчаките ? :?:
                                Половци е названието, което русите са дали на куманите .
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X