Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгнанието на Иван-Асен!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Ей, това е интересно :tup:

    НВС написа
    1. Наименованията на държавните образувания на север и северозапад от България, техните "столици" и техните владетели (вкл. до Волжска БГ).
    Ето на първо време списък на държавите:
    север-североизток:
    1. Галицко- Волинското княжество със столица Галич
    2. Киевското княжество със столица Киев
    3. Черниговското княжество със столица Чернигов
    4. Переяславското княжество със столица Переяславъл
    5. Новгород- Северското княжество със столица Новгород-Северски
    6. Рязанското княжество със столица Рязан
    и територията на куманите, които май нямат ясно обособена столица
    северозапад:
    1. (и последно) Маджарското кралство със столица Естергом
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #17
      Новгородското и Рязанското са прекалено на север, а ако беше в маджарско най-вероятно щеше да има известни сведения и последствия, сега се сетих, че Анна май я бъркам с унгарката за която по-късно се жени Иван Асен.

      Всъщност семейните интриги и завъртулки от тоя период са ми доста мъгляви, както отбелязах най-вълнуващият ме и необясним момент е с превземането на Търново и смяната на властта.
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #18
        Warlord написа
        Новгородското и Рязанското са прекалено на север
        Не по на север от Волжко-Камска България Падат се на запад-югозапад от нея. А, разбира се, не става въпрос за Новгородското княжество на Александър Невски, а за това на княз Игор от известната руска средновековна епическа поема
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #19
          Guy de Mont Ferrand - благодаря - много си бърз! Много полезна информация!
          Коя е била майката на Иван-Асен и Александър? По народност? Възможно е да са изведени с нейната свита...все пак първата Царица на ВБЦ! Трябва да е била на уважение.
          А тезата ми за това че Калоян се е загрижил за децата чак дотолкова, че да предвиди бягство при негова евентуална смърт не е издържана. Психологически хора от неговия ранг, в разцвета на МИСИЯТА си, виждащ реализацията и на най-великите си мечти, най-малко ще да е мислил за евентуална смърт, а само за слава! Най-вероятно е прав IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS - никой не е смятал децата за действителни наследници докато Иваница е бил жив. Едва след това изведнъж се е появил съдбовния въпрос за наследството и рода Асеневци се е разделил на два (а може би и повече...) лагера.
          И ако Борил е бил оставен в Търново за "мирновременен" вожд (ако не е бил той, значи е направил преврат, а това няма как да не се отрази на реакцията на участниците в събитията), то естествено че той е поел властта - просто е нямало кой друг! Пък и му е било задължение - както става, когато вицепрезидента поема властта, когато президента е мъртъв, макар до тоя момент да няма никаква реална власт. И последвалото бягство (извеждане) на децата е станало не толкова поради опасения за техния живот, а заради "другото" виждане на техния настойник или настойници за наследството на короната. В случая те са били третирани като средство към властта и в последствие им е било внушено това тяхно право!
          Как Ви се вижда постановката до тук?
          "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

          Comment


            #20
            В такъв случай е по-вероятно за Новгород, но като погледнем картата пак най-вероятните кандидати изглеждат Галичкото и Киевското. Това за Волжска България звучи доста романтично, но и също толкова невероятно, на практика разстоянието до там е, колкото и от България до Англия примерно

            НВС написа
            Коя е била майката на Иван-Асен и Александър? По народност? Възможно е да са изведени с нейната свита...все пак първата Царица на ВБЦ!
            Царица Елена. Българка. Ако оставим настрана теориите за куманският им произход. Възможно е и да е участвала в организирането за да спаси децата си. А вероятно и цяла болярска групировка настроена против Борил да е участвала, които по-късно да са съдействали и за предаването на Търново на Иван Асен.
            Last edited by Warlord; 19-04-2007, 10:15. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
            (\_/)
            (°_°)
            (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

            Comment


              #21
              Е, по карта вече може да се разсъждава по-логично. Макар че трябва да се има пред вид доза вероятност - не всичко е 100% достоверно, непредубедени наблюдателю!
              Звучи убедително да се търси връзка между управителите на трите най-близки княжества (въздържам се да ги наричам "руски") и властващата прислойка в България. Макар че , предполагам, и по това време за човек с достатъчно средства (пари, злато) винаги има отворени врати! И тази група "политически" емигранти не ще да е била изключение...
              Но има, според мен и политически момент, който не е за пренебрегване - никой княз или владетел няма да пропусне да постави под своя опека евентуалните наследници на трона на една доста сериозна държава като България! Само по този начин биха оцелели през тези десетина години и накрая биха успели да съберат воиска!
              "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

              Comment


                #22
                :1087: Не виждам добре на картата ситуацията със земите отвъд Дунав. Калоян се нарича цар на българи и власи, защото владенията му се простират доста над Дунава. И се оспорват от унгарците. Ние, като че ли с някакво диво усърдие пропускаме владението на тия земи и не си обясняваме кой ги е управлявал.
                :rock: Някъде бях чел, че Иван Александър, чак около 1360 г. формално им дава политическа независимост. А дотогава те са в пределите на българското царство. Отделни крепости по левия бряг на реката остават в български ръце - Гюргево, Холъвник(срещу Никопол) и после преминават в турски.
                Гложенския манастир и земите около село Гложене са били дадени на руския воевода Глож, сподвижник на Иван Асен ²², при превземането на Търново и на престола. Нямам спомен има ли данни за него от къде произхожда. Това може да хвърли някаква светлина, къде е бил Иван Асен ²² до 1217 г.
                :tup: И тук поставям въпроса за възраста на Иван Асен ²² !
                В изворите пише, че той и брат му били невръстни и затова били отведени отвъд Дунав, за да се спасят от Борил. Обаче през 1217-18 г., той вече е достътъчно голям за да може да води военна кампания, за отвоюване на престола си. И брат му, които е по-малък от него - също!
                След 12 г. при Клокотница и след това, той вече има два брака и деца от тях, и почва да се заглежда в Ирина, за която по-късно се оженва!

                Аз си мисля, че той е роден някъде около 1190 г. + - 5 г. Стария Асен ² е убит от Иванко през 1196 г. Иван Асен ²² вече е бил роден, защото има известен по малък брат - Александър! Значи е роден най-късно през 1195 г. При Солун е бил на 12 г. Наистина малък за да може веднага да заеме престола. А след още 10 г. в 1217 г., вече трябва да е бил най-малко на 22 г. За да умре на около 45 през 1241 г.
                :fahr39:
                Last edited by танкиста от Харков; 19-04-2007, 11:51.
                От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                Comment


                  #23
                  Къде са били Иван Асен и Александър - източниците ни казват "при русите".Трябва да се има впредвид че когато византийските извори говорят за русите имат предвид единствено Киевското княжество.Те много добре знаят за съществуването да речем на Галичкото княжество но никога не го определят като руско.Така че е едва ли толкова голяма енгима къде са били Иван Асен и брат му.

                  Comment


                    #24
                    resavsky написа
                    Най - вероятно Алексей Слав който е бил алтернативата на Борил за трона е управлявал Родопската област още от времето на Калоян се е обявил за независим като е отказал да признае легитимността на Борил като цар.Във всеки случай освен едно не много ясно сведение на Вилардуен няма други данни за военно противопоставяне между Борил и Алексей Слав.
                    Това съвсем не вярно! Продължителят на Вилардуен, Анри дьо Валансиен свидетелства съвсем ясно за война между Слав и Борил (заради владеенето на земи) и разказва историята за споразумението между император Анри и Слав за общ фронт срещу "узорпатора" Бурил. Срещу подкрепата и васалната клетва на Слав, Анри му обещал дори трона на "Голяма Влахия" след битката при Филипопол, според Валансиен.

                    Comment


                      #25
                      Легенда за възникване на Ябланица като населено място.

                      След опостушаването на Русия от татарите княз Глож е приет от Иван Асен II в България. С височайша грамота царят определя обширна област в подножието на Балкана под връх Вежен за вечно владение на княз Глож и неговите люде. Тези земи са им предоставени, за да се заселят там, да обработват нивите, да ловуват в горите, да използват реката и нейните притоци срещу задължението да служат и помагат на царя и неговата войска.


                      Според писмено непотвърдено сказание е основан от Киевския княз Георги Глож, който преследван от татарите се преселва по тия места с разрешение на Иван Асен Втори. Основал с. Гложене, а на 1 км от селото и малка крепост и манастир, посветен на Св. Преображение.



                      През 1230г. княз Георги Глож със своята войска участва в битката при Клокотница и помага на българския цар Иван Асен II да разгроми византийския император Теодор Комнин. След успешния край, в знак на благодарност българският владетел му разрешава да се засели с хората си по тези земи. Основава селище, което и до ден днешен носи името на фамилията – Гложене. Ако се вярва на местното поверие, старото име на Гложене било Чирен пазар и селото се е намирало на около един километър от днешното село - на левия бряг на река Вит. Неслучайно Георги Глож се заселва на това място. Точно тук е била намерена чудотворната икона на “Свети Великомъченик Георги Победоносец”, която била изчезнала от Киев. Княз Георги Глож решил, че по Божия промисъл и по волята на “Свети Георги” на това място трябва да бъде манастира. В негова чест князът издига, на левия бряг на река Вит, укрепено селище и започва строеж на манастир и църква “Свето Преображение”.


                      п.п. Цитатите са по скоро за сведение, тъй като са от туристически указатели и не претендират за достоверност. Може да се приеме с голяма доза вероятност че Княз Георги Глож е от Киевска Рус. Дали причината за оставането му в България са татарите или и предишна връзка с Иван-Асен II, все още не е доказано.

                      А, ето и още нещо...
                      Св. Георги Великомъченик Победоносец” е името на Гложенския манастир. След като напуснал своите владения, Иван Асен Втори е трябвало да търси убежище извън страната и намира такова в Киевска Рус, защото след убийството на чичо му Калоян през 1207 година боляринът Борил узурпира престола и имало опасност да бъде убит като престолонаследник. Там Иван Асен се запознава с редица благородни мъже, един от които е южнокиевският княз Георги Глож, кръстен на Свети Георги, изключително вярващ християнин.
                      Last edited by НВС; 19-04-2007, 14:17.
                      "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                      Comment


                        #26
                        Caballero de Santiago написа
                        Това съвсем не вярно! Продължителят на Вилардуен, Анри дьо Валансиен свидетелства съвсем ясно за война между Слав и Борил (заради владеенето на земи) и разказва историята за споразумението между император Анри и Слав за общ фронт срещу "узорпатора" Бурил. Срещу подкрепата и васалната клетва на Слав, Анри му обещал дори трона на "Голяма Влахия" след битката при Филипопол, според Валансиен.
                        Явно войната / дори и да се е провела/ е приключила до късната пролет на 1208 г.защото тогава Борил подновява с пълна сила войната срещу латинците.Едва ли би го направил при неприключен конфликт с Алексей Слав.Нормални са опитите на латинците да раздухват конфликта между двамата братовчеди / като поощряват царските амбиции на Алексей Слав/ - те само те печелят от този конфликт.

                        Comment


                          #27
                          resavsky написа
                          Явно войната / дори и да се е провела/ е приключила до късната пролет на 1208 г.защото тогава Борил подновява с пълна сила войната срещу латинците.Едва ли би го направил при неприключен конфликт с Алексей Слав.Нормални са опитите на латинците да раздухват конфликта между двамата братовчеди / като поощряват царските амбиции на Алексей Слав/ - те само те печелят от този конфликт.
                          Напротив, от хрониката на Валансиен става съвсем ясно, че когато в началото на лятото на 1208 г. Борил напада земите на Латинската империя, Алексий Слав е в състояние на война с Борил, поради което Анри съвсем естествено търси и намира подкрепата на Слав, който привлича на своя страна във войната срещу Борил.

                          Comment


                            #28
                            Може би Слав и преди това е бил против Борил и го е смятал за незаконен цар. А всъщност когато Борил повежда войските към Тракия през юни 1208 не само Слав, но дори и брат му Стрез е бил независим в Македония. Чак на следващата 1209 вече окончателно се оформят военнополитическите съюзи - император Анри се съюзява с Алексий Слав като го жени за дъщеря си, а Борил привлича Стрез, като му дава севастократорска титла и пълното право да се разпорежда свободно в своите владения.
                            (\_/)
                            (°_°)
                            (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                            Comment


                              #29
                              Всъщност има идея в българската историография, която идея трябваше да поддържам в дипломната си работа (най-после я надписах, ся е в процес на подвързване ), че всъщност Борил и Слав като роднинаска връзка се явяват в едно и също положение спрямо покойния цар Калоян (де факто и де юре Иван Асен ²² е бил непълнолетен и вероятно е щял да вземе властта без конфликти един ден след Калоян или известно време е щял да управлява заедно с него, аз поне лично така го виждам) и много учени приемат, че сапаративните действия на Слав са всъщност продиктувани от един вид завист и ревност, че не той, а братовчед му Борил е седнал на престола в Търново.

                              THE LABARUM


                              sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                              ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                              ,sevogorob eht erew ysmim llA
                              .ebargtuo shtar emom eht dnA

                              Бе сгладне и честлинните комбурси
                              тарляха се и сврецваха във плите;
                              съвсем окласни бяха тук щурпите
                              и отма равапсатваха прасурси.

                              Comment


                                #30
                                Има такова схващане: след Калояновата смърт се разиграла борба за власт, която Борил спечелил срещу Асеновите синове, брат си Стрез и братовчед си Слав. Ако не се лъжа, хипотезата беше на Божилов, но се прие почти единодушно.

                                Comment

                                Working...
                                X