Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Превземането на Търново

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Доколкото си спомням има и една друга легенда за Патриаршеската библиотека и изгарянето и от някакъв гръцки владика през 19 бек , след като била случайно открита при ремонтни работи във църквата "Св. Петър и Павел" . Някой има ли повече информация по този въпрос ?

    еххх ! сигурно далеч по-ясна щеше да е историята ни ако това не се беше случило

    Comment


      #62
      [QUOTE=junker_Tolstoj]Доколкото си спомням има и една друга легенда за Патриаршеската библиотека и изгарянето и от някакъв гръцки владика през 19 бек , след като била случайно открита при ремонтни работи във църквата "Св. Петър и Павел" . Някой има ли повече информация по този въпрос ?

      Не е Иларион Критски, който умира през 1838 г., а негов приближен. До колкото знам, там където е разположена 1-ва гимназия, е имало джамия, която селед Освобождението е съборена. било е пълно с листи от стари книги. Така, че и ние доста сме унищожили.
      А има и положението, че като народ не сме обичали много да пишим. Повечето са религиозни книги, липсват инвентарни описи, данни за строежи и др. Все нещо трябваше да се запази. Реално турците не са унищожавали книги, просто не са им пречели.

      Comment


        #63
        Obi1 написа
        Едно въпросче. Царевец и трапезица са две крепости, в които са живяли аристокрацията и духовенството, но не обхващат целия град. Освен тях не е ли имало крепостна стена, която да обхваща и останалите квартали?
        Доколкото знам , Имало е крепостни стени и на още две места . Посрдством тях е бил защитен външния град където са живеели по-бедните жители на столицата и намиращ на мястото на днешната Асенова махала . Едната стена е била между трапезица и отсрещния непристъпен склон на който се намира хотел "Янтра" , предполагам на мястото където сега е втория тунел и ЖП моста над Янтра ... Дръгата стена е била между трапезица и Царевец . От разклона за Дервеня през сегашния път за фабрика "мавриков" и е стигала нейде под Лобната скала ...

        Освен това се сещам че комплекса от крепости е вкючвал и още една - трета - т.н. Момина крепост която се е намирала в едноименната сега местност на юг от Ксилифор ...

        ха , сетих се за един безумен проект от соц. време , когато са щели да строят квартал в тази местност . И цялостната им идея е била да обединят трите града - Велико Търново , Горна Оряховица и Лясковец в един голям , и най смешно е че са стигнали до решение името му да бъдело град Търголяс

        Чувал съм и теории че е имало въжен мост който свързвал Царевец с Трапезица и който е минавал близо до Църквата "Св. 40 мъченици" в най-тясната част на пролома между двата хълма ...

        някой чувал ли е за това ?
        Last edited by junker_Tolstoj; 10-10-2005, 16:45.

        Comment


          #64
          Чувал съм и теории че е имало въжен мост който свързвал Царевец с Трапезица и който е минавал близо до Църквата "Св. 40 мъченици" в най-тясната част на пролома между двата хълма ...

          Това е безумие, местни легенди. Всеки който е виждал двата хълма на живо ще разбере, че е невъзможно.

          Comment


            #65
            Първо за библиотеката. Ими историите са някъде. Но доколко истина и доколко легенда не мога да кажа. За Иларион Криски се споменава първо за библиотеката начерена в черквата "Св.св. Петър и Павел", която била включена в дмора на Св.Търновска митрополия. Та при избивана на врата от олтара за към двора попаднали на библиотеката. Иларион изгорил библиотеката, а мощите (по-точно черепа) на св. Михаил Воив от Потука (на когото св. Ивтимий написал житие) продал във Влашко.
            Другата е за "Св. 40 мци". При преустройство на превърнатата в джамия черква попаднали на библиотеката. Шейпът решил да препечели и ги "пуснал на пазара". Наколко от тях попаднала на протосингела на митрополията и той ги показал на Иларион. Владиката накиснал шейха на джамиата за търговията и така се добрал до книгите, които изгорил. Май имаше и трета в "Св. Апостоли". В една от трите казват, че били идна кола и били изгорени в блозост до гроба на един самоубил се епископ.

            На Момина крепост се намирал един от укрепените квартали. Намерен е надпис , от който се прави извода, че се е казвал Девинград. Между него и Царавац ( също и квартала на франките - Френкхисар) е имало землянки и полуземлянки. Там живеели най-бедните, извън укрепленията.
            Асеновата махала вече била укрепена със стени спускащи се от Царевец и Трапезица (тази от Гл.вход на Царевец до реката и сега лесто се вижда).
            За въжен мост не знам. Он Царевец до Янтра е имало темел, таен проход, който излизал някъде при "Св.40мци". В края му при реката била намерена и лампа при ризкопки.

            Comment


              #66
              Не си спомням, но или при първото или при второто Търновско въстание въстаниците се бяха укрепили на Царевец. Значи до 17 век е имало някакви съществени укрепления. А ако по това време и на Трапезица е имало действащи църкви, то очевидно нямаме достатъчно сведения за да си правим някакви изводи по това дали са оцелели църкви или не. Просто не знаем кога са ги разрушили - през 1393 или векове по-късно. Значи по това време крепостите са били относително запазени, функциониращи. Значи, не е изключено градът да се е предал доброволно и да е бил пощаден.

              Впрочем някой има ли идея какво са показали разкопките за съдбата на Царевец след 1393. Доколкото зная през 19 век там е имало турски къщи и почти нищо не е имало на повърхността. Докога може да са стояли стените, двореца, патриаршията?


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #67
                Чел съм,че според археолози царевец и трапезица са били населени поне 2 века след 1393.Някакви нови проучвания доколкото разбрах.
                www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                Comment


                  #68
                  Galahad написа
                  Първо за библиотеката. Ими историите са някъде. Но доколко истина и доколко легенда не мога да кажа. За Иларион Криски се споменава първо за библиотеката начерена в черквата "Св.св. Петър и Павел", която била включена в дмора на Св.Търновска митрополия. Та при избивана на врата от олтара за към двора попаднали на библиотеката. Иларион изгорил библиотеката, а мощите (по-точно черепа) на св. Михаил Воив от Потука (на когото св. Ивтимий написал житие) продал във Влашко.
                  Другата е за "Св. 40 мци". При преустройство на превърнатата в джамия черква попаднали на библиотеката. Шейпът решил да препечели и ги "пуснал на пазара". Наколко от тях попаднала на протосингела на митрополията и той ги показал на Иларион. Владиката накиснал шейха на джамиата за търговията и така се добрал до книгите, които изгорил. Май имаше и трета в "Св. Апостоли". В една от трите казват, че били идна кола и били изгорени в блозост до гроба на един самоубил се епископ.

                  На Момина крепост се намирал един от укрепените квартали. Намерен е надпис , от който се прави извода, че се е казвал Девинград. Между него и Царавац ( също и квартала на франките - Френкхисар) е имало землянки и полуземлянки. Там живеели най-бедните, извън укрепленията.
                  Асеновата махала вече била укрепена със стени спускащи се от Царевец и Трапезица (тази от Гл.вход на Царевец до реката и сега лесто се вижда).
                  За въжен мост не знам. Он Царевец до Янтра е имало темел, таен проход, който излизал някъде при "Св.40мци". В края му при реката била намерена и лампа при ризкопки.

                  да този таен проход от Царевец до реката сега дори е възстановен ... Ако някой е ходил в близките 2 години до "Св. 40 мъченици" може да го е видял ...

                  А за владиката легендата е , че след като изгорил книгите , никой от търновци не искал нито да му ходи на службите , нито да го погледне в очите дори ... Живял така някоя и друга година и накрая се самоубил от мъка . след няколко години се наложило да отворят гроба му поради някакви преустройства в двора ,където бил погребан и се оказало че трупа му стоял непокътнат ... като мумия !

                  На мен ми се случи интересна случка през лятото . Ходих с един приятел и група французи до "Св. 40 мъченици" и макар църквата още да не е отворена официално за посещения , пазача , който се оказа че работи там от 15-тина години ни пусна и дори ни беше нещо като екскурзовод та той разправи как почти всеки ден през лятото минавали сърби покрай църквата и му се молели на крака да ги пусне да се поклонят на гроба на Св. Сава ... Неговите мощви обаче не са в Търново доколкото знам ?

                  Comment


                    #69
                    Впрочем някой има ли идея какво са показали разкопките за съдбата на Царевец след 1393. Доколкото зная през 19 век там е имало турски къщи и почти нищо не е имало на повърхността. Докога може да са стояли стените, двореца, патриаршията?[/QUOTE]
                    Първото Търновско.
                    Стени е имало до земетресението от 1.7.1913 г.
                    Втората порта е съборена за да мине каляската на Фердинанд.Иначе в 15-17 век, горе живее турският управител, има и джемия на Феруз бей, по-късно в руините на двореца са погребвани мъртвите турци

                    Comment


                      #70
                      :sm100: Крепостната система на Царевград Търнов е изграждана в края на 12 век, постепенно за около 50 г., като се започне от Асен и Петър и се стигне до Йоан Асен. По късно са правени много разширения, преправки и поправки. След 1393 г. крепостта е заета от турски гарнизон, а по-късно по време на първото и второто Търновски въстания е служила, като укрепен център на въстанниците. След това е изоставена и населението разграбва постепенно камъните за строеж на къщи в околните махали. На Царевец за зла беда е построена варница (пещ за печене на вар)и всички останки от крепоста и дворците са станали на вар. Затова когато през шейсетте години на 20 век започна едно всенародно събиране на средства за разкопки и възстановяване на останките, не се откри почти нищо, освен основите на сградите. Тогава се направиха някой възстановки, за които историците още спорят, доколко са реални и отговарят на съществувалите постройки. Особенно се спори за патриаршеската църква и идиотските, шизофренни стенописи на Теофан Сокеров. И буцата тухли с "физиомонията на Людмила Живкова" изписана в стил "Сикстинската мадона" на мястото на олтара.

                      През 1930 г. се провеждат частични проучвания и реставрационни и строителни работи. Така е направена т.нар. Балдуинова кула, която е нова, тогавашна измишльотина и за модел е била ползвана кулата от крепоста Червен. Остатъците от оригиналната кула, която е съществувала там, се виждат отдолу. Направен е донякъде и входа -първата кула, обаче парите свършили и тя не можала да се довърши. Затова е до половината построена. Или по-скоро две-трети.
                      А третата порта (а не втората, както погрешно е посочил Гладиатор по-горе) е съборена през 1894 г., за да може да премине каляската на Цар Фердинанд. За да му се натегнат тогава, гражданите на Търново - по- скоро кмета и съветниците му, подарили на особата хълма Царевец! Така, да си го има! Целия! На Царя обаче такива голи камънаци не му трябвали и освен, че се повозил малко из хълма, се сетил за имота си чак през 1908 г., когато на 22 септември, от там прочита Указа за независимоста на България. От третата порта има запазена снимка от преди разрушаването. С една дебела провиснала греда отгоре над входа и около два-три метра зид над него. А от втората порта няма и помен и не може с точност да се локализира къде е.
                      Крепостната стена е пазила Асеновата махала и е минавала покрай реката. Тук там са намерени остатъци от нея, които помагат да се очертае линията и. А постройките на хълма Трапезица са разрушени с годините, защото са изоставени и всеки е грабил и рушал колкото ме душа иска. Там доколкото си спомням има разкрити основите на 17 църкви и параклиси. За жалост само основите. Онова отгоре е загубено и разрушено от самите нас.
                      :twak: А че сме си варвари в собствената страна, може да се види от всеки наш исторически паметник, независимо от кои години е. Така на малкото останали остатъци от стенописи от тези църкви - по 10-20 сантиметра от основата, можем да прочетем имената на съвременните наши туристи и кога, и какви са ги вършили там. Такива долни посегателства на историческите паметници можем да видим навсякъде из България. Даже пещерните рисунки в Магурата, бяха така надраскани и унищожени, че се принудиха да ги затворят и да не ги показват, за да остане поне нещо от тях. Няма да се очудя, ако излезе някога, че и книгите си сами сме изгорили. Ей така, за кеф и огрев! И не са ни хич виновни турците и гърците фанариоти! А самите ние сме си такива варвари!
                      За най-голямо съжаление!:nworthy: :shrug:
                      От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                      Comment


                        #71
                        Благодаря за подробния постинг. Не споделям мнението ти за стенописите на Сокеров, аз съм им голям фен, но знам, че повечето хора мислят като теб.

                        Можеш ли да постнеш снимката на третата порта?


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #72
                          За владиката, ако е Иларион Критски, то казват, че той имал заслуга и за издаването на Велчовата завера. Иначе казано, Йордан Кисьов се изповядал на светина му за заверата, а негово преосвещенство се изповядал в турския конак. Във всеки случай едва ли нашенци са му правели опозиция само защото изгорил книгите. В едно нашенско село си изгорили сами книгите, защото гръцкия владика ги заплашил, че ако не го сторят, повече нямало да им стъпи в селото. Но за изгарянето на книгите в Търново не знам до колко е вярно.

                          За Царевец. За патриаршията в хрониките се казва, че била превърната в мезгит. Цамблак споменава само, че Евтимий бил изгонен от нея. Във всеки случай май някъде около 16-17 век някой споменаваше, че били останали част част от основите е стенописите по тях. Иначе реконструкцията и май не е много точна. Има няколко изображения на Царевец - в Манасиевата хроника при смъртта на сина на Иван Александър, в Брашовския миней и на една карта. В турски регистър от 16 век, сред махалите се споменава и една, която е при джамията в крепостта - явно става дума за Царевец.
                          В трудовете на ВТУ бях чел една забавна студентска статия, че намерените в двореца върхове от стрели били се изпочурили и останали там докато турците избождали очите на стенописите. Наистина са били намерени стрели и следи от пожар. Но май е имало пожар някъде през 13, нач. на 14 век. Стрелите са били по-скоро част от дворцовия арсенал, а не от битка за завземане от двореца. Разбира се двореца може и да е пострадал от пожар, който да не е бил желан от турците. Все пак тези сгради да доста пожароопасни. Дори при съвременната пожарна техника не можаха да спасят двореца на англ. кралица. Във всеки случай при предвижването си за битката при Никопол Баязид е бил отседнал в Търново.
                          От черквите св. Петъри Павел си е функционирала до освобождението, като е пострадала доста при земетресението през 1913г. Св.Димитър също се е ползвала и е била презографисана, като новите написи били на гръцки. Запазила се макар и в не добро състоятието до освобождението, като сериозно посрадала при земетресението. Мисля че има снивки от нея, но аз нямам от тях.
                          Св. Георги била въстановена през 17в., което ще рече, че преди това е била разрушена или рухнала.
                          Св. 40мци е била превърната в джамия и такава е била до освобождението. След това отново била направена на черква, но пострадала много сериозно от земетресението. Има снимки за пораженията. Мощите на св. Сава били пренесени в основония от крал Владислав ² манастир. Не ми се рови за линк, но на мястото, където са стояли сега има сложена плоча и негова икона. По време на сръбското въстание мощите били изгорени от ядосаните турци(има гравюра за това, разбира се късна, ама и тя не ми се търси; ако интереса е голям, нея мога да я сложа от моя компютър).
                          През земетресението рухнала и къщата на г-жа Бона, но има запазен макет.
                          За джамията на Царевец има снимки. И аз имам една доста нескопосна. Разбира се сградата не е в цветущо състояние, а рушашта се.
                          От стенописите на патриаршеския храм има запазени съвсем малки фрагменти. Струва ми се, че това се дължи и на немърливост при разкопките, защото са били намерени фрагменти. Вярно, че са били малки парченца, които трудно ще се сглобят и в крайна сметка са щели да се получат някакви крака. Но пък едва ли вече има възможност да се направи.
                          А Грапезица днес е съвсем занемарена. Доста от покривните конструкции са рухнали и дъжда руши вътрешната мазилка. Вярно, че на някои е при основата само, но като падне по-сетне ще е трудно да се каже как е била направена отвътре. В по-добре запазените се рисува по стените, дори със спрей. А може да се сложи някакъв пазач и да се пускат групи на Трапезица. Там определено има повече за гледане отколкото на Царевец.

                          Comment


                            #73
                            пусни малце снимки ако имаш ... аз съм любопитен

                            Comment


                              #74
                              Малко по-нагоре в темата май имаше снимки на крепостта.
                              (\_/)
                              (°_°)
                              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                              Comment


                                #75
                                Warlord написа
                                Малко по-нагоре в темата май имаше снимки на крепостта.
                                тези мисля доста хора сме ги виждали и на живо ... Galahad спомена че може да пусне някой по стари ... като 3-тата порта, джамията на царевец и т.н. За тях ми е интересно да ги видя ... От този град съм и знам прекалено малко за историята му

                                Comment

                                Working...
                                X