Е само за владетеля и приближените му.Те не са от "населението".
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Превзел ли е Никифор Плиска през 811 г.?
Collapse
X
-
За нищо не мога да бъда сигурен, защото гледам останките от Х²V век - т.е. каквото пиша, важи за тях. Та тези останки ясно свидетелстват, че става въпрос за град не за военна постройка. Достатъчно е да погледнеш плана и разположението, както и разнообразието на сградите. Нямам идея как е изглеждала, ако е имало крепост (в смисъл, ако се е използвала, а не е ставало въпрос за руини), по времето, което обсъждаме тук. Но, честно казано, ако е приличала на това, то не е била чисто военно съоръжение - впрочем, колко са такива, в смисъл без население, от този период? Известни ли са? Защото аз както си ги представям, обикновено става въпрос за населено място с някакъв поминък, което се пази. Иначе каква функция ще има подобна сравнително отдалечена крепост? Какво ще пази?
Не знам, според мен, много се отклоняваме от темата с цялото това обсъждане на Шумен. Никакви факти, чисти спекулации.
Comment
-
владетелят на шумер написаЕ само за владетеля и приближените му.Те не са от "населението".
А дървената ограда къде се е намирала?
"Той бил съпътстван от победата и избил голямо множество от тях. Достигнал до тяхната столица и я опустошил. Диващината му стигнала чак дотам, че той заповядал да докарат техните малки деца и да ги премазват с кремъчни дикани за вършене". (Михаил Сирийски).
За съжаление, този цитат не дава кой знае каква яснота. Но пък другите извори хвърлят още по-малко светлина.Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 01-03-2008, 14:30. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
в шумен няма казарми както при овеч
около шумен има около 25 табии .....елеми както ги наричат местните това са ония големите могили като на кабиюк
те може би са били дървените укрепления
почти всичките могили са със прабългарски имена
около кабиюшката се предполага че са били гробищата на плиска на 12км от западните порти "тътят на смърта" затова иманярите постянно ровят там
тая на север от плиска най голямата могила и казват "курт баба" до село войвода от двете страни на нея има две малки римски крепости западната е даная, источната незнам каксе казва дори дали е римска
Comment
-
Дай да изброим всички населени места в Североизточна България от ²Х век и да ги обявим за кандидат-превзети от Никифор!"Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.
Comment
-
тамбараци написаза плиска няма архиологически данни да е била опожарявана
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Ето тук има за опожаряването на Плиска,но това е недостатъчно за да се свърже с Никифор-www.protobulgarians.com/Saavremennti%20temi/ Daarvena%20i%20kamenna%20Pliska.htm - 11kНека духът ти живее и нека ти който,обичаш Тива,да прекараш милиони години ,обърнал лице към северния вятар,докато очите ти съзерцават щастието.
Надпис от чашата с пожелания от гробницата на Тутанкхамон.
Comment
-
Линкът не се отваря!
Между другото, във връзка с позатихналия спор за това, що е "аул", давам един цитат от Анастасий Библиотекар:
"... и запалил аула, както се наричал дворецът на Крум."
"... et aulam incendit, quae dicebatur cortis Crumni..." (ЛИБИ ²²: 269)
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
"В своята първа кампания той(Никифор) напредна със смелост и успех в центъра на България и опожари царския двор, който вероятно е бил неповече от дворец и село изградени от дърво."
Това има да каже по въпроса видният британски историк и философ Едуард Гибън в неговата "История на Упадъка и Падането на Римската Империя" книга 7-ма страница 67.
И според мен лично ключовата дума тук е "вероятно". При наличието на толкова малко информация по въпроса(или може би е по-точно да се каже при липсата на такава) дискусията тук разпростираща се вече на 20 страници все повече заприличва на съчинение БЕЗ картинка.
С уважение,
п.с. не е моя работа, но не би ли било добре за авторитета на форума да се прилагат някакви, поне минимални, изисквания по отношение на граматическото оформление на постовете. Само на мен ли ми се струва, че някои писания са сякаш излезли изпод перото на неособено прилежен четвъртокласник."Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ
Comment
-
Вероятно Гибън не е бил твърде далеч от истината, за разлика от някои съвременни български медийни историци. Но нека не забравяме, че Гибън е умрял доста преди да бъде разкопано селището край Абоба.
Вярно е, че т. нар. "Крумов дворец" е чисто условно наименование. Той може и да е бил построен всъщност от Омуртаг. Но пък какви ли са били причините този дворец да бъде съборен и на негово място да бъде построен друг - по-малък дворец, който днес е известен като "Омуртагов дворец"? Пожарът от лятото на 811 г. би бил една доста сериозна причина за подобно преустройство.
А в изворите се говори за дворец, а не за ханската шатра. Е, сигурно дворецът може да бъде и от дърво. В една статия от 2005 г. новооткритата дървената кръгла юртообразна постройка в Плиска с диаметър 30 м е наречена дворец. Ето въпросната статия: http://www.actualno.com/news_17575.html.
За едно обаче съм съгласен. За събитията от лятото на 811 г. може да се говори само с вероятности. Те обаче биват големи и малки. Така напр. вероятността да е бил превзет Шумен ми се струва доста малка, почти нищожна - не по-голяма от 0,5%.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Е той така и така е превзет за малко ,защото е бил на пътя на Никифор дори да е представлявал само руини.За мен ,обаче вероятността аула на Крум да е бил в Шумен не е по-малка оттова да е бил в Плиска.Май само аз,обаче си споделям това мнение.Нека духът ти живее и нека ти който,обичаш Тива,да прекараш милиони години ,обърнал лице към северния вятар,докато очите ти съзерцават щастието.
Надпис от чашата с пожелания от гробницата на Тутанкхамон.
Comment
Comment