Съобщение

Collapse
No announcement yet.

,,Не фактите са най важни,, или комунистите и нашата история

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ,,Не фактите са най важни,, или комунистите и нашата история

    Преди време един макидонстващ каза в спор с Б.Д. ,,Не фактите са най важни,, мислех 4е това е прозрение на македонците докато не про4етох ,,Утопията на власт,, за СССР.
    Ето малка подборка от книгата
    Сталин заявява ,,Само ,,архивни плъхове,, , ,,безнадежни бурократи,, могат да се занимават с търсене на аргументи, факти. Най важна е правилната постановка.,,Каганови4 под4ертава 4е при изу4аването на историята е необходимо да се ползва като клу4 ,,гъвкавата ленинска тактика,,-не е важно кой какво е направил или не-фактите и документите трябва да бъдат интерпретираниот гледна то4ка на текущия момент.Карл Радек ,, Не историците ,специалистите,а партийното ръководство в лицето на др. Сталин трябва да пише историята.
    Няма спор 4е това виждане за историята е нанесло тежки щети и на нашата история.Къде ги виждате вие,дали само в представянето на прабългарите като ниски кривокраки изроди номади,първото в света анти феодално въстание на Ивайло,борците за социална справедливост богомилите.....и т.н.
    www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

    "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

    #2
    Най-вече в Б.Д.
    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

    Comment


      #3
      Не фактите са най важни

      "Не фактите са най важни..." за пропагандата, за историята са най-важни. За съжаление си прав, че и нашата история е понесла тежки щети поради тези причини.
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #4
        "Да не разваляме истината с факти!" го беше казал някой велик, не помня кой. Но в една или друга форма това е прозвучавало и е правено от край време. С единствената идея, че who controls th past - controls the future (това вече помня, че е Оруел).

        Comment


          #5
          Хана написа
          С единствената идея, че who controls th past - controls the future (това вече помня, че е Оруел).
          Оф-топик: Любимият ми цитат! 'Whoever controls the present, controls the past. Whoever controls the past, controls the future."

          Он-топик: То е ясно, че каквито и факти да има, историята винаги може да се тълкува и извърта различно. Или както госпожата ми по статистика казваше: "Въртиш си цифрите както на теб ти е изгодно"... А щом цифрите могат да се "променят", то какво остава за неточна наука като историята? Всеки си предлага своите собствени гледни точки на едно и също събитие и накрая се избира просто най-правдоподобната (ако историята е свободна) или най-удобната (ако е заета). И докато не бъде изобретена и употребена машината на времето, никой няма да може напълно да докаже по научен път каквото и да било. Браво, че поне археологията внася малко или много светлина и ограничава и отсява множеството неправдободобни варианти...
          Впрочем, сега ми дойде наум едно сравнение: фактите за историята са като тухлите за строежа на къща - намираш ги, сам решаваш как да ги подредиш, но най-важното е да внимаваш в крайна сметка къщата да не рухне.
          Българската държава започва да се изгражда и с това започват проблемите.
          Бисер от кандидат-студентската кампания
          по история на СУ 2006

          Comment


            #6
            "Да не оставяме фактите да ни развалят хубавата статия!!" - основен принцип на някои историци, за съжаление....

            Офф топик: Фружине, дете мое, защо пак се занимаваш с това. Тоя е ясно, че нашата историография( пък и не само нашата) е пълна с бълвочи...

            THE LABARUM


            sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
            ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
            ,sevogorob eht erew ysmim llA
            .ebargtuo shtar emom eht dnA

            Бе сгладне и честлинните комбурси
            тарляха се и сврецваха във плите;
            съвсем окласни бяха тук щурпите
            и отма равапсатваха прасурси.

            Comment


              #7
              Що не вземем да отворим една тема за разнищване на бълвочите натресени от комунистическата пропаганда?
              (\_/)
              (°_°)
              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

              Comment


                #8
                Аз съм за тема за пропагандата въобще - на по-общо ниво, с психологиеско-социален анализ от страна на Ам-гъл, кога е по-ефективна, кога по-малко.
                Защото комунистическата пропаганда не е уникална, свежда се до основните принципи "Занимавай народа с външни врагове, за да не се замисля за вътрешните проблеми", "Осмивай врага и прувеличавай собствените постижения" и "Като осмиваш врага, същевременно наблягай на колко е опасен, населението да е наплашено".
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #9
                  Много дълга тема ще се получииииииии......

                  THE LABARUM


                  sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                  ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                  ,sevogorob eht erew ysmim llA
                  .ebargtuo shtar emom eht dnA

                  Бе сгладне и честлинните комбурси
                  тарляха се и сврецваха във плите;
                  съвсем окласни бяха тук щурпите
                  и отма равапсатваха прасурси.

                  Comment


                    #10
                    Warlord написа
                    Що не вземем да отворим една тема за разнищване на бълвочите натресени от комунистическата пропаганда?
                    Точно това е целта ми.Да се заемем първо с богомилите защото знам че византиеца е подготвен по въпроса.
                    www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                    "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                    Comment


                      #11
                      Що не вземем да отворим една тема за разнищване на бълвочите натресени от комунистическата пропаганда?
                      Много дълга тема ще се получииииииии......
                      Няма да е дълга, бързо ще я заключат.

                      Comment


                        #12
                        вече сте големи хора и този период вече го няма -защо го чоплите и го отричате? надживейте го! ако не ви кефят първите ви N години от живота ви, не го натрисайте на всички.

                        може и да са правили еди-какви си неща апаратчиците, спор никакъв. в крайна сметка и до тях не е опирало, защото преди шестдесет и няколко години едни други хора, на които също не можете да търсите сметка са решили, че трябва да е така.

                        на мен история в унивеерситета ми е преподавала госпожа (не и знам научната титла) Евелина (или с И беше?) Келбечева, която яростно оплюваше първите 7 години от живота ми. абе нищо наше си нямаме според нея, и как като сме били конна нация сме взели строителските си умения от византийците и т.н., как Людмила Живкова заливала крепостите с бетон и те нямали нищо общо с оригиналите и т.н. ами ако не бяха го направили? къде щяха да са сега всичките търновски, плисковско-преславски и други укрепления, черкви и какво ли не още? има ли сега 100 национални обекта? защо някакви си "народи" с 200 години история да могат да вярват в митове и да са велики с "културата" си, а ние не? нямаме ли още много поводи да се гордеем, ами се хвалим само как са ни тъпкали 180 + 500 + 45 от общо 1325 години история и сега ние на всичкото това ще сложим кръст, щот' сме решили да си сменим ценностната система за един ден? и как поне един не помисли като цитира Оруел колко приличаме точно на неговите герои - толкова години с едните пък после преди 16 години за два дни всички забравиха и се оказва че с довчерашните си приятели всъщност сме били врагове през цялото време? а вие през коя епоха сте родени? след 89та? всичките?

                        понеже знам отговора ще ви кажа да помните от къде и кога сте тръгнали, за да не свършите пак там, като в приказката със златната рибка. ох, чакайте, и тя е руска...

                        или искате като госпожа Келбечева да ме уведомите, че тракийските златни съкровища не са тракийски, ами са гръцки, които пияните тракийци са откраднали от някой владетел и освен това оригиналите комунистите са ги продали и това са копия? или че хайдутите всъщност са били организирани банди и са крали и палили села вместо да правят засади на турците? че Иван Асен Втори е просто един развратник? знаете ли, че новия Военно-исторически музей е правен с американски дарения, щото никой в нашето мило парадържавно образувание не е пожелал да даде пари?

                        ми давайте. само че ще ви кажа едно: госпожа Келбечева си призна, че е получила научната си степен с работа на тема, свързана с ранните соц- и комунистически движения и Бакунин го знае от А до Я. приличате ми на Атака, които са за чистота на българската държава, законност и наказуемост, пък половината им депутати ги видяхме що за стока са... :tdown

                        Comment


                          #13
                          Охххххоо по-спокойно бе човек- само едно ще ти кажа- всяка една епоха притежава някаква подобна тема, към която едно отрицателно отношение е изключително, така да се каже, конвертируемо- всяка една епоха!!!! В нашият случай темата е "Комунизмът". В този смъсъл дори само заради това ние не бихме да избягаме от времето, в което живеем и което колкото да не им се иска на много хора не е Дадотошовото.

                          всичкото това ще сложим кръст, щот' сме решили да си сменим ценностната система за един ден?
                          Не за един ден, ама що не за 15 години примерно- така или иначе по-голямата част от нас, дори да сме родени преди 1989 г. не помним кой знае колко от това време( поне аз не се чувствум особено обременен, а даже облекчен че се е свършило) и в този смисъл едва ли можем да изповядваме толкова силно ценностите и идеите....или поне явно не колкото тебе......

                          или искате като госпожа Келбечева да ме уведомите, че тракийските златни съкровища не са тракийски, ами са гръцки
                          Ами аз затова, че са гръцки лично бих се съгласил, като изключим пияните грабители..ама тва е друга тема- ся говорихме за комунизма....


                          :sm113: :sm113: :sm113:
                          как Людмила Живкова заливала крепостите с бетон и те нямали нищо общо с оригиналите и т.н. ами ако не бяха го направили? къде щяха да са сега всичките търновски, плисковско-преславски и други укрепления, черкви и какво ли не още? има ли сега 100 национални обекта?
                          Човече, приличаш ми на онези бабички, дето спорят и казват, че ако не са били комунистите, в България нямало примерно да има пътна мрежа- до всяко село асфалтиран път....тва са глупости- а в Гърция като е немало комунизъм, кака имат асфалтирани пътища, а?? При това доста по-добри от нашите. В този смъсъл на въпроса ти: "Какво щеше да стане, ако не ги бяха построили?"- ами друг щеше вероятно да ги построи!!!! При това може би по-добре.....не можеш да кажеш за една новопостроена къща, че е хубава, само защото видиш ли тя е построена, а ако не беше, кво щеше да стане.....Да, има сто национални обекта, но не съм видял да цъфтят и порцъфтяват тия обекти.

                          госпожа Келбечева си призна, че е получила научната си степен с работа на тема, свързана с ранните соц- и комунистически движения и Бакунин го знае от А до Я.
                          :sm186: :sm186: :sm186:
                          А ти с какво искаш да е получила научната степен с тема " Защо СССР ще изчезне?" ли? Ясно е дори, че всички светила на нашата историческа наука, специализирали назапад по комунистическо, са били сътрудници на ДС, просто защо не е имало друг начин, а не защото задължително им е харесвало и затова аз не ги обвинявам. Те не са по-малко учени за мен поради това.

                          приличате ми на Атака, които са за чистота на българската държава, законност и наказуемост, пък половината им депутати ги видяхме що за стока са...
                          Ми в такъв случай, хора, да почваме да правим кампания за следващите изобори - партия "Бойна слава" - Лозунгът ни ще бъде : " Победа! Бойна Слава! Победа! Бойна слава! :twisted: :twisted:

                          THE LABARUM


                          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                          ,sevogorob eht erew ysmim llA
                          .ebargtuo shtar emom eht dnA

                          Бе сгладне и честлинните комбурси
                          тарляха се и сврецваха във плите;
                          съвсем окласни бяха тук щурпите
                          и отма равапсатваха прасурси.

                          Comment


                            #14
                            не си ме разбрал, аз не плача за епохата - казвам, че не можем да я отричаме както се прави в "1984" - именно това става. и от капитализъм към социализъм (което е правилно, защото комунизъм никога не е имало в БГ) да преминавахме в момента щяхме да отричаме предишния период. българинът е с къса памет. до мен много неща не са стигнали, аз възродителния процес го знам като исторически факт и т.н. искам само да кажа, че не може да се търси само отрицателното и че видиш ли ние само сме били лъгани и т.н. който иска е вярвал - който иска не. ако утре тук има ислямистко правителство какво мисли, че ще стане? ами да - ще се обърнем пък натам, ще отречем всичко извън "мирното помохамеданчване" на някои райони и кръвния данък за около 500 години и преди това няма да имаме и история.

                            за специализирането: не си прав. питай Минчо Минчев например. майка ми не е можала да специализира в германия, защото не е била партиен член, а на защото не е подписала декларация за сътрудничество - баща капиталист и т.н., обаче никой в родата не се е разревал по повода. освен това в приведения случай историците могат да пишат и за друго за научната степен по история, не съм ли прав? :evil: или в БГ само за комунизъм се е учело в историческите факултети? :lol: елементарно близко... нали писах големи хора?

                            примера с гърция няма да коментирам :lol: - what if е нещо, което само в моделите си мога да си позволя, примерно Ме 262 с български знаци :mhehe: освен това тогава - както съм написал по-горе - не някой тук е решавал а едни трима души преди много години - тях никой не е можел да ги спре. а за партията - прочети пак

                            всички пострадали като Йосиф Сърчаджиев - нали той играеше лошия във "време разделно"? бил играел "с отвращение" едва ли не всичките си роли, не само тая (бил съм на среща с него). брееееееееее... че що не стана стругар тогава, ами беше по неволя проводник на партийно влияние?

                            всички ли сме така жестоко пострадали, че вместо да живеем животите си сме се зачовъркали в миналото да си търсим виновни? айде и аз да дам пример: ами Чехия и Словакия къде са в момента? вместо да заличат всичко бачакт здраво и сега ще ги гоним и ще си влачим ей тия неща като гюле, спънати във веригите на собственото си мислене. разсъждавайте трезво и не говорете на изуст. ако става дума аз и свободна европа съм слушал когато другите играеха на войници, ма това пък не ме прави автоматично дисидент, нали?
                            Last edited by 3F122; 12-02-2006, 19:57.

                            Comment


                              #15
                              Че комунягите са за убиване,за убиване са .
                              Ти знаш ли че съм чел книгата ,,Атеизма и българският народ,, където се доказва че цар Иван Асен 2 бил атеист щото се отнасял добре с богомилите.
                              И това ако не го наречеш най долно извращение на историята не знам какво друго е.
                              www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                              "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                              Comment

                              Working...
                              X