Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Северите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Всичко това е в сферата на вероятното но няма никакви писмени данни в изворите.А и защо точно 626г.?По това време Ираклий го няма в столицата - той се прибира чак през 627 г.А и откъде знаят че българите и хазарите са говорили на един и същ език.Това са свободни съчинения на постсъветската историография.

    Comment


      #32
      Точно по това време Ираклий е в съюзни отношения с хазарите. И като имаме предвид посещението на Орхан и Кубрат в Константинопол, лесно ще се открие от къде идва връзката за родство между двата народа.

      Comment


        #33
        Имаше един арабин, който казва, че езикът на българите е като на хазарите. Или беше Истахри или Ибн Хаукал


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #34
          А защо да не си приличат ? авари, хазари, болгари - о , упс, забравих, че тюрския произход е табу.Тюх че съм отродник, отивам да си пусна Скат да компенсирам липсата на родолюбиво ДНК :vsad:

          Comment


            #35
            Прусите германско племе ли са ?

            Преди време в друг форум беше оповестено, че в НБ "Св.св.Кирил и Методий" има българо-пруски речник и според този речник пруският език е подобен на българският и сръбският. В този форум непрекъснато се говори за "готите на Урфила" разселени в Мизия. Но те са разселени в Мизия не от Германия а от Кападокия.
            Понеже се изказа мнението че "гъмжи от германски находки между Дунава и Ст.планина" питам : Може ли да се представи ПОНЕ ЕДНА находка от този район за която е доказано, че е германска, и след това да се борави с този термин "гъмжи" . Само една.
            Поздрави.

            Comment


              #36
              Аз поне не съм срещал твърдения прусите да са германско племе. По точно да са били такова, защото пруси вече няма. Били са балтийско племе, а балтийската група е на-близо до славянската, но определено не са славяни.


              Основната част от балканските готи са дошли от север през 378

              Готски фибули от българските земи



              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #37
                Не бива да се забравя, че савирите идват в Европа още през 463 г. (както споменават пратениците на няколко народа на византийския император).
                Една част от тях се заселват на юг, в днешна Ставрополска област, където образуват силна конфедерация, която през първата половина на 6 век активно напада и Персия и Византия. Разгромена е през 558 от аварите, като една част от савирите се преселват на север (ок. днешния Чернигов). Там изглежда се смесват с местните славяни и се образува племето северяни.
                Най-вероятно именно част от това племе е участвало в голямото заселване на Балканите от славяните през 603-620 и е останало тук под името севери.
                Това обяснява и славянското име на княз Славун.
                Голяма част от северите (както впрочем и от прабългарите) е унищожена при нашествието на Светослав през 968-970.
                Не можете да искате от мен да съм обективен, а не субективен, защото аз съм субект, а не обект!

                Comment


                  #38
                  А не е ли възможно да има връзка между Севери и Сувари(чуваши). Нищо чудно част от суварите да не са се насоличили на север към Волга? Все пак Северите са доста раздалечени от Седемте Славянски Племена.


                  Comment


                    #39
                    Раздалечени са след 681-ва, когато по силата на договора с Аспарух се заселват по линията на периметъра, който поемат да охраняват. Кои са предишните им поселища не е установено със сигурност. Освен това от летописите излиза, че обитават Балканския полуостров преди аспаруховите прабългари да са дошли, как тогава ще са част от суварите ? Освен друго, на каква база чувашите се приемат и от кого за наследници точно на прабългари ?
                    Quae fuerant vitia, mores sunt.

                    Comment


                      #40
                      Най точно можеш да разбереш на каква база чувашите се определят като наследници на българите, когато започнеш да обшуваш с тях. Виждам съм техните носии и от разбовори с тях знам че носят по силен български дух и по силно национално чуство за принадлежност към България, дори от Волжките татари.

                      Но въпроса е друг - тъй като има сведения че българи са се заселили тук още пред 4ти век(най ранното е картата на Св. Йероним), и то точно в Мизия, не е ли възможно освен оногурите(които са дошли през 4ти век) да сме взели част от съседното българско племе - Сувари към Мизия. А вече 7ми век когато приижда новата вълна българи да се организира държава съоббразно неговите виждания, и да постави Северите да пазят балкана, поради това че например са по запознати с терена?

                      това разбира се са само мое разсъждение на глас... Не мога да бъда сигурен.

                      Comment


                        #41
                        Май най-точно Торн синтезира възможностите в поста си от 10/08/2007 г. Впрочем каквато и да е била принадлежността на северите, такова име не се споменава след 8 век. Все пак, ако се има предвид това, че северите под договор охранявали някакви проходи в източна Стара планина, това място индиректно се третира от 30 годишния мирен договор от 815 г. Евентуално може да се счита, че това е споменаваната "крайморска област". Само че договорът се занимава със славяни, а не със севери. Оттук може да се помисли, че:
                        - северите са били асимилирани доста преди каквито и да е походи на Светослав;
                        - славяните, за които се говори, да са си същите севери и значи северите са славяни; :p

                        Comment


                          #42
                          всъщност точна локализация на Северите и до днес не е уточнена, защото не се знае кое е верегава. Оттам - не може да се знае със сигурност дали са били славяни(въпреки че има документуран вожд на име Славун)

                          Comment


                            #43
                            Между другото Теофан доста ясно съобщава, че седемте славянски племена са на юг и на запад до Аварския хаганат, а северите са пратени на изток. Неясното в случая е кой проход е Верегава Та в случая с 30 годишния мирен договор се говори за крайморските славяни, които (според първоначалното съобщение) не би следвало да са там. Остава това да са северите, ама пък тях ги наричат славяни. Ergo...

                            Сега се зачетох в бележките под линия в руския превод на Теофан. Та там се казва, че Нидерле предполага, че част от северите не са преминали Дунав и поне името на северинския комитат идело от тях. Видях, че тук има тема, в която се изреждат комитатите, но за такъв и дума няма. Единствено Иречек споменава северинска област във връзка с разправията на Иван Асен ²² с маджарите.

                            Ако някак се приеме, че тая северинска област (а и епархия) наистина е остатък от северите, взех да си представям, че Аспарух е направил една рокада - преместил 7-те племена при аварите, а северите - при византийците. В тоя случай за летописеца е много по-лесно да посочи оригиналното име на едно от племената, което като численост е равно на 7 други, а само упоменава посоката на движение.
                            Last edited by SRH; 14-01-2008, 00:23.

                            Comment


                              #44
                              Няма северински комитат (български). Има северински банат (унгарски) - той е сьздаден след 1231/2г. Иречек греши.

                              Comment


                                #45
                                Сигурно грешката е моя:

                                Обаче скоро след пристигането на Йоан де Бриен в Цариград той бил твърде много зает с война против маджарите. Военните действия се развивали по трансилванската граница, във Влашко, около Белград и Браничево. Асеновият брат Александър разбил маджарите и пленил графа и воеводата на трансилванските сикули Богомир, Собеславов син. Маджарите пък от своя страна превзели опустошената Северинска [36] област, т. е. Мала Влахия до Алута, където скоро от вси страни започнали да се събират колонисти; оттогава маджарските крале си присвоили титлата крале на България и на Кумания.
                                Ето и бележката под линия тук:

                                36. В унгарските паметници „banatus de Sceurin, Zeurino, Zeureno, Zewerino, Scverino”; в славянски от 1406 г. „Грѧдѫщу ми къ Северину”, „Северинскому банству господинъ” (Венелин, Влахоболгарские грамоты, стр. 22, 23, 57 и т. н.). Срв. Šafařik, II, стр. 219. Първият унгарски северински бан е в 1233 г. (Theiner, I, стр. 123). [Fr. Pesty, А Szörenyi bansag története, Budapest, 1878, 3 vol. Обширна истерия на този банат с грамоти. — „Грѧдѫщу ми къ Северину” — дали това не се отнася за Сигмунд?]
                                От кого се превзема северинската област? От нас? И защо е "опустошена"? Излиза, че тая област маджарите са я считали за българска, че да си присвояват титлата.

                                Пак там и пак в разправия с унгарците загива Ахтум.
                                Last edited by SRH; 15-01-2008, 11:04.

                                Comment

                                Working...
                                X