Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво знаете за етноса "уляци"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Какво знаете за етноса "уляци"

    Определено е взел участие във формирането на българската народност.
    Названието се е използвало от българи от Южна България за българи от Северна България. Открих само личини имена и фамилии в Украина - Уляк. Нищо друго - пълна загатка. Все пак сигурно има връзка със степите, но за такъв степен народ не съм намерих нищо.

    #2
    Възможно ли е да са поляци - тоест потомци на полски заселници ,за каквито съм чувал, че имало в Северна България.

    Comment


      #3
      А дали имат нещо общо с областта Хюлая в северно-причерноморските степи. Спомената е от Херодот(книга ²V) като единствената област в скитските земи, в която има дървета.
      Last edited by ; 08-04-2008, 09:51.

      Comment


        #4
        Виж това мнение в темата "Произход на власите" - да не би тези улаки да имат нещо общо.
        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

        Comment


          #5
          Май имат нещо общо.
          При въпросните уляци е имало останки от пастирско-номадския бит - уникално походно легло с покрив.
          Мерси за информацията.

          Comment


            #6
            Откъде взе думата. Да не са уличи.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              Не си блъскайте главите. В арменските извори власите са неречени "улах". Самата форма "улах/улак" обаче май е тюркска.

              Comment


                #8
                ulak значи вестоносец

                agent006 написа Виж мнение
                Определено е взел участие във формирането на българската народност.
                Названието се е използвало от българи от Южна България за българи от Северна България. Открих само личини имена и фамилии в Украина - Уляк. Нищо друго - пълна загатка. Все пак сигурно има връзка със степите, но за такъв степен народ не съм намерих нищо.
                Уляците в Османската империя са толкова етнос, колкото такива са сега пощаджиите или железничарите.

                На турски ulak означава вестоносец.

                Влах на турски е eflak.

                Вероятно много от северняците-българи, които минавали през Южна България, са носели вести (от Централна Европа, Полша, Русия) към Цариград. Поради това южняците-българи ще да са нарекли северняците-българи с думата уляци.

                Comment

                Working...
                X