Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военен флот !?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
    Мухахахааа, мерси за "комплимента" е заради такива "умници" като тебе (много ти е подходящ прякора между другото ) България води в класацията за най-нещастна нация в света, ти да не се мислиш за аристократ, а?


    Не е странно, защото каквито се търсят, такива и се откриват; справка кой раздел от археологията се спонсорира повече
    Ами ако за теб щастие е да си измисляш флот и корсарско минало то е разбираемо, че си нещастен. Я раздуй как става в археологията- набелязва се търсенето на антични кораби и хоп открива се добротишкия флот и понеже не е записан като цел на експедицията се отминава?

    Comment


      Силно се съмнявам, че влечението на Добротица към морето е възникнала от нищото.

      Ето и малко инфо за работата на Плетньов: http://more.info.bg/article.asp?topi...1&issueID=1301


      И накрая като любопитен факт, когато през 1412 г. големия син на Йоан Шишман Искендер (преди Александър) е назначен за управител на Смирна първата му работа е да заповяда почистването на занемареното пристанище.
      Liberte, egalite, fraternite
      Viva la revolution
      Zalmoxis написа
      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
      http://hristoen4ev.blogspot.com/
      dibo написа
      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

      Comment


        boilad написа Виж мнение
        И накрая като любопитен факт, когато през 1412 г. големия син на Йоан Шишман Искендер (преди Александър) е назначен за управител на Смирна първата му работа е да заповяда почистването на занемареното пристанище.
        Това откъде аджеба го знаем и въобще какво знаем за Искендер/Александър в Анадола, освен че го пречукват (май Бьорклюдже Мустафа)?

        Comment


          Споменаваха го някакви византийци, ама в момента ми убягва кой точно беше извора, а те не са кой знае колко.
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            Искендер е убит точно от бунтовниците на Бьорклюдже Мустафа. Преди да бъде назначен за управител на Смирна управлява земите край Самсун. За изворите остава друг път да видя кои точно са, а това което пиша в момента е по "Последните Шимановци" на Мутафчиева, че ми беше най-удобно от там да направя справка.
            Last edited by boilad; 27-04-2013, 10:14.
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              Хан Тупан написа Виж мнение
              Ами ако за теб щастие е да си измисляш флот и корсарско минало то е разбираемо, че си нещастен. Я раздуй как става в археологията- набелязва се търсенето на антични кораби и хоп открива се добротишкия флот и понеже не е записан като цел на експедицията се отминава?
              Оф...айде без коментар...

              Това за Искендер е много любопитно , наистина и в двата случая е назначен все за управител на важни пристанища, и двете обект на интерес от западняците, а те са най-големите експерти за времето си. Ако си припомним случая с убийството на баща му и неговото, хм, "издигане" в османски бей, той пак е свързан с българска флота, макар и речна...
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                boilad написа Виж мнение
                Споменаваха го някакви византийци, ама в момента ми убягва кой точно беше извора, а те не са кой знае колко.
                Сигурно Дука, той е най-близо като интереси и място на писане
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Stan написа Виж мнение
                  Ако цялата българска средновековна история се изчерпва с Добротица, можем да приемем забележката ти. Между другото, самият факт, че Добруджанското деспотство се отцепва от България, без да срещне съпротива е твърде показателен за това колко българите ги е било еня за морето. Виж, някакви зачукани жалки крепости на майната си в Родопите като Косник и Беден яво са били далеч по-важни за тях от Калиакра примерно.
                  А роднините на ц_ра И(о)ан Александра в Поморието, договорите с Венеция и пр.? Кой изобщо ни казва кое е по-важно, анализът на оскъдните източници ли?
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    Реших да поразчепкам Искендер Шишманоглу (източникът за пристанището на Смирна обаче май не е Дука или поне изданието му, което аз ползвам ) : http://vladislavivanov.blogspot.com/2013/04/i.html
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      Възможно е нещо да съм се объркал, защото и аз рових из разни бумаги, ама нъц. Без да задълбавам в подробности историята най-общо е следната - Джунеид възстановява пристанището след опустошенията на Тимур, а когато Мехмед превзема града заповядва разрушаването на пристанищната кула. Хоспиталиерите, които към този момент изглежда действат съгласувано с Джунеид се противопоставят на това решение, но султана държи на думата си. Чак след тези събития за управител е назначен Искендер.
                      Liberte, egalite, fraternite
                      Viva la revolution
                      Zalmoxis написа
                      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                      http://hristoen4ev.blogspot.com/
                      dibo написа
                      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                      Comment


                        boilad написа Виж мнение
                        Възможно е нещо да съм се объркал, защото и аз рових из разни бумаги, ама нъц. Без да задълбавам в подробности историята най-общо е следната - Джунеид възстановява пристанището след опустошенията на Тимур, а когато Мехмед превзема града заповядва разрушаването на пристанищната кула. Хоспиталиерите, които към този момент изглежда действат съгласувано с Джунеид се противопоставят на това решение, но султана държи на думата си. Чак след тези събития за управител е назначен Искендер.
                        Това го има в Дука, но малко по-различно, хоспиталиерите почват да строят кулата, а Джунеид се опитва да им попречи, но е безсилен, едва след идването на Мехмед турците я събарят. След това наистина идва Искендер, който е убит от стиларийците на Бюрклюдже Мустафа.
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          Странно, че съм останал с впечатление, че Джунеид и Мехмед по това време са във враждебни отношения понеже последния му отнема малоазийските владения и го изпраща в Никопол, докато това са по-скоро отношения на подчинен и повелител, което не изключва вражда. С това приключвам отклонението. Иначе значението Смирна през 14-15 в. е въпрос който сам по себи си е доста интересен.
                          Liberte, egalite, fraternite
                          Viva la revolution
                          Zalmoxis написа
                          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                          http://hristoen4ev.blogspot.com/
                          dibo написа
                          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                          Comment


                            Това определо е много интересен проблем свързан с историята на османския флот, но пък е извън хронологическия, политически и етнически обхват на разглежданата тук тема.

                            Comment


                              Вярно, че е отклонение, но все пак не мога да не отбележа, че;
                              boilad написа Виж мнение
                              Иначе значението Смирна през 14-15 в. е въпрос който сам по себи си е доста интересен.
                              си много прав, а въпросът освен интересен е и доста важен, както и доста подценяван. Има една студия на Юрген Сарновски по въпроса и това, кажи-речи, изчерпва "сериозните" публикации за Смирна от периода, а все пак става въпрос за град, който и тогава, както днес, е може би втория или третия по важност в цяла Мала Азия, интересът и на турците, и на кръстоносците, и на Тамерлан към него съвсем не е случаен.
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Пак от Плетньов за Варна: http://pan.bg/view_article-9-5046-Va...6-HV-vek).html
                                Liberte, egalite, fraternite
                                Viva la revolution
                                Zalmoxis написа
                                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                                dibo написа
                                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                                Comment

                                Working...
                                X