Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпроси за готите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Императоре, аз се мисля, че езикът му е по-скоро между готски и скитски

    Грегорианус, това, което спомена, че е по-добре, че не е писал "КАН" - защо смяташ така? Съвсем наскоро разглеждах некнижовните български писмени паметници и не видях нито един наш владетел да пише за себе си като ХАН.
    "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

    Comment


      Грегорианус, това, което спомена, че е по-добре, че не е писал "КАН" - защо смяташ така? Съвсем наскоро разглеждах некнижовните български писмени паметници и не видях нито един наш владетел да пише за себе си като ХАН
      Частно мнение. Но е направо за нова тема. Не ми се ще да я подхващам не за друго, а защото веднага ще се изсипят много защитници на "к"-то, които обаче няма да спорят и коментират, а ще се пенявят. Накратко - аспированото "Кх" се предава по правописна традиция на съвременен български с "х". А и съм привърженик на не особено популярната напоследък тюрко-алтайската теория за произхода на българите.
      Луд на шарено се радва - цивилен блог

      Comment


        А и съм привърженик на не особено популярната напоследък тюрко-алтайската теория за произхода на българите.
        Аз също и разбирам, че употребата на КАН е станала едва ли не нарицателна за автохтонистите, но в нея има доста резон.

        Обаче...

        а защото веднага ще се изсипят много защитници на "к"-то, които обаче няма да спорят и коментират, а ще се пенявят
        ...за това си прав.
        Извинявайте за отклонението.
        "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

        Comment


          Stormbringer написа
          Императоре, аз се мисля, че езикът му е по-скоро между готски и скитски
          : Готски, скитски - няма значение. Всичките са били траки и са говорили на тракски.

          Stormbringer написа
          Аз също и разбирам, че употребата на КАН е станала едва ли не нарицателна за автохтонистите...
          Не зная за автохтонистите, но бахлико-бактристите задължително използват тази титла.

          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

          Comment


            Торн ,има ли смисъл да продължаваме????
            Очакваш ли някакви отговори или да слагам лайката за гаргара???

            Comment


              Три дни имах някакъв неясен проблем с регистрацията и не можех да влизам в сайта. Нека първо да прочета какво е писано.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Вижте, има много устойчиви фразеологизми, очевидно заети от траките. Например "м..ката си трака". Такъв глагол се среща и в руския (трахай), което още по-недвусмислено доказва и тракийския произход на руснаците :mhehe:

                Comment


                  За бай Тошо който искаше да ставаме 16-та република на СССР не знам ,но от Йордан,Валафрид Страбо и Екехард знам ,че готите и гетите са един и същ народ.

                  Comment


                    От Павел Орозий пък е ясно, че готи и гети не е едно и също.
                    А Йордан изглежда не е изтълкувал правилно неговите думи и се е заблудил, че гети и готи е едно и също.
                    Впрочем, за кой Страбо говориш и какво общо има тук той?

                    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                    Comment


                      Готите са германи, бреее. Не почитат Дионис, а Уоден, син на Фритоулф, пък после стават ариани. Говоят германски, а не гурмански език. Епископът им се казва Улфила, а не Реметалк. И в ²²²-²V в. се появяват на Балканите и в Дакия откъм Скития, а не са отдавна романизирано население на балканските градчета и паланки. Какви гети могат да бъдат извън наивната етимология на един нарочно архаизиращ ранносредновековен автор? Нали ти казах, че и скотите се самонаричат скити (в Арброутската декларация до папата например), а датчаните - даки. Е, какво - значи датчаните и скотите не са съответно нордгермани и келти, а по логиката на бай Йордан стават автоматически чистокръвни мако-даки, пеко-таки и малко траки ли? Но пасаран, тия ги пробутвай на малки деца.

                      А Страбо на български е Страбон.

                      В "Беоулф", саксонската поема от V²²² в., която е съхранила много пластове и историческа памет за събития още от ²²² в., се говори за придвижването на бегълци от двора на Еорменрик Готски към Балтийско море. През Х²²² в. Снори Стурлусон също твърди въз основа на стари скалдически поеми, че Свитюд (Швеция) е заселена от аси (равно на азиатци според Снори, явно заради посоката, от която идват), дошли откъм Великата Свитюд (Скития или днешна Украина). В Швеция има области Вестерготаланд и Остарготаланд. До шведския бряг е островчето Готланд, а в най-югоизточните райони на страната е живеело племето гаути (още готи, геати или дори гити). Кралят на свеите или шведите (северни братовчеди на свевите или швабите) със завладяването и обединяването на страната е добавил към тилата си "владетел на готи и вандали".
                      Сега да не излезе, че гетите са завладели Швеция? Щото днешните шведи говорят определено германски език, от скандинавската подгрупа.
                      Луд на шарено се радва - цивилен блог

                      Comment


                        gregorianus написа
                        Епископът им се казва Улфила, а не Реметалк.
                        Веднага се обаждам вместо RIZAR:
                        Той се е казвал Орфей и на галено са му казвали Урфила. "Улфила - вълчето" е измислица на пангерманистите.

                        "По време на Втората световна война двата аргумента – написаният на „готски език“ Сребърен кодекс, мним препис от Библията на „Вулфила“ и „широко разпространеният германски език на кримските готи“ – ще се използват като най-важно основание, оправдаващо не само германските аспирации спрямо „историческата родина на германския народ“, но и преименуването на Симферопол и Севастопол в Готенбург и Теодорихсхафен, споменато в обвинителната реч на съветския прокурор генераллейтенант Руденко срещу идеолога на национал-социализма Алфред Розенберг по време на Нюрнбергския процес.

                        Но за манипулациите на шведските и немските „учени“ с българската история няма и сигурно никога няма да има съд." (А. Чилингиров):twisted:

                        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                        Comment


                          Към Торн :
                          1.Екахард като говори за родината на готите казва:
                          Първото поселище на готите е било скитската земя,до Меотидското блато,второто в Мизия,Тракия и Дакия,третото да морето Понт/ЛИБИ.том3 стр.33
                          2.Валафрид Страбо казва:
                          Готите и гетите превели свещените книги на собствен език,за което намираме ,сведения у много народи.И ние разбираме от съобщенията на достойни за доверие братя ,че свещената служба на този ЕЗИК и сега се провежда при известните при известните скитски племена за разлика от жителите на град Томи.
                          Walfrid Strabo , De rebus ecclesiasticarum,7
                          3.Вярно е ,че йордан не говори за години но ти пропускаш един съществен факт ,той казва,че готите напуснали отечеството си още преди Троянската война.
                          4.Още един запратен по дяволите историк ,казва така:
                          "по това време Улфила довел в ромейските земи многоброен народ от отвъддунавските скити,наричан някога гети,а сега готи ,които поради своето благочестие ИЗБЯГАЛИ от СОБСТВЕНИТЕ СИ земи."
                          Philostorgius,Historia ecclesiastica, в Migne PL 65 има и по ново издание но не знам кое ,трябва още да потърся.
                          Last edited by RIZAR; 28-02-2008, 12:30.

                          Comment


                            gregorianus написа
                            мако-даки, пеко-таки и малко траки ли?
                            Мако Даков и Пеко Таков ги знам, ама тоя Малко Траков кой беше?

                            gregorianus написа
                            5. Има такова едно племе - котраги... не са траки, впрочем.
                            И не е котраги, а ко-траки!!!!:twisted:
                            Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 28-02-2008, 12:33.

                            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                            Comment


                              Към грегорианс:
                              в едно скромно надписче: "Аур.N....Zeiсeio[s] kai [M]ousan Ingenoo[o c]unbion avton...M[a]sklos kai Zeizeis kai Aleksandros ton gonaion minmosunon.
                              С този надпис се отхърлят всички спекулации с мнимата "романизция" на траките.
                              Бащата има римски номен,а майката чието име не се чете абслотно сигурно ,е дъщеря на някой си Ingenuus.Дядото носи тракииско име от което произлизат Българите ,също двамата от синовете са траки,като единия е наследил името на дядо си,а третия е с историческо македонско име.
                              Надписа е публикуван в
                              Inscriptiones Graecae in Bulgaria repertae ed. G.Mihailov,Serdicae,I-III,1 и 2 ,1956-1964.
                              и поясних,че за никаква тъпа романизация не може да се говори в тракия,освен това ,ако погледнеш на север има доста повече надписи на гръцки.

                              Императоре, дай ми цитат на Павел стига говори приказно готски,от мене винаги искате цитат и аз винаги се стремя да давам.
                              Last edited by RIZAR; 28-02-2008, 12:28. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                              Comment


                                Ама ти наистина ли мислиш, че романизацията тече само в латиноговорящите провинции на империята??? Кълна се в чука на Тор, по-голем бисер не бех чувал. За квадратен градоустройствен план, строене на пътища и настаняване на колонисти няма да си даваме зор да приказваме, разбира се... както и за това, че именната система в късната Империя е доста поомешана и човек може да срещне гръцки имена в Британия, примерно - също.
                                И Александър било македонско име - не в чука на Тор, ами в гащите на Идун да се закълна, пак не стига, за да изразя ступора си.

                                А това, че готите се били появили в Скития още преди Троянската война, ме срази. Жестокоста ми ся сломи. Не пей ми се, не смей ми се, от днес веч ще да блея. С последни сили: не си праффффф (*грегорианецът немощно издъхва*)


                                Императоре, ако са котраки, това значи, че предводителят им се е наричал Контракт, а жена му - Контракция. Защото са били конни траки и са почитали тракийския конник. Освен това са отглеждали котараци, а най-разпространеното заболяване помежду им е било катаракта. Петлите им пък сутрин са викали не кукуригу, а кутригуру.
                                Луд на шарено се радва - цивилен блог

                                Comment

                                Working...
                                X