Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Превзел ли е Никифор Плиска през 811 г.?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Няма проблеми вярвам ти.

    Comment


      resavsky написа
      Няма проблеми вярвам ти.
      Много си бърз
      Намерих изображение на надписа, виж предишното мнение.

      Comment


        Тогава излиза че "аул" е използвана като синоним на дом?

        Comment


          resavsky написа
          Тогава излиза че "аул" е използвана като синоним на дом?
          Използвано (преведено) е като "дворец":

          "Κα[ν]α συβιγη Ωμορταγ ις τον παλεον υκον αυτου μενο/ν/ επυησεν υπερφυμον υκο/ν/ ις τον Δανουβην κ/ε/ αναμεσα τον δυο υκο/ν/ τον πανφυμο/ν/ καταμετρησας ις τιν μεσην επυισα τουμβαν κε απο τιν αυτη/ν/ μεσην της τουμβας εος την αυλι/ν/ μου την αρχεα/ν/ ισιν οργηε μυριαδες β' κ/ε/ επι τον Δανουβιν ισην οργιες μυριαδες β'. το δε αυτο τουβι/ν/ εστιν πανφυμο/ν/ κ/ε/ μετρισα/ν/τες τιν γιν επυισα τα γραματα ταυτα. ο ανθροπος κ/ε/ καλα ζον αποθνισκι κε αλος γενατε κε ινα ο εσχατον γηνομενος ταυτα θεορον υπομνησκετε τον πυισαντα αυτο. το δε ονομα του αρχοντος εστην Ωμορταγ καν/ν/α συβιγη· ο Θ/εο/ς αξηοσι αυτον ζισε ετη ρ'."

          "КАН СЮБИГИ ОМОРТАГ, ОБИТАВАЙКИ В СВОЯ СТАР ДОМ, НАПРАВИ ПРЕСЛАВЕН ДОМ НА ДУНАВА И ПО СРЕДАТА НА ДВАТА ВСЕСЛАВНИ ДОМА, КАТО ИЗМЕРИ (РАЗСТОЯНИЕТО), НАПРАВИ НА СРЕДАТА МОГИЛА И ОТ СРЕДАТА НА ТАЗИ МОГИЛА ДО СТАРИЯ МИ ДВОРЕЦ ИМА 20 000 РАЗТЕГА И ДО ДУНАВА ИМА 20 000 РАЗТЕГА. САМАТА МОГИЛА Е ВСЕСЛАВНА И СЛЕД КАТО ИЗМЕРИХА ЗЕМЯТА, НАПРАВИХ ТОЗИ НАДПИС. ЧОВЕК И ДОБРЕ ДА ЖИВЕЕ, УМИРА И ДРУГ СЕ РАЖДА. НЕКА РОДЕНИЯТ ПО-КЪСНО, КАТО ГЛЕДА ТОЗИ НАДПИС, ДА СИ СПОМНЯ ЗА ОНОГОВА, КОЙТО ГО Е НАПРАВИЛ. А ИМЕТО НА АРХОНТА Е ОМОРТАГ КАН СЮБИГИ. НЕКА БОГ ДА ГО УДОСТОИ ДА ПРЕЖИВЕЕ СТО ГОДИНИ." (Превод: В. Бешевлиев)
          Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 17-10-2007, 02:38.

          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

          Comment


            Интересно е, че се е нарекъл с църковната (сега)титла архонт. Дали и тогава е била църковна?
            Не 7, а 77 пъти по 7...

            http://www.mathematicalanthropology.org/

            Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

            Comment


              Даркас, поне на мен почва да ми писва. Този форум тук е на малко по-високо ниво и такива въпроси като последния дразнят. Ами чети малко, пък тогава се включвай.
              Не, титлата архонт не е била църковна. Тя значи нещо като управник, владетел и се е използвала от византийците за обозначаване на "варварските" владетели с непонятни им титли.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Срещала съм го и за византийски владетели, управители на град или област. Но, да, така или иначе става дума за феодален владетел от средна величина.

                Comment


                  Ами архонт е точно управник. Може и на град, може и на варварско племе. Даже не е титла.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    Кое племе освен прабългарите има архонти?В смисъл в този надпис Омуртаг се самонарича архонт. Кои са племената, чиито владетели са се самонаричали архонти?

                    П.С. Аз именно заради по - високото ниво в някои отношения на форума задавам въпроса тук. Незнанието не е порок, а само нежеланието това да се промени
                    Не 7, а 77 пъти по 7...

                    http://www.mathematicalanthropology.org/

                    Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                    Comment


                      В средногръцки αρχον означава най-общо "началник" и се използва изключително масово както за граждански, така и за военни длъжности от всякакъв род и калибър. Думата се употребява и в смисъл на "вожд", "владетел" на варварски племена и държави наред с ηγεμον. На Балканите например така е наричан и владетелят на сърбите (и се е самонаричал на гръцки), а също и хърватският.

                      Comment


                        Омуртаг, пишейки на гръцки, ще не ще се е нарекъл архонт. Това е гръцкия, а не българския термин. Иначе той самият се е наричал канасювиги.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Да, безспорно.

                          Comment


                            Доста време ми отне да разгледам тази тема, но явно си заслужаваше. Евала!!! :tup: Бая мозък сте поизръсили тук, от което човек може само да се възхити. Все пак нека ви върна към първоначалния въпрос с едно мое предположение.
                            От Хамбарлийския надпис (812 г.) става ясно, че Крум е разделил саракта си във военно и административно отношение на три части - център, ляво и дясно крило (по подобие структурата на тогавашната българска войска). Защо това разделение да не е съществувало и през 811 г. Ако Плиска и прилежащият и регион са центърът, кои и къде са останалите две крила и не е ли възможно Никифор да е превзел именно главното укрепено селище (крепост) на едното крило (без да е необходимо за това да минава старопланинските проходи), а не столицата Плиска. Какво ще кажете за една такава възможност? :1087:
                            Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                            Comment


                              Мисля че този въпрос е разискван неколкоратно по време на темата.Напълно вероятно е Крум да е имал повече от една резиденция като някоя от тях да е била превзета.За разделянето на държавата - да възможно е но няма доказателства.Иначе има и археолози според които Плиска / тоест градът до Абоба/ е изграден по този начин - централно укрепление,ляво и дясно укрепление.

                              Comment


                                Според мен текстът на този надпис не отразява административни промени и решения. Той не се отнася до българската държавна територия в целостта й, а само до един ограничен, окупиран през 813г. район.

                                Comment

                                Working...
                                X