Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Средновековните църкви в Калотина и Беренде

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Средновековните църкви в Калотина и Беренде



    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    ...в тази от Беренде имало ктиторски портрет на Йоан Асен II....
    http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

    Comment


      #3
      Не е толкова просто. На външната стена е имало надпис със споменаване на Йоан Асен и някакъв стенопис. Според Грабар е било родословно дърво на династията, според други, по-обосновани мнения просто ктиторски портрет. Йоан Асен може и да е Йоан Александър - в близката църква в Станичене той е наречен точно така - Йоан Асен, а не Александър.
      Както и да е, стенопис в момента няма, въпреки, че си е личал до 20-те години. Било е направено копие, което е било в Археологическия музей, но сега и то е изчезнало. Изобщо още една шибана история на безхаберност!


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Да не би да е било в нарочно изгорялата сграда на катедра "Реставрация" ?

        Comment


          #5
          Posebnu paznju, bar meni, je privukla ktitorska kompozicija u Kalotinu i odeca na ktitorima. Ktitorka nosi izuzetno bogate mindjuse tzv. oboce i kapu u obliku krune sa maramom koja se spusta sa kape niz ramena. Uporedila sam je sa oglavljem ktitorke iz Donje Kamenice

          Comment


            #6
            Местя я.
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #7
              Evo pomenute ktitorske kompozicije. Ima li neko neki prilog o spoljnom izgledu crkve?

              Comment


                #8
                kamena написа Виж мнение
                Evo pomenute ktitorske kompozicije. Ima li neko neki prilog o spoljnom izgledu crkve?


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #9
                  moze li neko da mi kaze nesto o istoriji ovih spomenika? vreme nastanka, osnovne karakteristike o arhitekturi i slikarstvu?

                  Comment


                    #10
                    kamena написа Виж мнение
                    moze li neko da mi kaze nesto o istoriji ovih spomenika? vreme nastanka, osnovne karakteristike o arhitekturi i slikarstvu?

                    Ще се опитам накратко :

                    Калотина

                    Надписът отвън е повреден ,но гласи...."По желание на /Сина/ и с извършването на Духа, иззида се и се изписа ....т/го/отец Ни/кола/ в дните на великия Йоан Алекса/ндър/"....

                    Надписите над ктиторските изображения са интересни ... според литературата която имам, ги отнасят към фамилията на Драгашите
                    Първият надпис гласи....." Приеми молбата .....на тебе свет... кти/тор/ /.../янана и неговата съпруга /.../лава и техните деца"....
                    Вероятно това са Деян и съпругата му Владислава от църквата в Кучевище.

                    При духовника има друг надпис слабо запазен разчетен така ..."Молитва на ра/ба божи пре/свитер"...

                    Втората жена е идентифицирана като вдовица и придружена вероятно от детето си ,и нищо повече за нея не се знае

                    Надписът при детето ,държащо свещ гласи ..."Представи се раба Божи Шуви ....... син на Радосл/а/в".....

                    Приема се ,че църквата е построена преди тази в Кучевище ,където Деан е вече войвода ,а между ктиторите се среща и името на Радослав.Изграждането и се датира някъде 1331-1337 год.
                    Шапката на ктиторката била същата като шапката на ктиторката в църквата при село Карану /Ужице Србия/ от 1332-1337 год./

                    Стенописите следват характерната схема за 14 век.Вероятно стенописните слоеве са били два.
                    В наоса фреските са разположени на три реда.Най-ниския слой представя светци в цял ръст.Десет светци и десет светици.Вторият слой е медальони ,третия е сюжетен ...Рождество,Сретение,Тайната Вечеря,Влизане в Ерусалим,Предателството на Юда ,Отрицанието на Петър,Съдът пред Пилат,Носенето на кръста.Над вратата е Успение БогородичноВ апсидата Богородица Оранта.Мелизмос с 2 архангела и четирима отци като завършва със Св Никола.Интересното са изображенията на Св Еразъм Охридски и Кирик и Юлита популярни повече в югозападните земи.


                    Литература:
                    Василев А. Църкви и манастири из Западна България
                    Кръстев К. Стенописите в болярската църква при Калотино /Изкуство 1962 Номер 6.
                    Мавродинова Л. Стенната живопис в България
                    Петкович В. Преглед црковних споменика кроз повестници српског народа Београд 1950
                    Last edited by arhangel; 15-12-2008, 10:59.
                    http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                    Comment


                      #11
                      arhangel написа Виж мнение
                      Литература:
                      Василев А. Църкви и манастири из Западна България
                      Кръстев К. Стенописите в болярската църква при Калотино /Изкуство 1962 Номер 6.
                      Мавродинова Л. Стенната живопис в България
                      Петкович В. Преглед црковних споменика кроз повестници српског народа Београд 1950

                      Hvala Arhangel!
                      Sasvim jasno i konkretno. A nesto o arhitekturi crkve!?

                      Comment


                        #12
                        kamena написа Виж мнение
                        Hvala Arhangel!
                        Sasvim jasno i konkretno. A nesto o arhitekturi crkve!?
                        Нямам много литература ,за тази църква и това е всичко ,което намерих ...
                        Архитектурата на църквата е опростена максимално ... еднокорабна ,едноапсидна сграда с размери 8 80 х 4.70 м.Градежа е от камък и хоросан ,като няма никакви украси по фасадата.Два входа от юг и от запад.На южния вход отвън е имало и стенописи ,сега вече заличени

                        На мен са ми интересни ктиторите ,можеш ли да кажеш нещо за тях повече като информация какво има публикувано край вас ?
                        Също ако имаш снимки от тези цркви ,които се сочат като паралели в облеклото на ктиторите - Кучевище,Карану /Св Благовещение/ ...

                        Благодаря !
                        http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                        Comment


                          #13
                          arhangel написа Виж мнение
                          На мен са ми интересни ктиторите ,можеш ли да кажеш нещо за тях повече като информация какво има публикувано край вас ?
                          Също ако имаш снимки от тези цркви ,които се сочат като паралели в облеклото на ктиторите - Кучевище,Карану /Св Благовещение/ ...

                          Благодаря !

                          Ja sam radila malo vise glavene ukrase, pa tu imam vise priloga - krune-kape i nakit.Za nosnju (opsta literatura)
                          1.Jovan Kovacevic, Srednjovekovna nosnja balkanskih Slovena, studija iz istorije srednjovekovne kulture Balkana, Beograd 1953,
                          2. Ivan Djordjevic, Zidno slikarstvo srpske vlastele u doba Nemawica, Beograd 1994.
                          3.Bojana Radojkovic, Staro srpsko zlatarstvo, Beograd 1962
                          4.Vojislav Djuruc, Vizantijske freske u Jugoslaviji, Beograd 1975.

                          Pomoglo mi je i
                          5.Margarita Nikolova, K †m prou~vaneto na b†lgarskite nevestinski zabra`daniÔ lub, razu~al, kaica, i sokaí (po materiali ot Vidinsko), IzvestiÔ na muzeite v Severozapadna B†lgariÔ, tom peti, SofiÔ 1981, 71-101.
                          i nasla sam neki rad od vas o odeci na portretima crkava jugozapadne Bugarske, ali ne mogu sad da se setim autora.


                          i

                          Comment


                            #14
                            Бъмп.

                            Наскоро се разрових за църквата в Беренде. Разбрах, че каквото е останало от стенописа на фасадата, може би изобразяващ Иван Асен II, е било съвсем заличено от варосване през 2007. Опитах се да открия по-стари снимки и попаднах на една тема в Дир.бг от март 2006.

                            Проблемът е, че не мога да се регистрирам и да видя снимките. Ако някой има стар акаунт, може ли да влезе в темата и да ги постне тук? Надеждата ми е, че там може да се види нещо от преди заличаването на външните стенописи.

                            Линк към темата: http://clubs.dir.bg/showflat.php?Boa...view=&sb=&vc=1
                            ----

                            Comment


                              #15
                              Не става. Снимките там са постнати като връзки към вече несъществуващия bgphoto.net
                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment

                              Working...
                              X