Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката при Велбъжд,1330г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Иван Александър едва ли греши като запазва традиционно добрите отношения на България със Сърбия. Той преценява че едно противопоставяне на могъщия Стефан Душан ще има отрицателен резултат, като в същото време това не е нужно - западния съсед не заплашва България и би бил подходящ съюзник.
    По това време Александър има без това достатъчно проблеми с Византия и непокорните боляри - особено Белаур.
    Преките загуби за България след Велбъжд не са толкова големи (ако не смятаме смъртта на един от най-способните български царе), и Иван Александър мъдро се отказва от реванш. Нещо повече - при неговото управление приятелството със Сърбия достига дотам че българския владетел се съгласява Стефан Душан да приеме титла равна на неговата - той е и единствения сръбски цар.

    Comment


      #17
      НОВА СТАТИЯ ЗА БИТКАТА ПРИ ВЕЛБЪЖД!

      Вижте статията на Тома Томов в списание "Анамнеза":

      КЪМ ВЪПРОСА ЗА ВЕЛБЪЖДСКАТА БИТКА

      Към статията има много добра карта, обясняваща движението на войските и развитието на самата битка.

      Comment


        #18
        Не е лоша статийката като замисъл - опит да се възстанови целия ход пир това не само чрез писмени, но и чрез "устни" източници. Добре, всичко ок, ама само не можах да разбера, защо е цитирал глупостите на Божилов (ес южуъл) и ги е приел за толкоз чиста монета. По това време, според мен - и българи, и византийци отдавна са си давали ясна и достатъчно добра сметка за фактора Сърбия на Балканите. Да не говорим, че и без това идеята да бъде унищожена напълно Сърбия е просто абсурдна. Чисто и просто грешката на автора на тази статия (не знам дали е оня Тома Томов, дето все се появява по телевизията и сполитика се занимава) е че той отделя тази битка от контекста на бългоро - византийските отношения преди това. Така де, не че нещо, ама можеше поне нещичко да се напише за срещата помежду им, където се ражда и любопитния анекдот за желязото и ковача - при Черномен. Това са много важни дипломатически преговори. До този момент Михаил Шишман няма причина за конфронтация със сърбите (най- малкото по брачна линия е свързан с управляващите Немани). Не е отделено достатъчно от тази статия на отношенията Византия - Сърбия. Според мен, накратко - става дума за съюз м/у византийци и българи срещу Сърбия, защото Македония е обект на интерес колкото и от българите, толкоз и от ромеите. Едва ли някой си е мисли за "унищожение" на Сърбия. Това просто звучи....абе, Божилов..

        THE LABARUM


        sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
        ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
        ,sevogorob eht erew ysmim llA
        .ebargtuo shtar emom eht dnA

        Бе сгладне и честлинните комбурси
        тарляха се и сврецваха във плите;
        съвсем окласни бяха тук щурпите
        и отма равапсатваха прасурси.

        Comment


          #19
          Според мен не трябва да се вярва на сръбските хронисти,защото те силно преувеличават,а защо го правят е ясно.Само един пример ще дам:Цар Михаил Трети Шишман водел 80 000 бойци!!!Мен обаче ме вълнува нещо друго.Дали скоро ще има възстановка по черепа на царя ,както стана с царете Калоян и Самуил?Между другото бях изумен от възстановката на главата на цар Самуил.Ами че той си е бил чист арменец!!!

          Comment

          Working...
          X