Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгнанието на Иван-Асен!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Ако е вярно, че синът на Калоян е бил коронясан от Инокентий ²²² за цар на Влахия, то тогава излиза, че при смъртта на Калоян България си е имала законен цар. Странно е обаче, че за него не се споменава нито думичка от ромейските хронисти покрай смъртта на Калоян, възцаряването на Борил и отвеждането на Йоан (Асен ²²) при скитите. Затова мисля, че ако наистина е бил коронясан, то към 1207 г. той вече не е бил сред живите, или пък сведението за коронацията е грешно.
    Ако пък не е бил коронясан и е бил син на скитката, тя сигурно е щяла да направи всичко възможно да го пробута за съуправител на Борил. Но отново ромейските автори не споменават нито думичка за калояновия син. За сметка на това, синът на Асен ² - Йоан се споменава достатъчно често - веднъж във връзка със смъртта на баща му, веднъж във връзка с възцаряването на Борил. Това отново ме кара да мисля, че Витлеем (Василий) вероятно не е бил жив при смъртта на Калоян, или не е бил син на скитката и през 1207 г. се е намирал в Рим, където е продължавал да изучава латинското писмо, забравен от всички - от бога, царя, царицата и ромейските хронисти... или кой знае къде е бил, отново забравен от всички.
    Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 18-10-2007, 00:25.

    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

    Comment

    Working...
    X