Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военен флот !?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    pnp5q написа Виж мнение
    [OT]Много се извинявам за офтопика, но ми се налага да помоля за пояснение. Кизил Дели, каква е връзката на въпроса ти с бележката на Григора?[/OT]
    Опитвам се да разбера какво иска да подчертае Ги с нея, може и да отиде на офтопик моето включване, но понеже мисля си, че трудно може да има спор по въпроса с преобладаващо гръцкия характер на населението в градовете от българската част на черноморското крайбрежие се чудя той какво има предвид. Надявам се, че това дава задоволителен отговор за връзката на моето питане с бележката на Григора.

    Comment


      [OT]Да, благодаря. Смутиха ме основно две неща. Първото е огромната времева рамка, която трудно допуска прост отговор, освен предпоставения във въпроса. Второ, терзаят ме съмнения относно `нашето` Северно Черноморие (от Стара планина до делтата на Дунав) - по времето на Аспарух там няма кой знае какво население, пък май и малко по-нататък - по време на хановете, дори до края на ПБЦ. Впрочем, и на мен, както на Ги, ми се струва, че забележката любопитно `изпъква` сред текста.[/OT]
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        KIZIL DELI написа Виж мнение
        Опитвам се да разбера какво иска да подчертае Ги с нея, може и да отиде на офтопик моето включване, но понеже мисля си, че трудно може да има спор по въпроса с преобладаващо гръцкия характер на населението в градовете от българската част на черноморското крайбрежие се чудя той какво има предвид. Надявам се, че това дава задоволителен отговор за връзката на моето питане с бележката на Григора.
        Добре - как да се изразя, че да е по-ясно: намеквам, че населението на Анхиало към 1332 г. може да е било българско?
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          Добре прекрасно, наистина може и това да намеква Григора. А съгласен ли си, че вероятно по-голямата част от жителите на черноморските градове са гърци? И за да не се отиде в уточнения, че съм задал огромен по територия и период въпрос, нека да кажем на юг Хемус през ВБЦ?

          Comment


            По тези места двуезичието е широко разпространено дори и днес. Това само по себе си ясно говори, че вероятността там да са живели гърци е доста голяма. Лично аз бих я оценил на 90%.

            Comment


              Ами аз не вярвам някой, който е с всичкия си, да отрича това, че през Средновековието на дн. българско Черноморие са живели гърци. Въпросът е дали има и българи или не?
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                KIZIL DELI написа Виж мнение
                Добре прекрасно, наистина може и това да намеква Григора. А съгласен ли си, че вероятно по-голямата част от жителите на черноморските градове са гърци? И за да не се отиде в уточнения, че съм задал огромен по територия и период въпрос, нека да кажем на юг Хемус през ВБЦ?
                Ха, че аз не съм твърдял обратното! По-скоро се опитвам да докажа някакво българско присъствие в черноморските градове на юг от Хем през ВБЦ и то през 14 век! А и (в друга тема), че националните чувства на гърците от въпросните градове не са били особено силни.
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Че има българи - има. Това е съвсем нормално като се име предвид, че земите на запад от крайбрежието са били населени до голяма степен с българско население. Въпросът обаче е какъв процент от жителите на тези градове са били българи, а наличните извори за 14 в. не позволяват това да се прецени. За съжаление не разполагаме с регистри на населението от този период. Остават косвени данни, но и те не са много - топонимя (основно гръцка), както и данни от откритите тук надписи. Аз поне не се сещам за надписи от какъвто и да е характер (официални, върху икони, надгробни, графити и т.н.) на български език. Какво остава тогава? Данни от по-късен период, а те показват доминиращо гръцко население тук. Няма сведения за масово заселване на гърци, т.е. християнското население през османския период е наследник на населението през 14 в., което позволява да се приеме че картината е била подобна и през 14 в., а именно в основната си част населението е гръцко.

                  Comment


                    Значи сме на едно мнение. Мисля също е безспорен факт, че в тези градове е имало и някакъв процент българско население, който вероятно се увеличава в периодите, когато са под контрола на българската държава. Ако не се лъжа част от противоречията ви със Стан преди време произлезнаха от това, че той каза, че градовете по крайбрежието са били винаги населени с гърци и затова няма български флот, щото няма достатъчно българско население (ако правилно съм разбрал какво сте си говорили), на което ти реагира и сега доказателството, че има и българско население в този смисъл ли е? Все си мисля, че никой здравомислещ не би отрекъл наличието и на българи в тези градове (затова се учудих защо го вадиш Григора горе), както впрочем и други етноси, но масата си е била гръцка.

                    П.П. Уф писали сме по едно време, ако бях видях горния пост, нямаше да пиша моя, казва по-добре онова, което аз бих искал

                    Comment


                      и като казах топоними, ето ги средновековните топоними в крайбрежието (по книгата на К. Гагова):
                      Агатопол
                      Азине
                      Анхиало
                      Ахелой
                      Василико
                      Девелт (латинско)
                      Елея
                      Емона – на дн. нос Палеокастро!
                      Йера Лимани - Поморийското езеро
                      Кримна
                      Месемврия
                      Пиргос
                      Порос
                      Потамукастел
                      Ранули (латинско)
                      Резви
                      Ропотамо
                      Русокастро
                      Скафида
                      Созопол
                      Терми
                      Урдовиза
                      Хортареа

                      От тях няколко като Месемврия, Созопол, Девелт, Анхиало са антични, така че могат да отпаднат. Другите обаче се появяват през средновековието и фактът, че няма нито един български е твърде показателен.

                      Comment


                        А какво ще кажете за топоними като "Тутхон" (друго име на Анхиало), Козяк и Урдовиза (-виза не се ли смята за тракийско, а не за гръцко окончание?)?
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          И какво трябва да кажем, къде е спорът тук?

                          Comment


                            KIZIL DELI написа Виж мнение
                            И какво трябва да кажем, къде е спорът тук?
                            Ми трябва ли да има спор? Защото според мен не е "задължително"... "Трябва" да кажете дали според вас въпросните топоними (засвидетелствани през средновековието) имат нещо общо със средновековния български.
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              Stan написа Виж мнение
                              От тях няколко като Месемврия, Созопол, Девелт, Анхиало са антични, така че могат да отпаднат. Другите обаче се появяват през средновековието и фактът, че няма нито един български е твърде показателен.
                              Всъщност ето по тази точка (удебеления от мене шрифт) може да се появи спор
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                                А какво ще кажете за топоними като "Тутхон" (друго име на Анхиало), Козяк и Урдовиза (-виза не се ли смята за тракийско, а не за гръцко окончание?)?
                                Козяк се е намирал на север от Месемврия, т.е.от интерисуващата ни област.

                                Урдовиза, определелено не е от български произход. Ако не се лъжа, името не е регистрирано античните извори, но дори и да е такова, т.е. антично, по никакъв начин не доказва наличието на българско население.

                                Тутхон е българското име на Анхиало, обаче регистрирано в извори (старобългарски преводи на византийски извори) писани в дн. Северна България, т.е. това е име, което е изпозвано от българите в Търново и Северна България най-общо, но по никакъв начин не може да се докаже, че е било използвано от жителите на Анхиало или околностите му през 14 в. За сравнение българите през 14 в. наричат Константинопол Цариград, което по никакав начин не доказва българският характер на Константинопол.

                                Comment

                                Working...
                                X