нямам. както знаеш, съм забил в църквите.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Как изчезват огромните крепости
Collapse
X
-
Resavsky,
според сборник "Дряново и дряновския край" от 83-та, около Дряново има 6 крепости, но нито една не е спомената с това име. Крепостите са - Градище и Кулата при с. Маноя, Калето при с. Зая, Градът и Боруна при Дряновския манастир и Липово градище до с. Муця.
Така като гледам, всичките са споменати с народните им названия, а не с имената с които са били известни през средновековието. Къде се намира въпросната крепост ? Ако е една от тези, мога да ти дам сведения.
Поздрави,
МедкаPauke !
Comment
-
Според въпросния сборник, крепостта Градът е на 3 км западно от Дряново, което я поставя в различна посока от Царева ливада (която е на юг). Другата възможна крепост е тази, която се намира на върха на скалния венец южно от Дряновския манастир (погледни прикачения файл). Тя се пада в посока Царева ливада, но в сборника е под името Боруна.
Ето какво пише за нея:
"Крепостта в месността Боруна е издигната върху надвесена над Дряновския манастир скала. Площадката е естествено защитена от три страни с 30-40 метров скален венец към Дряновска река и притока и Андъка. Тя има форма на неправилен триъгълник и заема 2,5-3 декара площ. Достъпна е от юг. В тази част е изградена средновековна крепостна стена, която следва конфигурацията на терена. Тя е изнесена на 35 метра южно от античния зид.
Стената е от местен необработен камък, споен с глина. В лицата на зида материала е поставен небрежно. Защитната стена е подсилена с отстъпи и е запазена на височина 1-1,5 метра. Входът към крепостния двор е организиран в чупка на куртината. Планът му е характерен за периода на Втората българска държава - проходът е тесен и дълъг.
В Боруна са открити средновековни погребения, керамика и предмети от тракийски, ранновизантийски и средновековен български произход.
Вероятно Боруна е имал военно-охранително значение и е пазел долината на р. Дряновска. От него се осъществява пряка очна връзка с укрепленията в местностите Куклите и Градът."
Ако искаш, мога да ти дам и текста за Градът.
Поздрави,
МедкаPauke !
Comment
-
dibo написаЗащо да са за утрепване?! Това е вековна традиция на българския народ - от векове, след прекратяването на съществуването на средновековните български държави, крепостите ни са източник на безплатен строителен материал за околните селища.Не 7, а 77 пъти по 7...
http://www.mathematicalanthropology.org/
Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм
Comment
-
Даркас, не мисля, че тук общо има някакъв си пример, пък бил той и "светъл". От край време по целия свят хората се занимават с подобна дейност. Единственият начин тя да бъде предотвратена е да има кой да пази въпросните руини или порстройки. Когато такъв липсва, с времето изчезват и самите постройки. На хората не им трябва пример - дотатъчно е това, че им трябва строителен материал, по възможност на близо и да не струва нищо. Това е, според мен, "вековният механизъм" зад явлението.
Comment
-
Darkas написаСамите турци сриват де що има крепостни стени (Софийските например), когато ни завзимат.We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Resavsky,
ето и другият текст:
"Крепостта Градът (Чуката) е на 3 км западно от гр. Дряново. Разположена е върху плато с размери - дължина 3 км, широчина 2 км. От запад проломът на Дряновска река го отделя от голямото плато Стражата. Към реката се спускат отвестни четиридесетметрови скали. Платото е достъпно от югоизток, откъдето е укрепено със защитен зид. Той минава в месността Касъм. В западната част на платото, при връх Чуката, е вътрешната крепост. Стената следва особеностите на релефа. Тя умело се свързва със западните и източните скали. Широчината на зида е от 0,70 до 2,10 м., а запазената височина - 0,30 до 1,30 м. Изграден е от ломен какъм без спойка. Камъните са слагани без да се спазват редове.
Градът има два входа - североизточен, над с. Нейчевци, и северозападен над местността Манастирско лозе. Северозападната порта е в чупка на основната стена. Трасето на пътя извива и минава през нея под ъгъл.
При проведените тук археологически разкопки са разкрити основите на две кули, малка еднокорабна църква и вътрешни стопански постройки.
Южно от крепостта, в местността Куклата, е открит зид от необработен камък, т.н. суха зидария. Вероятно принадлежи на сигнално-наблюдателен пункт, свързан с Градът.
Съоръженията при Чуката и Куклата са използвани през 12-14 век."
Струва ми се, че има малко несъответствия в текста (главно посоките), но може би всичко ще се разясни ако се отиде на място...
Поздрави,
МедкаPauke !
Comment
-
Гост
Thorn написаВиж тези от книгата на Борис Чолпанов, които Warlord e качил на http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=233
Ако някоя конкретна крепост те заинтересува, то кажи коя и ще изровим цялата налична информация.
Comment
Comment