resavsky написа
Традицията за изсичане на "балвани" е предадена на множество славянски племена в контактите им с нордите. Тези балвани се срещат както в дървен така и в каменен вариант - има и подобни открити славянски балвани в карпатите. На територия на днешна турция са открити множество погребални ниши всечени в скалите и съпроводени с богати релефни изображения във романски стил.
За другите подобни - например можеш да видиш египетската Долина на Царете и пещерния град Петра. за древните гърци - наличието на множество скални светилища с издялани релеви отобразяващи моменти от митологията.
Що се отнася до квадратните храмове - то според мен да се прави аналогията със персийските е пребързана. Ако тръгнем по пътя на логиката то централното място на огъна в помещението е нормално за номадските народи (лагерният огън обикновенно се намирал в средата на кръг от юрти/шатри, а в самите юрти огъня също по обясними причини бил поставян в средата на юртата), а на така наречените "съвършенни " фигури като кръга и квадрата често са били приписвани мастични свойства заради тяхната симетрична структура от множество народи, за това можете да се обърнете към Питагорейството например или Хермесианството.
Comment