Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой е погребан в гроб ¹39

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Червеното е вземато от руските ботуши на някакво дама от музея-казвано ми е от няколко човека, все от там

    Comment


      IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа:
      И без никакво смирение отказва да приеме титлата "rex", която папата му дава и продължава да се титулува "Caloiohannes [b]Imperator Bulgarorum et Blachorum"
      Това е друго. Определени политически ходове, които са се стрували на владетеля са едно, а личния му живот, към който спада и носенето на нетитулован пръстен например – съвсем друго.
      И св. Княз Борис се е отказал от царската власт и е станал монах, но на два пъти е излизал от манастира, за да се намеси в политиката и то чрез военни действия.
      А относно Хитлер – величанията към него не само в Германия го съпътстват още от 1933г, но достигат своя пик през 1940 – 1941г, впрочем не само в Германия, а и в прогерманските кръгове дори извън Европа.
      Но дори и да ги нямаше, аз говорех по-скоро за личната нагласа на даден управник, отразена в неговите писания, или живот. Защото Хитлер се ласкае от титлата „фюрер”, а едно от значенията на „райх” е „империя”, докато цар Иван Асен ²² побеждава „с помощта на св. 40 мъченици”, освобождава пленените, воюва заради нарушена клетва и сам се въздържа от нарушаване на клетва към края на живота си, приемайки смъртта на свои близки за Божие възмездие.

      Comment


        Това е пълно безумие-владетелят няма личен живот, той е държавата. Абсурд е да се приеме носенето на личен пръстен в личният живот, може би в събота и неделя, както и държавен в делниците.
        Ако е така спорът е ненужен.
        В ЦЪРКВАТА НЕ Е ПОГРЕБАН ЦАР, А КАЛОЯН, ЗАЩОТО ТОЙ Е ПОГРЕБАН КАТО ЦИВИЛНО ЛИЦЕ, А НЕ КАТО ВЛАДЕТЕЛ

        Comment


          Защо пък да не е личен въпрос какъв пръстен да си носиш на ръката, ако си владетел – при положение, че знаеш, разпореждаш и имаш със себе си официален печат, който те титлува като цар?
          А спрямо това кой е погребан в църквата аз не се изказвах, а говорех по въпроса конкретно за пръстена, липсата на титла върху когото поясних, че за мен не е решаваща. Относно аргументите по този въпрос имате ли да кажете нещо?

          Comment


            gladiator написа
            Ако е така спорът е ненужен.
            В ЦЪРКВАТА НЕ Е ПОГРЕБАН ЦАР, А КАЛОЯН, ЗАЩОТО ТОЙ Е ПОГРЕБАН КАТО ЦИВИЛНО ЛИЦЕ, А НЕ КАТО ВЛАДЕТЕЛ
            Мен лично това ме удовлетворява като заключителни думи за темата.

            Comment


              ivan_kunchev написа
              Защо пък да не е личен въпрос какъв пръстен да си носиш на ръката, ако си владетел – при положение, че знаеш, разпореждаш и имаш със себе си официален печат, който те титлува като цар?
              Не и тогава, в онази епоха. Там царят Е държавата, няма такива от 9 до 5 ще ръководя народа, после при жената и децата. Представата ти е тотално анахронична и неисторична - просто пренебрегва тогавашния светоглед.

              Иначе гладиатора сложи наистина точка на темата.
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                Това “от девет до пет” вие ми го слагате в устата, аз не съм го казвал. А ако владетелят е държавата, какво се случва, когато той реши да стане, примерно, монах? Държавата умира? Влиза в манастир? После възкръсва когато той излиза от манастира и се превръща отново в княз? Напротив, точно такива актове, като този на св. княз Борис показват, че държава и личен живот в средновековието са в малко по-друго отношение – тъкмо тогава личното надхвърля държавата и е възможно като свръх-ценно. А точно през днешната ни закостеняла представа ние не можем да го възприемем – щото отдавна не се е случвало някой цар, или президент да се откаже от властта и да отиде да си спасява душата. Но това не значи, че никога не е ставало. Тогава кой е анахроничен?
                А мислех да не пиша повече...
                Ама пък и странно би било едната тема да завърши с думите на гладиатора, а нейният близнак – със съобщението за погребването на цар Калоян с военни почести...
                Last edited by ivan_kunchev; 21-04-2007, 16:53.

                Comment


                  gladiator написа
                  В ЦЪРКВАТА НЕ Е ПОГРЕБАН ЦАР, А КАЛОЯН, ЗАЩОТО ТОЙ Е ПОГРЕБАН КАТО ЦИВИЛНО ЛИЦЕ, А НЕ КАТО ВЛАДЕТЕЛ
                  А как са погребвани владетелите от ВБЦ? Някакви сведения?

                  Comment


                    щото от векове не се е случвало някой цар, или президент да се откаже от властта и да отиде да си спасява душата
                    ОТ - с оглед целия живот на Борис - неговите действия до тогава, а и последващите, силно съмнително е, че основната му подбуда да отиде в манастир, е спасението на душата му.

                    Comment


                      gladiator написа
                      пак пиша-никой не пита или не слуша археолозите
                      ми като в случая голямото мазало са го направили те.... :tdown не може да не си съгласен че работата по проучването е тотално опропастена.... или пък трябва да ги слушаме и да сложим краи в другата поскост?
                      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                      Comment


                        tonev написа
                        ми като в случая голямото мазало са го направили те.... :tdown не може да не си съгласен че работата по проучването е тотално опропастена.... или пък трябва да ги слушаме и да сложим краи в другата поскост?
                        Проблема е създаден от историците, а не от археолозите.
                        Още навремето Въло Вълов го е казал, защо никой не пита Константин Тотев, копаещ от години там????

                        Comment


                          Губи се, защото беше съвсем несериозен (самия пост, намерението зад него може и да не е било такова). Та все пак да държим темата доколкото се може чиста.
                          Sir Gray
                          Last edited by Sir Gray; 27-04-2007, 15:38.
                          От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                          Comment


                            :rock: Струва ми се, че поста изобщо не беше несириозен!!!
                            :1087: Просто формулирах изводите до които съм стигнал и заявих, че повече няма да участвам в споровете и научните търсения! Не виждам смисъл да повтарям едно и също и да не срещам разбиране, а само опит да се отрече нещо, което ако го имаха други народи, до сега щяха да са направили камари с туристи и пари, а ние се чудим как да отречем и омаловажим!!! Това е горчивата истина!!! :wo-oh:
                            И стига с тая цензура!!! :fahr39:
                            От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                            Comment


                              танкиста от Харков написа
                              :rock: Струва ми се, че поста изобщо не беше несириозен!!!
                              :1087: Просто формулирах изводите до които съм стигнал и заявих, че повече няма да участвам в споровете и научните търсения! Не виждам смисъл да повтарям едно и също и да не срещам разбиране, а само опит да се отрече нещо, което ако го имаха други народи, до сега щяха да са направили камари с туристи и пари, а ние се чудим как да отречем и омаловажим!!! Това е горчивата истина!!! :wo-oh:
                              И стига с тая цензура!!! :fahr39:
                              Това ли е критерият ти за историческа истина? Камарата пари? Повече пари - повече истина?
                              Задавам нарочно така въпроса, макар да подозирам (предвид иначе участието ти тук и на традиция), че съвсем не е така, защото "цензурираните" ти постове точно такова становище излагат. Затуй и ги махнах - едно, че все някак си се опитваме уж да търсим тая пуста хлъзгава историческа истина (за което въпросните постове никак не допринасят) и второ, за да не си създават хората лошо впечатление за теб (за което един вид трябва да си ми благодарен ). Ама тия писания са за ЛС принципно...
                              XV mile the sea brode is
                              From Turkey to the Ile of Rodez...

                              Comment


                                ОТ. Парите са си важно нещо! Мисля, че никой не го отрича. Повечето пари би могло да донесе истина, но липсата на пари определено нищо не носи. Не е лошо така и така Царевец е бутафорен, поне да се печели от това. За справка - България на Алпите - Швейцария: тук спря за малко Вилхелм Тел ииии построихме хотелче, пък тук смени лъка ииииии построихме мотелче. А пък тък Вилхемчо въобще не е бил, иииии построихме търговски център. край на ОТ.

                                Comment

                                Working...
                                X